Skocz do zawartości

DVB-T Trojmiasto


userHD
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy ktoś się orjentuje czy z nadajnika na zieleniaku jest nadawany sygnał DVB-T i jeśli tak to czy jest nadawany polsat?

Pytam bo z ustawieniem anteny tylko w tym kierunku nie było by u mnie problemów.

 

Czy ktos kożysta z takiej optidvbt1.jpg anteny i może ja z czystym sumieniem polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z w miarę płyny odtwarzaniem dvb-t. Posiadam tuner USB. W pierwszej kolejności testowałem go u znajomych mieszkających przy lotnisku w Gdańsku. Tam działało wszystko ok, programy z mux2 super zasięg i jakość troszkę gorzej z mux3 i to wszystko z małą anteną pokojową dołączoną do zestawu. Natomiast u mnie w domu, nie znajdowało żadnego programu. Mieszkam na Karwinach więc bardzo blisko nadajnika, ale niestety u mnie są duże problemy. Poza domem na górce "śmierci" znalazło 8 kanałów z mux 2 więc dalej próbowałem w domu. Wystawiając antenę na parapecie o dziwo udało się znaleźć kanały z mux 2 ale sygnał wariuje czasem i obraz zacina się.. Istnieją jakieś sposoby na wzmocnienie sygnału ?? Jak złapać programy z mux3 ?? Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czy ktoś się orjentuje czy z nadajnika na zieleniaku jest nadawany sygnał DVB-T i jeśli tak to czy jest nadawany polsat?

Pytam bo z ustawieniem anteny tylko w tym kierunku nie było by u mnie problemów.

 

Czy ktos kożysta z takiej optidvbt1.jpg anteny i może ja z czystym sumieniem polecić?

Sygnal DVB-T -Mux 2 Komercyjne takze Polsat ,Mux 3 TVP nadawany jest tylko z nadajnika Gdansk Chwaszczyno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z w miarę płyny odtwarzaniem dvb-t. Posiadam tuner USB. W pierwszej kolejności testowałem go u znajomych mieszkających przy lotnisku w Gdańsku. Tam działało wszystko ok, programy z mux2 super zasięg i jakość troszkę gorzej z mux3 i to wszystko z małą anteną pokojową dołączoną do zestawu.

  • takie antenki 'pręciki' dołączane do tunerów USB, w praktyce, bardzo, bardzo rzadko umożliwiają prawidłowy, stabilny odbiór nadawanych w Polsce sygnałów DVB-T. Wiąże się to głównie z ich słabymi parametrami elektrycznymi. Sumując, trzeba mieć po prostu szczęście, aby posiadać stabilny odbiór na takiej antence.
     
    Jedna rada - można spróbować różnych ustawień antenki, a w szczególności poziomego i powędrować z nią przez całe mieszkanie.
  • tunery usb w ogólności posiadają mniejsze czułości od dekoderów zewnętrznych, nie mówiąc o telewizorach - więc do stabilnego odbioru wymagana jest zwykle lepszej klasy antena niż właśnie do dekoderów czy telewizorów.

 

Natomiast u mnie w domu, nie znajdowało żadnego programu.(...) Wystawiając antenę na parapecie o dziwo udało się znaleźć kanały z mux 2 ale sygnał wariuje czasem i obraz zacina się..

typowa sytuacja.

  • sygnał wewnątrz mieszkania jest generalnie dużo słabszy niż na zewnątrz z uwagi na tłumienie elementów konstrukcyjnych domu. Do tego dochodzą dodatkowe odbicia wewnątrz pomieszczenia.
  • co do okien - nowego typu okna (panelowe) posiadają zwykle szyby napylane lub z domieszką różnych "patentów", zwykle na bazie metalicznej, skutecznie ekranujących fale TV. Ale, wystarczy zwykle szerokie otworzenie okna... :D

Istnieją jakieś sposoby na wzmocnienie sygnału ?? Jak złapać programy z mux3 ?? Dzięki za pomoc

lepsza antena potrzebna jest. Czasami wystarcza wewnętrzna, ale z ogólności powinna być zewnętrzna, i to czasem ze wzmacniaczem. Niestety, tu tylko próby mogą pokazać, bo w każdym miejscu w zabudowie miejskiej odbiór będzie inny.

 

Co do mux-3, nadawany jest on blisko siedmiokrotnie słabiej od mux-2, i to jest główna przyczyna takich trudności w jego odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam aktualnie taką antenkę (...) czyli tzw. Druciak ze wzmacniaczem 30 dB i tnie mi się TVP oraz czasami Mux z TVNem Pulsem itd.

może tak być - nadawana w Polsce telewizja cyfrowa (DVB-T) w zasadzie nie jest przeznaczona do odbioru na antenach wewnętrznych (w chwili obecnej wyjątkiem jest testowa emisja TVN Warszawa w Warszawie), więc odbiór taki uzyskuje się jedynie czasami, w sprzyjających okolicznościach, a do tego mając szczęście... W Trójmieście problem jest tym bardziej widoczny, że mux-3 idzie z mocą dużo niższą (prawie 7x) od mux-2.

