Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. nie cytuj sam siebie,;
Niby dlaczego?

 

2. co zmiana ramówki TVP2 ma wspólnego z dvb-t... tyle samo co z analogową tvp2, która ma osobny temat. Jak widać łączenie tego faktu z mux1 było błędne, skoro zrobią tak już w styczniu.
Jak to co? Było pytanie dlaczego w DVB-T będzie tylko "wersja Warszawska" - teraz jest odpowiedź - w momencie "udostępnienia" sygnału TVP2 do DVB-T prawdopodobnie była już podjęta decyzja o likwidacji "lokalnych okienek" i na te dwa miesiące nie było sensu tworzyć "systemu" do przełączania na "lokalne wejścia".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak TVP HD, czyli de facto całkowity brak jakości HD w DVB-T jest już przesądzony, czy TVP tylko mówi, że tymczasowo go nie dodaje ?

 

jeśli nie będzie żadnego HD na 3 muxach, to niech zmienią gadkę, bo do tej pory jak słyszałem mowe o DVB-T to zawsze "widzowie odczują nową jakość w HD".

 

 

Pierwsze 3 muxy mają być w pełni darmowe, FTA. Nawet obecny konkurs na kanały mux1 ma informacje o tym, że mają być FTA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak TVP HD, czyli de facto całkowity brak jakości HD w DVB-T jest już przesądzony, czy TVP tylko mówi, że tymczasowo go nie dodaje ?

Według TVP kanał ten nie jest utrzymywany z abonamentu i jest kanałem odpłatnym czyli w pierwszych trzech multipleksach tego kanału nie będzie. Identycznie sytuacja wygląda z TVP Sport. Zakładam, że oba kanały pojawią się w NTC, ale w kodowanych multipleksach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc DVB-T będzie BEZ sportu i BEZ HD w FTA... takie rzeczy tylko w TVP :(

 

tokiem rozumowania TVP możemy mówić, że nie płacimy abonamentu RTV, bo oglądam tylko kanały komercyjne, tak samo TVP może zaraz nam wkręcać że nawet TVP Info to kanał premium i super płatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po jaką [beep]ę mamy MPEG-4 ? Sąsiedzi mają MPEG-2, rozwijają się o epokę szybciej niż my - pewnie jest taniej, jakość HD 720p jest przyzwoita, przekaz sygnału tańszy i bardziej stabilny. Przecież po to wyprzedziliśmy szereg, by mieć HD na poziomie 1080, a nie po to, by TVP jako pierwsza nas w konia zrobiła.

Byłem głupi, przez lata płacąc haracz za posiadanie telewizora (który cwaniaczki z TVP nazywają abonamentem wraz z KRRiTV). Przeżarli i przehulali co wzięli i czynić to nadal będą. Tylko zbiorowe obywatelskie nieposłuszeństwo może to zmienić, wybory niedługo, może któraś partia zdecyduje się otwarcie i konsekwentnie nas, robionych w .... poprzeć i reprezentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie jasno - ludzie w miastach gdzie są kablówki to raczej nie myślą o DVB-T, ja odnoszę wrażenie (to jest moje zdanie) że Ludzie odpowiedzialni za "udostępnienie" DVB- T czy nawet informacje o odbiornikach mają to gdzieś, nawet w momencie wdrożenia testów oficjalnych we wrześniu 2010.

Chociaż w Śremie nadajniki już są włączone od dość dawna chyba od 2009 ale nie jestem pewien.

 

Pod koniec września uruchomiono oficjalną emisję testową z nadajnika w Śremie , a ja w prasie lokalnej nie znalazłem żadnego ogłoszenia dot włączenia emisji testowej.

Już nie mówię o ogłoszeniach w prasie dotyczące miejsc sprzedaży i rodzaju odbiorników - chyba osoby odpowiedzialne za wdrażanie telewizji cyfrowej naziemnej powinno zależeć, nawet w TVP niema informacji dotyczącej możliwości odbioru ich kanałów (może telegazeta - ja nie sprawdzałem).

W Śremie tylko to znalazłem:

 

http://isrem.pl/wiadomosci/Drugi-multip ... 352/pokaz/

 

Ważne że jest to tym forum na którym SATKURIER.PL oraz koledzy i koleżanki podzielą się informacjami, spostrzeżeniami, pomocą dotyczącą wyboru sprzętu itp.

 

A ludzie którzy powinni się tym zajmować mają to gdzieś i jeszcze biorą za to kasę, a forumowicze znowu wyręczają ich i to za darmo!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem dokładne terminy oficjalne na stronie Emitela ( i realizowane! :) ) to dostęp do obecnie pełnej oferty naziemnych programów DVB-T najszybciej z największych polskich miast otrzymają:

 

1. Wawa i Poznań ( komplet oficjalnie 27.paz 2010 )

 

2. Gdańsk/Trójmiasto i Szczecin (komplet grudzien 2010 )

 

.... rok przerwy ....

