Skocz do zawartości

Dekoder OPTICUM ITI X8 HD NNK


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jak widać po ilości postów jestem tu nowy. Jestem posiadaczem dekodera X8. W zasadzie jestem z niego zadowolony. Jest tylko jedno ale. Bardzo często zdarza się, że nie widzi on karty sim. Praktycznie co drugie trzecie uruchomienie kończy się komunikatem, że nie wykryto karty. Z reguły pomaga wyłączenie i ponowne włączenie dekodera. Czasem jednak konieczne jest wyjęcie i włożenie karty do slotu. Dodatkowo dosyć często w trakcie oglądania jakiegoś programu następuje freeze i komunikat że nie wykryto karty. Strasznie jest to uciążliwe i denerwujące.

 

Czy to jest jakaś znana przypadłość, czy też trafił mi się jakiś egzemplarz z uszkodzonym slotem? Czy też to jest kwestia oprogramowania? Za tym ostatnim przypadkiem przemawiałby fakt, że dekodera nikt nie dotyka i nie rusza, stoi sobie za szybką. Tak więc możliwość fizycznej utraty połączenia karty z dekoderem jest raczej mało prawdopodobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jak widać po ilości postów jestem tu nowy. Jestem posiadaczem dekodera X8. W zasadzie jestem z niego zadowolony. Jest tylko jedno ale. Bardzo często zdarza się, że nie widzi on karty sim. Praktycznie co drugie trzecie uruchomienie kończy się komunikatem, że nie wykryto karty. Z reguły pomaga wyłączenie i ponowne włączenie dekodera. Czasem jednak konieczne jest wyjęcie i włożenie karty do slotu.

 

U mnie sporadycznie ma coś takiego miejsce - tylko przy włączaniu, ale wydaję mi się, że jest to chyba wina dekodera. PS. Karty dekodującej, a nie sim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż, jestem tu nowy, przeczytalem caly watek i wyraze swoje zdanie o dekoderze.

po tym jak zamówiłem nie czytając opini postanowilem poszukac w necie informacji i jak juz wiedzialem z czym mam do czynienia to pierwszą rzeczą jaką zrobiłem był upgrade softu do najnowszej wersji. dodam ze mam dekoder tnk z dvb-t juz w domu na innym tv i pod tą samą anteną, zmieniłem konwerter na twin. jesli chodzi o opticum to jestem zadowolony.

na tą chwilę jedna rzecz mi nie pasuje - epg które sie po prostu nie laduje lub laduje po czasie - to strasznie irytuje.

 

kolejna niedogodnosc choc niezbyt uciazliwa to kolejnosc kanałów - infolinia N.pl twierdzi ze kanaly powinny byc w okreslonej kolejnosci i tak mam na drugim dekoderze natomiast na opticum x8 mam je dziwacznie porozrzucane.

poza tym na poczatku po aktywacji nie mialem AXN i na i infolini dowiedzialem sie ze mam z slaby sygnal albo ze musze czekac az sie sam pojawi kanal w ciagu 48 godzin - nie pojawil sie a sygnal 90% jakosc 75% wiec mysle ze wystarczy - dopiero wczoraj znalazlem sposob na to - przeskanowalem calego hotbirda i pobralem ponad 1000 kanalow dzieki czemu zwiekszyla mi sie w krotkim czasie ilosc transporderow, potem skasowalem wszystkie kanal i sciaglem oferte N na karte i od razu znalazl sie AXN wczesniejsze proby przywracania do ustawien fabrycznych i ponownego wyszukiwania nie dawaly rezultatow.

 

prosze support o info jak to jest z ta kolejnoscia kanalow, czy opticum sam to zrobi czy musze recznie a jesli recznie zrobie to co sie stanie po aktualizacji softu i czy nadal jest tak ze soft sie sam aktualizuje bez pytania mnie o zgode.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to dotyczyło mojego postu to wiem doskonale że można je zmieniać tyle że infolinia n-ki twierdzi, że kolejność jest odgórnie narzucona i np tvp1 powinna byc na kanale 10 a tvp2 na kanale 11 - tak twierdzi infolinia, nie wiem jak sie do tego ustosunkuje producent. Mi osobiście kolejność jest obojętna (choć wolałbym mieć na dwóch dekoderach jednakową) bo mogę sobie recznie poustawiać kanały tylko czuję że jeśli mi się soft zaktualizuje to sortowanie szlag trafi.

