Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@wislok Genialny artykuł, cytuję:

Cytat

Dzisiaj ta decyzja może wydawać się skandalem, ale trzeba pamiętać, że w latach 70 tych nie posiadano takiej wiedzy o pedofilii jak obecnie. Nawet psychiatrzy sądzili, że można wyleczyć ze skłonności pedofilskich, jak z innych chorób. Mogło się wydawać, że poniesiona kara więzienia skutecznie odstraszy ks. Loranca od podobnych zachowań w przyszłości.

🤣

Czekam na następne, może znajdziesz co mówi Dr Karoń-Ostrowska.

 

@tracer10 Najtaniej jak wiadomo jest w TVN24 Go, ja z tej formy korzystam. Inne serwisy online z tego co się orientowałem pakiet News z TVN24 mają po 10zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec bo tak było czy Ci sie podoba czy nie, innych fragmentów  nie cytujesz bo Ci nie po drodze. Mam cytowac pania Karoń,  ktora mowi co Papiez mówił  gdy milczał... zresztą  to nie dotyczy reportażu TVN 24, nie było tam o spotkaniu Pani Karoń.  Trzymam się  jednak  wątku. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzymając się wątku stacji: wczoraj Konrad Piasecki był bardzo zirytowany postawą swoich gości w "Kawie na ławę". Przerywali sobie wzajemnie, nie stosowali się do poleceń, ogólnie wyszła kakofonia. Uznał on, że taki sposób dyskusji nie prowadzi do niczego i wystawia politykom kompromitujące świadectwo. W taki sposób skończył program, a gdy już szły napisy końcowe, to była dodatkowa, bardzo ostra reprymenda. Widać było, że się redaktor mocno zdenerwował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wislok napisał(a):

innych fragmentów  nie cytujesz bo Ci nie po drodze.

Tak cytuję absurdy, bo to mi daje obraz całości, a temat jakoś dziwnym trafem stał się dla Ciebie konikiem, nie znając sprawy cytujesz wyłącznie materiały krytyczne, a pomijasz te mówiące coś zupełnie odwrotnego. Przypadek?

 

Kawę na ławę oglądałem. Źle się ogląda takie przekrzykiwanie się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze sam zabierałeś głos w dyskusji dokumencie cytujac opinie pochlebne wobec niego. Tez raczej nie masz wglądu w dokumenty kościelne czy inne? 

Po drugie twoj zarzut jest chybiony. Bylby moze uzasadniony gdybyś sam cytował różne artykuly na ten temat, a nie wyłącznie pozytywne. Ode mnie wymagasz tego czego od siebie juz nie. Tobie wolno, innym nie. 

Po trzecie moje artykuły to opinie znawców tematu, historyków, ludzi, ktorzy badali sprawy przedstaeione w filmie pana Gutkowskiego. Nie odnosic sie w zaden sposob do merytorycznej krytyki, wyciągasz pojedyncze zdania, które juz maja niby dyskredytować całość.. Dlaczego? Bo ty tak twierdzisz autorytarnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, wislok napisał(a):

Po pierwsze sam zabierałeś głos w dyskusji dokumencie cytujac opinie pochlebne wobec niego

(...)
Po drugie twoj zarzut jest chybiony. Bylby moze uzasadniony gdybyś sam cytował różne artykuly na ten temat, a nie wyłącznie pozytywne

W ramach pluralizmu w dyskusji, o który troszczyłeś się kilka stron wcześniej ;)

Pokazuję tym samym że sprawa nie jest czarno-biała.

41 minut temu, wislok napisał(a):

 Nie odnosic sie w zaden sposob do merytorycznej krytyki

Gdyż nie znam sprawy od środka, powtarzam :)

To czy ktoś badał, jak dokładnie i czy wszystko, to najlepszą odpowiedzią jest konferencja Episkopatu, która zapowiedziała utworzenie teraz specjalnej komisji. Skoro wszystko przebadane, to po co kolejna komisja?

Pytania się same nasuwają.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

W ramach pluralizmu w dyskusji, o który troszczyłeś się kilka stron wcześniej ;)

W ramach pluralizmu dyskusji wrzucam artykuły krytyczne wobec reportażu. Czyli rozumiem to jako wycofanie się z zarzutu  wobec mnie, 

 

Godzinę temu, dvbtowiec napisał(a):

Opierasz się wyłącznie na atrykułach które cytujesz

To ,że nie cytuję innych artykułów nie oznacza,że ich nie znam, nie wiem skąd taki wniosek . 

23 minuty temu, dvbtowiec napisał(a):

Gdyż nie znam sprawy od środka, powtarzam :)

Co nie przeszkadza Ci dyskredytować wątpliwości czy zarzutów stricte warsztatowych Pana Gutowskiego (dziennikarskich ) tychże osób wyciągając jeden akapit, który uznajesz za absurd, więc cały artykuł jest niedobry. 

