Skocz do zawartości

MUX 6 (TVP)


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zmiana modulacji zawsze wiąże się z mniejszą korekcją błędów i nieco gorszym zasięgiem i jakością , coś za coś, ja zawsze będę za maksymalną modulacją oraz kompresją bo naziemna aby walczyć z operatorami sat i kablowymi musi mieć więcej kanałów, ta ilość kanałów jest nadal za mała. Dobrą robotę robią muxy lokalne i przygraniczne, target naziemniej bezpłatnej nie może być nastawiony na najlepszą jakość , to nie ten target.

Co do TVP to są bardzo stratni i prezes źle podejmuje decyzje, podstawowa sprawa, że za czasu analogu TVP zajmowała w całej Polsce 3 kanały: TVP1,2,3 a teraz zajmuje tylko dwa (mux3 i 6) więc jest jeden kanał stratna, a to jest bardzo dużo, nie powinno tak być. Nadawanie poniżej 10 kanałów na mux jest marnowaniem pasma .

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pietrek1 napisał(a):

 target naziemniej bezpłatnej nie może być nastawiony na najlepszą jakość , to nie ten target.

Wybacz, ale odbiorcy naziemny to nie "gorszy sort". Korzystam z naziemnej z własnego wyboru i oczekuję jakości a nie ilości. I zapewniam Cię że ten potencjalny target o który Ci chodzi, w 90% nie zauważa kanałów innych jak te podstawowe w naziemnej.

Mam tego konkretny przykład. W ostatnim czasie wiele zmian zaszło w MUX6 i MUX8. Mało kto mający dekodery dzwonił aby przeprogramować. Wniosek nie korzystają z tych powtórkowych kanałów. Zatem raz jeszcze jakość a nie ilość.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pietrek1 napisał(a):

To nie jest prawda. (...) Badania mówią że Polacy lubią nowe kanały i duży wybór kanałów, twoje teorie są nieprawdziwe ..

Badania kontra fakty z życia. Twarde dowody z życia przeczą badaniom. Może te badania odnoszą się do widza kablowego i satelitarnego, ale jak powiedziałeś widz naziemny to inny target.

Przeciętny widz naziemny zainteresuje się zaprogramowaniem dekodera gdy mu zniknie TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls.

Na pozostałe nie reaguje.

Nie pisz mi proszę o teoriach, gdyż dowodem jest znikoma liczba telefonów w związku ze zmianami jakie zaszły w MUX6 i MUX8. A były jak na odbiorcę naziemnego bardzo duże.

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak w MUX-L3 pojawiły się Pulsy wiele osób które znam lecąc po kanałach narzekało po te "brzydkie" kanały jeszcze raz. Sam odbieram wszystkie muzy aby wiedzieć co się stało jeśli ktoś szuka pomocy o coś się stało i nie działa i może tv się popsuł.

Wracając do tematu skoro już mamy Biełsat to dlaczego na filmach nie ma polskiej ścieżki skoro jest dostępny naziemnie w Polsce 🤔 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec, nie masz pojęcia o czym mówisz, większość nowych dekoderów sama się zaprogramuje, tylko w niektórych wyszukiwanie trzeba zrobić ręcznie. Co do jakości to mpeg2 jest jeszcze wszędzie przez sat np. Niemcy , Anglia i nikt nie narzeka.

Inny target czyli bezpłatny więc powinna być jeszcze mocniejsza kompresja aby spinali się finansowo, proste , inaczej to wszystko popada ....

Edytowane przez pietrek1
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pietrek1 napisał(a):

tymczasem ludzie na innych forach dziwią się że dlaczego nie ma 16stu....

Biorąc dwa MUXY to by były 32 sloty. Niby co TVP miałaby tam nadawać, skoro oni już teraz muszą wsadzać tam kanały pokroju TVP World czy Biełsat? 

Naziemna telewizja to powinien być kompromis między liczbą kanałów i jakością. Bez przesady ani w jedną, ani w drugą stronę. Te 8-10 kanałów na MUX to optymalna liczba. Na pewno nie poszedłbym w 4K i nie marnował slotów na to, chyba że TVP nie będzie miała pomysłu na zapełnienie miejsca, to wtedy okej. Mam dostęp do MUXa lokalnego i takiej jakości na ogólnopolskich kanałach nikomu nie życzę. Tego nie da się oglądać nawet na średniej wielkości telewizorach.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam mux lokalny na tv 14 cali jeszcze działającym kineskopowym w kuchni i nie chcę takiej jakości w pokoju na większym ekranie.

