Skocz do zawartości

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu


maciejolek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Reżyserką recitalu Dody zostanie Beata Szymańska: https://press.pl/tresc/76907,mikolaj-dobrowolski-nie-wyrezyseruje-koncertu-dody-na-festiwalu-w-opolu_-do-tvp-nie-dotarly-skargi-innych-artystow

Debiuty dalej będą pod opieką Mikołaja Dobrowolskiego. Użytkownik Trzeciak z forum Media2 skomentował tą sytuację tak:

Cytat

Niebywałe, że ta osoba mimo odejścia Kurskich i Klimka nadal ma bardzo silną pozycję w TVP, mimo, że nigdy nie była świetnym producentem telewizyjnym, a w tym roku zalicza wpadkę za wpadką i to coraz grubszą. Już nie wspomnę o tym, że dzisiejsze "Debiuty" zapowiadają się na bardzo kuriozalny koncert.

W pełni zgadzam się z tą opinią choć ciekawi mnie czy Pan Dobrowolski będzie zaśmiecał występy Debiutantom nakładkami tak jak robi to na Eurowizji. Według mnie to może być równie pewne jak przyznanie najwyższej noty przez jury z Krakowa dla Gromeego w konkursie Premier. 

 

Dzisiaj ruszają koncerty i przede wszystkim konkursu 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jako fan drugiego głównego widowiska emitowanego przez TVP (czyli Konkursu Piosenki Eurowizji) będę śledził zarówno „Debiuty" jak i „Premiery" i mam nadzieje że w przeciwieństwie do presellekcji obędzie się bez skandali choć już jeden jest za nami. Myślę też że jeżeli TVP znowu będzie kancić z wynikami jak na polskich preselekcjach do Eurowizji czyli TBSE 2023 to ludzie (i to nie tylko fani ESC) nie zostawią na nich suchej nitki. Co ciwkawe format głosowania z konkursu „Premier" znany też z Eurowizji śmiało moźna też skopiować do preselekcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Darek z Ozimka napisał(a):

Co ciekawe obaj wykonawcy to uczestnicy tegorocznych polskuch preselekcji do Eurowizji w których to jeżeli dobrze pamiętam Felivers zajęli czwarte miejsce zaś Jan Majewski był zaraz po nich. 

3 godziny temu, Mateusz2006 napisał(a):

Proponuje by TVP dało jakieś odliczenie przed startem intra festiwalu. Pomogło by realizatorom Radia Opole wejść na transmisje.

 

Racja. Z tego co słyszałem to redakcja stacji mimo podglądu na emisję z KFPP ledwo weszła na transmisję. Swoją drogą dziwne że Radio Opole transmituje koncert a Radiowa Jedynka i/lub Trójka nie. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Doda" wywołała poruszenie wśród widzów swoja stylizacją, którą ubrała na swój recital:

https://www.eska.pl/news/opole-2023-wyniki-kto-wygral-debiuty-a-kto-premiery-na-festiwalu-w-opolu-aa-D3XV-jFXv-4Eob.html

 

4 godziny temu, Mateusz2006 napisał(a):

Proponuje by TVP dało jakieś odliczenie przed startem intra festiwalu. Pomogło by realizatorom Radia Opole wejść na transmisje.

 

To byłoby coś, przynajmniej w radiu nie czułoby się tzw. "amatorszczyzny" podczas startu festiwalu.

 

PS: Którzy artyści zrobili na Was największe wrażenie podczas pierwszego dnia tegorocznego festiwalu? Na mnie wrażenie zrobił zespół "Lombard", który zagrał kilka energicznych utworów.

Edytowane przez Darek z Ozimka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Darek z Ozimka napisał(a):

Którzy artyści zrobili na Was największe wrażenie podczas pierwszego dnia tegorocznego festiwalu? Na mnie wrażenie zrobił zespół "Lombard", który zagrał kilka energicznych utworów.

