Skocz do zawartości

Portal satkurier.pl


Rekomendowane odpowiedzi

Nikt nikogo nie zmusza do przeglądania tej strony. Tylko znajdźcie drugi tak wartościowy portal ? Jeśli ktoś szuka pewnych informacji i wie, że najlepiej jest je znaleźć na danej stronie i nagle przestanie na nią wchodzić, bo musi reklamę wyłączyć to chyba tylko sobie na złość robi. Korzystam z Sat Kuriera od 10 lat i naprawdę nie mam zamiaru z niego rezygnować, bo są reklamy. Tak samo co do szaty graficznej i rozlokowaniu informacji na stronie. Wiadomo, że Internet się zmienia i strony są co raz bardziej rozbudowane, ale to chyba nie powód, żeby teraz żądać szat graficznych rodem z lat 90-tych. Smutne, że ludzie nie potrafią docenić pracy innych, bo muszą zrezygnować z ad-blocka.

 

Chętnie bym nie wyłączał adblocka, gdyby były nienachalne reklamy + był ten monit i skrypt o wyłączeniu adblocka (chodzi o to, żeby nie być w mniejszości, która wyłącza adblocka). A tak jakoś sobie trzeba radzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Futbol w TV" i "Sport w polskiej TV" zupelnie nieczytelne - wszystko rozjechane na dlugosc 5x wieksza niz byla do tej pory ...

 

Główna strona ładuje się na urządzeniach z 10s przy danych internetowych i 5s przy Wi-Fi. :)

Internet 3G - strona glowna laduje sie ponad 2 minuty, do tego praktycznie nie da sie jej przegladac, wszystko sie tnie.

10 sekund? Dobry zart. Moglbys po prostu napisac, ze jestes podstawiony lub cos w ten desen zamiast pisac jakies bzdety.

===

Ponadto to jawna kpina, ze wyrazenie ktorego uzylem zostalo ocenzurowane - nie jest to wyrazenie wulgarne: http://sjp.pl/[beep]

 

2. potocznie: miejsce, w którym panuje bałagan, nieporządek;

Uzylem go, poniewaz idealnie oddaje to, co sie dzieje na stronie dzisiaj.

Juz bardziej wulgarnym wyrazeniem jest "balagan": http://www.miejski.pl/slowo-Ba%C5%82agan

===

No ale dobrze, niech bedzie - cenzura itd. - PRL wrocil. Na stronie panuje nieporzadek.

Edytowane przez Umkwatata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co daje ci ten speedtest ? Suchą wartość, to że na teście wyjdzie ci taka prędkość nie znaczy, że każda strona będzie ładowała się z taką samą prędkością i będzie przy każdej taki sam ping.  Te testy to pewna forma przekłamania bo badają one jedynie prędkość połączenia i ping z określonym serwerem. Winowajców może być tutaj dużo, od kiepskiej jakości providera, po winą po stronie serwera czy winę samego użytkownika leżącą w jego sprzęcie.

 

Ja tak samo nie mam problemów z ładowaniem strony SK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie - czytajcie uwaznie! Napisalem "Internet 3G - strona glowna laduje sie ponad 2 minuty, do tego praktycznie nie da sie jej przegladac, wszystko sie tnie." Mowa tu o internecie 3G w TELEFONIE. Wszystkie inne strony laduje sie max kilkanascie sekund i to pelne wersje a nie LITE.

W domu mam normalny internet na laczu TP, wszystko normalnie sie laduje, to nie jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satkurier.pl w telefonie:

LTE - zapier**la

HSPDA+ - zapier**la (3G)

EDGE - faktycznie, wolno, chociaż to dalej nie dwie minuty.

 

Bardziej już telefonu spowolnić nie mogę. Jeśli strona główna wczytuje się komuś dwie minuty to albo nie jest w zasięgu 3G albo jego telefon ma zbyt ograniczone parametry. Mam Xperię E4G i nawet przy LTE przez moment zastanawia się nad rozlokowaniem strony na ekranie.