 

Przy czym, w przypadku odbioru kilku mux-ów na antenie wewnętrznej problemem może być w szczególności zarówno za duże, jak i za małe wzmocnienie jej wzmacniacza.

Czy właśnie taka antenka 'najmocniejsza-antena-tv-pokojowa-dvb-t-45db-hit' Będzie lepsza do odbioru dvb-t ?????????????????????? tzn da lepszy sygnał do Tunera ??

antenę ZAWSZE dobiera się do warunków panujących w miejscu odbioru (poziom sygnału i jego jakość) - więc jakiekolwiek doradzanie "na odległość", że 'ta' na pewno będzie OK, a 'ta' nie, to po prostu wróżenie z fusów.

 

Obie anteny są teoretycznie porównywalne jeśli chodzi o parametry elektryczne / odbiorcze, mniej więcej tak, jak osiągi dwu samochodów o podobnej pojemności silnika - w zasadzie takie same, ale w rzeczywistości trochę różne - ten trochę szybszy, a tamten zrywniejszy....

Więc jedynie wzięcie anten w rękę i pochodzenie po mieszkaniu mogłoby dać odpowiedź, czy na którejś uzyskałoby się stabilny odbiór obu mux-ów. Przy czym - takie miejsce może być tylko jedne dla obu móx-ów, albo może nie być go wcale.

 

Może bardziej rozejrzyj się za anteną wewnętrzną z możliwością montażu zaokiennego (przykładowo, Telmor ma coś takiego), który w większości przypadków jest wymagany do uzyskania stabilnego odbioru.

 

A w ogóle to w obszarze miejskim zewnętrzna antena kierunkowa, reflektorowa, logoperiodyczna lub w ostateczności panelowa ('siatka'). Jeśli trzeba to z małym wzmacniaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...
Mieszkam 80 km od nadajnika i odbiór jest super siła jakość około 95%:)

(...) Wiec co to zacinania to od nich zależy a nie od was

niestety, w przypadku dużych miast, jak zespół trójmiejski, Szczecin czy Warszawa i ich bliskich okolic, odbiór w nich bywa często gęsto dużo trudniejszy niż na dalekich odległościach (rzędu powyżej kilkudziesięciu km). Niezależnie od kwestii mocy, zacienienia i potężnych odbić sygnałów w warunkach miejskich (które to odbicia wcale nie muszą być złe, a czasami wręcz umożliwiają odbiór), jest kwestia olbrzymich ilości wszelkiego rodzaju zakłóceń, potrafiących skutecznie utrudniać odbiór.

 

Ciekawa teoria. Ale w tym przypadku jest prostsze wyjaśnienie. Gościu mieszka bliżej nadajnika w Iławie niż w Chwaszczynie, który od tego ostatniego ma 3-krotnie większą moc (przynajmniej jeżeli chodzi o paczkę TVP).

 

pozdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa teoria. Ale w tym przypadku jest prostsze wyjaśnienie. Gościu mieszka bliżej nadajnika w Iławie niż w Chwaszczynie, który od tego ostatniego ma 3-krotnie większą moc (przynajmniej jeżeli chodzi o paczkę TVP).

to było odniesienie do trudności w odbiorze Marka1991, który jest z Trójmiasta, czyli w bezpośredniej bliskości nadajnika, do dobrego odbioru na dalekiej odległości, jak u stalewiaka, a nie do samego faktu odbioru przez stalewiaka. Widać, trochę za skomplikowanie napisałem...

 

I to niestety nie jest teoria, ale rzeczywistość tymczasowych mocy na mux-3 - w tej chwili jest tak w Trójmieście i Szczecinie, a w Warszawie problemy są dużo mniejsze tylko z uwagi na SFN i większą moc mux-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja mieszkam dość blisko(jakieś max 10 km od Chwaszczyna (KOKOSZKI - UL.FUNDAMENTOWA) antenę mam idealnie skierowaną na Chwaszczyno

Tnie się itp ...... a coś wiadomo czy powiększą moc nadawania TVP ??

 

Właśnie czekam na przesyłkę na antenę nowa spróbuję tą co już tu podawałem bo u mnie wchodzi w grę tylko wewnętrzna. Może coś nie tak jest też z moją antena .Dam znać jak tylko dostane i podłączę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś max 10 km od Chwaszczyna (KOKOSZKI - UL.FUNDAMENTOWA) antenę mam idealnie skierowaną na Chwaszczyno

Tnie się itp ......

W uzupełnieniu, niezależnie od kwestii samej propagacji emisji z Chwaszczyna związanych z charakterystykami anten nadawczych i konfiguracji terenu to może to być jeszcze kwestia zakłóceń sygnału.