2 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

temat jakoś dziwnym trafem stał się dla Ciebie konikiem

Dlaczego dziwnym trafem ? Tematem pedofilii kościoła jako członek wspólnoty interesuję się od dawna. Nie wiem skąd taki dziwny wniosek,że dziwnym trafem. Jeśli temat dotyka jednej z najważniejszych osób w polskim kościele to dość natuiralne, że się nim interesuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, wislok napisał(a):

To ,że nie cytuję innych artykułów nie oznacza,że ich nie znam, nie wiem skąd taki wniosek .

Błędny wniosek. Zdanie wyrwane z kontekstu bez zacytowania pierwszego.

Pisałem że nie znasz sprawy, gdyż jej nie badałeś i nie masz dostępu do akt. Zatem opierasz się na tym co poznasz w sieci. Dyskusja jest już polityką i żadna ze stron nie jest obiektywna, a wszelkie artykuły są także subiektywnym poglądem ich autorów i ciężko z tym polemizować.

Ja opieram na opiniach ludzi ze środka kościoła i na przyjaciołach ówczesnego Biskupa a później Papieża, gdyż oni znają sprawy od środka.

 

Reszty nie ma co komentować, bo to błędne koło.

Jak zobaczę Twoją aktywność w wyszukiwaniu manipulacji dziennikarskich w innych wątkach równie intensywną jak tutaj, wtedy uwierzę w Twój obiektywny osąd :)

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dvbtowiec napisał(a):

Jak zobaczę Twoją aktywność w wyszukiwaniu manipulacji dziennikarskich w innych wątkach równie intensywną jak tutaj, wtedy uwierzę w Twój obiektywny osąd :)

Wiesz w sobie co chcesz. Tak jak napisałem ten temat(pedofilia w kościele )  mnie interesuje, nie wszystkie inne mnie interesują tak mocno bym szukał materiałów na ten temat i był aktywny w każdym wątku. Zostawiam to innym użytkownikom, swobodnie piszącym o tym w innych wątkach . 

 

Dla mnie wiarygodniejsi są historycy badający sprawy przedstawione w reportażu jak Tomasz Krzyżak   niż osoby - także hierarchowie kościoła, którzy rzucają ogólne opinie bez znajomości spraw poruszonych w reportażu TVN24.  Zresztą Ci hierarchowie jak np. Ojciec Prusak powinnio się zająć pedofilią w swoich zgromadzeniach . Najłatwiej jest komentować , nie zauważając własnego podwórka. 

To, że ktoś się teraz ogłasza,ż e był przyjacielem papieża nie oznacza, że nim de facto był. Wszak to co głoszą teraz ci "przyjaciele " papieża raczej dowodem jest na coś odwrotnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wislok napisał(a):

 Tak jak napisałem ten temat(pedofilia w kościele )  mnie interesuje, nie wszystkie inne mnie interesują tak mocno bym szukał materiałów na ten temat i był aktywny w każdym wątku.

Chyba nie aż tak bardzo, bo ofiarach ani słowa. I to chyba najlepsze podsumowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W watku Tvn24 rozmawiam o reportażu Tvn24, a nie o ofiarach pedofilii. To chyba naturalne. Trzymam sie regulaminu i tematu. Wątek TVN 24 nie służy do  dyskusji o pedofilii w kościele. Ta dyskusja jeśli chcesz to pisałem ci, ze watek hyde park prędzej na tym forum będzie odpowiedniejszą platformą. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę Ci współczuję tych fikołków. Trudno nie rozmawiać o pedofilii skoro reportaż jej dotyczy. Jeśli zarzuca się reportażowi nierzetelność, tzn. jak to mamy interpretować? Że nie było pedofilii i nikt o niej wiedział przez tyle lat? Że Biskupi sprawy nie znali? Serio?

Owocnego szukania innych artykułów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec  nie wiem jaki masz cel w stawianiu sprawy tak- Ci co zarzucają nierzetelność reportażowi twierdzą,że nie ma pedofilii w kościele. To fałszywa teza. Historycy i badacze uważają tezy, które stawia redaktor Gutkowski za nieadekwatne i nie wystarczające dowiedzione. Reportaż dowodził i to miał na celu,że Jan Paweł II tuszował przypadki pedofilii jeszcze jako kardynał .  Nierzetelność , którą się zarzuca wynika z tego,że pewne rzeczy Gutkowski pomija , przemilcza, nie osadza w tamtych czasach .   

