Skocz do zawartości

Sport na platformie CANAL+


Martinos
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jestem jeszcze z tych czasów, gdy komentował Jan Ciszewski. To moje dzieciństwo, jednak je pamiętam, więc komentarz pełen emocji, ekscytacji mi nie przeszkadza :)

 

Jednak nie jestem w stanie oglądać i słuchać meczów komentowanych przez Macieja Terleckiego. Takiego niechlujstwa językowe nie prezentuje żaden inny komentator. Tam, gdzie powinny być końcówki: -ą, on wymawia: -om i odwrotnie. Do tego jeszcze mówienie na wdechu czy wydechu, raczej na zapowietrzeniu, nie pilnując, czy słychać końcówkę wypowiadanego zdania. Plątanina języka w czasie mówienia. Jeśli on ma astmę, to nie powinien komentować meczów. Jeśli to po prostu brak ogłady językowej, to po prostu wystarczyłyby jakieś lekcje dykcji, wymowy, intonacji, akcentowania wyrazów.

 

Jest jeden komentator, nazwiska nie pamiętam, który nagminnie mówi: meczy (Kosecki - senior - również). Meczy to owca na pastwisku ;) Wiem, że wielu tu nie przeszkadza ta błędna odmiana, bo sami w postach tak pisali. Łatwo jednak zapamiętać. Mecz nie pochodzi od miecza, a meczy (mee, meeee, meeeee), to owca lub koza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szemi:

 

Terlecki jaki piłkarz taki i komentator.... powinni obowiązkowo przechodzić jakieś "szkolenia" z wymowy i poprawności języka polskiego bo niektórych aż żal słuchać (i pomyśleć, że dzieci mogą tego słuchać i uczą się potem takiego niechlujstwa).

 

jeśli chodzi o 'meczy' to zmartwię Cię ale jest to poprawna i jak najbardziej dopuszczalna odmiana w języku polskim. sprawdź w pierwszym lepszym słowniku on-line... większość sportowców tak mówi, ludzie bardziej wykształceni używają zwykle 'meczów'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lotus, nie do końca tak jest. Nie będę się wypowiadać o niektórych słownikach internetowych. Wiem, że prof. Miodek stara się historycznie wyjaśniać "meczy". Jednak w artykule: http://www.libertas.pl/meczy_czy_meczow ... formy.html napisanym na podstawie książki tegoż Jana Miodka wyraźnie jest napisane, która forma jest poprawna. Kiedyś również uzasadniano, że wyraz: zajecośtam nie jest wulgaryzmem powołując się na prof. Miodka, który już wielokrotnie zaprzeczał, by coś takiego powiedział. ;)

Ale co tam, wytrzymam "meczy", pewnie niedługo (mam nadzieję, że jednak nie) dopuszczą formę: poszłem, wyszłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi raczej komentarz Ryczela szczególnie nie przeszkadzał, po prostu były emocje, a że kibicowałem Borussi to i pewnie dlatego mi nie przeszkadzało... ale gdyby to był mecz z Barceloną to już inaczej bym reagował na stronniczość... no ale cóż... posłuchajcie dzisiaj Białasa na C+Sport - nie da się go słuchać...

 

@Szemi: meczy to już raczej uzus językowy i nic tego nie zmieni. kiedyś nie do pomyślenia było, żeby tak odmieniać. dzisiaj niestety wszyscy tak odmieniają więc i językoznawcy zgadzają się, że jest to poprawna forma. dla mnie jakiś artykuł na stronie libertas nie przekonuje mnie. sprawdź odmianę w PWN internetowym i w wersji drukowanej najnowszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam, czemu stacja nSport nadal egzystuje. Wiadomo, że polska liga żużlowa i tak dalej, ale transmisje z żużla mogliby ulokować gdzie indziej, a nSport zlikwidować, ewentualnie zmienić nazwę na coś w kształcie Sport+, gdzie emitowany byłby wcześniej wspomniany żużel czy też na przykład tenis, lub Puchar Sześciu Narodów. Ekipa Canal+ wzbogacona o trzech, góra czterech dobrych komentatorów, spokojnie poradziłaby sobie z nowymi prawami. A tak, to dochodzi do takiej sytuacji, że widz przyzwyczajony do na ogół bardzo dobrego komentarza w Canal+, nagle dostaje na przykład Sergiusza Ryczela, który może nie jest jakiś bardzo słaby, ale do poziomu większości komentatorów Canal+ jeszcze naprawdę bardzo dużo mu brakuje, na przykład wczoraj nie wykazywał się szczególną bezstronnością, gdy odnosił się do zawodników Borussii, to często mówił "mamy", "strzelamy", "cieszymy się", a bramki zdobywane przez ekipę z Dortmundu ten komentator przyjmował co najmniej z takim entuzjazmem, jak zdobywałaby je Reprezentacja Polski na imprezie mistrzowskiej. Dla mnie to po prostu było słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nsport kojarzy się fatalnie... przez 6 lat egzystencji tylko liga mistrzow tam była i ten komentarz...

 

A teraz to do paczki w ogóle nie pasuje. Taka odmiana c+ dla biednych patrząc na konstrukcje pakietów.

 

został bo w nc+ rządzą ludzie z n. Oni najchętniej by skasowali c+ i zostawili nsport, ale to za dobra marka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESPN America na pewno znika w lipcu?

Prawdopodobienstwo spore, ale oficjalnych i stuprocentowych informacji nie ma (chyba,z e w ostatnim czasie cos sie pojawilo).

 

PS. Co do komentatorow, to ogladajac wczoraj mecz Juve-Bayern byl zaszkowoany. Ten Pan z lasu przechodzi samego siebie. Na jakim krzaku sie ta jagoda uchowala? Jak palnal tekst o trabce, to myslalem, ze spadne z kanapy :) qrde telewizja premium, ale 90% ekspertow/komentatorow nadaje sie max do TVP...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak mają mówić skoro tak się go wymawia (w portugalskim się tak mówi twardo s = sz)? A co do komentatorów N to rzeczywiście tragedia, jedyny który się tam nadaje to Bartosz Gleń no i może Marchliński. Jagoda, Terlecki out bez możliwości wstępu to NC +. I niech zabiorą Ryczela ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o 'meczy' to zmartwię Cię ale jest to poprawna i jak najbardziej dopuszczalna odmiana w języku polskim. sprawdź w pierwszym lepszym słowniku on-line... większość sportowców tak mówi, ludzie bardziej wykształceni używają zwykle 'meczów'.

Dokładnie. Forma meczy jest poprawna.

 

Było to ładnie wytłumaczone w którymś z wyjaśnieniu, które wygooglowałem. Obie formy są poprawne, ale w oficjalnych artykułach czy książkach powinno używać się formy meczów. Natomiast w luźnych rozmowach (trudno określić do jakiej formy łapią się np. pomeczowe wywiady z piłkarzami, ale już np. nasze rozmowy na forum jak najbardziej można uznać do luźnych) można używać obu form.

 

Co do nazwy kanału. nSport jest OK. Lepsze to niż mieliby tworzyć jakieś sztuczne Canal+ Sport Info albo te Sport+. Sport+ to magazyn na antenie C+ Sport i niech tak zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak mają mówić skoro tak się go wymawia (w portugalskim się tak mówi twardo s = sz)? A co do komentatorów N to rzeczywiście tragedia, jedyny który się tam nadaje to Bartosz Gleń no i może Marchliński. Jagoda, Terlecki out bez możliwości wstępu to NC +. I niech zabiorą Ryczela ...

 

 

Czadzisz, Dani Ci powie jak się nazywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...