 

w tej sytuacji sugestia do programistów dekodera żeby umożliwić zapisywanie ulubionych oraz kolejości kanałów na USB - to nie jest wielki problem a ułatwiłoby wszystkim życie po ewentualnych aktualizacjach - coś w rodzaju kopii zapasowej danych i ustawień dekodera. chyba że aktualizacja softu nie wpływa na ulubione kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie przelaczylem sobie z tvp hd na tvp1hd (w celu załadowania EPG) i mam czarny ekran, dźwięku też brak, przełączam kanały góra/dół wszystkie są poza tvp1hd - prześmieszne. pasek z epg sie wyswietla tylko brak dźwięku/fonii

 

wyłączam i włączam dekoder, czekam....

 

tvp1hd wróciło i to z pełnym EPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze że jestem trochę w szoku nadal po przeczytaniu forum i po krótkim użytkowaniu urządzenia. dwa lata temu robiłem w domu nietypowy sterownik do ogrzewania na atmega32 pod ktorym pracuje 5 pomp i 6 czujników ds18b20, jeden piec i dwie grzałki cwu. minął miesiąc zanim soft zaczął odpowiadać wszystkim domownikom. i tak dokladnie zachowuje sie opticum x8, tyle ze programistom zajmuje to więcej czasu.

 

Proponuje zrobić z tego szajsu projekt open source.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież zaraz po podłączeniu odbiornik sam zgłasza dostępność aktualizacji. W efekcie przeciętny użytkownik soft 0.0.0.1 to widzi góra kilka minut, nawet jak nie czyta forum. Argument mocno nietrafiony - proszę się bardziej wysilić - co konkretnie nie działa na najnowszej wersji oprogramowania? Bo na razie to widzę z Twoich postów raptem jedną zwiechę, problem z AXN, który mógł być spowodowany różnymi czynnikami + zapytanie o kolejność kanałów, ulubione i EPG. O wszystkim z zapytań informował już X8 support (o EPG, że jest docelowo plan zapisywania go na USB, żeby było dostępne szybciej). Kolejność kanałów jak bawiłem się X8 była inna niż na dekoderach ADB, natomiast po zmianach związanych z przeniesieniem TVP1 HD itd. nie wiem jak wygląda sytuacja, ale kolejność nadal może się różnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znowu ponarzekam na gubienie karty. Od jakiegoś czasu (kto wie, może to ostatnia aktualizacja) praktycznie nie da się włączyć dekodera żeby za pierwszym razem zadziałał od ręki. Prawie zawsze jest "brak karty". Pomaga kilkukrotne wyłącznie i włącznie dekodera, za jakimś trzecim, czwartym razem zaczyna działać. W czasie pracy też zdarza się komunikat "brak karty". Dziś wieczorem dzieciom nie udało się nawet obejrzeć całej dobranocki, w połowie był freeze. :) A z drugiej strony teraz od godziny czy dwóch idzie telewizja i jest ok.

 

Powtórzę, że dekodera nikt nie rusza, po utracie karty pomaga restart więc nie jest to raczej kwestia niekontaktowania karty w slocie. Czasami jak po kilku off/on nie pomaga, to trzeba ruszyć tyłek by wysunąć i wsunąć kartę, wtedy raczej od razu zaskakuje.

 

Zaczyna to być irytujące. Nie da się praktycznie nastawić nagrywania, bo w zasadzie pewne jest że się nic nie nagra (bo brak karty oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argument mocno nietrafiony - proszę się bardziej wysilić - co konkretnie nie działa na najnowszej wersji oprogramowania?