 

Czym mniejszy odbierany sygnał, tym większy wpływ wszelakiego rodzaju zakłóceń, które fruwają po mieszkaniu (w zasadzie możliwe od wszystkiego, co ma związek z elektrycznością), jak również nieprawidłowej pracy wzmacniacza w antenie - wzmacniacz 30dB na takiej odległości od masztu, nawet w warunkach wewnątrz mieszkania, może sam z siebie powodować zakłócenia odbieranych kanałów.

 

Zakłócenia potrafią wprowadzać również zasilacze sieciowe anten... i to bywa, że tylko tak, iż widać je na tylko jednym mux-ie...

a coś wiadomo czy powiększą moc nadawania TVP ??

teoretycznie moce mux-3 będą zwiększane do wartości docelowych po okresie wyłączenia emisji analogowych, czyli gdzieś koło 2014 roku.

 

Choć trwają jakieś podchody celem włączenia czasowego mux-3 na częstotliwościach mux-1 dopóki mux-1 nie wystartuje oficjalnie. Takie prowizorki..., ale co będzie, to chyba tylko w MI powinni wiedzieć - tu masz oficjalną stronę MI odnoście cyfryzacji w DVB-T http://cyfryzacja.gov.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to chyba u wszystkich w Gdańsku z powodu małej siły Mux TVP.

u mnie w ogóle nie przycina zarówno w słońce jak i w mega śnieżycy na dworzu, mam zwykłą antenkę z zestawu tunera USB (5cm drut na magnesie haha) na której stabilnie odbiera zarówno TV w pokoju jak i laptop z usb

 

NIC NIE PRZYCINA nawet na mux3 z tvp, mieszkam w Gdańsku na Chełmie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy to jest normalne, że na mux 2 mam 100 % jakość sygnału, 91 % siła sygnału a nie mogę złapać mux 3 ? Próbuję z anteną pokojową ustawioną przy oknie, ale za chiny ludowe nie znajduje mi mux 3 (telewizor sony ex500 z wbudowanym tunerem DVB T). Mieszkam w Oliwie na parterze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może tak być jak najbardziej, głównie z uwagi na dysproporcje mocy nadawczych obu mux-ów nadawanych obecnie w Trójmieście. (~ 7x). To raz.

 

A po dwa, to parametry z jakimi nadawane jest DVB-T w Polsce (a zwłaszcza mux-3) póki co nie gwarantują w ogóle stabilnego odbioru na antenach wewnętrznych - generalnie potrzebne są anteny zewnętrzne. Ale, jak się ma dopiero szczęśliwą lokalizację - bywa, że wystarcza antena wewnętrzna...

 

Spróbuj może wystawić antenkę za okno albo innego typu anteny - czasami pomaga...

 

Oficjalna strona o NTC - http://cyfryzacja.gov.pl/ - nie pozostawia złudzeń, co do instalacji antenowej do DVB-T...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam takie pytanie , sąsiad poprosił mnie o podłączenie tv ( zmienił na plasmę i ma wbudowany dekoder dvb)

I udało mi się u niego wyszukać kanały z mux-a. Jest dźwięk, wyszukuje epg i listę kanałów ale na ekranie pokazuje się napis brak video.

Czy to wina anteny, zasięgu( jest na granicy zasięgu wg mapki) a może coś w ustawieniach telewizora?

Sam nie mam telewizora z dvb więc nie mogę zobaczyć czy u mnie też tak by było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie ma VIDEO a ma audio to znaczy, że sąsiad jest [beep]em bo w tych czasach kupił tuner MPEG-2 a w Polsce jest i będzie TYLKO w MPEG-4 bo tak zdecydowano (dzięki Bogu), skoro ktoś kupuje mpeg2 i potem narzeka to już jego wina.

 

 

kup sobie za 100zł tuner DVB-T USB i na kompie sprawdzisz jak dobrze śmiga video i audio w Trójmieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
w sopocie moze ktos sciaga naziemna tv cyfrowa?

w sopocie nie ma żadnego problemu, podobnie jak w Gdańsku, nie wiem jak w kierunku północnym, czyli Gdynia/Puck bo tam nigdy nie testowałem ?

 

Sopot, Gdańsk, Tczew, Starogard... idealnie odbiera mocno i stabilnie obydwa muxy z Gdańska. Sprawdzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pomóżcie mi - mam gwoździa ! Mieszkam w Gdańsku Zakupiłem w weekend antene do mojego Samsunga LED 651 (Mpeg4 w środku).

Znalazłem MUX3 na 48 - ładnie odbiera kanały "państwowe", ale MUX2 ani widu ani słychu. Przelatuje mi kanał 35 i nic nie (ręcznie też nic nie daje), a czytam że od grudnia polsacik i tvn i reszta jest do obioru z 35. Macie jakies pomysły co z tym zrobić co nastawić aby odebrać MUX-a 2? Bedę wdzięczny za sugestię. To prawda że od środy odbieracie polsat HD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...