Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam rocznego Sony Bravia 46W4000 i EPG jest bardzo przyjemne. Litery bardzo wyraźne, żadnych schodków i pikseli, a także problemów z polskimi znakami. Idea EPG podobna jak w N'ce.

To by potwierdzało moje obawy, że tunery wewnętrzne , nawet w tych najtańszych TV są o niebo lepsze od stacjonarnych!

Duża ilość opcji i konfiguracji, do tego duuużo szybsze przełączanie (czyżby fergusony miały jakieś tanie procki?), opisy przejrzyste. Tak jak piszesz, EPG podobne do tego z n-ki, czyli w układzie godzinowym. Menu z EPG w obecnej postaci, to porażka, nadaje się w całości do podmiany!!!

Układ tygodniowy programu TV jest niepotrzebny, mam przecież w telegazecie :)

 

Zresztą telegazeta w Fergusonie, to totalna pomyłka, brak polskich czcionek (!!!), gdy wszystkie telewizory na rynku ją mają, czcionki jakieś pokraczne, grube, nieproporcjonalne, o ciemnych, niespotykanych kolorach np. khaki!

Przeczytałem dzisiaj w Satkurierze jeszcze raz test RWT, który ma identyczną grafikę, jak Ferguson, a autorka testu miała tę możliwość wcześniejszego ode mnie podejrzenia tablic EPG. Nawet nie zająknęła się przez moment, że to istotna wada, ba ten model, jak się nie mylę był prezentowany na targach Sat Krak i też to przeszło, czyżby nikt nie podłączył pod choćby 40-calowy TV, bodajże były nagrody... Jedynie coś na marginesie wspomniała o sekundowym zgrywaniu się fonii z obrazem przy przełączaniu kanałów. A tak same ochy i achy, nawet cena choć wysoka to proporconalna do klasy :)

 

Na dziś, a mam stacjonarne DVD z dyskiem, lepiej poczekać na takie DVD z naziemnym tunerem cyfrowym, bo nagrywanie będzie wtedy bajecznie proste. Obecnie trzeba wcześniej zaprogramować nagrywanie na dysk DVD, włączyć na stałe (!) Fergusona, tutaj tendencja do jego zawieszania i nagrzewanie do wysokiej temperatury, a następnie nastawić wg EPG harmonogram przełączania Fergusona (sam się nie włączy i nie wyłączy!).

 

Radę mam taką, jeśli już chcecie kupić, to przed zakupem sprawdźcie grafikę i EPG, koniecznie MUSI być w HD, jakość i wygodę obsługi EPG, sposób programowania tunera DVB-T (nie musi mieć dysku), układ klawiatury na pilocie oraz jakość telegazety.

 