 

Przy obecnej wersji softu:

 

1. pdoblem z AXN - gdyby nie żona to bym nie zauważył że kanału brakuje - poza tym infolinia uparcie twierdziła że kanał znajdzie się sam w ciągu 48 godzin co okazało się bzdurą

2. na wyswietlaczu "Err" kiedy włączam dekoder - problem pojawia sie codziennie lecz nie przy każdym włączeniu i trzeba odłączyć od prądu i ponownie włączyć

3. znika tvp1hd i niekiedy inne kanały choc tvp1hd najczesciej

4. wspomniane epg - nie mozna powiedziec ze dziala prawidlowo

5. podobno "gubi kartę" (poprzedni post) choc moze jest to zwiazane z mowim "Err"

 

Dodam że a drugim dekoderze z oferty TNK (który jest droższy tylko dlatego że ma dvb-t) działa wszystko bezproblemowo i nic sie nie aktualizowało jak na razie - przynajmniej ja nie zauważyłem przez prawie 2 lata użytkowania

 

PS: w X8 po podłączeniu nic sie nie aktualizowało, po w 30 minutach sam zrobilem aktuailizacje wybierając opcję w menu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piszących wyżej - W moim dekoderze po ostatniej aktualizacji nie zauważyłem żadnych zmian, wszystko działa tak jak powinno, żadne kanały nie zniknęły. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to przy przełączaniu kanałów takie sekundowe zamrożenie obrazu ale nie jest jakoś specjalnie uciążliwe. Natomiast ciągle czekam z niecierpliwością co x8 support podziała dalej w kwestii sprawy którą zgłaszałem wcześniej czyli telewizora przejmującego komendy z pilota dekodera, po "ciszy w eterze" domyślam się że prace zapewne trwają :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie AXN od początku się nie udało złapać. Po pierwszym włączeniu dekodera niby AXN był na liście, ale po włączeniu go dostawałem tylko błąd, że kanał jest zakodowany. Po aktualizacji softu i przeskanowaniu transponderów więcej AXN nie widziałem - nie pojawia się na liście kanałów. Sygnał mam 90/75 więc chyba wystarczająco (inne kanały działają bez problemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to przy przełączaniu kanałów takie sekundowe zamrożenie obrazu ale nie jest jakoś specjalnie uciążliwe.

 

Już była o tym mowa - sam pytałem o to :) Poniżej jest odpowiedź :)

 

 

A czy po tej aktualizacji nadal jest stop klatka na kanałach HD i SD nadających z transponderów DVB-S2 jak się przełącza?

Jest to sytuacja normalna i po prostu w taki sposób odbiornik przełącza kanały. W przyszłości zobaczymy czy można zoptymalizować spsób przełączania kanałów tak aby go jeszcze skrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. pdoblem z AXN - gdyby nie żona to bym nie zauważył że kanału brakuje - poza tym infolinia uparcie twierdziła że kanał znajdzie się sam w ciągu 48 godzin co okazało się bzdurą

AXN: przypominam, że jest on brany z jednej ze słabszych częstotliwości z 13°E, tj. 12,476 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK. Jak już kiedyś pisałem - Opticum ITI X8 HD tworzy listę kanałów w nieco inny sposób niż odbywa się to w dekoderach ADB. Podczas wyszukiwania z każdego transpondera musi być obecny sygnał, żeby kanał w ogóle pojawił się na liście. Jeśli się nie pojawia w ogóle w pierwszej setce kanałów, to niestety, ale przy wyszukiwaniu kanałów nie było sygnału z 12,476H. Sygnał w odbiorniku należy sprawdzać dla tej konkretnej częstotliwości (wchodząc w TP i ją wybierając), bo patrzenie na jakikolwiek inny transponder mija się z celem. Jeśli po wybraniu 12476 w odbiorniku sygnału nie ma, albo jest niski, to czas skorygować ustawienie anteny i problemy z AXN nie mają żadnego związku z odbiornikiem.

Infolinia oczywiście w tym przypadku minęła się z prawdą - jak kanału nie ma, to się sam cudownie nie pojawi, ale to także nie ma związku z odbiornikiem :>

 

2. na wyswietlaczu "Err" kiedy włączam dekoder - problem pojawia sie codziennie lecz nie przy każdym włączeniu i trzeba odłączyć od prądu i ponownie włączyć

Nigdy się z czymś takim nie spotkałem, co oznacza, że nie jest to związane z oprogramowaniem, a z samym egzemplarzem - serwis.