Edytowane przez Karol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat nowego wyglądu nie będę się wypowiadał bo mi zdecydowanie się nie podoba.Starsza wersja dla mnie była bardziej przejrzysta.Jedno co mi się nie podobało na starym a teraz i nowym forum to bałagan w sporcie na dany dzień.Wielokrotnie było zgłaszane i pisane w komentarzach jak i odpowiednim wątku.Notorycznie brakuje UFC lub jest wpisane w innym terminie.Sporadycznie jest rzeczywistym czasie.Czy naprawdę tak trudno jest zwrócić szczególną uwagę by te transmisje nocne się zgadzały.Tak wiem że to ktoś z zewnątrz przygotowuje tą rozpiskę bo już to słyszałem jak i to że  zwrócą na to uwagę.Niestety notorycznie jeśli chodzi o te transmisję  jest bałagan.Dziwne bo ogólnie to inne transmisje raczej są ok.Dziś kolejny raz gala z soboty na niedzielę o 4 rano w sporcie niestety cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy czy ten kafelkowo-obrazkowy "dizajn" wyjdzie Wam na dobre. Osobiście stronię od takich portali, w których żeby coś przeczytać trzeba wyłączyć się mentalnie z animacji i naprzewijać strony obrazków, by przypadkiem trafić na jakiś tekst. Obecnie na głównej stronie widzę 50% obrazków i animacji, 30% jałowego tła oraz 20% tekstu. TRAGEDIA.

Wcześniej klikałem zakładkę i na pierwszej stronie miałem przegląd informacji, co mnie interesowało to klikałem, by wyświetlić pełną wiadomość. Dziś? Wchodzę, usuwam spam o odblokowaniu reklam, przewijam ze 2-3 ekrany, żeby znaleźć jakiś interesujący nagłówek...

 

Mr. Orbita, wrzucasz do kosza informacje o blokowaniu reklam z tekstem, że to przesada, tymczasem pierwsza strona satkurier.pl spamuje o odblokowanie reklam.

 

Użytkownik Mr. Orbita edytował ten post 29 lipiec 2016 - 12:18
Bez przesady - blokujesz, to blokuj, ale jeszcze podpowiadanie jak to robić na forum portalu to przegięcie.

 

 

Gdzie konsekwencja? Ja rozumiem, że można chcieć ukrywać informacje o tym jak blokować Nie rozumiem, że ktoś usuwa informacje o tym jak blokować reklamy, przecież i tak każdy kto zechce to znajdzie jak to robić. A do tego jeszcze wyświetlać nahalną prośbę o odblokowanie?! To przegięcie. Każdy powinien mieć świadomość wyboru co chce oglądać i w jakiej formie.

 

Dajcie ludziom wybrać! Nasz ekran nie należy do Was, by mówić nam co mamy oglądać a czego nie! Chcecie być czytani to umożliwcie czytanie a nie topicie sens treści w masie obrazu.

 

Reklamy da się lubić? W odniesieniu do nowego satkurier.pl to brzmi jak smutne i cyniczne "Arbeit mach frei". Oświecę Was: reklam nie lubi NIKT prócz tych co na nich zarabiają. Ale ci ich nie oglądają... Ot ironia!

 

 

Ucięty tekst w pierwszym niusie i czerwone zdanie: "Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.". Aha, czyli z blokadą reklam sobie nie poczytam. To ciekawe, bo bez blokady też nie mogę - moją uwagę odwraca natłok animacji, obrazków i bannerów... Dziękuję, włączam wszelkie możliwe blokery reklam dla satkurier.pl.

Edytowane przez Rafnov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr. Orbita, wrzucasz do kosza informacje o blokowaniu reklam z tekstem, że to przesada, tymczasem pierwsza strona satkurier.pl spamuje o odblokowanie reklam.

 

Gdzie konsekwencja? Ja rozumiem, że można chcieć ukrywać informacje o tym jak blokować Nie rozumiem, że ktoś usuwa informacje o tym jak blokować reklamy, przecież i tak każdy kto zechce to znajdzie jak to robić. A do tego jeszcze wyświetlać nahalną prośbę o odblokowanie?! To przegięcie. Każdy powinien mieć świadomość wyboru co chce oglądać i w jakiej formie.