Jakość Fergusona, jaki posiadam, to w XXI wieku wielka żenua, nie słuchajcie tłumaczeń, że to dopiero początek, pierwsze tunery z MPEG4 itp. bzdetów, bo te wszystkie mankamenty, które wymieniłem dotyczą funkcjonalności (oprócz grafiki HD) obecnych na rynku (i ciągle rozwijanych) tunerów od kilkunastu lat!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem "szczęśliwym" posiadaczem Ferdka i rzeczywiście grafika była niedoskonała, w porównaniu z grafiką mojego Sharpa. W tv wygląda to wszystko bardziej naturalnie, choć grafika napewno nie jest HD - Sharp ma tuner MPEG2, jednak wszystkie informacje, w tym EPG mam dostępne... Ogólnie rzecz biorąc czekam na wrześniową premierę Technisata HDT 4 - zobaczymy co to będzie warte...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Projektu Strategii Cyfryzacji Nadawania Sygnału Telewizyjnego, tylko Telewizja Polska otrzyma multipleks (numer 3, po wyłączeniu nadawania analogowego), dla którego zostaną przeznaczone takie częstotliwości, których granice obszarów wykorzystania będą pokrywały się z granicami poszczególnych województw. Dalej czytamy: Obecnie plany rozdziału poszczególnych częstotliwości na potrzeby multipleksu pierwszego i drugiego są skonstruowane w taki sposób, że w jednym obszarze wykorzystania częstotliwości znajdują się gminy z dwóch lub trzech różnych województw. Oznacza to, że program regionalny transmitowany na danym obszarze wykorzystania częstotliwości jest właściwy tylko dla jednego z tych województw. Teraz strasznie jestem ciekawy, na jakiej podstawie będzie przyznawane "miejsce dla kanału regionalnego" w 2 multipleksie. Patrząc do Załącznika nr 2, doskonale widać że obszary pokrycia nadajników naziemnych są zupełnie różne od granic województw. Dodatkowo część mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego doczeka się 2. multipleksu dopiero po 2013 roku! Na jakiej więc postawie będą przyznawane "kanały regionalne" dla danego nadajnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol91 - myslę, że do czasu całkowitego switch off sygnału analogowego 2 multipleks bedzie "rozwijany" czyli operator bedzie dołączał kolejne programy lokalne... w przypadku pierwszych emisji (mazowieckie, wielkopolskie, lubuskie, podkarpackie) bedzie to kolejno tvp warszawa, tvp poznań, tvp zielona góra, tvp rzeszów (wtedy może nadawanie tvp3 info byłoby przekształcone całkowiecie w tv ogólnopolską?).. ewentualnie w gre by wchodziła jedynie tvn warszawa aklbo tv odra... potem w grę by wchodziła tvs (śląskie), o więcej regionalnych nadawców razcej trudno, ale jak będzie mozliwość to lokalne społeczności będą się starały o nadawanie swoich programów... :-) pożyjemy... w Niemczech mają prościej bo w kazdym landzie jest po kilka programów regionalnych tak państwowych jak i prywatnych, u nas może np. tvn po sukcesie tvn Warszawa rozpoczną nadawanie np tvn Poznań....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Lubuskie ma problem :/ . A mianowicie dwie stolice. I dwa RTCN-y w SFN. Czyli jeden nadaje na tej samej częstotliwości co drugi. Złączyć gorzowską i zielonogórską Odrę ?? Nie da się. Moja stolica walczy z drugą stolicą województwa. Zgoda tutaj jest prawie niemożliwa. TVP Gorzów Wielkopolski jest stacją TYLKO lubusko-gorzowską. Zielonej Góry prawie brak w Informacjach Lubuskich. Lubuskie troche częściej. Ale tutaj liczy się "Tylko Gorzów".

Radio Zachód ,"Gazeta Lubuska" ,a TVP Gorzowska. Niestety. W drugim MUX-ie pewnie będzie kłótnia. O JEDEN kanał telewizyjny. Ja za takie coś dziękuje. Sprawiedliwie byłoby zmiejszyć bitrare i wsadzić 8 kanał. Bo Gorzów i Zielona Góra się nie pogodzą. I tak jest ze wszystkim. Niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby dobrze odbierało kanały niemieckie w Legnicy musisz mieć lekko odkryty teren i antena musi być ww polaryzacji V (obracasz o 90 stopni ) także udało mi się odebrać II multipleks czeski na 41 kanale polaryzacja V sygnał jest słaby ale nieraz odbiera cały dzień i nie nam żadnych przeszkód

jeśli chodzi o tropo to dziś odbierałem na kanałach 33 , 53 , 44 , 53 , 57 , 27 , 56 od 8 do 10 i zanikło polaryzacja H kierunek PN zachód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wybaczcie, że z takim opóźnieniem, ale jak widzę nikt nie reaguje na "najnowsze rewelacje" o DVB-T: 4 Izby gospodarcze o strategii cyfryzacji. Interesuje mnie szczególnie pogrubiony fragment:

Do 31 lipca br. uczestnicy spotkania zobowiązali się przedstawić w Ministerstwie Infrastruktury listę problemów, które wymagają dodatkowego przedyskutowania. Planuje się również zorganizowanie spotkania wszystkich liczących się na rynku, zainteresowanych podmiotów. Uczestnicy spotkania zadeklarowali także pomoc w opracowaniu nowej strategii cyfryzacji.

Czyżby kolejne plany wprowadzania nowych strategii w miejsce starych, już rozpoczętych, by tylko opóźnić cały proces? :shock::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już całkiem przestałem pasjonować się tym całym dvb-t w obliczu zapowiedzi platformy TVP. A jak wyczytałem że wskutek nacisków nadawców UKE dopuszcza kodowanie już II multipleksu (dawniej mówiło się że pierwsze trzy będą darmowe) to już szczęka mi opadła. Choć jak tak się dobrze zastanowić to może lepiej mieć dobre kanały kodowane i w miarę niedrogie niż masę bezwartościowego [beep]u.

