Skocz do zawartości

Problemy z odbiorem z 11,411H


zibi-s
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Mam w domu trzy dekodery podłączone do anteny HD kupionej kilka lat temu przy podpisywaniu umowy z eNką. Pierwszy to PACE PVR z kartą Cyfry+, drugi to PHILIPS PVR z kartą Cyfry+, a trzeci to dekoder SD GOLDEN INTERSTAR GIS-780 CRCI Xpeed z opłaconą kartą TnK SD. W dekoderze satelitarnym SD z kartą TnK nie mogę złapać poprawnego sygnału z transpondera 11411 (urządzenie ciągle sygnalizuje 30% sygnału) choć na pozostałych dwóch dekoderach PVR od Cyfry+ w/w transponder odbieram bez problemu. Nadmienię jeszcze, że wszystkie trzy urządzenia są podłączone do tej samej instalacji antenowej. Proszę o pomoc i wyjaśnienie co może być przyczyną opisanego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, trochę dziwne, że na tunerze SD masz jakikolwiek sygnał z transpondera typu DVB-S2. :roll:

Ja np. na moim starym Fergusonie AF-7318UCI na takich transponderach (częstotliwościach) w ogóle nie miałem żadnego sygnału.

No, chyba, że te 30% to jest u ciebie siła sygnału, a nie jego jakość. Bo siły to już nie pamiętam, ile miałem i czy w ogóle coś miałem, ale jakość sygnału była 0%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam dwa problemy:

Po burzy (we wrzesniu tamtego roku) stracilem sygnal z transpondera 11,411 i w dodatku cos sie stalo z pasmem wysokim (11,7 Mhz) - transpondery na liscie w moim tunerze jakby sie "przesunely" o ok. 7 pozycji w doł - np. - transponder 11823 MHz to u mnie na liscie 11977 MHz - musze liczyc dokladnie ktory transponder ma u mnie swoj odpowiednik na liscie, w dodatku musze tez kombinowac z polaryzacja i kb/s, zeby byl sygnal. Moge tu wrzucic cala rozpiske jaka zrobilem z tymi transponderami, zeby bylo wiadomo dokladnie o co chodzi.

 

Nie mam pojecia czego to moze byc wina i od czego zaczac. Co powinienem najpierw zrobic ? Czy to usterka w moim dekoderze czy cos z instalacja antenowa ? Na pewnym forum dostalem taka odpowiedz: "Zrób Dumpa softu z listą (tą co masz w tunerze) ,następnie ustawienia fabryczne i wgraj "czysty" soft pod Twój model tunera,ponownie ustawienia fabryczne ,teraz ustaw tuner ,ustawienia anteny,potem fast scan pod platformę która interesuje Ciebie ,później skanowanie transponderów i masz resztę kanałów z danego satelity.Sprawdź czy odbierzesz te kanały których nie było wcześniej. " - to dobra rada ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak 11,411H jest raczej niepowiązany z tym drugim, 11,411H wymaga precyzji w ustawieniu anteny, doszukiwałbym się jakichś problemów z instalacją antenową.

 

Przesunięcie w transponderach - zobacz najpierw, czy czasami nie masz w miejscu, gdzie ustawia się LOF konwertera złych wartości. Ma być Uniwersalny 9750/10600. Po tym co piszesz to wygląda jakbyś miał 9750/10750, czyli złe ustawienie, co w efekcie końcowym powoduje złe przeliczanie częstotliwości w odbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia tych czestotliwosci z pasma wysokiego - otoz okazalo sie, ze po przestawieniu jest OK, ale nie do konca. Z niektorych transponderow mimo, ze mam sygnal sie kanaly nie wyszukuja - podczas wyszukiwania wyswietlaja sie jakies cyfry i koniec, pokazuje, ze nie znaleziono kanalow. Np. teraz jak szukalem KBS World HD na 12475 MHz, to sygnal jest, ale podczas wyszukiwania mam tylko 9271 H48 i pozniej info, ze "nie znalezioni zadnych kanalow". O co chodzi ??

