Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy u nas jest takie coś możliwe :?:

A czemu by nie?

Nikt nie mówi o przejściu z analogu na cyfrę z dnia na dzień, bez okresu przejściowego.

Przez pewien czas jest okres przejściowy, kiedy programy nadawane są zarówno analogowo i cyfrowo. Nadawanie analogowe wcale nie musi być wyłączane stopniowo obszarami, równie dobrze można zakończyć nadawanie analogowe jednocześnie w całym kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy o tym, że naziemne nadawanie cyfrowe ma też swoje wady. W burzowe dni, nawet jeśli u nas burzy nie będzie ale będzie między naszym domem a nadajnikiem naziemnym to obraz będzie się zacinał i szatkował. Jeśli burza będzie w pobliżu to oglądanie staje się bardzo niekomfortowe. W telewizji analogowej wyładowania atmosferyczne powodują tylko nieznaczne, mało przeszkadzające zakłócenia. W cyfrowej już tak słodko nie ma. Z moich obserwacji wynika, że Thomson DTI2011 dość szybko przywraca prawidłowy obraz po wyładowaniu atmosferycznym ale Golden Interstar GI-T/S870 CRCI Xpeed z modułem Conax NP4 głupieje całkowicie i po każdym wyładowaniu przez 5-10 sekund przywraca właściwy obraz. Przy częstych wyładowaniach oglądanie możemy sobie na nim darować. Zapewne wpływ na to ma proces zmieniania MPEG-4 w MPEG-2 przez moduł.

Nie tylko burza będzie nam przeszkadzać. Różnego rodzaju zakłócenia przemysłowe też gorzej odbijają się na obrazie cyfrowym niż analogowym. Trzeba jednak dodać, że emisja cyfrowa eliminuje bardzo dużo takich zakłóceń które w analogu psują nam odbiór. Problem dotyczy na przykład zakłóceń wywoływanych przez nisko przelatujące samoloty odrzutowe. Często przebywam w mieszkaniu na Mokotowie w Warszawie i nawet tam przelatujące samoloty z lotniska Okęcie potrafią uniemożliwić odbiór cyfrowy nawet na 15 sekund. W tym samym czasie w analogu zakłócenia są znośne i nie powodują całkowitego zaśnieżenia obrazu. Dla jasności: jestem za jak najszybszą cyfryzacją ale trzeba być też świadomym, że poza wieloma plusami ma też małe minusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jarek999 - przykład z samolotem nie dotyczy zakłóceń, a powstających odbić które wprowadzają znaczne wachania sygnału. Podobny przypadek pojawił się w czeskiej Pradze, gdzie są problemy z odbiorem w rejonie lotniska. Zjawisko to można wyeliminować stosując przemienniki jednokanałowe (tzw. Gap Filler).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 dni temu ok. 23:00 nie było na TVP HD uciążliwego paska informującego o testach. Radość nie potrwała jednak zbyt długo bo już następnego dnia się pojawił.

Zastanawiam się jak technicznie odbywa się dodanie tego paska. Czy robi to sam nadajnik, korzystając z dosyłu TVP HD z Astry, czy może otrzymują już taki obraz z paskiem np. światłowodem?

 

Dla jasności: jestem za jak najszybszą cyfryzacją ale trzeba być też świadomym, że poza wieloma plusami ma też małe minusy.

A wszystko przez oszczędności! Wystarczy popatrzeć jaka jest różnica pomiędzy mocą nadajników analogowych i cyfrowych! A to z tego powodu, że sygnał cyfrowy dociera dalej bez zakłóceń (przy słonecznej pogodzie, to jest jeden z plusów cyfryzacji) i można go już odbierać przy kilkunastu procentach poziomu sygnału. Przy analogu oznaczałoby to tylko śnieżenie i odbicia. Problem w tym, że jeżeli odbiór jest "na granicy" w słoneczny dzień, to w momencie burzy wystarczą drobne chmury by całkowicie zniknął! Gdyby nadajniki cyfrowe nadawały przynajmniej z mocą o połowę mniejszą niż analogowe odpowiedniki, takiego problemu by nie było. Tymczasem wystarczy popatrzeć: analogowo 700 kW, cyfrowo 18,2 kW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karol91

