Skocz do zawartości

Format obrazu 16:9


Spektrum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy kilka lat temu kupowałem pierwszy ekran 16:9 myślałem, że w końcu będę mógł oglądać teledyski na pełnym ekranie... GUZIk. Nagle wszyscy zaczęli nagrywać już nie w 16:9, tylko w 21:9. Jestem pewien, że prędzej czy później producenci będą chcieli przepchnąć ten format, bo przecież coś trzeba sprzedawać, ale czy tym razem uda się to tak szybko jak poprzednio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21:9?! Jestem na nie! Przynajmniej na dzień dzisiejszy. Byłem i jestem zagorzałym zwolennikiem zmiany formatu telewizyjnego z 4:3 na 16:9 przede wszystkim ze względu na to, że format 16:9 jest bardziej przyjazny dla ludzkiego oka. Człowiek widzi panoramicznie. A czy ta "panorama oka ludzkiego" jest bardziej zbliżona do 16:9 czy 21:9 to tego nie wiem. Cieszmy się więc z tego że już ponad 90% kanałów po polsku jest w formacie 16:9, wiele z nich w HD, a "temat 21:9" zostawmy ewentualnie na przyszłość. I tak ze względu na konieczność wymiany telewizorów szybko to nie nastąpi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co płakać. Przejście z 4:3 na 16:9 było szokujące. Bo zamieniano obraz prawie kwadratowy w prostokąt. Przejście z prostokąta na trochę dłuższy prostokąt już nie będzie takie uciążliwe. Nawet film z 16:9 w telewizorze 21:9 nie będzie tak źle wyglądać, różnica będzie dużo mniej zauważalna dla przeciętnego widza. Ale to oczywiście melodia przyszłości. Techniki nie zatrzymacie. Skoro format 16:9 i HD zostanie wyczerpany, to producenci muszą iść dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16:9 UHD (lepsza ta nazwa, niż jakieś drętwe 4K) i tyle. 21:9 czy 14:9 (stosowane chyba głównie w UK), to już zwykłe wymyślanie i nic więcej. Szkoda moim zdaniem nawet pieniędzy na produkcje takich telewizorów. Monitor może by jeszcze przeszedł, bo przynajmniej więcej miejsca byłoby na Desktopie (Windows) czy Biurku (OS X), ale to i tak dla tzw. pro userów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma nic wspólnego z techniką, a ludzkie oko nie jest panoramiczne w nieskończoność. Format 16:9 został przyjęty za standard z powodu kompromisu między telewizyjnym 4:3 a kinowym 16:9, i przejście na ten ostatni nie ma żadnego uzasadnienia - ludzie nadal będą rozciągać obraz na szerokość, również ten 4:3, a to już będzie masakra.

 

16:9 i HD wyczerpany? Wolne żarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy kilka lat temu kupowałem pierwszy ekran 16:9 myślałem, że w końcu będę mógł oglądać teledyski na pełnym ekranie... GUZIk. Nagle wszyscy zaczęli nagrywać już nie w 16:9, tylko w 21:9.

Mi tam to się podoba. Przynajmniej widzę pasy u góry i u dołu bez rozciągnięć, jak na starym dobrym kineskopowym TV. :brawo::lol::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma telewizor, ekran, monitor czy coś innego o proporcji 21:9, to oglądając np. HBO czy Cinemax czy TV PULS (gdzieś jeszcze chyba było, ale nie pamiętam) mógł mieć pełne 21:9, bez pasów, bo tam właśnie filmy są z logo na polu filmu, a nie na pasach jak gdziekolwiek indziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Format 21:9 tylko dla filmów nadaje się, bo większość co jest w kinach a później na BLURAY taki oto format posiada.

Mając TV 16:9 taki film jest z pasami u góry i dole, tak samo było dla kanałów 4:3 odbieranych na TV 16:9, pasy po bokach.

Nigdy nie będzie idealnie, zawsze coś muszą popierzyć. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba widziałem filmy w większej panoramie, niż 21:9, bo bez obcinania obrazu pasy są o wiele wyższe na TV 16:9, niż na w/w obrazku. No chyba, że to przy standardzie jest tak jak wyżej. Podobnie z resztą na kineskopiaku przy programach 16:9 pasy są o wiele wyższe... Oczywiście to też zależy od telewizora, u mnie na THOMSONie były wyższe, na Elemisie jest już zaś podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Male sprostowanie: Owszem kanał TCM przeszedł na nadawanie 16:9

Ale lista kanałów 4:3 wygląda tak

W formacie 4:3 nadal nadają z Hot Birda:

1. Baby TV

2. Boomerang

3. Cartoon Network

4. CBS Action

5. CBS Drama

6. Polsat JimJam

a w sieciach kablowych:

7. Baby First TV (UPC)

8. VH1 Classic (Multimedia)

 

Zostało 8 "niedobitków" mam nadzieje że do końca 2015 wszystkie kanały będą nadawać 16:9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...