Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Polskie Radio ogłosiło przetarg na emisję w systemie DAB+ w kolejnych miastach.http://www.prsa.pl/zamowienia/zamowienie.aspx?id=877Wygląda na to,że tym razem w końcu dotrzymają słowa. :)

Jak twierdzi Krzysztof Łuszczewski szef rozwoju radiofonii cyfrowej PR, DAB+ przez wiele lat będzie uzupełnieniem radia analogowego.http://www.polskieradio.pl/7/1691/Artykul/1103324/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Byłem kiedyś z radiem Dual DAB4 w Gliwicach, w tamtej części regionu nie ma ani śladu sygnału.

Wybierasz się z czymś takim? Przecież, według Polskiego radia, bycie w zasięgu zapewnia antena zewnętrzna. Przykład: po alokacji inż. Makowski mówił, że miejscowość jest w zasięgu Programu Drugiego, ale do odbioru potrzebna jest zewnętrzna antena na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchałem żadnych wywodów ludzi z polskiego radia, którzy dab chcą przedstawiać w samych superlatywach. Po prostu stwierdziłem fakt, że na przeciętnym odbiorniku, czyli takim z jakiego będzie korzystał przeciętny słuchacz (czyli niemal każdy), nie ma ani ślada sygnału. Porównując to do jakości odbioru i zasięgu programów ukf-owych, również tych o małej mocy, cyfrowe radio dab rysuje się w bardzo ciemnych barwach, a konieczność instalowania zewnętrznej anteny na dachu, tylko dyskwalifikuje to z odbioru mobilnego i utrudnia słuchanie tym, którzy takiej anteny nie mogą zainstalować. Z resztą, na samym początku, jeszcze przed uruchamianiem nadajników była mowa o dobrym pokryciu całej aglomeracji, więc to chyba nie wyszło tak dobrze jak się spodziewano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zastanawiające bo nadajnik DAB+ w aglomeracji śląskiej ma maksymalną moc 10 KW. Tymczasem nadajnik Warszawski ma tylko 6KW a przy dobrej propagacji na antenie zewnętrznej sygnał sięga do Białegostoku oczywiście nie przez całą dobę.Pierwsze doświetlenia mają się pojawić w drugim kwartale 2015 ale na razie nie wiadomo w jakich lokalizacjach. DAB oczywiście nie jest bez wad ale FM nie daje możliwości poszerzenia oferty.W Sierpniu zostanie uruchomiony nadajnik w Gdańsku więc na pewno podzielę się spostrzeżeniami na temat zasięgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja korzystam z DAB+ w Warszawie na Białołęce i do amplitunera Yamaha RX-V500D mam podłączoną tylko tą prymitywną antenkę kabelkową co była w zestawie i wszystko śmiga (oczywiście jak nie ma żadnych zakłuceń - wystarczy że włączę komputer stacjonarny i zaczyna się rwać). Ale to chyba dowodzi e w Warszawie przynajmniej na terenie z niską zabudową nie jest tak źle ponieważ sygnał jest nadawany chyba z Raszyna czyli z zupełnie drugiej strony aglomeracji.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś odbiera programy radiowe w systemie DAB/DAB+ na terenie Zabrze oraz Gliwic ?
Byłem kiedyś z radiem Dual DAB4 w Gliwicach, w tamtej części regionu nie ma ani śladu sygnału. (może jest punktowo, ale nigdzie nie udało mi się złapać ani jednek kreski, dobry odbiór może być we wschodniej części aglomercji).

 

 

u to wiocha bo chciałem kupić obornik z allegro i zamontować go na rowerze.

 

ten model :

GRUNDIG MUSIC 51 DAB+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Polskie Radio po raz kolejny zmienia plany co do uruchomienia nowych kanałów w DAB+ wg.najnowszych rewelacji w tym roku ruszy tylko Radio Krasnal o ile za tydzień znowu w PR ktoś nie zmieni zdania. http://www.polskieradio.pl/130/2787/Artykul/1130874,Cyfrowa-przyszlosc-Polskiego-RadiaPozostałe stacje mają się pojawić w przyszłym roku.Było by dobrze by szefostwo publicznego nadawcy w końcu zdecydowało się co gdzie i kiedy ponieważ ciągłe przesuwanie terminów jest mało poważne. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czeskie stacje radiowe są dostępne w DVB-T, natomiast DAB+ na większości nadajników funkcjonuje tam w paśmie 1452-1492MHz zamiast 174-240MHz. Niestety większość odbiorników do dab-u akceptuje tylko to dolne pasmo, także musisz poczekać, jak zaczną nadawać na niskich częstotliwościach, albo w woj. opolskim zostanie uruchomiony nadajnik Polskiego Radia. Nie wiem co będzie pierwsze, ponieważ opieszałość czeskiego operatora Teleko, oraz ogólna niechęć do cyfrowego radia u nas w kraju i wysokie koszty jego wprowadzania, spowalniają ten proces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Polskie Radio wybrało operatorów,którzy będą świadczyli usługę emisji programów w systemie DAB+.