 

3. znika tvp1hd i niekiedy inne kanały choc tvp1hd najczesciej

Sygnał - jak coś raz jest, raz nie ma - w momencie gdy nie ma - sprawdzamy sygnał, ale dla tego konkretnego transpondera, z którego jest nadawany kanał. W przypadku TVP1 HD jest to 11,449H. Jak dla mnie ten objaw + objaw z AXN tym bardziej wskazuje na problemy z instalacją antenową, bo akurat obydwa dysponują nie najsilniejszym sygnałem i odbiór może się zmieniać w ciągu doby. Czułość głowicy różnych odbiorników może być inna, więc o ile ADB sobie jakoś radzi, to dla Opticuma siła sygnału może nie być wystarczająca. Uczulam, aby dokładnie to zbadać.

 

4. wspomniane epg - nie mozna powiedziec ze dziala prawidlowo

Tu może pomóc jeszcze tylko ew. zapis na USB, jeśli to się pojawi. Gdyby odbiornik magazynował dane, to nie musiałby ich ściągać na żywo, co w efekcie powinno spowodować, że informacje byłyby natychmiast po włączeniu, bez czekania (a w tle dociągałyby się dane do przodu). Działanie tego zależy jednak od możliwości i implementacji. Jeśli się uda to dodać, to zobaczymy w praniu jak się sprawdzi.

 

5. podobno "gubi kartę" (poprzedni post) choc moze jest to zwiazane z mowim "Err"

Podobno, czyli Tobie gubi, czy nie? Bo na razie jest to pojedynczy przypadek u innego użytkownika i ja bym sugerował najpierw sprawdzić kontakty na karcie, czy aby się są przybrudzone, a jeśli nie - serwis. Ważna jest precyzja zgłoszeń błędów. Jeśli Tobie gubi kartę, to zgłaszasz. Jeśli nie gubi - nie zgłaszasz, bo doprowadzisz do tego, że w Globo będą siedzieć i szukać nieistniejącego błędu w sofcie tracąc czas, kiedy mogliby zająć się czymś innym.

 

i nic sie nie aktualizowało jak na razie - przynajmniej ja nie zauważyłem przez prawie 2 lata użytkowania

Do modeli 2850 i 2849 aktualizacji było sporo. Zapraszam do odpowiedniego tematu poświęconego obydwu modelom. Ostatnia aktualizacja poszła 10 kwietnia i jest o tym w temacie o 2850.

 

PS: w X8 po podłączeniu nic sie nie aktualizowało, po w 30 minutach sam zrobilem aktuailizacje wybierając opcję w menu.

Gdybyś poczekał dłużej - zaktualizowałoby się. Dekoder nie sprawdza dostępności co sekundę :> Tak jak pisałem - użytkownicy kontakt z softem 0.0.1 mają zwykle bardzo krótki - czasami nawet informacja o aktualizacji pojawi się natychmiast po uruchomieniu. Zależy, czy capnie OTA. Nie ma potrzeby wchodzić na forum i czytać o tym, ani szukać jakichś nietypowych rozwiązań. W skrajnym przypadku, jeśli ktoś w ciągu dnia będzie namiętnie omijać szerokim łukiem bodajże 11,449H, to aktualizacja zejdzie w nocy.

 

Po aktualizacji softu i przeskanowaniu transponderów więcej AXN nie widziałem - nie pojawia się na liście kanałów. Sygnał mam 90/75 więc chyba wystarczająco (inne kanały działają bez problemu).

Jeśli nie pojawia się na liście, to wyjaśnienie z samej góry. Zobacz sygnał konkretnie dla 12476H.

 

A ja znowu ponarzekam na gubienie karty.

Czy komukolwiek na forum dzieje się tak samo? Ja nie potwierdzam, ale może ktoś inny zaobserwował? To może być dość ważne, bo jeśli potwierdzenia są - to może być soft, a jeśli potwierdzeń brak - egzemplarz i wtedy serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...