Ostatnio kupiłem sąsiadce tuner Wiwa i on nie aktualizuje listy kanałów i zauważa zmiany jak zniknie coś typu Puls, Polsat czy TVN. Zniknięcia TVP Kobieta z mux 8 nie zauważyła.wiec więcej programów jej nie potrzeba jedynie czeka na powrót TVC lada dzień z Częstochowy.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mrozio11 napisał(a):

Biorąc dwa MUXY to by były 32 sloty. Niby co TVP miałaby tam nadawać, skoro oni już teraz muszą wsadzać tam kanały pokroju TVP World czy Biełsat? 

Naziemna telewizja to powinien być kompromis między liczbą kanałów i jakością. Bez przesady ani w jedną, ani w drugą stronę. Te 8-10 kanałów na MUX to optymalna liczba. Na pewno nie poszedłbym w 4K i nie marnował slotów na to, chyba że TVP nie będzie miała pomysłu na zapełnienie miejsca, to wtedy okej. Mam dostęp do MUXa lokalnego i takiej jakości na ogólnopolskich kanałach nikomu nie życzę. Tego nie da się oglądać nawet na średniej wielkości telewizorach.

Są tacy którzy chcą 16, są tacy którzy chcą dwa 4k, nie dogodzisz, 4k nie ma szans na naziemną i to kompletne marnowanie pasma, ja jestem za opcją 16 i nie wszystko w HD , nie ma sensu nadać słabszych kanałów jak Polonia, Biełsat, World w HD bo to także marnowanie pasma dla kilku odbiorców którzy odbierają te kanały, ale do tego ustawa jest do zmiany bo obecna nie jest akceptowalna , kanały do nadawania uwierz mi że zawsze ich będzie coraz więcej, można nadać przykładowo ABC2,Historia2,Kultura2, nowe, itd itd .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, pietrek1 napisał(a):

@dvbtowiec, nie masz pojęcia o czym mówisz, większość nowych dekoderów sama się zaprogramuje, tylko w niektórych wyszukiwanie trzeba zrobić ręcznie.

Dzięki za informację, nie wiedziałem ;) Problem w tym że prostych dekoderach trzeba wyłączyć wyszukiwanie po LCN, gdyż decydowana większość z nich dodając nowe kanały, posortuje je wg LCN, a tego widz naziemny w większości nie chce. Mają swoją listę kanałów.

Zatem sam w takim przypadku się nie zaprogramuje.

1 minutę temu, pietrek1 napisał(a):

ja jestem za opcją 16 i nie wszystko w HD , nie ma sensu nadać słabszych kanałów jak Polonia, Biełsat, World w HD bo to także marnowanie pasma dla kilku odbiorców którzy odbierają te kanały

Na szczęście w decyzjach rezerwacyjnych jest zapisane że wszystkie mają być w HD i wyłącznie 8. Wyjątkiem jest jak zwykle TVP które idzie w poprzek decyzjom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

Wybacz, ale odbiorcy naziemny to nie "gorszy sort". Korzystam z naziemnej z własnego wyboru i oczekuję jakości a nie ilości. I zapewniam Cię że ten potencjalny target o który Ci chodzi, w 90% nie zauważa kanałów innych jak te podstawowe w naziemnej.

Mam tego konkretny przykład. W ostatnim czasie wiele zmian zaszło w MUX6 i MUX8. Mało kto mający dekodery dzwonił aby przeprogramować. Wniosek nie korzystają z tych powtórkowych kanałów. Zatem raz jeszcze jakość a nie ilość.

Dokładnie. Ja oczekuje w naziemnej telewizji żeby nadawać w rozdzielczości minimum  1920x1080p50 50 kl/s najważniejsze i dobry dźwięk oczekuje minimum E-AC-3. 

1 godzinę temu, pietrek1 napisał(a):

@dvbtowiec, nie masz pojęcia o czym mówisz, większość nowych dekoderów sama się zaprogramuje, tylko w niektórych wyszukiwanie trzeba zrobić ręcznie. Co do jakości to mpeg2 jest jeszcze wszędzie przez sat np. Niemcy , Anglia i nikt nie narzeka.

Inny target czyli bezpłatny więc powinna być jeszcze mocniejsza kompresja aby spinali się finansowo, proste , inaczej to wszystko popada ....

Pewne narzekają, ale nadawcy mają ich gdzieś. Może niektórzy narzekają tylko w domu i nigdzie nie piszą. 

Godzinę temu, pietrek1 napisał(a):

Są tacy którzy chcą 16, są tacy którzy chcą dwa 4k, nie dogodzisz, 4k nie ma szans na naziemną i to kompletne marnowanie pasma, ja jestem za opcją 16 i nie wszystko w HD , nie ma sensu nadać słabszych kanałów jak Polonia, Biełsat, World w HD bo to także marnowanie pasma dla kilku odbiorców którzy odbierają te kanały, ale do tego ustawa jest do zmiany bo obecna nie jest akceptowalna , kanały do nadawania uwierz mi że zawsze ich będzie coraz więcej, można nadać przykładowo ABC2,Historia2,Kultura2, nowe, itd itd .

