Skocz do zawartości

Egzotyka DVB-S2 z CI na PCI


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

16APSK/32APSK nie działają i to werdykt ostateczny po licznych testach.

 

To oczywiste, że nie działa. Demodulator Montage wspiera APSK a tuner Montage już nie. Dlatego się nie wyszukuje. Oba układy (tuner i demodulator) muszą wspierać daną modulację aby móc ją odbierać. Prof 7301 wyszukuje APSK ale jej nie odbiera ponieważ tutaj jest sytuacja odwrotna: tuner obsługuje APSK, a demodulator nie. Dlatego można ją wyszukać (tuner), ale nie odebrać (demodulator).

 

Czy na stronie kartydvb.pl będzie można kupić karty DVBWorld? Muszę przyznać, że z wyglądu robią wrażenie świetnie przemyślanych od strony inżynieryjnej - widać że firma ma doświadczenie w tym co produkuje:

+gniazdo zasilania molex (aby odciążyć slot PCI/PCIe i zminimalizować zakłócenia - czysta energia wprost z zasilacza nie zakłócona elementami płyty głównej)

+moduł CA

+gniazdo CI

+stery do Linuksa

 

Tych zalet jakoś nie widzę w produktach firmy Prof Tuners.

 

Tutaj jest lista kart DVB-S2 na PCI/PCIe/USB/Firewire:

http://linuxtv.org/wiki/index.php/DVB-S2_Devices

bardzo ciekawe źródło informacji.

 

Z tego co oglądałem karty DVB-S2 w Internecie można wysnuć następujące wnioski:

1. To co (nie)umie karta w 90% zależy od dwóch kostek: tunera i demodulatora

-wszyscy robią karty na zestawach tuner+demodulator następujących firm:

-Connexant (każdy wycofuje się z produkcji kart na tych kościach bo kostki CX24116 i CX24120 nie obsługują prędkości powyżej 30 Msps i 31,36 MSps a są znane transmisje nawet do 45 MSps) Nie warto kupować kart na tych chipsetach.

-ST Microelectronics ( dobry tuner to STB6100 bo czyta QPSK/8PSK/16APSK/32APSK, nowy tuner STB6110A ma okrojone możliwości: tylko QPSK/8PSK, ale przez to jest energooszczędny i tani w produkcji). Dlatego lepiej szukać czegoś na starym STB6100 niż nowszym STB6110A.

I ciekawy komentarz z forum staelliteguys.us:

I work in PTG.

Our "tuner box" supplier sad:

STB6110A is cheaper and lower power consumption than STB6100. In our test, the QPSK performance of STB6110A is good and the 8PSK performance is not qulified as our standard. We think STB6110A is not suitable for DVB-S2 application. But we will do more tests on STB6110A and will also use new version STB6110 if ST push it out.

Therefore we use STB6100 tuner for Prof Revolution at current moment.

Co do demodulatorów STM to są następujące:

-STB0899 obsługuje: QPSK, 8PSK, 4 + 12 APSK

-STV0900 obsługuje: QPSK, 8PSK, 16APSK (to są 2 demodulatory w 1 chipie z przeznaczeniem na 2 tunery)

-STV0903 obsługuje: QPSK, 8PSK tylko!!!

przykładowe karty:

STB6100+STB0899 = TechnoTrend TT-budget S2-3200 /TechniSat SkyStar HD /Azurewave AD-SP400 CI (Twinhan VP-1041)

STB6100+STV0903 = Prof Revolution DVB-S2 7301 PCI / Prof Revolution DVB-S2 8000 PCI-E

-Montage

to tuner SAT: 88TS2020 obsługuje: QPSK, 8PSK 16QAM

demodulator: 88DS3000 obsługuje: QPSK, 8PSK, 16APSK, 32APSK

Jak widać demodulator obsługuje 16APSK i 32APSK lecz tuner nie. Dlatego nie można odebrać tych transmisji.

przykładowe karty:

DVBWorld DVB-S2 PCI2004D

DVBWorldDTV DVB-S2 PCIE2006

TeVii S470

 

Pewnie gdyby ktoś wyprodukował kartę z tunerem STB6100 i demodulatorem 88DS3000 to wtedy dało by się wykryć i odebrać wszystko. A tak 16APSK, 32APSK i 16QAM warto chyba pominąć bo obecnie albo tuner nie wykrywa albo demodulator nie pozwala oglądać.