Jest pełna konsekwencja, bo o ile zdaję sobie sprawę, że nie ma takiej blokady, której nie można ominąć, to nie znaczy, że po pierwsze - mam promować omijanie metodami przynoszącymi szkody portalowi, a po drugie - mam jeszcze najlepiej napisać jak to robić! Prośba to przegięcie? Jako właściciel portalu mamy pełne prawo prosić użytkowników o dodanie nas do wyjątku, bo zwyczajnie portal jest z tego utrzymywany, opłacany jest za to serwer, domeny oraz jest to nasza pełnoetatowa praca.

 

Użytkownicy mogą zdecydować co w związku z tym, ale od razu dodam, że teksty "a to nie wchodzę na portal" nie robią na mnie żadnego wrażenia, bo zwyczajnie (pomijając, że wiem, że i tak każdy wejdzie, co sam pokazujesz na koniec) jak ktoś używał adblocka, to przynosił 0 i strata takiego czytelnika jest z punktu widzenia możliwości utrzymania i działania portalu (uwaga - brutalne) - kompletnie bez znaczenia :) Boli strata czytelnika jako osoby zainteresowanej tematyką - to wiadomo, ale jeśli ktoś myśli, że jak wchodził z adblockiem, a teraz nie będzie wchodził, to wygeneruje jakąś wymierną stratę finansową, to nie rozumie jak to działa - nie wygeneruje. Bez reklam nie ma innego sposobu na pokrywanie kosztów generowanych przy tworzeniu portalu.

 

Świadomość masz - w czym problem? Możesz nie wchodzić wcale, albo sobie szukać sposobu, to Twój interes, aby sobie czytać za darmo, nie mój! To tak jakbyś nie potrafił sobie ściągnąć piracko MP3, poszedł na stronę artysty i płakał, że nie możesz ściągnąć i żeby Ci udostępnił za darmo. Przy okazji dodając, że artysta powinien swoją twórczość udostępniać wszystkim za darmo, bo każdy ma "świadomość wyboru" co chce słuchać i w jakiej formie - mieszanka śmieszności i żenady.

 

Newsy na portalu to forma naszej twórczości i to my decydujemy na jakich warunkach ją udostępniamy. Ty się możesz na te warunki zgodzić, albo nie - wolność. Ale to nie oznacza, że wobec tego my mamy z naszych warunków zrezygnować, bo Ci się nie podobają :) Jako że do niczego nikt Cię nie zmusza, to możesz zrezygnować z oglądania albo szukać sposobów, aby nasze warunki sobie omijać. I fakt, że to w ogóle piszę już świadczy, że jestem wystarczająco dobry, bo w zasadzie to powinienem napisać drastyczniej, ale mimo tego, że naszej pracy nie wspierasz, to trudno - biorę to na klatę.

 

Dajcie ludziom wybrać! Nasz ekran nie należy do Was, by mówić nam co mamy oglądać a czego nie! Chcecie być czytani to umożliwcie czytanie a nie topicie sens treści w masie obrazu.

Masz wybór, możesz albo opuścić portal albo samemu szukać sobie sposobu jak sobie z tym poradzić inaczej. To ty chcesz czytać bez reklam, więc to Twój problem, nie mój. My udostępniamy portal z reklamami i w takiej formie chcemy, by był wyświetlany, bo z tego portal się utrzymuje. Jak ktoś chce inaczej - musi sobie radzić sam.

Po raz kolejny proszę o obejrzenie tego materiału, tylko 5 minut, ale trafia w punkt: https://youtu.be/ikvc7Db0WUc?t=16m18s

Chcemy być czytani, ale chcemy też móc utrzymać portal, mieć za co dostarczać treści. Reklamy na to pozwalają. Odsłony bez reklam - nie.