Póki co czekamy na Suchą Górę z I multipleksem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli się nie mylę to TVP nadal nie zgodziła się by EmiTel był operatorem technicznym, chyba tak się to fachowo nazywa, I multipleksu? Jeśli nie ma operatora to nie dość że 30 września DVB-T nie wystartuje z pełną mocą to na dodatek EmiTel może się wkurzyć i zawiesić wszystkie swoje testy. A teraz kiedy TVP daje jasno do zrozumienia że jej platforma ma być alternatywą dla DVB-T, raczej nie wyda zgody na EmiTela. Właściwie to Polsatowi i TVN-owi też DVB-T nie jest potrzebne do szczęścia. Na naziemnej telewizji cyfrowej stracą i tnk i niskie pakiety CP. Można gdzieś obstawiać czy w Polsce wystartuje DVB-T? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVB-T jest moim zdaniem nieuniknione i jak najbardziej potrzebne, a także wygodne dla odbiorców. Mam w domu C+ na jednym TV i nie mam potrzeby, a nawet nie chce mi się bawić w rozdzielanie sygnału, czyli kupno nowego konwertera, sporo metrów kabla i splittera. Dla mnie na dwóch pozostałych TV wystarczy te 7 kanałów z DVB-T. Dużą zaletą jest brak dodatkowych dekoderów i pilotów (oczywiście w TV z wbudowanymi tunerami MPEG-4).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, gdyby tak jak forsuje się DVB-T, forsowano np. darmową platformę TVP lub inny odpowiednik Freesat. Producenci zamiast instalować w telewizorach tunery DVB-T instalowaliby DVB-S2. Tez podłączyłbyś tylko kabel od anteny satelitarnej i miałbyś nie siedem czy trzy multipleksy ale setki kanałów. No ale istnieje przekonanie że DVB-T jest lepsze bo nie trzeba anteny satelitarnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu można było spotkać sporadycznie tv z dekoderem i to tylko MPEG2. MPEG4 były ewenementem i to drogim. Dzisiaj praktycznie każdy tv ma MPEG4. Przypuszczam że koszt tunera DVB-S2 jest niższy niż DVB-T MPEG4 tylko nie ma zapotrzebowania. Każda platforma dostarcza swój dekoder. Kto wie? Może TVP wypromuje tv z wbudowanymi tunerami sat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można gdzieś obstawiać czy w Polsce wystartuje DVB-T? :D

Taki zakład nie miałby sensu, bo to jest nasz obowiązek - dzięki członkostwu w UE. Można najwyżej obstawiać, czy będzie to 2012 czy 2015 rok. :wink:

 

Producenci zamiast instalować w telewizorach tunery DVB-T instalowaliby DVB-S2. Tez podłączyłbyś tylko kabel od anteny satelitarnej i miałbyś nie siedem czy trzy multipleksy ale setki kanałów. No ale istnieje przekonanie że DVB-T jest lepsze bo nie trzeba anteny satelitarnej.

Bo nie trzeba. :) Do telewizji naziemnej wystarczy często pokojowa antena stojąca na telewizorze (na płaskim będzie ciężko :D ), nawet przekrzywiona dość znacznie w jedną stronę. Natomiast antena satelitarna musi być ustawiona bardzo precyzyjnie, a do tego wystawiona na zewnątrz. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infrastruktura techniczna i koszt dekoderów dla 5 mln gospodarstw domowych to łącznie koszt 1,65 mld zł.

http://www.rp.pl/artykul/67344,361637_C ... ozona.html

Kto za to zapłaci? Ja, pan, pani. Kto na tym zarobi? Ktoś zarobi i dlatego komuś zależy na wprowadzeniu DVB-T. Ktoś inny na tym nie zarobi dlatego promuje platformę TVP. A jeszcze ktoś inny na obu nie dość że nie zarobi to jeszcze może stracić i zależy mu na status qou. Dlatego jest jak jest.

 

Wydaje mi się to raczej niemożliwe aby TVP wypromowała na producentach wbudowanie takiego tunera skoro zagraniczne platformy tego nie zrobiły.

