Jump to content
rraaffaall

Kiedy polski satelita np. na wzor turksatu ?

Recommended Posts

Polski nie stać na taką satelitę, nie znam firmy która by się podoła takiego zadania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wskaznik zamoznosci obywateli danego pastwa PKB

PKB na glowe : Polska 44 miejsce 20334 usd

Turcja 64 miejsce 14517 usd - maja (turksat)

Egipt 104 miejsce 6540 usd - maja (nilsat)

Pakistan 137 miejsce 2787 usd - maja (paksat)

Korea polnocna dalej niz 183 miejsce ,brak danych - w planach osiagniecie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli nawet coś takiego powstanie, to będzie to podobne nie do Turksata, ale raczej do Hispasata, gdzie wszystko jest zakodowane, a FTA lecą tylko "jakieś śmieci". No chyba że zaczniecie rezygnować z płatnej telewizji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hispansat, turksat wiec analogicznie wychodzi źe nazwa powinna być polsat.

Obym nie wykrakał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś myślałem, jak mógłby się nazywać polski satelita i także pierwsza nazwa jaka mi wpadła do głowy to był "Polsat". Jednak taka nazwa raczej nie może być, ponieważ istnieje już telewizja o takiej samej nazwie. Myślałem, myślałem i wymyśliłem, że polski satelita mógłby nosić nazwę "Pol bird" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anonymous

Taką satelitą Polska mogłaby wystrzelić, z którymś ze sąsiadów, np. Ukrainą. :) Role można by było podzielić w taki sposób, że Polska robi, a Ukraina płaci. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ile pamiętam, to Polska miała przydzielone dwie pozycje satelitarne: 15,2E dla satelity telekomunikacyjnego i 50E dla satelity radiodyfuzyjnego. Nie zdziwię się, gdyby się okazało, że zostały one opylone, a kasa podzielona pod stołem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiem szczerze, gdyby Polska miała własnego satelitę, musiałaby zlikwidować Polsata i Polsat stałby się satelitą. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

albo SATPOL.

Armenie kosztowało to ok 750 ml zl. Roczny wplyw w polsce z abonamentu w 2012r to 550 ml zl ,tworzy sie potem programy typu "taniec z gwiazdami" a tam przepadaja kolejne gaże w parunastu tysiacach zl na osobe za jeden odcinek!

 

-cyfrowy polsat wydal w 2011r tylko na reklamy telewizyjne ok 130 ml zl

-przyjęta prognoza wpływów abonamentowych na rok 2014 to 650 mln zł jest określana na podstawie kwoty wpływów z abonamentu w 2013 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak widać dałoby się... Można by tam dać cały multipleks dla TVP i dla podmiotow z Tvn,Polsat itp. :D Nie potrzebne bylo by DVB-T ... Nazwa hmm... PolonicaSat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętam swego czasu że Solorz coś myślał o satelicie, niestety nie wyszło to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przypuśćmy że ten nasz satelita, duma narodu, ulega awarii. Cała Polska jest odcięta od tv sat na lata :) A jeśli awarii ulegnie jakiś HB to w rezerwie są dwa na tej pozycji. Jeśli i tego byłoby mało to Eutelsat ma całą flotyllę satelitów i mógłby nimi pożonglować na orbicie i coś wstawić jako zamiennik. Do tego dochodzi budowa jakiegoś centrum nadawczego, sterowania. Niewykluczone że takie centrum powinno być zdublowane. Koszty ubezpieczenia, tez raczej niemałe.Azerski satelita to raczej nie efekt potrzeby, rachunku finansowego co rywalizacji z Azerbejdżanem, który kilka miesięcy temu też umieścił satelitę. Ot taki Kargul i Pawlak wersja kaukaska :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

Ap-ropo pozycji satelitarnych przyznanych Polsce na forum napisane jest:

"O ile pamiętam, to Polska miała przydzielone dwie pozycje satelitarne: 15,2E dla satelity telekomunikacyjnego i 50E dla satelity radiodyfuzyjnego. Nie zdziwię się, gdyby się okazało, że zostały one opylone, a kasa podzielona pod stołem."

Gdzie można źródło tego znaleźć?

I czy czasem eutelsat 16a (16E) nie będą się zakłócać ?

W ogóle czy czasem teraz eutelsat nie korzysta z naszej pozycji przesuniętej o 0,8 na E?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od przeznaczenia satelity i raczej wątpię aby taki telekomunikacyjny pracował w paśmie Ku, jak do tego typu łączności są również inne pasma. Np. VHF (243-270MHz), L (1,4-1,6GHz), S (1,7-2,3GHz), C (3,4-4,2GHz), X (7,2-7,8GHz), Ka (17,8-22,2GHz), itp.