Wiesz co ja chciałbym, żeby wszystkie kanały w języku Polskim, którzy nadają w FTA na Satelicie były w naziemnej telewizji. 

Edytowane przez pasjonat
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pietrek1 napisał(a):

Są tacy którzy chcą 16, są tacy którzy chcą dwa 4k, nie dogodzisz, 4k nie ma szans na naziemną i to kompletne marnowanie pasma, ja jestem za opcją 16 i nie wszystko w HD , nie ma sensu nadać słabszych kanałów jak Polonia, Biełsat, World w HD bo to także marnowanie pasma dla kilku odbiorców którzy odbierają te kanały, ale do tego ustawa jest do zmiany bo obecna nie jest akceptowalna , kanały do nadawania uwierz mi że zawsze ich będzie coraz więcej, można nadać przykładowo ABC2,Historia2,Kultura2, nowe, itd itd .

Też jestem tego samego zdania moim zdaniem w HD powinny być tylko główne kanały od danego nadawcy czyli:

TVP - tylko anteny numeryczne

Polsat - główna antena i ewentualnie też TV4. Cała reszta a już zwłaszcza TV6 zdecydowanie nie. Co do Nowej TV i Super Polsatu mam mieszane uczucia z racji ich programu który to czasem zawiera premiery.

TVN - wszystkie trzy stacje (a więc TTV też) ale już nie Metro gdyż obecnie ma status kanału powtórkowego

TV Puls - raczej tylko antena główna

Kino Polska S.A - główna stacja czyli Zoom TV

MWE Networks - tylko Antena HD

TV Trwam, WP - oczywiście w HD

Reszta powinna być zdecydowanie w SD zwalniając miejsce na nowe stacje. 

Edytowane przez Poland
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, myślę że to kwestia czasu że ta ustawa z ilościami HD padnie i będzie podobnie jak w Czechach czy Włoszech po 20 kanałów na mux, co nie oznacza że nie będzie HD, bo te główne kanały oczywiście nadają w HD, tak samo w Czechach publiczna ma normalny przekaz HD, regionalne też .

Nie ma sensu nadawać wszystkiego w HD, niektóre kanały mają oglądalność śmieciową, a niektórych nawet nie stać na nadawanie w HD bo większe pasmo to większa opłata co blokuje ich zdolność i opłacalność biznesową nawet startu w konkursie...

 

Po za tym ustawa i tak nie działa i jest tylko na papierze bo TVP ma już regularnie 9... Ustawa nie dotyczy testowych, lokalnych i starego systemu oraz kodowanego mux więc połowy muxow :)

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo TVP to ciekawe czy jak odblokują MUX-3 podnosząc go do DVB-T2 to liczba stacji będzie większa niż 8. Przypomnę że mają tam możliwość nadawania 10 stacji w SD. Wystarczy tylko w rezerwacji zamienić to na HD. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pietrek1 napisał(a):

Dokładnie, myślę że to kwestia czasu że ta ustawa z ilościami HD padnie i będzie podobnie jak w Czechach czy Włoszech po 20 kanałów na mux, co nie oznacza że nie będzie HD, bo te główne kanały oczywiście nadają w HD, tak samo w Czechach publiczna ma normalny przekaz HD, regionalne też .

Nie ma sensu nadawać wszystkiego w HD, niektóre kanały mają oglądalność śmieciową, a niektórych nawet nie stać na nadawanie w HD bo większe pasmo to większą opłatą co blokuje ich zdolność i opłacalność biznesową nawet startu w konkursie...

 

Po za tym ustawa i tak nie działa i jest tylko na papierze bo TVP ma już regularnie 9... Ustawa nie dotyczy testowych, lokalnych i starego systemu oraz kodowanego więc połowy muxow :)

Ja jednak jestem za pozostawieniem wszystkich kanałów w HD. Tym bardziej że niemal wszyscy nadawcy już wcześniej byli technologicznie gotowi na emisję w HD, umieszczając swoje stacje w wysokiej rozdzielczości w dystrybucji kablowej i satelitarnej. Jedynymi wyjątkami byli TV Trwam i część anten TVP, przy czym ci pierwsi już się dostosowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość nad ilość, do pewnego stopnia.

To że zmieścimy więcej kanałów nie oznacza że będzie coś ciekawego. Mnożenie kanałów powtórkowych nie ma sensu dla odbiorcy a jest korzystna tylko dla nadawcy (więcej reklam). Praktycznie każdy telewizor/dekoder pozwala odebrać w jakości FHD.

 

Natomiast jestem przeciwny kanałowi w 4k. Mamy ograniczone pasmo a zanosi się na to że  z czasem będzie jeszcze mniej miejsca.