Cytat

W przypadku ks. Loranca, gdy kardynał Wojtyła został poinformowany przez proboszcza parafii, w której Loranc był wikariuszem, o napaściach seksualnych jakich on miał dokonywać, od razu go suspendował i wysłał w miejsce odosobnienia – do klasztoru. Zrobił to nie czekając na potwierdzenie zarzutów przez wymiar sprawiedliwości. W reportażu „Franciszkańska 3” nie dowiemy się o karze suspensy, a wysłanie do klasztoru jest przedstawione, jakby to była chęć ukrycia sprawy, a nie tak, jak było naprawdę – jego odizolowania od potencjalnych ofiar

Cytat

Kardynał Wojtyła w liście do ks. Loranca podkreślił, że decyzja Trybunału „nie przekreśla przestępstwa oraz nie zmazuje winy” i dlatego skierował do przepisywania ksiąg w parafii w Zakopanem. Zabronił mu katechizacji dzieci i młodzieży oraz sprawowania spowiedzi. Gutowski cytuje list, ale fragment o tym, że decyzja nie zmazuje winy zręcznie pomija

Cytat

 Gutowski bagatelizuje fakt, że formalnie nie był on księdzem diecezji krakowskiej tylko lubaczowskiej, a – co za tym idzie – gdy w 1973 r. kardynał Wojtyła dowiedział się o jego pedofilii, nie mógł wyciągnąć wobec niego surowych konsekwencji na gruncie prawa kościelnego. Mógł jedynie wyrzucić go z własnej diecezji i przekazać sprawę biskupowi lubaczowskiemu. I tak właśnie zrobił.

 

Cytat

Czwartym księdzem-pedofilem ukazanym w reportażu miał rzekomo być kardynał Adam Sapieha. Gutowski oparł swoje oskarżenie na plotkach o kardynale (które mogły być rozpuszczane przez Urząd Bezpieczeństwa) oraz na zeznaniu ks. Adama Mistata, który złożył je podczas przesłuchań w ubeckim areszcie w najgorszym czasie stalinowskich prześladowań. UB szykowało się wówczas do rozprawy z krakowskimi księżmi, a ks. Mistat był więźniem oskarżonym o szpiegostwo i groziła mu kara śmierci. Wiemy jak wyglądały „przesłuchania” UB. Nawet komuniści nie wierzyli w prawdziwość zebranych w ten sposób zeznań, tymczasem TVN uznaje je za wiarygodne i na nich opiera oskarżenie najgrubszego kalibru. Oburzające jest, że Gutowski przemilcza okoliczności, które towarzyszyły złożeniu tego „zeznania”. 

 

 

Edytowane przez wislok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kirk napisał(a):

176 skarg na dokument "Franciszkańska 3"

Nie jestem zaskoczony, skoro Radio Maryja swoim słuchaczom daje gotowy do wypełnienia formularz w celu wysłania skargi i namawia do tego swoich słuchaczy.

Ciekawe ilu z nich widziało reportaż.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,29573496,franciszkanska-3-polacy-masowo-skladaja-skargi-do-krrit-ws.html

Cytat

Jak pisaliśmy, do składania skarg na materiał TVN24 zachęca samo Radia Maryja. Na stronie internetowej rozgłośni zamieszczono dokładną instrukcję, jak można to zrobić. Były członek KRRiT, a zarazem ekspert Radia Maryja ds. związanych z mediami prof. Janusz Kawecki, sam skargę na reportaż złożył 13 marca i zachęca innych, by w pole "treść skargi" wpisywać zaproponowane przez niego uzasadnienie.

 

@wislok ostatnie zdanie komentarza w dyskusji z Tobą, powtarzając moje pytanie, skoro wszystko wiadomo i wszystko jest wyjaśnione w jakim celu KK chce powołać zapowiedzianą na ostatniej konferencji kolejną komisję do wyjaśnienia tych spraw?

https://www.rp.pl/kosciol/art38125491-biskupi-zbadaja-archiwa

Czy to jest przyznanie się że jednak nie wszystko jest wyjaśnione? Bo jak to inaczej tłumaczyć?

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec Episkopat zajął stanowisko  w sprawie zarzutów kierowanych w stronę Jana Pawła II 

Cytat

Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, odniósł się podczas konferencji prasowej do procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II. „Przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości co do świętości Jana Pawła II” – powiedział abp Ryś cytując komunikat wydany przez biskupów po zakończeniu obrad Zebrania Pspamnego. „Ten proces kanonizacyjny był robiony po prostu rzetelnie” – podkreślił.

Metropolita łódzki zauważył, że w części procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego dotyczącej polskiego okresu życia Karola Wojtyły, komisja historyczna powołana do życia w Krakowie zajmowała się dokumentami z okresu kiedy był metropolitą krakowskim. „Zasadniczo w tej komisji pracowało dwóch historyków – ks. prof. Jacek Urban, który jest aktualnie dyrektorem archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, i ja, który wtedy byłem dyrektorem archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu” – dodał. Zaznaczył, że oprócz tych dwóch archiwów, członkowie komisji pracowali też w archiwum IPN-u, które dopiero co powstawało.

