Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cyfryzacja polski jest zagrożona przez protest przeciwko decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przez firmę Astro a w konsekwencji może doprowadzić do tego że kanały TVP nie zostaną uruchomione a na wyłączenie analogu mamy 2 lata .

Zamiast uruchomić pierwsze nadajniki 1 multipleksu w czerwcu będziemy mieli wieloletni proces . :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko masz podane na forum. Poszukaj właściwych wątków, poczytaj. Zdecyduj, czy kupisz TV z wbudowanym tunerem DVB-T, czy set-top-boxa. Potem zabawa z antenami i jazda.

 

Mam telewizor z tunerem DVB-T, ale nie wiem czy przy takim profilu terenu jest możliwośc złapania sygnału ze Skrzycznego, bo jeśli nie to nie będę na razie kupował anteny, wzmacniacza tylko poczekam na Kosztowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam telewizor z tunerem DVB-T, ale nie wiem czy przy takim profilu terenu jest możliwośc złapania sygnału ze Skrzycznego, bo jeśli nie to nie będę na razie kupował anteny, wzmacniacza tylko poczekam na Kosztowy.

No to zacznij od wyszukania ręcznego DTV na kanale 36 (MUX1 z Pradziada). Zobacz czy widzisz jakiś poziom sygnału i jakości. Popatrz także na kanały 54 (MUX1 z Lysej Hory i Hostialkovic), 37 (MUX2 z Lysej Hory). Choć masz lepsze warunki odebrać Słowackie MUX-y - antena w polaryzacji V na k.59 i k.68.

Jak tam będziesz mieć sukces, to spróbuj k.38 (MUX2 Skrzyczne) i k.62 (MUX3 Skrzyczne). Jak będziesz miał Czechów, a Skrzycznego nie, to wtedy trzeba Ci lepszej anteny niż siatka.

Co do profilu terenu, to nie zapomnij o uwzględnieniu krzywizny Ziemi - przy odległościach powyżej 100 km robi się niezła przeszkoda.

 

@emgie77

były takie testy -> http://mediafm.net/radio/14406,Poznan:- ... DVB-T.html

ale oficjalnie w naszych MUX-ach nie ma radia ...

Czesi są bardzo inni.

BTW - Słowacy też nie mają radia w MUX1 i 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem wcześniej sygnał z Pradziada mam bardzo dobry (4 kanały TV + 7 radio), ale na żadnym z innych kanałów, które podałeś nic nie znajduje. Tylko, że Pradziad ma moc 100 kW a Skrzyczne 10 (k.62) i 1,25(k.38). Chyba jednak kupie teraz jakąś lepszą antenkę i wzmacniacz, bo nawet jeśli nie uda mi się odebrać MUXów ze Skrzycznego to w sierpniu rusza pierwszy MUX z Kosztowów (choć myślę że do odbioru wystarczyłaby siatka). Czy taki zestaw będzie dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam samą antenę z symetryzatorem i chodzi mi wszystko co w podpisie jest, mieszkam w okolicach Oświęcimia, Skrzyczne widzę z okna przy dobrej pogodzie. Myślę że spokojnie odbierzesz bez wzmacniacza sygnał. Zacznij testy od anteny z symetryzatorem i stopniowo zwiększaj moc wzmacniacza (jak sam symetryzator nie wystarczy), nie rzucaj się od razu na najmocniejszy wzmacniacz bo sobie przesterujesz sygnał i nie odbierzesz nic (przerabiałem to u siebie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W piątek Senat przegłosował ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, której podstawowym celem jest stworzenie kompleksowych, formalno-prawnych podstaw wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce i ostatecznego wyłączenia nadawania analogowego do dnia 31 lipca 2013 roku. Senatorowie przegłosowali 11 poprawek, którymi następnie zajmą się posłowie. Senatorowie odrzucili między innymi na poprawki, które zakładały obecność kanałów TVP do końca 2020 roku w pierwszym multipleksie oraz możliwość wprowadzania opłat za ten pakiet telewizyjny.

