Skocz do zawartości

TVP 4K


Patjyk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, dvbtowiec napisał:

Zmieści się ile zechcesz. Kwestia tego z jaką jakością. W HEVC kanał 4K powinien mieć minimum 12 do 15Mb/s przepływności. A to połowa MUX. 

 

Napisałem, że obecnie nadają 8 kanałów HD z dobrą przepływnością.

Zastanawiam się ile kanałów HD będą mogli nadawać z jednym kanałem 4K, tak aby ich jakość obrazu na tym nie ucierpiała zbyt mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, September77 napisał:

Zastanawiam się ile kanałów HD będą mogli nadawać z jednym kanałem 4K, tak aby ich jakość obrazu na tym nie ucierpiała zbyt mocno.

Skoro Kanał 4K zajmuje połowę przepływności, powinno być 3 góra 4.

A jeśli będzie więcej, to otrzymamy niezbyt ładne HD i niezbyt ładne 4K.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalnie 8xHD.

10 = gorsza jakość.

 

Nie da się rozciągnąć MUXa bez cięcia przepływności.

Optymalna jakość kanałów HD to max 4 + 1 4K.

Im więcej tym ich jakość będzie gorsza.
Albo mocno przytną przepływność kanałów HD, albo 4K będzie wyglądało znacznie gorzej niż przed rokiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej oglądalność będzie na poziomie błędu statystycznego. Jednak gdyby usunęli teraz TVP World i poświęcili w całości ten slot dla TVP 4K, to już raczej tak by zostało, czyli 4 kanały HD i 1 kanał 4K. Ale bez usuwania TVP World mielibyśmy 5 kanałów HD i 1 kanał 4K. Anglojęzyczny kanał TVP, raczej długo się w tym MUXie nie utrzyma, tym bardziej że Telewizja Polska chcę opuścić MUX 8, więc będzie musiała przenieść gdzieś te kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Piotrek22 napisał(a):

A to ok, ale ja wole by kanał 4k był nie tylko na miesiąc raz na 2 lata. Mają seriale tvp, inne zagraniczne, dlaczego nie robią seriali 4k ? Filmy są już w 4k. 

 

Tutaj się zgodzę. W mojej wypowiedzi chodziło mi o to że wolę mieć TVP 4K czasami niż nigdy go nie mieć. A w tym momencie mogliby już regularnie nadawać i taki był plan. Jednak parę rzeczy się zmieniło i nie są w stanie  za bardzo tego zrobić bo:

- MUX 3 nadaje dalej w DVB-T, nie przeszedł na DVB-T2, więc nie ma na tyle miejsca

- Telewizja Polska prawdopodobnie wycofa się z MUX 8. A więc będzie trzeba gdzieś umieścić TVP Kultura i TVP Kobieta, a może jeszcze kanały wirtualne TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2.

- Telewizja Polska będzie chciała opuścić MUX 1, więc będzie trzeba przenieść TVP ABC do innego multipleksu

 

 

A seriale w 4K Telewizja Polska już produkuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@September77, myślę że trafiłeś w punkt. W wypadku wycofania się TVP z MUX-1 i MUX-8, miejsce zwolnione po TVP 4K idealnie zajmą przeniesione z tamtych MUX-ów kanały TVP ABC, TVP Kultura i TVP Kobieta. Nie wiem jak kanały wirtualne, ale to tylko plansze i myślę że bez problemu da się je "dopchać".

Tak naprawdę, jeśli prawdą okaże się wycofanie TVP z miejsc na tych MUXach, to ja poddaję w wątpliwość czy jest sens w ogóle kiedykolwiek wprowadzać na stałe TVP 4K. Nawet po przełączeniu MUX-3 na nowy standard, zwolnione miejsce pozwoliłoby jedynie na dodanie owego TVP 4K i zabrakło by miejsca na cokolwiek więcej. Nie będzie już miejsca na tworzenie nowych kanałów tematycznych, według moich obliczeń nie starczy nawet na TVP Seriale i TVP HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, September77 napisał(a):

a może jeszcze kanały wirtualne TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2.

Moim zdaniem kanały wirtualne jako osobne plansze to beznadziejny pomysł, skoro na każdym kanale TVP można włączyć kanał wirtualny przez HbbTV. Jedyne co jak już bardzo chcą to można zamieścić jedną planszę która przenosiła by na platformę hybrydową TVP lub/i jedną plansze tylko i wyłączne do wyboru wszystkich kanałów TVP (również wirtualnych) - coś w stylu Emiradio tylko z kanałami TVP

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wirtualne kanaly jako oddzielnie pozycje na liście to bardzo duża wygoda. Gdyby nie to, to nie oglądałbym tych stacji. Stacje te zacząłem oglądać dopiero wtedy kiedy wprowadzili EPG. Te stacje zasługują na oddzielnie pozycje na liście, ze względu na to, że ich oferta jest przyjemna i dobra, a te trzy kanaly nie nadają reklam. Nawet osoby które nie radzą sobie z obsługą Smart TV, bez problemu są wstanie oglądać te kanały bo wystarczy tylko na nie przełączyć. Dlatego naprawdę uważam, że te stacje powinny być oferowane tak jak w tym momencie są!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to są jakieś argumenty - jeśli jest niewykorzystane miejsce to czemu nie, ale zabierać miejsce kosztem jednego kanału linearnego czy jakości innych to moim zdaniem niepotrzebne działanie skoro jest do tego dostęp z każdego kanału TVP

20 minut temu, September77 napisał(a):

Nawet osoby które nie radzą sobie z obsługą Smart TV, bez problemu są wstanie oglądać te kanały bo wystarczy tylko na nie przełączyć.

 

36 minut temu, Bartosz10 napisał(a):

lub/i jedną plansze tylko i wyłączne do wyboru wszystkich kanałów TVP (również wirtualnych) - coś w stylu Emiradio tylko z kanałami TVP

To częściowo rozwiązało by tą kwestie

Edytowane przez Bartosz10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Bartosz10 napisał(a):

ale zabierać miejsce kosztem jednego kanału linearnego czy jakości innych to moim zdaniem niepotrzebne działanie skoro jest do tego dostęp z każdego kanału TVP

 

Obecnie te trzy kanały zajmują razem 0,9 Mb/s, więc wolne miejsce się znajdzie, a my widzowie nawet nie zauważymy różnicy w jakości obrazu pozostałych kanałów.

 

6 godzin temu, michael112 napisał(a):

@September77, myślę że trafiłeś w punkt. W wypadku wycofania się TVP z MUX-1 i MUX-8, miejsce zwolnione po TVP 4K idealnie zajmą przeniesione z tamtych MUX-ów kanały TVP ABC, TVP Kultura i TVP Kobieta.

 

Dokładnie tak! Miejsce które zwolni tymczasowo nadawany TVP 4K, będzie można przeznaczyć na emisję TVP Kultura, TVP Kobieta, a później może TVP ABC ( Chociaż uważam że TVP Kultura i TVP ABC, powinny być nadawane w MUX 3, po tym jak ten przejdzie do DVB-T2 ), ale pozostałe kanały nadawane w MUX 6 powinny wrócić do bitrate sprzed zmian, przeznaczonych pod emisję TVP 4K. Tak więc miejsca wystarczy, a jakość obrazu będzie dobra, przyjemna dla oka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...