 

Reklamy da się lubić? W odniesieniu do nowego satkurier.pl to brzmi jak smutne i cyniczne "Arbeit mach frei". Oświecę Was: reklam nie lubi NIKT prócz tych co na nich zarabiają. Ale ci ich nie oglądają... Ot ironia!

Oświecę Cię - na portalu nie zarabia się kokosów. Nie wierzysz? Załóż swój - kto Ci broni? :) Możesz siedzieć po 8h nad komputerem, tworzyć informacje, tylko przypadkiem nie wstawiaj żadnych reklam, bo przecież jak sam mnie oświecasz - nikt nie lubi reklam :) Albo daj takie, żeby dało się łatwo wyłączyć - jako że za samo wstawienie nie ma kasy, a dopiero za wyświetlenia bannerów lub kliki, a bannery nawet nieinwazyjne są wyłączane masowo, co pokazuje przykład tego forum - nadal będziesz miał 0 zł :) Jako że innego sposobu zarabiania nie ma, to wobec tego dokładaj do tego portalu ze swojej kieszeni, idź do drugiej pracy, żeby zapłacić za serwer (z czasem te wydatki rosną, przy rosnącej ilości odsłon), a do tego ponieważ część dnia Cię nie będzie, to w tym czasie i tak inne portale Cię wyprzedzą w podawaniu informacji :)

 

W kwestii tego szalonego zarabiania: ja nawet nie mam samochodu, bo mnie nie stać. Nie śpię na kasie, wynajmuję mieszkanie i spinam miesiące na styk. A praca na portalu jest normalną pracą pełnoetatową (nawet bardziej, bo nie raz siedzę nocami w redakcji, szykuję jakieś testy, projekty itp.), którą jak rozumiem w Twoim mniemaniu powinienem wykonywać za darmo, żywić się energią słoneczną i robić np. po 12h z pasji :)

 

Ja też nie przepadam za reklamami, tylko w przeciwieństwie do Ciebie zdaję sobie sprawę, że te reklamy nie są wstawiane na złość czytelnikom, a mają konkretny cel - umożliwienie działania stronom. I dlatego staram się je jednak lubić, bo wiem, że bez nich niektórych treści bym w ogóle nie przeczytał, o niektórych rzeczach w ogóle bym się nie dowiedział itp. Oczywiście można dyskutować na ile jaka strona reklam potrzebuje, bo pewnie jakieś ogromne portale typu Onet, to generują z tego znaczny zysk, ale my jesteśmy małym portalem o wąskiej tematyce, mającym o rzędy wielkości mniejszą ilość odsłon i co za tym idzie - i z reklam nie zyskamy tyle co duzi gracze.

 

Ucięty tekst w pierwszym niusie i czerwone zdanie: "Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.". Aha, czyli z blokadą reklam sobie nie poczytam. To ciekawe, bo bez blokady też nie mogę - moją uwagę odwraca natłok animacji, obrazków i bannerów... Dziękuję, włączam wszelkie możliwe blokery reklam dla satkurier.pl.

A to ciekawe, bo ja wchodzę i czytam bez problemów, wygodniej niż na starym portalu, lepsza czcionka, lepsze rozmieszczenie treści. Poza tym najpierw się zapierasz, że nie będziesz wchodzić, później że odpalasz blokady :) No cóż, kolejny który myśli, że jak potupie nóżką, to się przejmę, a mi nawet brewka nie pykła :) Jedyne co pokazujesz takim postem to brak szacunku do pracy ludzi tworzących portal oraz zrozumienia, że tworzenie portalu wymaga środków finansowych, nic ponad to. I jeśli byś chciał wystrzelić, że to my nie okazujemy szacunku, to od razu odpowiadam, że my okazujemy, bo na nowym portalu zrobiliśmy ukłon w stronę czytelników - dostosowaliśmy reklamy tak, aby nie przeszkadzały jak do tej pory na starym. I z pewnością doceniają to osoby, które reklam nie wyłączały i wspierają nas cały czas. Innych prosimy dając coś w zamian i zostawiamy alternatywę: opuść portal, albo radź sobie inaczej.

