Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sposób narysowania oznaczenia wiekowego na TVM Rzeszów to totalna kompromitacja:

tvmoznaczeniawiekowe.png

 

Te oznaczenie wiekowe wygląda jakby było narysowane przez dziecko z pierwszej klasy podstawówki. Zastanawia mnie jak pusto trzeba mieć w głowie, żeby wrzucić na ekran coś takiego. Bogu dzięki, że nie mam dostępu do tego kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to Rodin TV przy okazji zmienił również formę graficzną oznaczenia wiekowego "od lat 16" z PEGI na prawidłową od KRRiT:

13677092.png

edit: rozmazałem numer telefonu, żeby nie być posądzonym o robienie reklamy

 

A tak wygląda na Rodin TV znak "uśmiechniętej mordy":

79025320.png

 

Co ciekawe, oznaczenia wiekowe na Rodin TV nie są już nieproporcjonalnie spłaszczone. I na tym pozytywy się kończą. Skrajnie duże, niewycięte i nieprzezroczyste. Nie rozumiem, co to za problem dokonać poprawek graficznych oznaczeń wiekowych. 5 minut roboty. No ale jak widać, niektóre półamatorskie stacje sobie z tym nie radzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tele 5 podczas premierowych audycji męczy swoich telewidzów bardzo dużymi, niewyciętymi, nieprzezroczystymi i nieproporcjonalnie spłaszczonymi oznaczeniami wiekowymi:

tele5oznaczeniawiekowe.png

Gdyby nie nowe logo Tele 5, to można by pomyśleć, że to zap z początku funkcjonowania nowych oznaczeń wiekowych. Jak to pierwszy raz zobaczyłem, to aż się przestraszyłem! Nie dziwi mnie, że półamatorskie stacje jak np. Rodin TV nie potrafią prawidłowo wyświetlić oznaczeń wiekowych, ale myślałem, że Tele 5 to stacja ce[beep]ąca się większym profesjonalizmem. Na szczęście takie kolosy są na Tele 5 tylko podczas premierowych audycji, które stanowią zdecydowaną mniejszość w ramówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No niestety, wczoraj Tele 5 bardzo powiększyła swoje oznaczenia wiekowe:

tele5wielkieoznaczeniaw.png

Ten zap dobrze pasuje - bohaterka z prawej strony patrzy ze zdziwieniem i zaniepokojeniem na bohaterkę z lewej, której fryzura jest zasłaniana przez wielki, obrzydliwy kwadrat.

 

Aktualne oznaczenia wiekowe na Tele 5 zasłaniają prawie tyle ekranu, co 2 oznaczenia poprzedniej wielkości. Wstawiam zapa dla porównania:

zaptele54.png

Oznaczenie wiekowe z tego obrazka da się bezproblemowo odczytać na pierwszy rzut oka, nawet z małego telewizora CRT widzianego z końca pokoju. Dla mnie głupota, że Tele 5 powiększyła te oznaczenia wiekowe. Czytelności to nie zwiększy, a jedynie będzie to bardziej rozpraszać w oglądaniu :(   No trudno, pocieszające jest to, że ta negatywna zmiana dotyczy Tele 5, a nie np. kanałów TVP czy TVN-u. Tele 5 nie oglądałem zbyt często, a teraz po tym powiększeniu oznaczeń wiekowych będę ją oglądał jeszcze rzadziej.

 

Porównując oba zapy możemy również zauważyć drugą zmianę w grafice ekranowej na Tele 5 – z logo ekranowego został usunięty gradient.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przeniesiono. Kontynuuję dyskusję w odpowiednim wątku.

Czy Polsat nie przesadził dając filmom o Kevinie oznaczenie wiekowe "bez ograniczeń", tzn. zieloną mordkę? W Stanach wszystkie te filmy mają oznaczenie PG, czyli odpowiednik polskiego 7+. No cóż. Dlaczego myślę, że polsatkowskie oznaczenie jest złe? Otóż w dzisiejszym filmie, tj. "...w Nowym Jorku" było trochę strzelania, rzucania cegłami w ludzi i trochę innych rodzajów przemocy, a KRRiT opisując oznaczenie "bez ograniczeń" mówi:
Pozytywny lub neutralny obraz świata w łagodnym klimacie emocjonalnym; postawy prospołeczne, pozytywne nastawienie do ludzi; nasycenie emocjami pozytywnymi (radość, zachwyt, szczęście, życzliwość); rywalizacja prowadzona w duchu sportowym bez scen drastycznych; ukazywanie pozytywnych wzorów miłości bez obrazów seksualnych (miłość romantyczna, opiekuńcza, przyjacielska).

Tak więc, uważam, że Polsat lekko przesadził.

"Kevin" w Polsacie z oznaczeniem "bez ograniczeń wiekowych" jest emitowany od dobrych kilku lat. Nie ma co tutaj wnikać, bo każdy nadawca dobiera osobiście oznaczenia do filmów - jak mu pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Stanach wszystkie te filmy mają oznaczenie PG, czyli odpowiednik polskiego 7+.

