Skocz do zawartości

Fuzja w polskich platformach (?)


felik3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy - Cyfrowy będzie miał ogromny problem, jeżeli chciałby przejąć Cyfrę+. Nawet jeżeli by chciał i płacił za nią ogromne pieniądze - CP szybciej kupiłby CanalSat niż polską Cyfrę. Cyfrowy ma ok. 57% rynku, a nowy podmiot "CP+" miałby ok. 80%. Wierzycie w to, że UOKiK wyda w takim wypadku zgodę na koncentrację? Śmiem wątpić, bo sama ustawa powstała, by właśnie do takich sytuacji nie dopuszczać. Nawet jeżeli UOKiK wydałby tę zgodę to najpewniej tzw. zgodę warunkową. Co to by oznaczało? Cyfrowy jako nowy właściciel musiałby "coś sprzedać", by się odchudzić - w wersji light musiałby pewnie sprzedać część praw do transmisji lub paczkę kanałów tematycznych Canal+, w wersji hard musiałby pewnie pozbyć się wszystkich swoich kanałów telewizyjnych. A nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Solorz sprzedaje TV Polsat (przypominam, że ostatnio CP kupił Polsat, co daje Solorzu kasę na telekomunikację, ale jednocześnie tworzy problem w przypadku właśnie zakupu Cyfry bądź innego podmiotu z tej samej branży, np. TVN czy TVP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy - Cyfrowy będzie miał ogromny problem, jeżeli chciałby przejąć Cyfrę+. Nawet jeżeli by chciał i płacił za nią ogromne pieniądze - CP szybciej kupiłby CanalSat niż polską Cyfrę. Cyfrowy ma ok. 57% rynku, a nowy podmiot "CP+" miałby ok. 80%. Wierzycie w to, że UOKiK wyda w takim wypadku zgodę na koncentrację? Śmiem wątpić, bo sama ustawa powstała, by właśnie do takich sytuacji nie dopuszczać. Nawet jeżeli UOKiK wydałby tę zgodę to najpewniej tzw. zgodę warunkową. Co to by oznaczało? Cyfrowy jako nowy właściciel musiałby "coś sprzedać", by się odchudzić - w wersji light musiałby pewnie sprzedać część praw do transmisji lub paczkę kanałów tematycznych Canal+, w wersji hard musiałby pewnie pozbyć się wszystkich swoich kanałów telewizyjnych. A nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Solorz sprzedaje TV Polsat (przypominam, że ostatnio CP kupił Polsat, co daje Solorzu kasę na telekomunikację, ale jednocześnie tworzy problem w przypadku właśnie zakupu Cyfry bądź innego podmiotu z tej samej branży, np. TVN czy TVP).

 

W Niemczech jest tylko jedna Platforma i jakoś żyją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Rzym, gdzie Krym :-) Zrobię taką małą lekcję :D Otóż UE zajmuje się oczywiście koncentracją przedsiębiorstw, a głównym rozporządzeniem w tej kwestii jest rozporządzenia Rady 139/2004/WE. Polska ustawa musi być z tym rozporządzeniem zgodna - i zgodna jest, przynajmniej nic nie słychać o tym, żeby nie była. Rozporządzenie to określa m.in. sposób obliczania obrotu, powyżej którego trzeba zgłosić koncentrację. Tutaj musimy dojść do punktu, co gdzie należy zgłaszać. Otóż koncentrację tylko na rynku polskim powyżej 50 mln € zgłosimy do UOKiK, natomiast koncentrację tzw. wspólnotową powyżej 250 mln € zgłosimy do Komisji Europejskiej i wtedy to ona będzie decydować, czy przedsiębiorca może przejąć innego przedsiębiorcę.

 

1. Dlaczego więc była możliwa fuzja Cyfry+ i Wizji TV?

Przede wszystkim przypomnijmy, że również wtedy zgodę na fuzję wydał właśnie UOKiK. Urząd działał wtedy na poprzedniej ustawie (nowa jest z 2007 roku) i najwyraźniej doszedł do wniosku, że na gruncie tamtym przepisów (Dodajmy: bardziej liberalnych) koncentracja była możliwa.

 

2. Dlaczego więc w Niemczech istnieje tylko jedna platforma i Niemcy "jakoś żyją"?

Zacznijmy od tego, że prawo nie zabrania istnienia na rynku tylko jednego podmiotu, choć możemy rzeczywiscie spotkać opinie, że takie firmy powinno dzielić się jak AT&T. W Niemczech były w pewnym momencie 2 platformy: Arena i Premiere. Sky kupiło tylko jedną (Premiere), nie musiało więc zajmować się koncentracją na poziomie krajowym, a ew. jedynie na europejskim. Sky na razie jest właścicielem "tylko" 3 platform w Europie (Włochy, Niemcy, UK), więc gdybym sam miałbym im wydać zgodę to bym wydał. Chociaż oczywiście sprawa jest prosta - Sky tez nie będzie właścicielem wszystkich platform w Europie, bo nie pozwoli na to Komisja Europejska.