W łodzi i Opolu będzie to Arkena Sp.z o.o natomiast w:Gdańsku,Kielcach,Krakowie,Wrocławiu,Szczecinie i Poznaniu będzie to Emitel.Jednocześnie są przesłanki do unieważnienia części przetargu Gdańsku,Kielcach,Krakowie,Poznaniu ze względu na wysoką cenę:http://www.prsa.pl/zamowienia/zamowienie.aspx?id=877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kpina i totalna kompromitacja ile razy można ludzi robić w balona. :evil::evil: W Gdańsku DAB+ miałoby być już w 2012 roku.Wygląda na to,że przeciwnicy cyfryzacji radia mieli rację.

Po za tym informacje w podanym linku to jeden wielki bełkot nie wiem czy pisała to sprzątaczka czy dozorca.Z jednej strony piszą iż emitel np.w Gdańsku spełnił wszystkie warunki w 100% a z drugiej strony,że przetarg w części dotyczącej właśnie Gdańska unieważniają. :crazy: Jeśli czegoś nie zrozumiałem to proszę mnie poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie zdążyłem kupić odbiornika :twisted: i już nie wierzę nikomu z Polskiego radia ponieważ narażają tylko ludzi na straty finansowe jednocześnie nie dotrzymując kolejnych terminów.Z drugiej strony [beep]ość Emitela nie zna granic mogli dostać jakąś kasę od Polskiego Radia a tak w tych czterech miastach gdzie przetarg unieważniono nie dostaną ani grosza.I tu mam stare dobre przysłowie dla panów ze spółki Emitel "Chciwy traci dwa razy"0tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emitel jest monopolistą, ale ten monopol tkwi nie w chciwości, ale w skomplikowanym polskim prawie, które bardzo mocno utrudnia nowym operatorom jakąkolwiek działalność. Ilość warunków które trzeba spełnić nawet dla uruchomienia jednego nadajnika jest przytłaczająca. W konsekwencji brak konkurencji powoduje wzrost cen usług, a część zysków jest marnowana na obsługę ostrych wymogów. To samo można by powiedzieć o telefonii komórkowej, ale tutaj konkurencja jest znacznie większa, więc jakoś to jeszcze funkcjonuje.

 

Należy dodać jeszcze fakt, że cyfrowe radio DAB nawet w krajach zachodnich jest uważane za drogie we wdrażaniu i pomimo starań nadawców z trudem udaje się przekonać słuchaczy do wymiany odbiorników. Sposób w jaki Polskie Radio wprowadza cyfrowe radio nie zachęca ludzi do przejścia na nie. Gdyby się postarano o zapewnienie lepszej jakości programów radiowych i uruchamianie nadajników w lokalizacjach gdzie to jest rzeczywiście konieczne, a nie w wielkich aglomeracjach, gdzie raczej nie ma problemów z odbiorem na UKF-ie, to z pewnością zainteresowanie było by większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termin październikowy jest jak najbardziej realny.Przypomnę,że pierwszy przetarg został ogłoszony 30 sierpnia 2013 a rozstrzygnięty 11 września 2013 a więc w ciągu kilkunastu dni i dotyczył on wtedy aglomeracji Warszawskiej i Śląskiej co pokazało iż można było go przeprowadzić szybko i sprawnie.Problem tylko w tym czy ten najnowszy przetarg,który ma zostać ogłoszony również nie zostanie unieważniony. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

 

Przeczytałem sporo krytyki o jakości radia DAB+, przypomnę, że to samo było z wejściem DVB-T. Kupiłem kiedyś tuner STR DAB+ do podłączenia przez USB komputera, odbieram program z Katowic via Nysa z odległości około 140 km. Antena wieloelementowa typu Yagi wybitnie kierunkowa, odbiór możliwy tylko wieczorem ze względu na duże zakłócenia przemysłowe na Śląsku. Z odległości kilkadziesiąt km od nadajnika, antena musi spełniać wymagania i być precyzyjnie ustawiona. Pewnej grupie krytykantów radzę płacić abonament RTV, a później upominać się o lepszą jakość programową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiaj programy Polskiego radia w technologii DAB+ są dostępne również w aglomeracji Wrocławskiej oraz oficjalnie Szczecińskiej. Czyli tak naprawdę uruchomiono tylko jedną dodatkową lokalizację ponieważ w Szczecinie emisja testowa była prowadzona od dawna. :evil:http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1192405/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...