Może dlatego że lobby producentów tunerów cyfrowych to wymogło? Może przedstawiciel takich producentów spotkał się z przedstawicielem producentów tv:

-Słuchaj, wypuścicie tv z tunerem satelitarnym zarobicie wy. Wypuścicie tv bez takiego tunera, swoje zarobicie i my zarobimy swoje. Rozumiemy się? :D Zresztą nie macie szans. Skąd weźmiecie głowice DVB-S jak my na tym rynku trzymamy łapę i nikt ich wam nie sprzeda :) Oczywiście to fikcja ale czy nie jest dziwne że w tv powszechnie pojawiają się tunery DVB-C, DVB-T a satelitarne nie? Weźmy takie Niemcy. Jeśli się nie mylę to tam funkcjonuje jeszcze kilka milionów tunerów analogowych odbierających programy z Astry. Taki tv z tunerem DVB-S byłby idealnym rozwiązaniem. Niemiec kupuje sobie nowy tv, odpina tylko kabelek od tunera analogowego, podpina do tv i gotowe. Przeskoczył epokę, scyfryzował się.

Gdyby w Polsce sprzedawano tv w których obok DVB-T jest głowica DVB-S(2) to po starcie platformy TVP wystarczyłoby odpiąć kabelek od zestawów prepaid/mini/nieaktywnych CP, zestawu tnk, zestawu TV Trwam i podłączyć go do tv. No jeszcze trzeba by przestawić antenę lub założyć monoblocka. I mamy scyfryzowaną Polskę. Tylko ktoś na tym by stracił więc może dlatego nie ma DVB-S w tv?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomału zbliżamy się do 30 września (a miało być :censored: 1 września, wcześniej jeszcze wcześniej), czyli do wdrożenia cyfrowej telewizji naziemnej przez naszych "normalnych" :censored: urzędników.

http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6 :read:

(nie łatwo znaleźć ten :censored: link, ciekawe czemu)

 

Powinni robić zakłady którego dnia(od dziś) UKE ogłosi przesunięcie :censored: terminu.

Zanim wprowadzą u nas DVBT, to u innych będzie już DVB-T7

Wg Mnie, Powinni ustalić termin na 1 Październik 2009 i jeśli nie zdążą wywalić całe to :censored: kierownictwo UKE.

:censored::censored::censored:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfrowa telewizja (DVB-T) nie ruszy z planem

 

Wiele wskazuje na to, że naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) w Polsce nie ruszy zgodnie z harmonogramem, czyli do końca września 2009 roku. Na razie cyfryzacja Polski stoi do wielkim znakiem zapytania, w jej szybki start wątpi także UKE.

Według zaprezentowanego kilka miesięcy temu przez UKE harmonogramu, pierwszy etap wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) w Polsce miał rozpocząć się do 30 września 2009 roku. Do tego czasu w Zielonej Górze, Żaganiu, Warszawie oraz Poznaniu (i być może w Rzeszowie oraz w Wiśle - te miasta miały być cyfryzowane w pierwszym lub drugim etapie wdrażania DVB-T) miał zostać uruchomiony pierwszy multipleks. Czy tak się stanie? Mało prawdopodobne.

 

Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, kilkanaście dni przed ostatecznym terminem nadal nie wiadomo kto będzie obsługiwał technicznie pierwszy multipleks. Miała robić to firma Emitel, ale okazuje się, że przy wyborze operatora technicznego Telewizja Polska (operator pierwszego multipakietu) nie zachowała przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Ostatecznie nie doszło do podpisania umowy. To oznacza, że uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce oddala się.

 

- Według mnie nierealne będzie w takiej sytuacji dotrzymanie terminu startu pierwszego multipleksu do 30 września - mówi Rzeczpospolitej Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dodaje także, że jeśli do końca września nie ruszy DVB-T w Polsce, cały proces będzie trzeba zacząć od nowa.

 

Na połowę września 2009 roku UKE zaplanowała spotkanie z nadawcami, których kanały mają znaleźć się w ofercie pierwszego multipleksu (TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4, TV Puls) w sprawie rezerwacji częstotliwości. Z kolei branża od dawna zarzuca TVP, że celowo opóźnia cyfryzację Polski. TVP, która wiedziała o konieczności przeprowadzenia przetargu na wybór operatora technicznego postanowiła ten proces ominąć. Dodatkowo już 15 września 2009 roku zaplanowano testy satelitarnej platformy cyfrowej TVP m.in. z darmowym dostępem do kanałów TVP. Wcześniej prezes Farfał w medialnych wypowiedziach twierdził, że telewizja satelitarna jest bardziej opłacalna finansowo od cyfryzacji kraju.

media2

 

Trzeba do [beep]a miłego komentować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...