 

1. dosył realizowany jest po światłowodzie

 

2. różnica w mocy wypromieniowanej nadajnika analogowego a cyfrowego wynika ze standardu modulacji, a moc dostarczona do nadajnika jest zawsze taka sama. W telewizji analogowej większa część mocy idzie w nośną sygnału, a reszta na treść, natomiast w telewizji cyfrowej rozkłada się równomiernie. Nie wynika to w żaden sposób z oszczędności.

 

Burze nie mają znaczącego wpływu na odbiór DVB-T, ale tworzą warunki propagacyjne, dzięki którym na częstotliwości DVB-T może wejść daleka stacja analogowa, która skutecznie go zakłóci. Zdarza się, że przeszkadzają także wyładowania, ale to zależy już od głowicy odbiornika. W momencie wyładowania przy odbiorze analogowym zauważymy białe paski, a przy odbiorze cyfrowym nie zauważymy nic, albo obraz się chwilowo zatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś podczas przeglądania strony UKE natknąłem się na błąd, dość prosty.

Oto dowód: e59dc29d17f465ddmed.png

ze strony: http://www.polskacyfrowa.org./index.php?id=4

 

Wydaje mi się, że wrzesień ma jednak 30 dni :lol: co jest nawet wcześniej napisane! Oby osoby odpowiedzialne za tą stronę poprawiły błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dziś (17.06.2009) została zmieniona zawartość multipleksu Emitela na kanały, które mają się pojawić w docelowym pierwszym multipleksie, czyli:

TVP1, TVP2, TVP INFO, Polsat, TVN, TV4 i Puls.

 

Na TVP1, TVP2 i TVN dodatkowo nadawana jest ścieżka AC3.Brak teletekstu na TVP INFO oraz oczywiście na TV Puls

 

Na wszystkich kanałach jest stały bitrate video 2,9 Mbit/s (oprócz TVP Info - 2,8 Mbit/s) MPEG4 -:)

 

Taki stan został zweryfikowany w Raszynie, PKiN, Śremie, Krakowie i Zielonej Górze.

 

Osoby które nie obierają ww kanałów muszą usunąć aktualną listę kanałów DVB-T i przeskanować kanał nadawczy ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały zostały zmienione we wszystkich stacjach, w których nadają testowo? Czy tylko jakieś wybrane nadajniki?

 

Edit:

W obszarze Zielono Górskim po przeprogramowaniu mam TVP1, TVP2, TVP Info, TV4, Polsat oraz Puls.

TVNu brak.

 

Potwierdzam, w lubuskim brak TVNu.

Podejrzewam, że może być podobnie jak tydzień temu z TVP Historia - kanał ten dołączono dwa dni później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Coraz bliżej do startu upragnionego przez nas wszystkich DVB-T i związku z tym naziemna telewizja cyfrowa coraz bardziej zaczyna mnie interesować. Przyznam, że nie mam zielonego pojęcia o co w niej chodzi. Wiem tyle, że ma być naziemna :oops: . Czy ktoś mógłby polecić jakieś źródło wiedzy abym mógł się bardziej zorientować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skanowałem w domu na mojej Bravii i same zaskoczenia:

 

23 - nic. brak sygnału

39 - TVP1, TVP2, TVP Info... TVP Sport, TVP Historia, TVP HD, Radio Merkury

 

Bravia jest MPEG2 więc nie mogę sprawdzić czy działa, w każdym razie Radio Merkury gra.

 

nic nie rozumiem. czyli znowu stary skład? i co się stało z POT`em... (dla mnie ważne bo nie mam TV4 i Polsatu z innego źródła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...