Skocz do zawartości

Prawa i komentatorzy w polskich stacjach sportowych


lukas_k
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@Anita Kaźmierska @TimesSquare

Odnośnie praw Ligue1 i Canal+, to temat na dłuższe opowiadanie. Warto wspomnieć co się działo w poprzednich latach, a konkretnie jak Canal+ został potraktowany przez LFP (organ zarządzający Ligue1&2). Po wycofaniu się Mediapro (Chińczycy, którzy przepłacili za prawa) LFP "sprzedało" te prawa Amazonowi, a Canal+ został z dwoma meczami na rundę, za które przepłacał niesamowicie. Dlatego mnie nie dziwi ten foch Canal+. Co ciekawe do obecnego przetargu Amazon nie stanął stwierdzając, że prawa są przepłacone, tak samo jak Discovery i Apple. Na polu bitwy zostały Bein i DAZN, które oferują za mało i LFP myśli nad stworzeniem własnego kanału pokazującego mecze.

PS. Dla mnie jest mało prawdopodobne, aby we Francji C+ wycofało się z Ligue1, a w Polsce ją pokazywało. Zakładam, że jak wycofali się tam to u nas też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w Polsce nie znajdzie się partner do sublicencji, a cena Ligue 1 nadal będzie wywindowana, to nie sądzę, by którykolwiek z polskich nadawców pokusił się o nabycie tych praw. Możliwe jednak, że LFP ulegnie presji.

@mateusz14422, pisałam o tym dwa posty wyżej, a na satkurier.pl jeszcze wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anita Kaźmierska sprawa jest w sumie dwuznaczna.

 

Z jednej strony Amazon płacący 80% za prawa do Ligue1 ok 250mln Euro uważał, że i tak przepłacał przez co nie ma nowego chętnego nabywcy. W zwiazku z tym dla ligi każde pieniądze powinny się liczyć, więc nawet skromną sumą z Polski powinni nie gardzić. 

 

Z drugiej strony jakaś agencja kupiła prawa zagraniczne za dwa razy większą kwotę niż poprzednie i to ona może windować cenę. 

 

Do Polski prawa do Ligue1 wróciły dopiero po konflikcie z MediaPro. Wtedy szukali kasy wszędzie i zdecydowali się sprzedać prawa również do naszego kraju. 

 

Trudno więc wywnioskować jak będzie. Chociaż to, że zniknął dzisiaj button z Ligue1 w Canal+Online nie zapowiada niczego dobrego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej byłbym w stanie mimo wszystko uwierzyć w przedłużenie dotychczasowego układu jeżeli ta liga nadal miałaby być u nas pokazywana. 

Tak naprawdę Ligue1 ma bardzo niskie zainteresowanie w naszym kraju. To nie są pożądane prawa. A już na pewno nie za cenę zaproponowaną przez LFP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzieleniu praw pomiędzy polskich nadawców można zapomnieć. Wracamy do sytuacji sprzed Viaplay. Promocję i za darmo już się skończyło. Wątpię, że jakaś stacja pojedynczo weżmie Ligue 1 ale przez to, że prawa sprzedaje infront, a z nimi dobre kontakty ma Polsat, byłbym bliżej tego, że to oni je kupią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infront informował, że jego umowa z LFP dotyczy „wybranych terytoriów w Europie, Azji i Oceanii”. Nie podał jednak konkretnej listy (ale prawdopodobnie Polska na niej jest). Na przykład dla Niemiec, Austrii i Szwajcarii LFP dogadała się odnośnie Ligue 1 bezpośrednio z DAZN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Anita Kaźmierska napisał(a):

Infront informował, że jego umowa z LFP dotyczy „wybranych terytoriów w Europie, Azji i Oceanii”. Nie podał jednak konkretnej listy (ale prawdopodobnie Polska na niej jest). Na przykład dla Niemiec, Austrii i Szwajcarii LFP dogadała się odnośnie Ligue 1 bezpośrednio z DAZN.

Sosnowski ostatnio na sport.pl pisał że Infront ma prawa na Polskę, ale kwestią jest taka, że jeśli agencja dała Ligue1 minimalną kwotę zarobku dwukrotnie wyższą niż poprzednio to nikt tego nie kupi, wtedy był Neymar, Messi, Mbappe, teraz tam nikt wielki nie gra xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Anita Kaźmierska napisał(a):

Infront informował, że jego umowa z LFP dotyczy „wybranych terytoriów w Europie, Azji i Oceanii”. Nie podał jednak konkretnej listy (ale prawdopodobnie Polska na niej jest). Na przykład dla Niemiec, Austrii i Szwajcarii LFP dogadała się odnośnie Ligue 1 bezpośrednio z DAZN.

