Skocz do zawartości

MUX 5 (w planach)


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na końcu jest wiadomość dla pana Mariusza. 

Cytat

Nadawcy, którzy obawiają się takiej inwestycji, obecnie mogą rozszerzać swój zasięg dzięki multipleksom lokalnym i eksperymentalnym. UKE zdecydował, że nie będzie wydawał pozwoleń na kolejne emisje testowe w DVB-T2. MUX-y testowe mogą więc zniknąć w Gdańsku, Katowicach, Warszawie i Wrocławiu. Jeśli nadawcy tam dostępni będą chcieli utrzymać emisję naziemną, będą musieli powalczyć o miejsca na MUX-5. Na multipleksie eksperymentalnym BCAST poza TV Republika i wPolsce.pl są dostępne m.in. TV Okazje, Stars.TV czy EWTN Polska. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno, pojawiły się informacje, że ten MUX może nie być ogólnopolski. Teraz słyszymy o 7 slotach. Ciekawe tylko kto weźmie udział w planowanym konkursie na te miejsca. Chętnych nie było już na MUX 1 i MUX 8. Jeżeli koncesja będzie tańsza to może jeszcze się ktoś znajdzie, ale nie sądzę żeby było dużo chętnych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jako rozszerzenie koncesji. Wszystko inne zakończy się niepowodzeniem. Chociaż koszty i tak są ogromne. Pamiętajcie o jednym, to jest podpisanie wielomilionowej umowy na DEKADĘ. A jak zobaczymy gdzie była telewizja 10 lat temu, gdzie jest dziś i wyobrazimy sobie gdzie może być za 10 lat to na serio jest to zabawa bardzo wysokiego ryzyka. Bo koszty Emitela nie będą spadały a rosły, przynajmniej o inflację. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie również zastanawia czemu 7 a nie ze 8 kanałów? Może dzięki lepszej korekcji błędów poprawią zasięg tego MUX kosztem jego pojemności by miał taki sam zasięg jak pozostałe muxy. 

Spokojnie nadawcy się znajdą,tylko KRRiT musi ogłosić konkurs na nowe lub istniejące już kanały. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mariusz Wójcicki napisał(a):

Jaka? Żebym się zapisał do MUX-5 bo wyłączą Bcast w Warszawie i Gdańsku? Pan Adrian z WM lubi w fantastykę 🤣

W sumie to może być nie głupi pomysł bo nadawcy mogą dostać wybór w postaci:

1. Utworzenia stałwvo multipleksu lokalnego w miejscu eksperymentu. 

2. Zgłoszenia się do MUX-5. 

Dlatego moźe UKE ma zamiar zwinąć multipleksy lokalne które to prawdę mówiąc tylko śmieciły niektóre pozycje na liście LCN. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz o czym mówisz? O jakiej różnicy w kosztach? Zabawa w muxy lokalne to są drobne, codzienne wydatki w Żabce :) A mux ogólnopolski to są dziesiątki milionów złotych do wydania. Dlaczego mux ogólnopolski nie ma sensu w przypadku stacji muzycznej? Ano dlatego, że stacje muzyczne są stacjami pierwszego wyboru tylko dla garstki zapaleńców. Dla całej reszty to trzeci, czwarty czy piąty wybór. Dlatego stacja muzyczna nigdy nie zrobi takiego wyniku na mux ogólnopolskim żeby przebić koszty i jeszcze zarobić. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgasną tylko te MUXy które mają charakter eksperymentalny. Jeżeli chociażby BCAST czy TVS będą chcieli zrobić pełny multipleks lokalny (pokroju tego jaki ma TVT z Górnego Śląska) to UKE raczej się na to zgodzi. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem aby ktoś występował o wydanie pozwolenia na emisję stałą MUX lokalnego. A emisja eksperymentalna np. MUX TVS kończy się jeśli mnie pamięć nie myli w tym miesiącu.

Emisja stała MUX lokalnego, to także koszty, choćby samej koncesji naziemnej. 

Nikt w to nie zainwestuje z drobniejszych nadawców, to jest nieopłacalne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakie kanały miały by wystartować do nadawania w MUX5? Już teraz nie widać chętnych.  Polsat (powtórki z powtórek)? A może następny kanał "cała prawda całą dobę"? Bo na kanał typu PLANETE+, Polsat Doku czy NatGeo nie ma co liczyć. Tak samo jak Paramount który jest w czeskim DVB-T2.

 

Co z wolnymi miejscami na MUX-6? Po zmniejszeniu kanałów tematycznych?

https://satkurier.pl/news/236697/kilka-kanalow-tvp-do-odstrzalu-akt.html

 

"Nie słyszałem aby ktoś występował o wydanie pozwolenia na emisję stałą MUX lokalnego. A emisja eksperymentalna np. MUX TVS kończy się jeśli mnie pamięć nie myli w tym miesiącu."

@dvbtowiec TVS przenieśli na MUX-L2 więc tutaj problemu nie widzę.

 

Na MUX-L2 wyszukuje mi 2x TVT. Tak jakby coś testowali. No i zawsze mogą zamienić 2xTVN  na jakieś inne kanały (pytanie tylko do kiedy TVNy mają z nimi umowę).

 

Edytowane przez an10ka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa TV to już się lepiej tam mie pcha bo tak w zasadzie to już ma gdzie przenieść swoją emisję. Wystarczy tylko że Polsat zamiast stosowania zasady „mieć ciastko i zjeść" ciastko zacznie się w końcu uczciwie zachowywać wobec odbiorców telewizji naziemnej. 

3 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

To ciekawe dlaczego 7 skoro to pasmo UHF.

