Skocz do zawartości

Gazety regionalne


bogdan425
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem ogólnie upada czytelnictwo wydań książek i prasy.W dobie komputerów,smartfonów internet stał się encyklopedią i przekazem medialnym z którego prawie wszyscy już korzystają.Nowe przychodzi,stare odchodzi i z tym należ się pogodzić nie szukając usprawdliwienia.

54 minuty temu, Kirk napisał(a):

Teraz nawet te wydania magazynowe często są dość słabe.

Czy to było powodem upadku magazynu "SAT Kurier" który od 2023 roku jest bez wydań papierowych.?   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wydania papierowe spotyka ten sam los niezależnie,czy są zwykłe,codzienne,specjalistyczne itd. Po prostu internet je wchłania,aby mogły jeszcze istnieć.Dotyczy to już prawie wszystkiego ,,papierowego".E-booki,e-recepty itp.,itd.Niedługo tes sam los spotka gazety regionalne i magazyny,niezależnie od treści w nich zawartych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są pisma, które się utrzymują nieźle pomimo ekspansji internetu. "Tygodnik Powszechny" na przykład w ostatnich latach notował wzrosty sprzedaży. Zaś przy gazetach Polska Press widzę taki oto problem: początkowo nawet chwaliłem pomysł na piątkowy "Puls", jako taką wspólną część pism, ale zauważyłem, że uznano, iż jeśli już jest robiony ten dodatek, to się nie trzeba przykładać do magazynowej części, a to wpływa na poziom pisma. Mówiąc szczerze to tego typu dodatek z  aktualnościami przydałby się w soboty. Kiedyś "Gazeta Pomorska" miała sobotni magazyn "7 dni", świetnie redagowany i z dobrymi tekstami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko,że ,,Tygodnik Powszechny" jest również dostępny w internecie ze swoimi e-wydaniami,a portal ,,,wirtualne media" bije na głowę nie jedno czasopismo papierowe.Forumowicze często powołują się na nie jako wiadomości z pierwszej ręki.Tak więc,nie tylko strona ekonomiczna dla czytelnika ( koszta gazety),ale szybki dostęp do wiadomości w internecie jest powodem spadku zysków wydań papierowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, nawet ,,Tygodnik Sanocki" nie dodaje ,,Dodatku Telewizyjnego do Twojej Gazety" do pisma wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku. Pani od sztuki użytkowej (tak, takie przedmioty są u mnie w szkole) opowiadała, że w zeszłym roku przekręcili nazwiska pracowników szkoły, np. zamiast Roberta Dudka było Dudziński i to też jest powodem upadku gazet regionalnych.

Edytowane przez Tapcel2020
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli widać, że Kania twardo całą grupą rządzi, jeśli się zwalnia redaktora za to, że nie chciał, aby Głos Wielkopolski był jednostronny. I to było widać, bo tam na przykład poszedł dwugłos o WOŚP - była opinia zwolennika akcji, jak i też osoby krytycznej wobec inicjatywy. Czegoś takiego w innych dziennikach Polska Press nie widziałem.

 

W Onecie podają, że chciano Wybranowskiemu zaproponować nowy projekt, taka metoda "kopu w górę", żeby jednocześnie odsunąć niewygodnego naczelnego, ale mówić że to awans. https://www.onet.pl/informacje/onetpoznan/przewrot-w-glosie-wielkopolskim-kulisy-dymisji-redaktora-wybranowskiego/5byyeew,79cfc278

Zaś nową redaktor kojarzę, bo działała w moim regionie, ale nie kojarzę żeby miała jakieś bardzo wybitne publikacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2023 o 18:48, Tapcel2020 napisał(a):

Byłem w kiosku w Delikatesach Centrum i zobaczyłem, że Super Nowości ukazują się 3 razy w tygodniu.

Nawet nie wiedziałem o tym. Lubiłem kiedyś to piątkowe wydanie, ale w ostatnich latach gazeta ,zamieniła się w jakiś polityczny biuletyn, i zaprzestałem jej kupna.😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zastępczyni redaktora naczelnego „Kuriera Porannego” i „Gazety Współczesnej” (Polska Press) Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska rozstaje się z firmą. Jak poinformowała w mediach społecznościowych, była to jej decyzja.

 

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/agnieszka-siewiereniuk-maciorowska-dziennikarka-polska-press-odchodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wydająca „Dziennik Wschodni” spółka Corner Media w ub.r. zanotowała spadek przychodów o 15,4 proc. do 2,27 mln zł, a jej strata netto pogłębiła się z 13,7 do 873,7 tys. zł.

 

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/dziennik-wschodni-wydawca-corner-media-ile-zarabia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Myślę, że tam stopniowo dojrzewano do tej decyzji. A nie była ona zapewne łatwa choćby z racji specyfiki rynku prasy lokalnej w Polsce. Monopol, jeśli chodzi o tytuły ukazujące się codziennie, utrzymuje się od dawna, tylko wcześniej nie był to koncern państwowy, a prywatny. I wtedy, mam wrażenie, te gazety były lepsze, ciekawsze. Teraz gorzej się je czyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kirk napisał(a):

Więcej pism niezależnych od Orlenu się znajdzie na rynku tygodników i dwutygodników lokalnych. Ale wśród dzienników spoza grupy Polska Press to kojarzę tylko "Gazetę Olsztyńską", "Kurier Szczeciński" oraz "Życie Częstochowskie".

 

Akurat Gazeta Olsztyńska została sprzedana i właścicielem jest Andrzej Senkowski. Gazeta skręciła na stronę prorządową.

Głośniej o Senkowskim zrobiło się w czerwcu 2020 roku, kiedy jego firmę w Wólce Kosowskiej odwiedził Mateusz Morawiecki. Premier pochwalił wtedy spółkę za to, że udało jej się przetrwać pandemię bez pomocy państwa i oświadczył, że gdyby taka pomoc była potrzebna, to jej udzielą, "ponieważ rząd dba o firmy z polskim kapitałem".

Nowym prezesem Grupy WM jest Maciej Matera, który, jak ustalił „Twój Kurier Olsztyński”, od 2015 roku zasiadał w spółkach związanych z Polską Grupą Zbrojeniową (Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA, Energomontaż Północ Gdynia).https://www.press.pl/tresc/67244,_gazeta-olsztynska_-ma-nowego-wlasciciela

Jak tłumaczą osoby pracujące dla "Gazety Olsztyńskiej", od momentu przejęcia kierownictwa w redakcji materiały tam zamieszczane częściej pokazują w pozytywnym świetle aktualną władzę.

– Nie możemy z zasadzie umieszczać treści krytycznych w stosunku do rządu, bardziej są to laurki. Pan prezes i jednocześnie redaktor naczelny upodobał sobie pewne portale typu Niezalezna.pl i na ich podstawie trzeba pisać teksty – mówi jeden z pracowników. 

– Ci, którym zostało niewiele do emerytury, muszą się przemęczyć, natomiast inni szukają pracy. Nie chcemy w tym uczestniczyć, podpisywać się nazwiskami, wstydzimy się tego. To jest pogrzeb gazety – kwituje inny

https://www.press.pl/tresc/68490,_gazeta-olsztynska_-ma-nowego-naczelnego-i-skreca-w-prawo

Edytowane przez JokerX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...