 

Zachęcam do bojkotowania strony i nie otwierania jej przez pierwszy tydzień. Może wtedy pójdą po rozum do głowy.

Bojkotuj, Twoje prawo, tylko tu nie ma mowy o żadnym pójściu po rozum do głowy, bo portal żyje z reklam. Czy rozumiesz te proste 4 wyrazy? To, że teraz o 3 w nocy poszedł news, że Fightklub jest wyłączony zrobił ktoś, ten ktoś nie robi tego za darmo. Siedzi, nie śpi, kontroluje. Nie ma reklam, nie ma portalu i forum. Poza tym z postu wnioskuję, że i tak korzystałeś z adblocka, co oznacza, że Twoje wchodzenie lub niewchodzenie jest bez znaczenia dla strony finansowej portalu. Nie robisz różnicy. Czy naprawdę myślicie, że kasa produkuje się już jak tylko wejdziecie na stronę i coś przeczytacie? :) Z czego by miała pochodzić? :D Nie ma wyświetlenia reklamy - nie widać tego na rozliczeniach kampanii, więc jak ktoś, kto nie wyświetla reklam nie wejdzie wcale - kompletnie nie wpłynie na efekt końcowy. Takim słabym szantażem co najwyżej odcinasz się od informacji i tyle :) Oczywiście sam czytelnik też ma znaczenie i cenię każdego kto zagląda, nawet jeśli reklamy wycina (trudno - jak nie chce wspierać mojej pracy, to nie), ale piszę o stronie czysto finansowej, bo jak rozumiem @marekpolek myśli, że jak nie wejdzie, to portal straci finansowo i "się opamiętamy" - przykro mi @marekpolek - nie straci, bo nigdy nie generowałeś żadnego zysku.

 

Reklamy będą na portalu, bo portal jest z tego utrzymywany. Będziemy prosić o dodanie nas do wyjątku, bo z tego portal się utrzymuje i nie ma innego źródła utrzymania. Nie prosimy bez powodu - wdrażając nowy portal jak pisałem nie wiem ile razy - zredukowaliśmy ilość i rozmieszczenie bannerów, żeby nie przeszkadzały tak bardzo, bo rozumiemy, że reklamy irytują (w końcu każdy z nas też korzysta z sieci). Będziemy jeszcze nad tym pracować.

 

Pytałem kilka razy w tym wątku jak inaczej miałbym zapłacić dwie faktury za serwer w tym miesiącu - odpowiedziała głucha cisza. Pisałem, że z forum przez 2 lata zarobku było 80 zł (nie miesięcznie, łącznie) z reklam Tapatalka, a jeden jedyny nieprzeszkadzający banner jest stale przez większość użytkowników blokowany (co zarazem obala pogląd, że jak reklamy są nienachalne, to nie są blokowane). Jak ktoś nie ogarnia finansów i myśli, że kasa rośnie na drzewach, no to może faktycznie myśli, że sobie zerwę z drzewka i zapłacę, myślę jednak że reszta "normalsów" rozumie jest inaczej, może nie piszą, ale zdają sobie sprawę, a jak już koniecznie nie chcą reklam, to sobie poszukają sposobu po cichu, zamiast robić tego typu prymitywne demonstracje :)

 

Dyskusja dot. reklam jest zakończona. Napisałem w tej sprawie wszystko co się dało i nie zamierzam po sto razy pisać tego samego, szkoda mojego cennego czasu. Powtarzam po raz ostatni: kto sobie chce bez reklam, to niech sobie sam na własną rękę szuka sposobu i piszę to tylko dlatego, bo jestem realistą i wiem, że nie ma żadnej blokady, której nie można ominąć. Co nie zmienia faktu, że po pierwsze - nie zamierzam tego promować na oficjalnym forum portalu, które jest też utrzymywane z reklam na portalu (bo to wbrew logice), ani pisać jak to robić oraz po drugie miejcie na uwadze, że w ten sposób podcinacie portalowi skrzydła, kasa jest potrzebna na wszystko, na ludzi, na sprzęt (nie raz jakieś urządzenia do testów trzeba ściągać), software, na serwery, domeny. Nic na to nie poradzę - takie jest życie. Chciałbym wywalić wszystkie reklamy z portalu, chciałby każdy z redaktorów, ale nie da się i tyle. EOT.