Tak. Gdyby nie ta wokalistka, to było by całkiem nieźle. W pierwszej części, to dobre wrażenie zrobił na mnie K. Jary Jaryczewski z córką. A w debiutach bardziej stawiałem na J. Majewskiego. A już na pewno nie na chłopców którzy wygrali.

Edytowane przez djclassic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się ze mną zgodzicie ale patrząc na wyniki Debiutów i Premier muszę powiedzieć że w tym roku mamy sytuackje gdy Eurowizja podzieliła się Opolem z swoimi polskimi preselekcjami bo Debiuty zgarnęli Yan Majewski i Felivers z TBSE 2023 a Premiery Tulia i Rafał Brzozowski z Eurowizji 2019 i 2021. Całość z kolei rok temu rozpoczęła na „Premierach" Karolina Lizer która to przywiozła z preselekcji swoją piosenkę by wygrać. Wcześniej z kolei Opole przyszykowało na Eurowisję Ochmana i Tulię za co warto też podziękować. Zwycięstwami w tym i poprzednim roku Eurowizja zatem zrewanżowała się Opolowi za dwóch polskich reprezentantów 😍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Poland napisał(a):

Zwycięstwami w tym i poprzednim roku Eurowizja zatem zrewanżowała się Opolowi za dwóch polskich reprezentantów

Nie do końca, bo to był wybór jury oraz telewidzów. Tak więc nie wiązałbym tego z Eurowizją, szczególnie że choćby zespół Tulia nie wszedł do finału, gdy brał udział w Eurowizji.

 

Swoją drogą - wiem że to najpewniej nie jest niedozwolone, ale... prowadzący programy w TVP występujący jako uczestnik konkursowy festiwalu w TVP? Trochę mi to jednak zgrzyta.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tulia mimo wszystko uczestniczyła w Eurowizji tak jak Gromee czy Rafał Brzozowski co nawet Mateusz Szymkowiak podkreślił pozdrawiając wczoraj fanów konkursu wraz z Sarą Chmiel. 

Na dodatek przedwczoraj na „Debiutach" tak jak rok temu w „Premierach" triumfy święciło „Tu bije serce Europy" czyli polskie preselekcje. Rok temu bowiem niemal wszystkie nagrody na „Premierach" zgarnęła Karolina Lizer która co prawda już wcześniej w Opolu bywała ale jej sukces zostal dokonany utworem „Czysta Woda" pochodzącym z preselekcji. W tym roku „Debiutami" podzielili się zdobywcy 4 i 5 miejsca w preselekcjach a „Premierami" dwaj uczestnicy Eurowizji. Zresztą w stawce „Premier" czterech na dziesięciu uczestników miało powiązania z TBSE bądź Eurowizją. 

Zresztą odnośnie lat 2018 - 2023 była taka migracja gwiazd na „Debiutach" i „Premierach": 

Z Opola na Eurowizję: Ochman, Tulia
Z Eurowizji na Opole: Tulia, Rafał Brzozowski, Gromee
Z preselekcji na Opole:  Future Folk (z piosenką), Marta Gałuszewska (z piosenką), Karolina Lizer (z piosenką), Felivers, Jan Majewski.
Z Opola na preselekcje: Karolina Lizer, Ania Byrcyn
Z Opola na Eurowizyjną Szanse na Sukces: Sargis Davtyan, Aksksandra Nykiel
Z Eurowiizyjnej Szansy na Sukces na Opole: Siostry Szlachta, Amelia Andryszczyk.

W powyższym zestawieniu uwzględniłem tylko artystów startującuch w danych wydarzeniach w przecięgu sześciu lat więc zestawieniu nie uwzględniłem sytuacji artystów sprzed 2018 roku gdy to na 55 Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu przypadającym właśnie na 2018 rok po wcześniejszym zaliczeniu kolejno preselekcji w 2010 roku i Eurowizji (poprzez wybór wewnętrzny) pięć lat później w stawce „Premier" pojawił się zespół Leszcze oraz Monika Kuszyńska. 