Edytowane przez Zeusek
  • Popieram 4
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Poland napisał(a):

Reszta powinna być zdecydowanie w SD zwalniając miejsce na nowe stacje. 

Weźcie sobie kupcie magnetowid i codziennie oglądajcie kasaty VHS, jak za jakością SD tęsknicie. Mamy 21 wiek, a jeden z drugim chce SD w telewizji :)

17 godzin temu, pietrek1 napisał(a):

 a niektórych nawet nie stać na nadawanie w HD bo większe pasmo to większa opłata co blokuje ich zdolność i opłacalność biznesową nawet startu w konkursie...

U nas opłata za SD i HD od wejścia DVB-T2 HEVC jest identyczna gwoli wyjaśnienia.

 

Dostaniecie prawdopodobnie 4 nowe kanały na przełomie roku, w tym 3 SD w MUX8 - nacieszycie ok :)

Zobaczymy jaka nowa wartość dodana do MUX naziemnych zawita.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórki z innych anten skoro to będzie nadawca stary, ja oczekuje nadawców nowych, którzy się nie sprzedadzą w ciągu kilku lat np. z darmowych kanałów na satelicie to chciałbym np. Tele 5, Rec Carpet, STARS TV, Polonia1, TVS, Nuta gold, 4 Fun TV, Nuta TV, 4 fun dance lub całkowicie nowi nadawcy, którzy uruchomią jakiś nowy kanał. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napisałeś , niestety naziemna zawiera najwięcej kanałów śmieciowych , jest śmieciowa i darmowa więc tutaj nawet Polonia1 i Tele5 omija ją łukiem, wolą satelitę fta. Przydałby się nowy jakiś gracz, bo duzy np. Discovery choć wiadomo że nie wygra to może dać DMAX czyli śmieciowkę darmową z najgorszymi powtórkami , a pozostali dadzą też tylko powtórki, TYLKO NOWY GRACZ może coś zrobić... 

 

@dvbtowiec, opłata jest identyczna bo w muxach sd nadaje tyle samo kanałów co w muxach hd, więc to co pisałem ustawa do zmiany, jak zmieni się ustawę i przywróci kanały sd w nowych muxach to nadawca będzie mógł zdecydować co i jak chce nadawać, czy stać go i woli hd bo ma taką potrzebe , czy nie stać go lub jego kanał nie wymaga nadawania hd i woli tańsze sd, czytanie ze zrozumieniem nie boli, ustawa obecnie ogranicza podmioty nadawcze i moim zdaniem nie jest zgodna z prawem eu , jest wadliwa i tyle, kiedyś ją zmienią, inne kraje eu i nie mają przymusu nadawania hd w dvbt2 , to jest wymysł Polski ograniczający swobodę goapodarczą..

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

Weźcie sobie kupcie magnetowid i codziennie oglądajcie kasaty VHS, jak za jakością SD tęsknicie.

Zgadza się, jakże wielu maniaków jakości VHS jest :D

 

Niech sobie powieszą anteny satelitarne na HOTBIRD + ASTRA + np. TURKSAT i niech cieszą się nawet 900 kanałów :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2023 o 12:08, DanielK napisał(a):

Zgadza się, jakże wielu maniaków jakości VHS jest :D

Kasety VHS, płyty CD i winyle są bardzo w modzie, producenci zastanawiają się nad wznowieniem produkcji magnetowidów , w empiku i wszędzie zobacz ile kosztują porządne winyle, szczęka opada. Na satelitach są SD, są HD i jest szczypta 4k , dla każdego coś miłego :) Demokracja to też swoboda wyboru i zakaz ograniczenia podmiotów gospodarczych. Turksat dobra pozycja ale wolę 28,2 :)

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pietrek1 napisał(a):

 jak zmieni się ustawę i przywróci kanały sd w nowych muxach to nadawca będzie mógł zdecydować co i jak chce nadawać, czy stać go i woli hd bo ma taką potrzebe , czy nie stać go lub jego kanał nie wymaga nadawania hd i woli tańsze sd, czytanie ze zrozumieniem nie boli, ustawa obecnie ogranicza podmioty nadawcze i moim zdaniem nie jest zgodna z prawem eu , jest wadliwa i tyle, kiedyś ją zmienią, inne kraje eu i nie mają przymusu nadawania hd w dvbt2 , to jest wymysł Polski ograniczający swobodę goapodarczą..

To ograniczenie o braku wersji SD w DVB-T2 HEVC wynika wprost ze specyfikacji kodeka HEVC, który nie przewiduje transmisji w SD.

Były nadawane kanały SD w MUXach naziemnych w ramach testów i wiele odbiorników miało problem z odbiorem i poprawnym skalowaniem.

Nie chce mi się tego szukać, ale jeśli chcesz się przy swoim SD upierać, dobrze by było abyś się zapoznał z tymi informacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...