 

Co do 11,411 - ta antena byla ustawiana recznie, oprocz tego transpondera lapie wszystko, co mi potrzebne z HB. Domyslam sie, ze musze zaopatrzyc sie w miernik sygnalu, bo recznie nic nie zdzialam. Jaki w miare tani i porzadny moge zakupic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z 12,476H nie łapie Ci kanałów lub nazw (zależy od przypadku) to tylko zwiększa prawdopodobieństwo albo niespecjalnie precyzyjnego ustawienia anteny, albo dogorywającego LNB. Z tanich wskaźników tylko proste Sat Findery, ale ich przydatność jest dyskusyjna. Jeśli masz dostęp do anteny, to zacznij od najprostszego - skręcenia LNB (o ile to nie monoblock) - bez przestawiania anteny delikatnie obróć LNB o kilka stopni w obejmie (konkretną wartość podpowie Ci kalkulator na http://satlex.de/pl/azel_calc.html ), następnie sprawdź na odbiorniku, czy 11,411H zaskoczyło, a na pozostałych częstotliwościach zniknął problem z wyszukiwaniem kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam następujący problem z odbiorem paczki C+HD z tego transpondera. Na antenie podłączonej do firmowego dekodera Pace PVR 500GB wszystkie kanały HD z paczki C+ odbierają prawidłowo a sygnał pokazywany przez menu dekodera na 11411 MHz wynosi 4/5 czyli jest na poziomie "dobry".

Na tej samej antenie i tej samej karcie dekodującej tylko przełożonej z dekodera Pace do modułu CI Astona 2.26 pracującego w odbiorniku multimedialnym Pioneera Kuro KRP-500A na rzeczonym transponderze 11411MHz kanały HD z paczki C+ nie są praktycznie odbierane (jest wielka pikseloza uniemożliwiająca oglądanie) a siła i jakość sygnału wynosi 0% (sygnał wskazywany w menu odbiornika TV).

Jednocześnie pozostałe kanały paczki C+ HD w tym Canal+ HD i Canal+Sport HD odbierane z transpondera 11 278MHz działają prawidłowo przy sile sygnału na poziomie 75% i jakości nawet do 100% więc wygląda na to, że z kartą, Astonem i dekodowaniem sygnału nie ma raczej problemu.

Co może być tego przyczyną ? Czy to FEC 5/6 wymagający silniejszego od FEC 3/4 sygnału i ewentualnie źle ustawiona antena czy raczej coś innego ? Z drugiej strony jeśli odbiera na Pace to chyba sygnał jest OK ?

Co ciekawe na tym samym dekoderze mam problem z odbiorem francuskich kanałów radiowych od nr 850 do 878 na których pojawia się info o słabym / niewystarczającym sygnale więc może to jednak problem z anteną ?

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można wykluczyć problem z oprogramowaniem samego tunera satelitarnego w TV ?

Kiedyś podobny problem miał Panasonic:

https://satkurier.pl/news/71472/panasoni ... cyfry.html

Pioneer nie aktualizuje niestety oprogramowania Kuro od czasu gdy wycofał się z biznesu.

P.S. Odbieram sygnał w Warszawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Wszystkie kanały które podałeś nadają z tp. 11411 które jest mega słabe i trudne do ustawienia.

Problemem jest więc słabe ustawienie anteny

 

Gdzie żeś tę bujdę wyczytał?

Jak to się ma że ten 11411 ma jeden z najlepszych wskaźników SNR (decydujących o jakości odbioru)? 16dB nie mniej - przy dobrej pogodzie podchodzi pod 17dB. Typowo DVB-S2 ma na HotBirdzie 13 - 14dB. Są jeszcze słabe transpondery - 11508 zaledwie 9dB w porywach. Większa wartość SNR - nawet chwilowo ponad 18dB) widziałem tylko gdy na Astrze TVP nadawała w DVB-S2 z kierunkowej wiązki przed podniesieniem wartości FEC.

 

Ktoś bzdeta powiedział ktoś potwierdza i tak bajeczka krąży.

 

Dodam, Łódź, antena toroidalna Wavefrontier T90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie bujda. I nie bajeczka. Transponder 11411 jest najtrudniejszy do odbioru spośród transponderów wykorzystywanych przez polskie platformy satelitarne.

Samo SNR nic nie znaczy. I to nie tylko ono decyduje o jakości odbioru. Oprócz SNR warto zainteresować się jeszcze FEC.

Przyjrzyjmy się transponderom DVB-S2:

11278 - FEC 3/4

11258 - FEC 3/4

11411 - FEC 5/6

11508 - FEC 3/4

 

Na jakość obrazu ma wpływ i SNR, i FEC.

Warto poczytać o tym na stronce http://stud.pam.szczecin.pl/~pastupam/satel/snr/ i popatrzeć na obrazek:

 

fec_srn1.gif

 

O tym jakie kłopoty mają użytkownicy transpondera 11411 można przeczytać także tutaj:

http://www.hdtv.com.pl/forum/711127-post4.html

http://www.sat-charts.eu/artykul,342,-- ... lywa-.html

https://satkurier.pl/news/70188/cyfra-pr ... -411h.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zestawmy transpondery DVB-S2 jakie obecnie używają i Cyfra+ i N.