Abp Ryś przypomniał, że historyczne archiwa kościelne, służące pracy naukowej, są dostępne na normalnych zasadach archiwalnych. „Jedyną granicą w archiwach kościelnych i państwowych, z wyjątkiem IPN-u, jest granica tajemnicy archiwalnej, która wynosi 50 lat, a w Watykanie 70 lat” – podkreślił. „Jeśli dzisiaj mówimy o tajemnicy archiwalnej w odniesieniu do kard. Wojtyły, to co najwyżej obejmuje ona pięć ostatnich lat jego pobytu w Polsce, w Krakowie. Jeśli ktoś chciałby mieć dostęp do dokumentów wytworzonych po roku 1973, musiałby prosić dyrektora archiwum o dostęp do tych archiwaliów” – zaznaczył metropolita łódzki. Dodał, że jeśli chodzi o dokumenty archiwalne z czasów kard. Karola Wojtyły w Polsce, dzisiaj nie ma żadnych przeszkód, aby do nich dotrzeć na normalnych zasadach, jak w każdym archiwum naukowym.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę, że trudność nie polega na dostępności do archiwaliów, ale na ich interpretacji. „Na pewno w tej interpretacji nie można dopuszczać się czegoś takiego jak ahistoryczność” – przyznał.

Bp Sławomir Oder, biskup gliwicki, odnosząc się do procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, którego był postulatorem, stwierdził, że jedyną dyspensą w procesie Jana Pawła II była dyspensa od okresu oczekiwania pięciu lat od jego śmierci. „Głos ludu Bożego to jest punkt wyjścia w każdym procesie beatyfikacyjnym” – podkreślił.

Cytat

Bp Oder podkreślił, że komisja beatyfikacyjna pracowała w sposób niezwykle rzetelny i jednocześnie bardzo sprawny.

 

Czyli stanowisko Episkopatu jest takie,że postać Karola Wojtyły papieża Jana Pawła II także w zakresie działań wobec pedofilii zostało gruntownie przebadane i nie stwierdzono nieprawidłowości. 

https://episkopat.pl/biskupi-o-synodzie-swietosci-jana-pawla-ii-beatyfikacji-rodziny-ulmow-i-pomocy-pokrzywdzonym/

 

 

Natomiast nie twierdzono nigdy wysuwając wątpliwości wobec reportażu pana Gutkowskiego ,że nie ma problemu pedofilii w kościele  i tym ma się zająć powołany zespół. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Kirk said:

176 skarg na dokument "Franciszkańska 3" wpłynęło do piątkowego popołudnia. https://www.press.pl/tresc/75741,do-krrit-wplynelo-dotychczas-176-skarg-na-reportaz-tvn-24-_franciszkanska-3_

Zważając na panujące od dwóch tygodni wzmożenie polityczne to raczej coś mały odzew społczeństwa mamy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wislok napisał(a):

@dvbtowiec Episkopat zajął stanowisko  w sprawie zarzutów kierowanych w stronę Jana Pawła II 

 

Czyli stanowisko Episkopatu jest takie,że postać Karola Wojtyły papieża Jana Pawła II także w zakresie działań wobec pedofilii zostało gruntownie przebadane i nie stwierdzono nieprawidłowości. 

Każdy widzi z tej konferencji to co chce widzieć.

Ponownie głos ze środka kościoła w sprawie konferencji

https://wiadomosci.wp.pl/kontrowersje-wokol-karola-wojtyly-episkopat-zrobil-wielki-unik-6876406157159232a

Cytat

Episkopat zabrał głos ws. zarzutów kierowanych wobec papieża Polaka. W komunikacie podkreślono, że "przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości" dot. Jana Pawła II. - Episkopat zrobił wielki unik. Nikt nie zmierzył się z tym problemem, nie ustosunkował się do konkretnych spraw.

 

Cytat

Mamy pełne prawo wiedzieć, jak postępował Wojtyła, zarządzając archidiecezją krakowską. Pytania dotyczyły, tego jak traktował przestępców seksualnych, których znał. Skrajnym nieprawdopodobieństwem byłaby przecież sytuacja, że Wojtyła, mając swoich podwładnych, zarządzając nimi, mając dostęp do ich teczek personalnych, nie wiedział o przypadkach takich czy innych występków księży. I na te kwestie nie uzyskaliśmy odpowiedzi ze strony biskupów, w ogóle się do tego nie odnieśli. Tu jest pies pogrzebany - podkreśla o. Gużyński.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...