Skocz do zawartości
  • 0

Jaka antena pokojowa?


Woreski
 Udostępnij

Pytanie

Witajcie, nie mam pojęcia jaką kupić antenę mojej babci. Mieszka 12 km od większego miasta i ma problemy z odbiorem w telewizorze. Niektóre kanały jej nie chodzą. Nie wiem czy nie lepiej jej wymienić telewizor. Ma płaską starą Mantę, nie jest to szczyt możliwości technologicznych, więc nie wiem czy sama antena pokojowa załatwi sprawę. Z góry dziękuję za pomoc
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Za mało szczegółów podałeś. Wydaje mi się, że co do anteny pokojowej to 12 km może być za daleko, trzeba byłoby kupić jakąś antenę kierunkową, poza tym w 2022 roku będzie zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Woreski napisał:

Mieszka 12 km od większego miasta i ma problemy z odbiorem w telewizorze

W tym przypadku nie jest ważne jak daleko ma do miasta, tylko jak daleko ma do nadajnika. Mocne nadajniki znajdują się najczęściej kilka lub kilkanaście kilometrów od miast. Jakie to miasto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 27.01.2021 o 15:47, Woreski napisał:
Witajcie, nie mam pojęcia jaką kupić antenę mojej babci. Mieszka 12 km od większego miasta i ma problemy z odbiorem w telewizorze. Niektóre kanały jej nie chodzą. Nie wiem czy nie lepiej jej wymienić telewizor. Ma płaską starą Mantę, nie jest to szczyt możliwości technologicznych, więc nie wiem czy sama antena pokojowa załatwi sprawę. Z góry dziękuję za pomoc
 
 

Kup np. taką antenę, postaw gdzieś przy oknie i powinno być lepiej. Ewentualnie wystaw ją za okno, a wtedy z pewnością wszystko się poprawi. Lepszy telewizor również ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lokalizacja jest znana: „12 km od większego miasta” – we wszystkich większych miastach i ich okolicach sygnały są silne. Ponadto wiemy, że „na antenie pokojowej … niektóre kanały nie chodzą” – czyli większość chodzi. Doradzam więc dobrą antenę panelową, która co prawda jest określana jako zewnętrzna, ale sprawdzałem ją wewnątrz i silne sygnały trzyma stabilnie nawet z dala od okna. To chyba najprostsze i w miarę pewne rozwiązanie dla założyciela tematu, który pyta przecież o antenę pokojową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, mprw napisał:

Lokalizacja jest znana: „12 km od większego miasta” – we wszystkich większych miastach i ich okolicach sygnały są silne

 

Nie wiem jak mam rozumieć określenie "większe miasto". 50 tys., 100 tys. czy 0.5 mln mieszkańców? Nawet w przypadku tych dużych miast, nadajniki mogą być oddalone o kilkadziesiąt kilometrów, np. Rzeszów lub Wrocław. Podejrzewam że nawet we Wrocławiu w wielu lokalizacjach odbiór wszystkich mux-ów na antenie pokojowej nie jest możliwy.

34 minuty temu, mprw napisał:

wiemy, że „na antenie pokojowej … niektóre kanały nie chodzą” – czyli większość chodzi.

Autor nigdzie nie napisał na jakiej antenie jest problem z odbiorem, tylko zapytał ...

2 godziny temu, mprw napisał:

... czy sama antena pokojowa załatwi sprawę

Po co wywalać kupę kasy na Technisata Smartenne, jeżeli dobre efekty prawdopodobnie można osiągnąć na antenie za połowę tej kwoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poza tym na antenie pokojowej często są zakłócenia od odbicia sygnału np przechodzącego domownika. Odradzam. Już lepiej zainwestować te 150zl na małą, dyskretną - ale zewnętrzną antenę, np Telmor digit activia. Mały logarytm, spisuje się w odległościach ok 20km od nadajnika, posiada filtr lte i dobrze pracuje z odbitą falą np od ścian bloku.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 27.01.2021 o 16:00, kisiel95 napisał:

poza tym w 2022 roku będzie zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2

I to coś zmienia w kwestii doboru anteny? Co najwyżej odbiór się poprawi, bo, mówiąc potocznie i ogólnikowo, kodowanie (kompresja) sygnału będzie lepsze.