Podaję cześtotliwość, FEC wartość SNR, próg dobrego odbioru, różnicę ( i ona najwazniejsza):

Zmierzone kilka minut temu:

 

10834V 3/4 13,2dB 5,9dB 7,3dB

11258H 3/4 14,0dB 5,9dB 8,1dB

11278V 3/4 14,1dB 5,9dB 8,2dB

11411H 5/6 15,7dB 7,1dB 8,6dB

11449H 3/4 13,3dB 5,9dB 7,4dB

11508V 3/4 13,1dB 5,9dB 7,2dB

11681H 3/4 13,0dB 5,9dB 7,1dB

12265V 3/4 13,7dB 5,9dB 7,8dB

12692H 3/4 12,5dB 5,9dB 6,6dB

 

Różnica czyli nadmiar poziomu sygnału ponadto to co jest wymagane jest decydującym wskaźnikiem. 11411 ma największa wartość ale nie odbiega od tradycyjnych transponderór HD Nki i Cyfry+. Poza transponderami z kanałami fracuskimi (11681 i 12692) dla Cyfry+ różnica to około 1,5dB.

 

Wartość tej podanej różnicy - no cóż zysk anteny o tym decyduje ale proporcje pomiędzy tymi różnicami są najważniejsze.

 

Czyli to nie potwierdza bezpodstawnych plotek ze słabym sygnałem. Fakt nie wiadomo co było wcześniej bo i 11508 poziom poprawiony - bo było po przełaczeniu na DVB-S2 beznadziejnie (9dB).

Wiele z kłopotów z 11411 miało podłoże z systemem kodowania a skutki były podobne do niepewnego sygnału - np. przymrożenia - stąd te legendy.

 

Centralna Polska. Antena toroidalna WaveFrontier T90, Switche (10/1 DiSEqC 1.1 + 4/1 DisEqC 1.0 ale dla odbioru z 13,0'E sygnał przełazi tylko przez switch 10/1), dwa zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i 45 m kabla który już ma jakieś 6 lat. antena na dachu blockhausu, żadnych przeszkód przed nią, wszystkie inne budynki nie wyższe od mojego bloku. Drzewa nie przerastają ponad powierzchnię dachu. Blok na małym wzniesieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to nie potwierdza bezpodstawnych plotek ze słabym sygnałem.

To nie plotki. Z tym transponderem są większe kłopoty, niż z innymi.

Przykład z dzisiaj, z godziny 16:17 : viewtopic.php?f=6&t=12279&start=11655#p719690

 

Wiele z kłopotów z 11411 miało podłoże z systemem kodowania a skutki były podobne do niepewnego sygnału - np. przymrożenia - stąd te legendy.

To nie legendy. System kodowania na transponderze 11411 jest (i wcześniej był) taki sam, jak na innych transponderach DVB-S2. Inny jest tylko FEC.

Inna sprawa, że ten transponder jest dość mocno eksploatowany (strumień danych - prawie 70 Mbit/s, FEC 5/6), co rzeczywiście może sprawić, że niekiedy sprzęt będzie miał kłopot, żeby to obsłużyć. Być może dlatego, na przykład, poległy na tym transponderze moduły CI od Cyfry+ (te z aktualizacją 11).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie plotki. Z tym transponderem są większe kłopoty, niż z innymi.

Im większe FEC tym trudniej korygować błędy transmisji. To oczywiste. Kwestia na ile wiarygodny jest zacytowany wykres (bo podejrzewam że jest niewiarygodny).

Spodziewać się trzeba że rzy wysokim FEC przy osłabianiu sygnału lub wzroście zakłóceń wcześniej zniknie prawidłowy odbiór.

O tym zresztą sugeruje sama norma wskazując FEC niskie jak 1/2, 2/3, 1/3, 2/5 adekwatne tam gdzie warunki odbioru są trudne, zaś wysokie FEC jak 7/8, 8/9, 9/10 jako wartości przydatne do zmiejszenia pokrycia wiązką z satelity.

Czyli gdy 5/6 jest wrażliwszy na zakłócenia i poziom sygnału to korzystać nalezy z tegoż transpondera przy ustawianiu anteny.

Fakt iż jak sypnął mokry śnieg to odczyty SNR dokonane wtedy pozwalają jedynie co stwierdzić że ten wykresik niestety nie pasi pod DVB-S2 i 8PSK.