 

To wszystko co przedstawiłem to moje przemyślenia na podstawie dokumentacji kostek i tego co wygrzebałem na forach.

Dlatego jestem ciekawy opinii użytkowników kart na tych kostkach - jak różnią się w praniu. Pewnie będą różnice w szybkości działania co w dokumentacji wcale nie jest opisane. Jeśli ktoś wie coś ciekawego na temat kostek montage lub STM to niech się tu dorzuci :smile: Ciągle nie mogę się zdecydować, czy kupić coś na Montage czy którymś z STM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste, że nie działa.

Nie koniecznie - na amerykańskim forum, o którym wspomniałeś wypowiada się producent DVB World, który stwierdził, że 16APSK i 32APSK działają. Zawsze jest możliwy błąd w dokumentacji/specyfikacji. Nie ma innego wyjścia jak sprawdzić samemu ;) Ale oczywiście prawdziwe jest stwierdzenie, że 16APSK i 32APSK muszą wspierać demodulator i tuner. Ciekawa dyskusja, choć skromna jest także na forum innego producenta kart DVB - TBS

 

http://tbsdtv.eboards.tv/viewtopic.php? ... &sk=t&sd=a

 

Generalnie cody stwierdził tam przykładowo, że tuner STB6100 wbrew specyfikacji do APSK także się nie nadaje (dziwne - na kartach od Prof Tuners sygnał się pojawia. Być może jednak jest jakiś problem stabilności tego sygnału? z drugiej strony jednak gdyby połączenie działającej z 16APSK głowicy z niedziałającym demodulatorem zawsze skutkowało resztkami sygnału, to na starym AD-SP 400 też powinienem coś widzieć, a tak nie jest). Oprócz tego osobną kwestią jest połączenie tunera jednego producenta z demodulatorem innego. Zauważ, że zwykle producenci łączą tuner i demodulator od jednej firmy. Jest tak celowo, bo Conexant, czy ST Microelectronics oferują dokumentacje i gotowe przykładowe rozwiązania. Łatwiej skorzystać z gotowca, tylko dostosować go pod siebie, niż wymyślać konstrukcję od nowa ;) Może się nawet okazać, że takie zestawienie części może nie być możliwe, z uwagi na różnice w wykonaniu/zastosowanych rozwiązaniach.

 

W kwestii szybkości: zdecydowanie rządzi w tej chwili Prof Tuners 7301 (i 7500 przypuszczalnie podobnie). Choćby na filmiki można zerknąć: http://www.prof-tuners.com/eng/videoblog.html Skanowanie wszystkich transponderów na 13E w 180 sekund. 9E w 36 sekund. Przypuszczam, że gdyby pomanewrować czasami dłubania w tablicach w AltDVB, to wynik możnaby jeszcze poprawić ;) Ale tu muszę też zastrzec, że może to zależeć od stopnia wsparcia w danej aplikacji. Przykładowo dostałem informację, że pod kontrolą DVBViewera jest z szybkością nieco gorzej. AltDVB ma o tyle dobrze, że sam Prof wypuszcza do niego świetny i perfekcyjnie dopracowany interface, dogadujący się ze sterownikami karty. Dlatego efekt końcowy jest rewelacyjny. Ja korzystam tylko z AltDVB, więc mi to pasuje :D

 