W oficjalnej informacji rzeczywiście nie ma ale niektóre zagraniczne portale branżowe podają, że Polska jest wśród nich. Niemniej mam duże wątpliwości, że ktoś te prawa nabędzie, chyba, że będzie to element jakiegoś większego pakietu praw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tylko można było w miarę prosto wykupić prawa tylko do Premier League bez brania dodatkowo jakiegoś podstawowego pakietu i płacił bym faktycznie tylko za to, co oglądam, to dla mnie to było by świetne rozwiązanie. Nie mam czasu ani ochoty siedzieć całymi dniami i oglądać coś więcej poza meczami z Anglii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak fajnie to wygląda ale ile taki pakiet by kosztował? A jak ktoś lubi np PL i Bundesligę oraz LM i LE to ile by musiał zapłacić przy takiej pakietyzacji? Tak czy siak myślę,że do tego dojdzie. Może dana liga sama będzie swój "produkt" sprzedawać bez pośredników? Więcej kasy dla niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja pisze typowo ze swojego punktu widzenia. Mnie nie interesują inne ligi i ich nie oglądam. Wiadomo, jak ktoś chce oglądać te wszystkie czołowe ligi i europejskie puchary to z pewnością by wyszło o wiele drożej ale imo prędzej czy później do tego momentu dojdziemy. Ludzie nie chcą dopłacać, platformy nie mogą tego spiąć, czego przykładem jest Viaplay. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kunkore napisał(a):

Sosnowski ostatnio na sport.pl pisał że Infront ma prawa na Polskę, ale kwestią jest taka, że jeśli agencja dała Ligue1 minimalną kwotę zarobku dwukrotnie wyższą niż poprzednio to nikt tego nie kupi, wtedy był Neymar, Messi, Mbappe, teraz tam nikt wielki nie gra xD

 

Zgadza się. Od zawsze to była liga w stylu kuźni talentów niż koczowiskiem dla gwiazd. Wiadomo PSG trochę zakrzywiało rzeczywistość, ale już raczej też skończyli z tym nurtem przewodnim. Kalkulując na chłodno obawiam się, że nie zobaczymy tej ligi w przyszłych sezonach. Chyba, że zrobią promocję cenową w co jednak nie chce mi się wierzyć. Generalnie płakać za nią nie będę. 

Edytowane przez shevchenko1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mrozio11 napisał(a):

No ja pisze typowo ze swojego punktu widzenia. Mnie nie interesują inne ligi i ich nie oglądam.

Ja Cię rozumiem. Ja z kolei lubię oglądać wybrane przez siebie mecze z różnych lig oraz wybrane wydarzenia sportowe ponieważ interesuje mnie wiele w sporcie a do tego muszę mieć wybór. Wszystko zależy od pakietów i cen końcowych dla klienta. Myślę, że bariera popytu już się pokazała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, cidik napisał(a):

na LM nie zarobili a na niemieckiej i angielskiej zarobią? dobry żart

 Z tego co mówił Borek na KS to teraz LM ogląda kilka razy mniej ludzi niż 20 lat temu. Po prostu jest duża konkurencja. Wielu młodych siedzi na tiktoku i ma gdzieś sport, no może nie tyle gdzieś tylko nie zamierza za niego płacić i platformom coraz ciężej zakupione prawa zmonetyzować. PB na pewno w pierwszej kolejności będzie starał się zatrzymać siatkówkę, kosz i Wimbledon, które ma niemal od zawsze i na tych prawach nie traci zwłaszcza teraz kiedy są sukcesy naszych w siatce i tenisie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Gizior89 napisał(a):

 Z tego co mówił Borek na KS to teraz LM ogląda kilka razy mniej ludzi niż 20 lat temu. Po prostu jest duża konkurencja. Wielu młodych siedzi na tiktoku i ma gdzieś sport, no może nie tyle gdzieś tylko nie zamierza za niego płacić i platformom coraz ciężej zakupione prawa zmonetyzować. 

Najlepiej widać to na przykładzie praw do ligi francuskiej. Władze ligi chciały sprzedać je za miliard Euro, a Amazon twierdził,że za 80% praw 250mln Euro było przepłacone. 

Obecnie nie wiadomo czy chociaż 400mln uda się uzbierać. 

 

Ale to samo jest przy tegorocznym Euro. Patrzę chociażby po znajomych z pracy. Zainteresowanie żadne. Ponad połowa męskiego zespołu nawet meczu Polaków nie oglądała. Kiedyś niemal każdy się tym interesował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...