 

Na lyngsat są podane wartości lock'a i mocy sygnału EIRP (dla transpomderów Cyfry+ i Nki):

 

10719V 5/6 DVB-S 6.5 51-52

10796V 5/6 DVB-S 6.5 51-52

10834V 3/4 DVB-S2 7.9 51-53

10892H 3/4 DVB-S 5.5 51-52

11258H 3/4 DVB-S2 7.9 51-52

11278V 3/4 DVB-S2 7.9 51-52

11393V 5/6 DVB-S 6.5 51-52

11411H 5/6 DVB-S2 9.4 51-52

11449H 3/4 DVB-S2 7.9 51-52

11488H 5/6 DVB-S 6.5 51-52

11508V 3/4 DVB-S2 7.9 51-52

 

Dane pokazują tylko że przypuszczenia wobec zacytowanego wykresu są słuszne. Transpondery dla centralnej

Polski oferują (deklaracja operatora satelity) te samą moc sygnału czyli podane wartości locka określają próg odbioru podany w SNR i wyglądają więc na teoretycznie wyliczone. Czyli zacytowany wykresik jest raczej dla DVB-S a nie dla DVB-S2 i 8PSK.

Wniosek prosty ustawiać antenę należy odbiornik/miernik nastawić na 11411H. Łatwiej wyznaczymy optymalne ustawienie.

 

Nasuwa się wniosek - wymiana na anteny 80cm oznacza że przełączą się na wyższe FEC. Jesteśmy w środku wiązki więc chyba tylko zwiększenie ogólnej przepustowości transponderów jest tego celem (cięcie kosztów nadawania).

I jeszcze jedno jak ktoś nie ma problemów z 11411 to koniecznie nie godzić się na zmianę anteny - bo może trafić na partacza instalatora.

 

Przy zalepieniu mokrym śniegiem SNR wahało mi się od 8,0 do 10.5 dB (DVB-S bliższe 10.5 a DVB-S2 bliższe 8.0) Wnioski jedne - 11411 zawodził pierwszy. Moja antena (toroid - czyli dwie powierzchnie odbijające) ma pierwszą czaszę wielkości 106/96cm. Przy tej pogodzie to i offset 80cm nie pomoże.

 

Inna sprawa, że ten transponder jest dość mocno eksploatowany (strumień danych - prawie 70 Mbit/s, FEC 5/6), co rzeczywiście może sprawić, że niekiedy sprzęt będzie miał kłopot, żeby to obsłużyć. Być może dlatego, na przykład, poległy na tym transponderze moduły CI od Cyfry+ (te z aktualizacją 11).

No nie tylko moduły CI ale też i sam chipset tunerów może klasycznie klęknąć.

 

Czyli trzeba poprawić moją tabelkę:

10834V 3/4 13,2dB 6,5dB 6,7dB

11258H 3/4 14,0dB 7,9dB 6,1dB

11278V 3/4 14,1dB 7,9dB 6,2dB

11411H 5/6 15,7dB 9,4dB 6,3dB

11449H 3/4 13,3dB 7,9dB 5,4dB

11508V 3/4 13,1dB 7,9dB 5,2dB

11681H 3/4 13,0dB 7,9dB 5,1dB

12265V 3/4 13,7dB 7,9dB 5,8dB

12692H 3/4 12,5dB 7,9dB 4,6dB

 

To dla dobrych warunków pogodowych. Dla złych dla wyższych FEC SNR szybciej spadnie do wartości poniżej lock'a. Ponadto to i tak przeliczenie z rejestrów demodulatora który może mieć nierównomierną dokładność wynikającą iz podaje to w skali liniowej a nie logarytmicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zastanawiam się, o co kaman, bo do tej samej instalacji (antena 90):

Podłączam Pace'a i wszystkie kanały HD z tego tranpondera i z TVNowskiego działają świetnie

 

A

 

Podłączam Opticum x406p i kanały HD z tego transpondera oraz TVNy HD wcale nie chodzą a TVP krzaczy się.

Feler z Opticumem (mam go do smart hd+)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@STUDI, niestety wartość FEC, przy niskiej korekcji jest KRYTYCZNA dla jakości odbioru i główny problem stanowią tu urządzenia odbiorcze, a nie tylko antenowe.

 

Niektóre dekodery zwyczajnie bardzo słabo sobie radzą z niską korekcją błędów.

 

Ktoś powie, że FEC na poziomie 5/6, to jeszcze nie powinna być tragedia, ale jak widać w wielu wypadkach odbiorcy sygnału z takich TP mają poważne kłopoty z poprawnym dekodowaniem sygnału.

 

Dlatego właśnie powinno się ustawiać instalacje antenowe DOKŁADNIE na TP z najniższym FEC i dobierać sprzęt odbiorczy, który radzi sobie z niskimi wartościami korekcji bez zarzutu.

 

Niby proste, a jednak te warunki w Polskich realiach są czasem niezwykle trudne do spełnienia przez wzgląd na niski poziom kultury technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...