W tym roku na koncertach specjalnych też nie brakowało eurowizyjno-preselekcyjnych akcentów. Występowali bowiem tam:

Justyna Steczkowska (ESC 1995), Kasia Moś (ESC 2017), Sławek Uniatowski (Piosenka dla Europy 2006), Janusz Radek  (Krajowe Eliminacje 2004),Łukasz Zagrobelny (Krajowe Eliminacje 2004), Kasia Cerekwicka (Piosenka dla Europy 2006) Leszcze (Krajowe Eliminacje 2010), Edyta Górniak (ESC 1994, Krajowe Eliminacje 2016), Ania Wyszkoni (Krajowe Eliminacje 2004), Roxie Węgiel (JESC 2018) i Viki Gabor (JESC 2019).

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Poland napisał(a):

 a Premiery Tulia i Rafał Brzozowski z Eurowizji 2019 i 2021. 

Moim zdaniem Rafał Brzozowski jako pracownik czy współpracownik TVP nie powinien brać udziału w konkursach organizowanych przez TVP. 

Niezależnie od tego czy regulamin coś o tym wspomina, a powinien moim zdaniem taki potencjalny konflikt interesów wykluczać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno przydałoby się odtajnienie punktacji jury tak jak to ma miejsce na Eurowizji. Rok temu podano rozpiskę punktową która to wyglądała tak:

FB-IMG-1686471406112.jpg

Biorąc pod uwagę to że TVP zalega jeszcze z ujawnieniem głosów jury i telewidzów w preselekcjach do Eurowizji wątpie w to czy poznamy wyniki Premier 2023. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwycięstwo Rafała Brzozowskiego podczas "60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki" w Opolu podzieliło widzów, niektórzy z nich zarzuca Telewizji Polskiej tzw. "Ustawkę":

https://muzyka.interia.pl/wiadomosci/newsamp-opole-2023-widzowie-podzieleni-po-zwyciestwie-rafala-brzozow,nId,6834646

 

"Któż inny mógł wygrać premiery jak nie pupilek TVP Brzozowski" - Pisze jeden z internautów.

Edytowane przez Darek z Ozimka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Poland napisał(a):

Tulia mimo wszystko uczestniczyła w Eurowizji tak jak Gromee czy Rafał Brzozowski co nawet Mateusz Szymkowiak podkreślił pozdrawiając wczoraj fanów konkursu wraz z Sarą Chmiel. 

Tak, po prostu chodzi o to, że tego typu zestawienia mają jedynie znaczenie statystyczne, nic poza tym, bo i tak większość na odniesienia eurowizyjne nie zwraca kompletnie żadnej uwagi.

 

Zaś co do wyniku Premier, to istotnie warto byłoby opublikować pełne wyniki i się jednak zastanowić nad tym, czy jeśli ktoś ma program w TVP, to powinien występować w ramach konkursu. No bo jakby to tylko był udział w którymś koncercie wspominkowym, zgrzytu by nie było. Natomiast nie zgodzę się z cytowanym przez Interię komentarzem, że Brzozowski to drugi Wodecki.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o podział, ale o elementarną zasadę braku podejrzeń o wybór "swojego". 

Niezależnie od tego czy utwór się podobał, czy nie i czy zasługuje na nagrodę, takich kontrowersji nie powinno się tworzyć. Każda firma powinna wyłączać z udziału w konkursie swoich pracowników i ich rodziny. Tak czyni zdecydowana większość firm które organizują konkursy dla szerokiego odbiorcy. 

Niestety organizator festiwalu sam doprowadził do sytuacji w której część osób będzie tą nagrodę negatywnie komentować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kirk napisał(a):

Natomiast nie zgodzę się z cytowanym przez Interię komentarzem, że Brzozowski to drugi Wodecki.