W kwestii dostępności kart DVB World - powątpiewam, ale wszystko jest możliwe. Nie wiem, czy mają RoHS i CE pod obecną linię produktów, bo na stronie owszem są papiery, ale z poprzednich modeli. Jeśli uważasz, że warto te karty wprowadzić, to skrobnij do nich, ale jak pisałem - nie jest tak kolorowo. CI w praktyce jeszcze nie ma (nie gotowy). CA mi nie zadziałał (liczę, że to tylko pech, jeszcze nie miałem czasu odezwać się do producenta - zrobię to wkrótce i poinformuję Was o efektach), a Molexa na swojej karcie PCI nie widzę ;) Ale faktycznie firma DVB World ma długie tradycje i fakt, że tych kart nie ma w Europie jest chyba tylko efektem słabej reklamy, bo producent oferuje rozwiązania od co najmniej 2004 roku. Chociaż jakby dobrze poszukać, to jeden powód braku produktów DVB World w Europie by się znalazł, ale nie mogę o tym napisać na publicznym forum. To raczej temat dla spostrzegawczych...

 

Z ciekawostek mogę dodać, że na jednej z poprzednich stron pisaliśmy o drogich profesjonalnych kartach NetUP, które są oparte o STV0900. Nowe podwójne karty od Mystique - SaTiX S2 Dual, o których także wspominałem, okazało się, że są na tej samej kości ;) Przepaść cenowa znaczna, ale w rozwiązaniu Mystique brak gniazd CI.

 

EDIT: Trochę podpuściłem cody'ego na forum TBS ;) Ciekawe co odpowie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie info z placu boju - jeśli wszystko pójdzie dobrze, to karty od Prof Tuners będzie można bezproblemowo nabyć w Polsce w ciągu najbliższych 1-2 tygodni :jupi: To już pewna informacja. Ostateczne ceny nie są jeszcze znane, nie będą tak dobre jak przy partii testowej, bo to były sample, ale z pewnością będą bardzo atrakcyjne w porównaniu z innymi kartami DVB. Ja obecnie pracuję już na dwóch 7301 i jeszcze co najmniej jednego sobie dokupię, bo jestem zachwycony tym produktem (przynajmniej na tą chwilę ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli nic się nie zmieni, to cena będzie za 7301 ok. 279 zł, a 7500 - 289 zł, ale jeszcze mogą być jakieś różnice. Jak ktoś będzie bardzo chciał, to są też modele 7300, 6200 i 1100. Ceny za nie byłyby odpowiednio 259, 159 i 219 zł, ale trzeba się kontaktować z dystrybutorami, bo obawiam się, że nie trafią do regularnej sprzedaży i po prostu będą na zamówienie dla zainteresowanych. Karty powinny być w sprzedaży na początku przyszłego tygodnia. Dystrybutorów zapewne docelowo będzie więcej...

 

Przygotowałem spolszczenie do ProfIPData, będzie w kolejnej wersji (to jeśli ktoś by chciał przez karty Prof pobierać dane ;) )

 

Z innej beczki - są nowe sterowniki do Anysee. Do pobrania ze strony domowej producenta: http://www.anysee.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prof 8000 nie są jeszcze gotowe. Producent planuje je wypuścić w 1 lub na początku 2 kwartału 2010. W efekcie testów brak, ale przypuszczam, że osiągi będą zbliżone/identyczne, jak w 7301, bo oprócz samej warstwy komunikacyjnej z płytą główną (inne złącze = inny chip do komunikacji z płytą główną) reszta jest identyczna jak w 7301 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

No i wkoncu dotarla moja karta :smile: Prof Revolution DVB-S2 7500 USB ( 4 dni przesylka z Honk Kong-u do Frankfurtu ), zasluzony twinhan 1020a przejdzie na emeryturke . Po pierwszych testach prof 7500 robi niezle wrazenie .

Jak narazie odpalilem ja na DVB Dream bo w ProgDVB niechce mi cos wystartowac mimo ze jest na liscie urzadzen :/

 

WIN Vista 64 + Prof Revolution DVB-S2 7500 USB + Monoblock Astra-Hotbird

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Test nagrywania z ASTRY 2D zakończony pozytywnie.