 

3. A jak to było we Włoszech?

We Włoszech Murdoch przejmował Telepiu, a sprawę przejęcia opiniowała właśnie Komisja Europejska, która narzuciła na Sky duże obciążenia restrykcyjne przy fuzji. Kwestią dodatkową był fakt kiepskiej sytuacji finansowej Stream.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mam odpowiedzieć na pytanie: "Czy istnieje możliwość, że fuzji jednak dojdzie?" to odpowiedź rzeczywiście brzmi - tak, ale ta szansa jest niezwykle nikła, ponieważ trudno się spodziewać w tym wypadku zgody UOKiK.

 

UOKiK nie bdyie mia w tej sprawie nawet wiele do powiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wyrażasz taką opinię to poprzyj ją też jakimś argumentem - bo według mnie UOKiK będzie miał właśnie bardzo dużo do powiedzenia, ponieważ będzie musiał wyrazić (ze wskazaniem na nie wyrazić) zgody na przejęcie.

 

Ja jestem przeciwko tej konsolidacji, bo nam - klientom - nic to nie da. Tylko i wyłącznie konkurencja może prowadzić do rozwoju oferty - technologicznej, ofertowej, cenowej. Jeżeli dwa podmioty spikną się, by zjeść trzeciego to zostaniemy z ręką wiadomo gdzie. Możemy obserwować 2 lata ciekawszych ofert i 10 lat marazmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przeciwko tej konsolidacji, bo nam - klientom - nic to nie da. Tylko i wyłącznie konkurencja może prowadzić do rozwoju oferty - technologicznej, ofertowej, cenowej. Jeżeli dwa podmioty spikną się, by zjeść trzeciego to zostaniemy z ręką wiadomo gdzie. Możemy obserwować 2 lata ciekawszych ofert i 10 lat marazmu.

 

Każdy kij ma dwa końce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wyrażasz taką opinię to poprzyj ją też jakimś argumentem - bo według mnie UOKiK będzie miał właśnie bardzo dużo do powiedzenia, ponieważ będzie musiał wyrazić (ze wskazaniem na nie wyrazić) zgody na przejęcie.

 

Ja jestem przeciwko tej konsolidacji, bo nam - klientom - nic to nie da. Tylko i wyłącznie konkurencja może prowadzić do rozwoju oferty - technologicznej, ofertowej, cenowej. Jeżeli dwa podmioty spikną się, by zjeść trzeciego to zostaniemy z ręką wiadomo gdzie. Możemy obserwować 2 lata ciekawszych ofert i 10 lat marazmu.

 

Argumenty? W ciągu ostatnich 6 lat wydali tylko 4 zakazy. Z resztą taki zakaz jest bardzo łątwo obejść, tym bardziej, że C+ to kapitał niepolski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to plotki ... ale w każdej plotce jest ziarno prawdy. Cyfra+ i CP ostatnio nie radza sobie najlepiej. Do tego Operator Cyfry+ potrzebuje kasy na kontrakt we Francji. Solorz może sie skusić i wykupić Cyfre+. Jak dla mnie była by to bardzo dobra decyzja. Na co w Polsce tyle platform? Rozumiem 1-2 platformy .... CP przejmuje Cyfre+ i to powoduje bankructwo Nki i TNK, bo nie sadze, aby Orange ładował kase i zdecydowal sie przejąc produkt, ktory ma tyle długow i na rynku platform praktycznie jest ostatni. Oni bardziej koncentrują sie na rynku operatorw telefonii komorkowej. Zostaje wtedy 1 poważna platforma ( powiedzmy CP+ ) i 1 "platforma" TP. Wszystkie najwazniejsze rzeczy mamy w 1 platformie ( co a'la SKY ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za tym, aby C+ i CP się połączył, ale obawiam się jakie będą wtedy ceny poszczególnych pakietów?!

Ja również popieram tą akcję - dzięki temu abonenci "Cyferki" zyskają dostęp do Internetu oraz Telefonu który obecnie proponuje Cyfrowy Polsat a abonenci Cyfrowego Polsatu dostaną stale aktualizowaną ofertę programową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fuzja? OK, ale pod warunkiem że to będzie fuzja a nie przejęcie chowające się pod nazwą "fuzja" jak to miało miejsce w przypadku Wizji TV. Podział udziałów w nowej platformie powiedzmy taki, żeby jedna ze stron miała od 60 do 75% i w zależności od tego druga strona od 25 do 40 %.

Wtedy mamy gwarancję nieskrępowanego rozwoju kanałów tematycznych tej mniejszej strony. W przypadku przejęcia może się zdarzyć że kanały tematyczne przejmowanego znikną (jak Wizja Jeden czy Wizja Sport).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
CP przejmuje Cyfre+ i to powoduje bankructwo Nki i TNK, bo nie sadze, aby Orange ładował kase i zdecydowal sie przejąc produkt, ktory ma tyle długow i na rynku platform praktycznie jest ostatni.

Prędzej Murdoch kupi "n" oraz "Cyfrowy" Polsat albo Cyfrę"+" niż TnG upadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...