Ja także się nie zgadzam z komentarzem "Interii" sugerującym, jakoby Brzozowski był drugim Wodeckim, żeby śpiewać jak śp. Wodecki trzeba mieć talent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshot-20230611-194003-Instagram.jpg
Opole-2023-Rafal-Brzozowski-zwyciezca-gl

Żeby było jeszcze śmieszniej powtórzyła się sytuacja z preselekcji „Tu bije serce Europy" i Eurowizji. Faworyt widzów skończył ponownie u jury na 4 pozycji a faworyt widzów miał faworyta jury na drugim miejscu. Na dodatek Dominik Dudek znowu na trzecim miejscu. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Mateusz2006 napisał(a):

Co ciekawe prezenterka "Obiektywu" powiedziała "Białystrok" podczas podawania wyników.

Zwykłe przejęzyczenie, nic nadzwyczajnego i ciekawego.

Właśnie oglądam dzisiejszy koncert i powiem szczerze że szału nie ma, trochę to już zrobili na zasadzie odklepania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień bez jakiegoś skandaliku na festiwalu jest chyba niemożliwy w tym roku:)

 

https://www.onet.pl/muzyka/onetmuzyka/sprzeciw-po-wystepie-na-festiwalu-w-opolu-jest-mi-wstyd/tkyjzwv,681c1dfa

Cytat

Na organizowanym przez TVP festiwalu w Opolu pojawił się pierwszy wokalista grupy Oddział Zamknięty

 

Cytat

Przyznał, że od jej narodzin przestał pić i brać narkotyki. Wykonał utwory "Ten wasz świat" oraz "Obudź się", które kiedyś nuciła niemal cała Polska. — Od 20 lat nie piję alkoholu, nie używam narkotyków i mogę powiedzieć, że dzięki niej żyję — powiedział ze sceny w kontekście córki.

Cytat

"Oddział Zamknięty od lipca 2016 nie wspiera swoją obecnością ani TVP, ani Polskiego Radia. Były członek OZ, dokładnie w tym konkretnym przedziale czasowym postanowił wykorzystywać konsekwentną nieobecność OZ w manipulacyjnych mediach, mając za nic bezdyskusyjne wartości, które Oddział Zamknięty wyznaje" — podkreślają muzycy w oświadczeniu.

Cytują Wojciecha Pogorzelskiego, który stwierdził: "Jest mi za Jarego wstyd". Później spuentował: "Na samą myśl o tym słabość".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podliczyłem wyniki "Premier" z głosowania jury oraz widzów i wyszło mi coś takiego:
Po podliczeniu punktów wzorem Opola: 
1. Rafał Brzozowski 48 + 44 = 92
2. Tulia & Halina Mlynkova 27 + 48 = 75
3. Seibert 44 + 25 = 69
4. Dominik Dudek 28 + 28 = 56
5. Łukasz Drapała 22 + 27 = 49
6. Mezo & Liber 22 + 22 = 44
7. Sara Chmiel ft. Gromee 22 + 22 = 44
8. Anastazja Maciąg 14 + 14 = 28
9. Iwaneczko 25 + 0 = 25 
10. Anna Sokołowska 0 + 22 = 22

 

W skali eurowizyjnej i zasadach z polskich preselekcji:
1. Rafał Brzozowski 12 + 10 = 22
2. Tulia & Halina Mlynkova 7 + 12 = 19
3. Dominik Dudek 8 + 8 = 16
4. Seibert 10 + 6 = 16
5. Łukasz Drapała 4 + 7 = 11
6. Mezo & Liber 5 + 5 = 10
7. Iwaneczko 6 + 1 = 7
8. Sara Chmiel ft. Gromee 3 + 3 = 6
9. Anna Sokołowska 1 + 4 = 5
10. Anastazja Maciąg 2 + 2 = 4

 

Wyniki zatem tak jak w lutym podczas "Tu bije serce Europy" bardzo by się różniły :)
 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...