Skocz do zawartości

Zagadki satelitarne


adrian 18
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

CSA, mnie też interesuje, ile satelitów można złapać na terenie Polski. Czytałem gdzieś, że do ok. 47E, gdzie indziej podają, że granica to 43.5E - zdania są bardzo rozbieżne. Takie eksperymenty to już wyższa jazda i dla kogoś, kto ma naprawdę dużą czaszę, duże pieniądze i przestrzeń przed sobą. Ja mieszkam w bloku, to setka jest maksymalnym rozmiarem czaszy a i tak trochę zasłania widok z okna :D

PS. Jest taka ciekawa książka Petera Leppera "SATTECH technika telewizji satelitarnej" (stara i zdezaktualizowana wprawdzie, bo ma 20 lat) - autor podaje w niej, że jeden satelita może oświetlać maksymalnie 42% powierzchni Ziemi (nie wiem, czy to wciąż aktualne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CSA byłbym bardzo wdzięczny i czekam z niecierpliwością (przy okazji obalisz moją odpowiedź) :)

 

@kwakii można wyprowadzić wzrór na maksymalny (nie uwzględniając przeszkód terenowych oraz żadnych zjawisk falowych) procent oświetlenia powierzchni Ziemi w zależności od wysokości nad Ziemią, na jakiej zawieszony jest satelita. To bardzo możliwe, że wynik wynosi 42% - ale wszystko też zależy od użytych częstotliwości.

Ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że można odbierać spokojnie od -70 do +70 stopni od naszej szerokości geograficznej, z doświadczenia innych wynika że odbiór jest możliwy w granicach od -75 do +75 stopni. Teoretyczna granica by była koło 81 stopni, gdyby fale bez problemu przechodziły bez strat przez całą materię(z wyjątkiem Ziemi).

 

Amazonas 61W na pewno łapie.
a kto, teleskopy w Chorzowie?

Bo przez czaszę i konwerter - jest ponoć niemożliwe (to @Wanderer zaraz pewnie obali :D).

 

Swoją drogą, kto jeszcze nie był - odwiedźcie planetarium w Chorzowie, jest co oglądać :)

 

A odnośnie pytania ile można złapać? Ja mam w dekoderze zapamiętanych 40 z hakiem pozycji (chyba na 5ciu nie mam wyszukanych żadnych kanałów). Ale nie wiem jak liczyć satelity silnie inklinujące, tylko do feedów, czy też nieaktywne. Policzenie nie jest takie łatwe - dlatego właśnie trochę zepsułem pytanie :D

 

 

Następne pytanie: Proszę podać nazwę dowolnego kanału w języku http://en.wikipedia.org/wiki/Sinhala_language Sinhala, który mogę odebrać na czaszy 60cm w Krakowie.

Oraz drugie: Jaki jest najstarszy system kodowania, stosowany obecnie w telewizji cyfrowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Amazonas na kingofsat są raporty odbioru w Europie, w Polsce nikt nie sprawdzał ale w Anglii łapie na 120cm.

 

Co do NASY to w latach gdy wysyłali Telstara 1 dla AT&T byli właścicielami firmy Bell Laboratories. Czyli wtedy odnośnie NASY nie było wiadomo czy to ma zarabiać czy badać. Teraz, po setkach straconych miliardów już wiemy :)

 

A pytanie kolejne: Za ile zostanie sprzedana grupa TVN :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile dokładnie satelitów (nadających przynajmniej jeden stały kanał TV) możemy zobaczyć w Polsce?

Oto odpowiedź: ZERO. Przecież są za daleko żeby się je dało zobaczyć ! Wszyscy się nabraliście :)

Ja tam nie wiem ile, nie znam się, ale zdjęcia są fajne, warto zobaczyć:

Tranzyt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez tarczę Słońca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieźle.. zakładaj nowy temat :D

Wszystko przez moją zagadkę ^^ z błędną odpowiedzią.

 

@CSA chodzi Ci o to zdjęcie: http://www.afterdusk.pl/img//ir35-20080423-2.jpg ? Bo ja tu nie wiem co jest satelitą a co nie.. trochę dziwny kształt, nie takiego się spodziewałem.. kurde, trzeba brać aparat i fotografować nadziemne ptaki, póki pogoda dopisuje :D

Ale dlaczego ich nigdy nie widzimy na niebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tak: Satelitą jest obiekt poruszający się inną pozorną trajektorią niż wszystkie pozostałe ;) To nie jest kształt tylko błysk satelity. On jest w odległości 800km więc ciężko go zobaczyć gołym okiem ale jego światło jest widoczne nawet dla tego bociana po prawej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Sprawdziłem grafikę w googlach. Mają srebrnego Mercedesa, bez opisu co to za pojazd :) Ale to dziwne że mają feedy na satelicie Eutelsata a nie SES. Eurosport pamiętam cyfrowy z polskim komentarzem od 2001 roku, więc to by się zgadzało że musieli pewnie wtedy zakończyć działalność analogową. Cyfrowa wersja z polskim komentarzem była wtedy FTA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...