Talerz 115cm offset, konwerter LEMP-40TL, Poznań.

Płyta główna ASUS M3N78-EMH HDMI, DVB Viewer Pro V4.2.1.0

Pierwszy błąd godz. 06:00 początek programu dla dzieci przyszedł od nadawcy,

drugi błąd godz. 10:00,

następne błędy dopiero na skutek wieczornego osłabienia sygnału ostatnie 15 min. nagrania.

BBCProfRevolutionS27301090220101-1.jpg

Pozdrawiam

Edit 10 02 2010

Dzisiaj od 0:40 do 19:00 zero błędów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę pochwalić Hollex za błyskawiczne dostarczenie karty 7500, zamówienie złożyłem we wtorek wieczorem a w czwartek już była u mnie :) Jestem zaskoczony rozmiarami tej karty, jakoś na zdjęciach wydawała się zdecydowanie większa a tu takie maleństwo :), wykonanie jak na chińszczyznę i cenę całkiem niezłe ( aluminiowa obudowa ), zobaczymy jak się będzie sprawowała. Mam nadzieję że nie wysypie się za parę miesięcy.

Niestety nie mam dostępu do Astry 28'E ale w porównaniu do mojego starego ss2 czułość jest o niebo lepsza, szczególnie widać to na kanałach z niskim SR. Mam nadzieję że będzie się dużo lepiej sprawdzać z dosyłami niż ss2 :)

 

Czy w tej karcie jest aktywna przelotka sygnału sat ? bo mnie brak sygnału na tunerze wpiętym po karcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prof 7500 USB i napewno w tej karcie nie ma pełnej przelotki do drugiego tunera.Przy włączonym zasilaniu tej karty

na drugim tunerze mozna obejrzeć tylko kanały sat w danej polaryzacji V lub H (jak napisał gonzales).Po wyłączeniu zasilania karty brak sygnału na wyjściu LNB przelotki.Jest to niestety minus tej karty.Drugi minus to czerwona leda zasilania bardzo intensywnie świecąca , szczególnie w nocy.Z racji tej , że na panelu czołowym znajduje sie czujnik pilota , odwrócenie karty jest bezcelowe.Karta prof 7500 USB super pracuje z AltDVB.Z racji tej , że program AltDVB jest bezpłatny

proponuję , może ktoś przygotuje gotowca w j.polskim pod karty Prof.tuners.Bedzie to ułatwienie dla obecnych i przyszłych uzytkowników w/w kart.

Proponuję rozwinąć również temat czytnika kart np. pod TV na karte ,dla kart prof.tuners.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez chetnie przesiade sie z wysluzonej juz SS2 na karte prof i mysle o DVB-S2 8000 PCI-E jak juz bedzie dostepna ale mam wolne PCi-E tylko na sledz typu low profile i stad moje pytanie czy w zestawie znajduje sie tylko high profile jak na zdjeciu lub moze jest i przewidziany sledz typu low profile.

 

Kiedys karta chodzila z obrotnica ale obecnie rozwazam opcje zeza. Co polecicie, czy karta bedzie dzialala np z http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=27&id=1348 czy moze przelacznik diseq?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pierwszy raz na forum.

Panowie czy Prof Revolution DVB-S2 7500 USB będzie miał funkcjonalnie takie same możliwości co Prof Revolution DVB-S2 7301 PCI. Wolę USB bo dość często wyjeżdzam w teren gdzie zabieram tylko lapsa i mam dostęp do anteny. Co z przesłaniem przez USB dużych bitrate pamiętając że USB ma max transfer 60MB a tak naprawdę tyle to ma cały chip z 4 kanałami USB. Jeśli podłączę dysk przenośny i kartę SAT może być problem. Jakie jest są wasze doświadczenia ?

 

Pozdrawiam

CODI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...