Edytowane przez Mruczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Mruczek napisał:

I to coś zmienia w kwestii doboru anteny? Co najwyżej odbiór się poprawi, bo, mówiąc potocznie i ogólnikowo, kodowanie (kompresja) sygnału będzie lepsze.

Nie, ale przecież może już telewizor być za stary do odbioru DVB-T2. Wymieni antenę, a potem mu telewizor nie będzie odbierać kanałów (wiem, że nie o to pytał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ludzie szukają prostych rozwiązań jak np. antena pokojowa. Tyle że te typowe, małe anteny pokojowe są ogólnie „słabe” i często mają problemy z odbiorem wszystkich głównych muxów w jednym ustawieniu. Optymalne wyjście to anteny panelowe, które są już znacznie „mocniejsze” i spokojnie można je ustawić wewnątrz (a w razie niezadawalających efektów – na zewnątrz). Mam kilka takich anten w użytkowaniu, w różnych miejscach i nie widzę już sensu wracać do anten „żelaznych”. Rzekome zbieranie zakłóceń przez anteny ze wzmacniaczem to dzisiaj już trochę mit, bo technika stale idzie do przodu i te nowsze anteny coraz lepiej sobie z tym radzą. Przykład to w/w Technisat Smartenne stojąca u mnie w oknie przy ruchliwej ulicy (po której jeżdżą tramwaje elektryczne) – nie zauważyłem żadnych zakłóceń na głównych muxach mających silne sygnały. Pewne zakłócenia występują tylko przy odbiorze niektórych słabszych sygnałów z daleka, tj. z około 100 km (jeden mux czeski na kan. 31 jest wyraźnie słabszy codziennie w tych samych godzinach, mniej więcej roboczych). A w Polsce chyba nie ma takich miejsc, żeby do najbliższego nadajnika było 100 km.

Oczywiście jak ktoś chce zaoszczędzić i ma trochę czasu, to może kupić w internecie coś tańszego i ewentualnie zwrócić w ciągu 14 dni i dalej próbować z innymi antenami. Ja jednak wolę brać od razu mocniejsze anteny, gdyż to generalnie nie szkodzi, a często się przydaje, np. do złapania czegoś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Można i tak. Choć w dzisiejszych czasach 100-200 zł to nie są żadne wielkie pieniądze – sporo ludzi co miesiąc wydaje tyle na płatną telewizję, raczej bezsensownie. A taki jednorazowy wydatek na antenę, która posłuży wiele lat, jest jak najbardziej uzasadniony. Zwłaszcza teraz, kiedy ludzie odchodzą od płatnej telewizji na rzecz internetu i telewizji naziemnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
I to coś zmienia w kwestii doboru anteny? Co najwyżej odbiór się poprawi, bo, mówiąc potocznie i ogólnikowo, kodowanie (kompresja) sygnału będzie lepsze.
Źle zrozumiałeś. Wejdzie modulacja 256QAM, a co za tym idzie musi być lepszy SNR/MER żeby ją odbierać bez zakłóceń.
Jeśli ktoś teraz na antenie pokojowej odbiera na granicyz MER poniżej 20dB to może się później zdziwić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przepraszam za nieobecność, babcia leżała w szpitalu dlatego temat został odsunięty. Wróciła już i teraz musze się tym zająć. Padły pytania o lokalizacje, no to więc tak babcia mieszka niedaleko miejscowości "Głodowo" to jest jakieś 12 km od Konina. Dziękuję za tak dużą aktywność w tym wątku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli ok. 20 km od nadajnika w Żółwieńcu.

Telewizor co prawda budżetowy, ale zostaw go w spokoju. Po prostu trzeba mu dostarczyć dobrej jakości sygnał. Przy tej odległości powinieneś go uzyskać na antenie pasywnej zamontowanej na zewnątrz. Jaka antena jest w tej chwili podpięta do telewizora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...