Bzdura, obecnie nie istnieje polski odpowiednik amerykańskiego oznaczenia TV-PG :!:   Oznaczenie TV-PG oznacza, że audycję mogą oglądać dzieci pod nadzorem rodzica lub opiekuna, zaś polskie oznaczenie 7 oznacza, że audycję mogą oglądać dzieci od 7 roku życia. Po za tym dużo audycji, które w Polsce mają oznaczenie 12, w Stanach Zjednoczonych mają właśnie oznaczenie TV-PG. Oznaczenie TV-PG jest bardzo podobne znaczeniowo do starego polskiego oznaczenia "za zgodą rodziców".

 

Omówię dokładnie system oznaczeń w Stanach Zjednoczonych:

TV-Y - audycja dla dzieci bez ograniczeń wiekowych

TV-Y7 - audycja dla dzieci powyżej 7 roku życia

TV-G - audycja ogólna dla wszystkich

TV-PG - audycję mogą oglądać dzieci pod nadzorem rodziców

TV-14 - audycja może być nieodpowiednia dla nieletnich poniżej 14 roku życia

TV-MA - audycja dla starszej widowni, nienadająca się dla dzieci

 

Dodatkowo w oznaczeniach mogą występować znaki je uszczegóławiające:

FV - oznacza występowanie przemocy ukazanej w sposób fantastyczny; używane tylko w TV-Y7

D - oznacza występowanie dialogów o seksie, przemocy, narkotykach oraz mogących wywołać niepokój; używane w TV-PG, TV-14, TV-MA

L - oznacza występowanie wulgarnego słownictwa; używane w TV-PG, TV-14, TV-MA

S - oznacza występowanie treści o charakterze seksualnym, używane w TV-PG, TV-14, TV-MA

V - oznacza występowanie przemocy, krwi, gróźb, niebezpieczeństwa, cierpienia; używane w TV-PG, TV-14, TV-MA

 

No i najważniejsza informacja o systemie oznaczeń w Stanach Zjednoczonych - aby nie przeszkadzać w oglądaniu znaki zasłaniają fragment ekranu tylko kilkanaście sekund na początku audycji i po wznowieniu emisji po przerwie reklamowej. Dodatkowo oznaczenia są w EPG, w gazetach i na stronach internetowych z programem telewizyjnym - tak więc jak ktoś przyłączy się do oglądania w innym momencie audycji, to nie ma problemu z odczytaniem informacji o oznaczeniu.

 

W Stanach Zjednoczonych mają o wiele bardziej przemyślany system oznaczeń niż w Polsce, zarówno jeśli chodzi o kategorie, jak i sposób przekazywania informacji telewidzom. W tym kraju telewidzowie mogą cieszyć się oglądaniem telewizji w spokoju.

 

 

Tak więc, uważam, że Polsat lekko przesadził.

O wiele większą przesadą jest skandalicznie duża wielkość tych znaków na ich kanałach. Oznaczenia nie powinny zasłaniać fragmentu ekranu przez cały czas audycji, gdyż to bardzo przeszkadza w oglądaniu, ale skoro z racji złego polskiego prawa medialnego muszą, to stacje powinny wyświetlać te znaki w jak najmniejszym rozmiarze i przezroczyste, aby przeszkadzały jak najmniej. Na kanałach Polsatu widzę coś zupełnie odwrotnego :x Ale przynajmniej dzięki temu widzimy jak bardzo ta stacja nas telewidzów "szanuje"…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mnie naszła refleksja: jak już muszą być te oznaczenia wiekowe (mam tu na myśli potrzebę, a nie zapis prawny) to dlaczego nie mogłyby być w jednym białym, półprzeźroczystym kolorze?! Coś jak logo TVN czy Pulsu. Liczba, buźka czy klucz jasno przecież określają to co mają określać, a kolor jest już zbędny. Nie byłoby żółtego, czerwonego czy zielonego g...a na ekranie, a jedynie znacznie mniej uciążliwe półprzeźroczyste białe... Ps. co za zamordyzm!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mnie naszła refleksja: jak już muszą być te oznaczenia wiekowe (mam tu na myśli potrzebę, a nie zapis prawny) to dlaczego nie mogłyby być w jednym białym, półprzeźroczystym kolorze?! [...] Liczba, buźka czy klucz jasno przecież określają to co mają określać, a kolor jest już zbędny.

Zgadzam się z powyższym. Kolorowe oznaczenia najbardziej rzucają się w oczy przy oglądaniu czarno-białych filmów :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W tym roku na terenie całej Polski będzie nadawana tylko telewizja cyfrowa . Każdy telewidz bez względu czy posiada nowy cze stary telewizor będzie mógł przeczytać informacje o programie który ogląda.W epg powinna być tez informacja od ilu lat jest dany program.Ciekawe czy KRRiT będzie miała podobne zdanie i ograniczenia wiekowe na ekranie telewizorów nie będą już potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...