Najpewniej powodem może być korekcja dzięki której zasięg multipleksu będzie taki sam jak w przypadku MUX1 i MUX2. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie trochę to bez sensu. Przedpiszcy już napisali - do czego się przychylam - że ani finansowo, ani programowo to się nie spina, chyba że będą to molochy z oferta powtórka powtórki powtórek. Zastanawia mnie zwłaszcza to, że w świetle tego że Telewizja Polska SA w likwidacji  zapowiedziała chęć połączenia części kanałów (czytaj: ich likwidacji właśnie) więc miejsce w eterze by się jeszcze zwolniło (na inne kanały? większą przepływność? podniesienie rozdzielczości? - nie mam pojęcia).

O ironio, pomimo że poniekąd mimo woli posiadam cztery urządzenia z DABem (radio w samochodzie, segment wieży, grajątko w kuchni i w sypialni) i generalnie jestem przeciwnikiem DABu, to uważam że ostatnią szansą dla tej technologii jest właśnie przesunięcie telewizji z MUXu-8 na wyższe częstotliwości, a eter po MUXie-8 przydzielenie DABowi, co umożliwiłoby podniesienie bitrate poszczególnym stacjom/zwiększenie różnorodności oferty. To ostatnia walka Apacza, to znaczy DABu,, bo do radia internetowego to nie ma startu, przy praktycznie nielimitowanym Internecie i stacjach typu The Cheese czy Radio Paradise nadających bezstratnie, bez reklam/rzadko lecącymi reklamami, z określonym , często bardzo wyrafinowanym profilem (ile jest w polskim eterze stacji nadających 24/7 muzykę graną na harfie lub z czasów średniowiecza?) i retencją rzędu kilku tygodni (w Paradise to osiem tygodni, więc żadna piosenka się nie powtarza częściej niż co dwa miesiące). I to właśnie w lokalności upatruję ich szansę, przykładowo najchętniej z polskich stacji najchętniej słucham Radia Emaus, bo zdecydowana większość wiadomości jest prawdziwie lokalna. Przy całym szacunku, ale mało mnie interesują że tryknęły się tramwaje w mieście 400 kilometrów ode mnie czy pogoda na drugim końcu Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to uruchomienie MUX-5 widzę tylko jako przeniesienie z MUX-8.

Na MUX-6 pewnie zwolni się też miejsce, ewentualnie jakiś "wschodni kanał" dodadzą.

 

TVP Historia, TVP Nauka i TVP Dokument połączyć w jeden kanał TVP Wiedza. Przewiduje też likwidację Alfa TVP i TVP Kobieta oraz internetowych kanałów TVP Kultura 2, TVP Historia 2 i TVP ABC 2.

Zrobią się cztery wolne miejsca. Chyba, że przerzucą "coś z MUX-3.

 

Jak już startują stacje typu PTV to widać, że nie ma chętnych.

 

Mogliby nadawać MUX-L2 z Góry św. Anny Wysoka bo woj. opolskie nie ma MUXa lokalnego.

Edytowane przez an10ka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, PrzemekS napisał(a):

To ostatnia walka Apacza, to znaczy DABu,, bo do radia internetowego to nie ma startu

 

DAB już nie ma sensu. Jakość słaba, popularność słaba. Jakością dźwięku nawet bezpłatny YouTube ich pokonał. Do tego przez internet łatwo uzyskać nawet dźwięk bezstratny. DAB tego nie potrafi.

 

Natomiast telewizja wygląda dokładnie odwrotnie. Tutaj DVB-T2 zapewnia lepszą jakość. Streaming telewizji przez YouTube to jakościowa klapa, streaming własny wymaga mocnych serwerów (tu nawet TVP ostatnio poległa), a wiele usług online nie potrafi nawet przenieść 50 fps. Klapa.

 

Dlatego też trzymałbym MUX-8 dla telewizji. Natomiast MUX-5 dla telewizji 4K. Szkoda, że obecna wojna polityczna doprowadzi do zajęcia ostatniego wolnego multipleksu. Byłby idealny dla 4K. Niekoniecznie teraz, na przykład za dwa lata. Robi się wielki absurd, że 10 lat temu było więcej kanałów HD niż teraz mamy 4K. Postęp się zatrzymał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Natomiast MUX-5 dla telewizji 4K. Szkoda, że obecna wojna polityczna doprowadzi do zajęcia ostatniego wolnego multipleksu. Byłby idealny dla 4K. Niekoniecznie teraz, na przykład za dwa lata. Robi się wielki absurd, że 10 lat temu było więcej kanałów HD niż teraz mamy 4K. Postęp się zatrzymał."

 

Myślę, że z UHD będzie jak z 3D. Na satelicie przechodzą z HD na SD (nie będę pisał co o tym sądzę bo i tak moderator by mnie wyciął).

C+ przechodzi z 3/4 na 5/6 . Same oszczędności.

 

A tak mówią niemieckie stacje publiczne:

 

W przypadku niemieckich stacji publicznych to swoiste pożegnanie z Ultra HD dla transmisji sportowych i nie tylko. Przy okazji Euro 2024 okazało się, że niemieckie stacje publiczne ARD i ZDF są sceptykami wobec UHD.

Czytaj więcej na: https://satkurier.pl/news/237845/zdf-zmienia-logo-kanalow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ile będzie slotów, dowiemy się w dokumentacji konkursowej UKE, no chyba że nikt poza Emitelem nie wyrazi zainteresowania MUX 5. Ja w artykule podaję jedynie, że:

 

Cytat

Specyfika używanego na potrzeby MUX 5 pasma UHF - szerokość 8 MHz, pozwala na umieszczenie w jednym multipleksie 8 kanałów HD (w przypadku wykorzystania DVB-T2 HEVC).


VHF ma kanały o szerokości 7 MHz, więc jest tam miejsce na mniej programów - 7.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...