 

Czyli co, generalnie chodzi o to że kanały TVP znikną z pierwszego multipleksu MUX1 i znajdą się tylko na MUX3, a za te kanały TVP będą dane inne wybrane w konkursie. Senatorowie nie zgadzają się też by MUX1 był odpłatny. Generalnie MUX1, MUX2 i MUX3 będą CAŁKOWICIE BEZPŁATNE, dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Witajcie. Mam pytanie czy w sieciach kablowych na osiedlach jest możliwy odbiór telewizji naziemnej ? Bo dzisiaj pojawiła się informacja na stronie mojego osiedla taka: " Sygnał cyfrowy programów: Polsat, TVN, TV 4, TV Puls, TVN 7, Polsat News Sport (multipleks 2) jest w naszej sieci telewizji kablowej na kanale 61 (794 MHz). Telewizor zdolny odebrać DVB-T musi posiadać dekoder MPEG4 ". Podłączam od nich kabel satelitarny daje wyszukiwanie programów cyfrowych i nic nie wyszukuje ? Zaznaczam że kilka dni temu podłączałem zwykła anteną i działała telewizja cyfrowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ale robią nas w ch... a konkretnie KRRiT:

http://media2.pl/media/82324-tvn-moze-przejac-u-tv.html

Miała być taka konkurencja, róznorodność itp. a wyszło jak zwykle. Ośmielam się twierdzić że zrobili to z premedytacją, przyznając koncesje stacjom-widmom. Za takie coś powinni nieźle beknąć.

Pewnie zaraz następne zmienią właściciela, obstawiam ATM i PoloTV w łapy Polsatu :lol2:

Zamiast UTV bedziemy mieli kolejny program ze stajni TVN w telewizji naziemnej.

Miałem rację - koncesje powinny dostać Trwam, Tele5 a nie jakieś ATM, UTV o których nikt nie słyszał i można było się spodziewać że tak skończą. To po prostu firmy-krzaki załozone przez potentatów w celu zablokowania konkurencji. Tym powinno się zając CBA, CBŚ, ABW oraz WSI :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie konkurs był, zgłosili się nadawcy, kilku z nich zostało wybranych, ktoś się wykruszył, więc został dobrany nadawca z konkursu, który zdobył "kolejne miejsce" w konkursie. Tak to sobie tłumaczę. ;)

 

Niby KRRiT dbała o to, aby oferta była różnorodna dlatego nie ma OSI, bo w NTC był już Polsat Sport News, ale w takim razie, co obok Eska TV robi Polo TV?
OSI vs. PSN - oba sportowo-informacyjne, informacje, reportaże, transmisje z różnych dyscyplin sportowych. Eska vs. Polo - stacje muzyczne, ale prezentujące inną muzykę. Wiem, że mocno naciągane.

 

 

DVB-T to odzwierciedlenie rynku telewizyjnego danego państwa. Są państwa, które mają masę kanałów FTA oraz takie, które ich praktycznie nie mają, jedynie analogowe naziemne, w większości to programy kodowane. To co było oferowane FTA (różnymi drogami) będzie również FTA w DVB-T. Jakiejś specjalnie mocnej oferty FTA Polska nie ma, najwięcej mamy kanałów muzycznych(co widać po MUX I), a dosyć bogatą ofertę mamy w kanałach płatnych. Jeśli w naszym DVB-T ma być coś wartościowego to musi to być płatne, ot taki nam się tutaj rynek stworzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym rzecz, czy w konkursie są "kolejne miejsca" czy tylko jeden zwycięzca i na tym koniec. Mnie się wydaje że to drugie, więc powinni rozpisać nowy. Ale mogę się tu mylić.

PS. Dobrze ktoś skomentował - "jaki kraj takie kanały" lub "wszystko zostaje w rodzinie (TVN i Polsatu)". A ja dodam - niech żesz tego TVNa ktoś wreszcie kupi, może będzie normalniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OSI vs. PSN - oba sportowo-informacyjne, informacje, reportaże, transmisje z różnych dyscyplin sportowych. Eska vs. Polo - stacje muzyczne, ale prezentujące inną muzykę. Wiem, że mocno naciągane.

O tak, mocno naciągane. :D OSI i PSN transmitują różne dyscypliny. Odpowiednio po jednej stronie głównie piłka nożna, MMA, a po drugiej tenis, badminton, golf, siatkówka plażowa. Więc między OSI, a PSN jest taka sama różnica jak między Polo i Eską. Pocieszające jest, że wedle dzisiejszego prawa TVP w 2013 roku opuszcza MUX1 i tam znajdą się trzy wolne miejsca na kolejne komercyjne kanały. Mam nadzieję, że OSI, Superstacja czy nawet TELE5 nadal będą ubiegały się o miejsce w MUX1 i je dostaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OSI... wydaje mi się, że przyszłość tego kanału jest tak samo (nie)pewna jak start UTV, ATM (a nawet dodam Puls2). No, może, gdyby dostali to miejsce to przyszłość OSI była by lepsza.