 

Satelita radiodyfuzyjny może powstać, ale raczej wątpię aby było zainteresowanie nim wśród platform. Taki satelita powinien posiadać co najmniej kilkadziesiąt transponderów. Polskie platformy wykorzystują aktualnie 17 takich na HotBirdzie (NC+ : 110 114 116 119 3 4 10 11 13 15 16, Cyfrowy Polsat: 112 120 132 74 78 79), do tego należy doliczyć cały transponder Viacom-u zawierający tylko polskie edycje ich kanałów, oraz wszelkie pojemności wykorzystywane przez platformę Orange, a także pozostałe kanały. Także satelita powinien mieć conajmniej 32 transpondery oraz kilkanaście rezerwowych na wypadek awarii. Nawet wyniesienie najbardziej zaawansowanego i odpornego na warunki kosmiczne satelity nie przyciągnie klientów, dopóki nie będzie miał odpowiedniej renomy.

 

Pomijając Astrę i Hotbirda, to wciąż na wielu pozycjach satelitarnych znajduje się cała masa przekazów i dosyłów polskich nadawców. Np:

39°E: dosyły do nadajników naziemnych: Eurozet (Radio Zet, Zet Chilli***, Zet Gold***, Antyradio***, Radio Plus***)

33°E: przekazy: TVP, Polsat, TV4, programy: Belsat TV, dosyły do nadajników naziemnych: TV Mobilna

23,5°E: przekazy: TV TRWAM*

16,0°E: przekazy: TVN*

10,0°E: przekazy: TVP*, dosyły do nadajników naziemnych: Polskie Radio, Radio Maryja

7,0°E: przekazy: TVP*

4,8°E: programy: Belsat TV, dosyły do platform sat. i sieci kablowych: Discovery, Viasat

0,8°E: dosyły do nadajników naziemnych: Grupa RMF (RMF FM, RMF Maxxx, RMF Classic), dosyły do platform sat. i sieci kablowych: Discovery

4,0°W: dosyły do nadajników naziemnych: Grupa Time (Eska**, Eska Rock, Radio Wawa**, Radio Plus**), dosyły do platform sat. i sieci kablowych: HBO/Cinemax

 

* - nie wiem czy jeszcze funkcjonują

** - wersje regionalne

*** - program centralny

 

Innym zastosowaniem satelity może być również oferowanie w miarę taniego dostępu do internetu satelitarnego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jutro wystrzelę, także już niedługo

Taaa, chyba korek od szampana... :P

A tak poważnie to myślę, że Polska raczej nie będzie miała własnego satelity. Byłoby super, gdyby to kiedyś nastąpiło, ale wydaje się to praktycznie nierealne. W Polsce na chwilę obecną nie ma nikogo, żadnej firmy, która w ogóle podjęłaby tę tematykę... :? A szkoda, bo taki polski satelita by się przydał, chociażby ze względu na "zapchany" już do bólu Hot Bird... :/

Co do nazwy to myślę, że mogłaby być np. "PL-SAT". :) Bo "Polsat" to już mamy... na Hot Birdzie. :P Chociaż po Solorzu to można się wszystkiego spodziewać. ;) Jest już właścicielem jednej z największych platform cyfrowych w Europie, posiada też własny MUX w DVB-T, jakiś czas temu wykupił też jednego z operatorów sieci komórkowej, więc kto wie... może kiedyś w przyszłości "szarpnie" się jeszcze na własnego satelitę? ;) Tylko tylko, że wtedy nie byłby to satelita "narodowy", a po prostu prywatny... :?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvp mogło by wysłać zamiast wydawania 2mld na nic :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś gdzieś czytałem że chyba koszt takiego satelity to ze 150 mln euro czy dolarów, chyba że coś mnie pamięć zawodzi 😎 To sobie wyobrazić można aby połączone siły polskich nadawców tyle nazbierały. Tym bardziej że chyba Białoruś ma własnego satelitę, Bułgaria chyba też. To dlaczego nasz kraj ma być gorszy?? By można było wtedy używać mniejszych anten. Chociaż pewnie i byłby opór ludzi że trzeba było miliony anten przestawiać.

 

Może to się spodoba niektórym ale jedyną szansą na polskiego satelitę jak dla mnie to byłby PIS 😎 Jedyni co mają rozmach w planowaniu i wprowadzaniu tego, a nie tylko administrowaniu. Już sobie to wyobrażam jak by to dumnie wyglądało - "Polska w kosmosie"  Taki satelita to zaledwie 30% kosztu przekopu mierzei 🤣

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...