 

3. Katowice (komplet 27.paz 2011)

 

--- lata świetlne ---

 

4. Wrocław, Kraków, Łódź.... na razie mogą zapomnieć o komplecie stacji DVB-T, czyli co najmniej mux2 + mux3

 

 

 

Do tego miasta jak Wawa, Poznań, Gdańsk, Szczecin mają nie tylko najszybciej w kraju, ale co też nie zawsze w dużych miastach sie zdarza = sygnał na wszystkie muxy z 1 miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
U mnie z nadajnika w Śremie tez jest podobna sytuacja. Niby Mux2 ma moc 100kW a Mux3 tylko 20kW. Jednak zarówno telewizor jak i nbox z donglem USB pokazują niemal identyczną siłę i jakość sygnału. Odbiór obu multipleksów jest stabilny a odległość od śremskiego nadajnika to ok. 80-90 km w linii prostej.

Nie wiem skąd masz takie informacje ale są one nieprawdziwe. Wszystko zależy gdzie mieszkasz. Na północy odbiór MUX3 ograniczony jest przez TVP Info/Bydgoszcz z Trzeciewca. Np. w Janowcu Wlkp. (~85km) MUX2 siła:46% jakość:100% , natomiast po MUX3 ani śladu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Powiedzmy sobie jasno - ludzie w miastach gdzie są kablówki to raczej nie myślą o DVB-T

Idąc tym śladem, ludzie mieszkający poza miastami mają platformy satelitarne. I tak samo nie myślą o DVB-T.

 

Czy ktoś mieszka w mieście, czy na wsi, czy korzysta z kablówki, czy z platformy satelitarnej, robi to z co najmniej jednego z dwóch powodów. Konkretnie z powodu możliwości odbioru dodatkowych kanałów lub dlatego, że może odbierać obraz w wyższej jakości (w przypadku platform satelitarnych i kablówek cyfrowych - w jakości cyfrowej). Przy czym będzie to bardziej istotne dla osoby mieszkającej gdzieś na odludziu czy dolinie w górach, gdzie docierają co najwyżej 2-3 zaśnieżone kanały, niż dla osoby mieszkającej w okolicy dużego miasta (bo w mieście również są często kłopoty z odbiorem ze względu na np. odbicia sygnału), gdzie naziemnie analogowo można odbierać 7 kanałów w wysokiej jakości - takie osoby wybiorą platformę czy kablówkę jedynie ze względu na kanały premium.

 

DVB-T zapewni większą liczbę dostępnych kanałów (ale nie premium) i będą one w jakości cyfrowej (czyli lepszej niż w analogowych kablówkach - bo pakiety cyfrowe mają te same wady, co platformy satelitarne). Będzie to i z korzyścią dla osób mieszkających w miastach, jak i dla osób mieszkających na wsi. Tam gdzie można było odbierać 2 kanały, będzie można odebrać ich aż 14. Z kolei w miastach będzie ich pewnie ok. 40 (mamy 2 dodatkowe pokrycia - obecny MUX1 i MUX2, więc teoretycznie mogłoby być 9 multipleksów, ale odchodzi VHF czyli prawie cała sieć TVP1, jeszcze jakaś sieć ma iść na Internet, a coś jeszcze z pewnością wymyślą). W miastach zniknie problem odbić, daleko od obiektów nadawczych nadal będzie cyfrowa jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkam w top3 metropolii Polski, w Gdańsku/Trójmieście i mimo, że mam dostęp do UPC + 2 lokalnych kablówek + satelite na domu z platformami, to i tak czekam i wole DVB-T

 

DVB-T to darmowa telewizja w cyfrowej jakości bez potrzeby nawet instalacji anten (w dużych miastach wystarczy drucik i bynajmniej u mnie działa) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Teoretycznie tunery DVB-T powinny mieć możliwość zasilania wzmacniaczy antenowych, ale obowiązuje tam inne napięcie, bodajże 5V. Zasilacza więc raczej się nie pozbędziesz. Chyba że wymienisz antenę na taką bez wzmacniacza albo w obecnej antenie wzmacniacz na symetryzator. Wtedy zasilacz będziesz musiał wymienić na zwykłą wtyczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzybek03- jeśli w ant. tv masz przedwzmacniacz puszkowy potrzebujący zasil. 12 v to potrzebujesz go tak zasilić i musisz podpiąć zasilacz na 12v, możesz też zakupić do ant. tv / jeśli potrzebujesz / przedwzmacn. ant. na zasil. 5 v i wówczas zasilanie leci Ci po kablu na ant. / do przedwzmac./- nie potrzebujesz wówczas zasilacza .... I w trzecim przypadku ant.tv masz z symetryzatoorem / bez przedwzm./ i nie potrzebujesz wówczas zasilacza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...