 

No właśnie w tym rzecz, czy w konkursie są "kolejne miejsca" czy tylko jeden zwycięzca i na tym koniec. Mnie się wydaje że to drugie, więc powinni rozpisać nowy. Ale mogę się tu mylić.
W zasadzie był jeden konkurs na cztery wolne miejsca, a nie cztery osobne konkursy na poszczególne miejsca. Może mało elegancko wyglądały te wybory kanałów ale przynajmniej szybko, obawiam się, że w razie powtórzenia konkursu była by kolejna, kilkumiesięczna obsuwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze 4ry muxy są już praktycznie obsadzone, ale po wyłączeniu w 2013 roku analogowych nadajników, będzie miejsce na kolejne nowe muxy, może nawet 8 nowych muxów i będzie tyle konkursów, że nie wystarczy polskich koncesji na nadawanie kanałów naziemnie :) Koncesja kosztuje i to słono, nie każdy chce wydawać pieniążki na koncesje DVB-T i nie każdy spełnia warunki konkursów :)

Kanałów będzie sporo, ale najszybciej 2014 rok, jak już ten cały analog wyłączą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnych cen nie znam, ale DVB-T jest drogie, ponieważ aby pokryc całą Polskę musimy miec:

1) bardzo dużo nadajników DVB-T, za których utrzymanie płacimy nadawcy jak TP Emitel

2) musimy płacić za drogą polską koncesję na cyfrowe nadawanie naziemne DVB-T

Dlatego też polscy nadawcy są średnio zainteresowani nadawaniem DVB-T i dużo większe zyski mają nadal na DVB-S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Koncesja kosztuje ale obawiam się że transmisja via satelita jest dużo droższa. Powstaną zatem płatne miniplatformy cyfrowe naziemne. Cena powinna być konkurencyjna w stosunku do satelity.

 

 

Jest na pewno droższa, tyle że i tak nadawcy stosują dosył do nadajników naziemnych sygnał z satelity. tylko chyba nieliczni mogą przesłać kablem światłowodowym.

Może wybrać jakiś system kodowania i rozprowadzać same karty za niewielką opłatą aby odbierać kanały NTC poprzez satelitę (Chodzi mi o te kodowane TVP1, TVP2, POLSAT, POLSAT SPORT NEWS, TV4, TV6, TVN , TVN7, TTV(planowane kodowanie na tvsat)). Może warto - ale to jest moje spostrzeżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że EmiTel nie wpadł na pomysł jak ZeonBud na Ukrainie z niekodowanymi paczuszkami w DVB-S2 ;) Wprawdzie nietypowa forma przekazu, ale przy odpowiednim sprzęcie śmiga, nawet akurat dziś skanowałem 31,5°E i lecą sobie z jednej częstotliwości cztery paczki w ACM/VCM w składzie (nie wiem, czy mi dobrze zaczytało znaki - jakby co mogą być literówki):

 

Paczka 1 (MIS 10): Iнтер, ТРК Украина, 1+1, НТН, К-1, УТ-1, ICTV, Ентер-фильм

Paczka 2 (MIS 20): MTV-Украина, Тонис, СТБ, ТЕТ, К-2, Новий канал, М-1, 5 канал

Paczka 3 (MIS 30): Мега, Ентер-музика, Star-TV, Погода-ТБ, Хокей, НЛО-ТБ, Реал стейт-ТБ, Голдберр

Paczka 4 (MIS 40): Киноточка, Банк ТБ, Винтаж, Ескулап ТБ

 

Jest pewne podobieństwo z polskim DVB-T - na kilku kanałach mają tylko plansze testowe (w paczce 4 są same plansze testowe :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może Ukraiński operator nie ma rozbudowanej sieci światłowodowej. Dosył satelitarny może wychodzi dla niego taniej niż budowa połączeń, a może to kwestia czasu i satelita to jest rozwiązanie tymczasowe.

 

Jednak paczka "Emitela" z zawartością kanałów z DVB-T, nawet kodowana, to byłby dobry pomysł. Raz, jako rezerwowy (a może gdzieniegdzie jako podstawowy) dosył, a dwa, jako alternatywny sposób odbioru w przypadku problemów z odbiorem naziemnym.

 

W ramach ciekawostki.

Na wyspie co się zwie Australią (dosyć sporej wyspie) telewizja, radio, czy nawet sieć komórkowa nie ma pokrycia na cały kraj. Ekonomicznie nieuzasadnione stawianie nadajników na pustyni czy w miejscach gdzie mieszka niewiele osób. Nie masz dostępu do DVB-T? Montuj antenę sat, jest pakiet który zawiera kanały naziemne. Link, Link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...