 

@czerstwy - wiem o tym. Ale nie mam na to żadnego wpływu. Musisz zgłaszać tą kwestię mailowo, bo tylko tą drogą temat dotrze do odpowiednich osób - proszę pisz na redakcja[malpa]satkurier.pl - to bardzo ważne, bo widzę np. uwagi w komentarzach, ale one też nie są skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można zobaczyć inne dni w dziale Sport w TV? choćby wczorajsze lub jutrzejsze. Futbol w TV można zobaczyć w dwóch kolejnych dniach ale nie jest nic napisane na rozpisce... a i jeszcze piszecie z błędami bo niby dzisiaj tj. 1 sierpnia ma być mecz o 2:30 na Eleven Liverpool - Roma?  Jak już to piszcie na następny dzień lub jak polecam piszcie w nawiasie (pon/wt) żeby uniknąć zamieszania. Do reszty jakoś się przyzwyczaję ale póki co jest ciężko :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za OT, ale muszę dla naszego dobra :)

 

@Mr. Orbita: a nie możecie oprócz reklam dodać jakiegoś innego (dodatkowego) sposobu zarobku? Ja mam od dawna taki pomysł, ale nic nigdzie o tym nie pisałem. Tak więc: a może by tak na wzór wirtualnych operatorów komórkowych rozpowszechnialibyście własne karty... do odbioru z satelity podstawowej oferty telewizyjnej (zastępstwo za kończącą się TNK SD) - wtedy może sprzedaż takich kart po opłaceniu tych wszystkich licencji, umów itp. by wam przyniosła dodatkowy dochód :) jesteście w branży bardzo znaną firmą, więc nie sądzę, żeby dogadanie się w kwestii SimulCryptu z platformami, oraz właścicielem jakiegoś taniego systemu kodowanie (Conax?) było dla was jakimś wielkim problemem, więc ten mój pomysł wcale taki głupi chyba nie jest, co nie? :)

Edytowane przez SatExpert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sport w TV można chyba najprościej na razie przeglądać przez kategorię: https://satkurier.pl/category/53/Sport-w-TV.html

Pomyślimy nad czymś łatwiejszym... Wykazy Sport w TV na jutro pokazują się zwykle wieczorami, ale nie ma stałej pory.

 

Futbol w TV ma tworzone wykazy w piątki i poniedziałki, co oznacza, że patrząc w poniedziałek - nie widać jeszcze wtorku, pojawia się zwykle koło wieczora na zakres wtorek-piątek, w piątek nie widać soboty, pojawia się w piątki wieczorem (zakres sobota-poniedziałek). Jest tak od dawna, z wielu względów, nie ulegnie to zmianie.

 

Uwagi dotyczące zawartości Sport w TV bardzo proszę przekazywać mailowo na redakcja[malpa]satkurier.pl - to bardzo ważne, bo tylko w ten sposób jest realna szansa na poprawę jakości tego wykazu.

 

@SatExpert - wierz mi, że stworzenie czegoś takiego jest ekstremalnie trudne (wymaga porozumienia się z nadawcami, a u nas jest tak, że są nadawcy, którzy mają interes w tym, aby nie zwiększać konkurencji) i wymaga sporej inwestycji na start, lekko licząc może koło 1-1,5 mln zł mając na uwadze, że taki projekt zwróci się dopiero za jakiś czas. Chcielibyśmy mieć inny sposób, ale akurat start jakiejś własnej oferty TV przy obecnej sytuacji na rynku nie jest realnym sposobem - to raczej do takiego pomysłu trzeba byłoby najpierw sporo dołożyć ;) Nie mamy takiej kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...