Skocz do zawartości

wPolscePL / wPolsce24


KENZO
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pewne elementy tego "late night" przewijały się w programach Goćka w TVP. Miał ich kilka w TVP Kultura i w TVP Polonia (Co dalej?, Przybliżenie, Studio Kultura).

 

Wracając do Piaseckiej jej występ nie różnił się niczym od tego co leci przez cały dzień w wPolsce. Najpierw zrobiła przegląd wypowiedzi polityków z weekendu, a potem rozmawiała z gośćmi - z Małgorzatą Gosiewską i z Jackiem Łęskim. Rafał Patyra może spać spokojnie. Express Republiki jest bardziej atrakcyjniejszy dla widza z powodu poruszania tematów z różnych dziedzin (nie tylko politycznych) oraz użycia większej ilości materiałów filmowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, jeśli są plany na program typu "Teleexpress", to może to trochę potrwać - stworzenie koncepcji jak to ma wyglądać, co tam ma być i kto to będzie prowadził.

Przypomnę chociaż ile trwały przymiarki do programu śniadaniowego w Republice.

Edytowane przez Kirk
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Bartosz10 napisał(a):

Spokojnie, jeśli są plany na program typu "Teleexpress", to może to trochę potrwać - stworzenie koncepcji jak to ma wyglądać, co tam ma być i kto to będzie prowadził.

Przypomnę chociaż ile trwały przymiarki do programu śniadaniowego w Republice.

Tyle że różnica jest taka, iż Karnowscy się z tym obudzili po prawie siedmiu latach istnienia stacji. Poza tym na dobrą sprawę nie ma tu też nie wiadomo jak dużej pracy koncepcyjnej, skoro podobny format stosuje lub stosowało kilka kanałów. Ze śniadaniówką w Republice to jest osobna historia, bo tam też w zasadzie przemodelowano coś, co funkcjonowało od dekady.

 

Faktycznie to wygląda tak, jakby Karnowscy robili dokładnie to, co na YT zaczęło być popularne dobrych kilka lat temu i gdyby się tam przenieśli, to by praktycznie żadnej różnicy nie było, poza finansową - mniej kosztów z tytułu nadawania w tradycyjnym modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kirk napisał(a):

Tyle że różnica jest taka, iż Karnowscy się z tym obudzili po prawie siedmiu latach istnienia stacji. Poza tym na dobrą sprawę nie ma tu też nie wiadomo jak dużej pracy koncepcyjnej, skoro podobny format stosuje lub stosowało kilka kanałów.

Właśnie dlatego napisałem "jeśli są plany". Może i nie jest dużo pracy, ale trzeba zadecydować jak ma wyglądać oprawa i prezentacja informacji (zaprojektować i ją opracować), zadecydować w którym studio to zrobić i jak je zaaranżować (elementy fizyczne) itd.

A to, że mieli 7 lat - skoro chcą wejść na NTC (wPolsce24) to może chcą dodać nowe formaty programów, których wcześniej nie było - np. właśnie programy informacyjne (pełne jak w wydarzeniach lub skrótowe jak flesze)

Samą prognozę pogody - której wcześniej też nie było (a w każdym razie ja jej wcześniej nie widziałem) - dodali niedawno, więc może z programami informacyjnymi będzie podobnie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bartosz10 napisał(a):

 ale trzeba zadecydować jak ma wyglądać oprawa i prezentacja informacji (zaprojektować i ją opracować), zadecydować w którym studio to zrobić i jak je zaaranżować (elementy fizyczne) itd.

Tyle decyzji.... myślę że to temat na 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Bartosz10 napisał(a):

Samą prognozę pogody - której wcześniej też nie było (a w każdym razie ja jej wcześniej nie widziałem) - dodali niedawno, więc może z programami informacyjnymi będzie podobnie

Akurat pogoda to jest najłatwiejsza rzecz z całej działki informacyjnej, bo prognozy można brać albo z IMGW, albo z jakiejś innej firmy lub synoptyka. Sam w redakcji, w której pracuję, korzystam z takiego lokalnego centrum pogodowego i cała moja praca nad prognozą to jest opracowanie depeszy. Projektowanie map i symboli to jest także dość proste zajęcie, powiedziałbym nawet, że dla stażystów.

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marta Piasecka jednak nie jest codziennie o 17:00 w porze Teleexpressu. We wtorek i w środę prowadziła dyżur w W Centrum Wydarzeń od 13:00 do 14:00.

Dzisiaj rozmowa o walce z krzyżami. Znakiem rozpoznawczym u Marty jest widoczny zawieszony u niej pod szyją złoty krzyżyk.

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2024 o 08:46, fanbonda napisał(a):

Telewizja wPolsce jest lata świetlne  za Republiką. Nawet serwisu informacyjnego nie maja, jedynie wywiady robią. 

Wynika to z tego że stacja chciała iść przez te 7 lat tylko w publicystykę. Teraz widząc rosnącą w siłę Republikę stacja powinna się zmienić przechodząc na format stacji używany przez swojego największego konkurenta. Mam tylko nadzieje że brak koncesji naziemnej nie zniechęci włodarzy wPolsce.pl do wprowadzenia zmian na swojej antenie. 

Swoją drogą dziwi mnie brak zaangażowania wPolsce.pl w temat walki o multipleks. Chyba im na nim nie zależy skoro nie mobilizują swoich widzów i nie zapraszają często na antenę przewodniczącego Świrskiego z KRRiT. W moim odczuciu przy dobrym podejściu wPolsce.pl mogłoby dużo zyskać wbijając chociażby szpile Republice krytykując ich pompowany balonik. 

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że Republika niewiele się różni formatem. W niej także jest głównie publicystyka, nawet w tzw. programach informacyjnych. Czystych informacji niewiele.

Republika zyskuje nie formatem, a agresywnym językiem i przygarnięciem pracowników TVP do których widzowie TVP przywykli przez 8 lat.

wPolsce tego nie ma i nie będzie i zmiana formatu niewiele tu pomoże.

 

Co do MUX8 wystartowali ambicjonalnie moim zdaniem, aby było o nich przez chwilę głośno. Doskonale sobie zdają sprawę że na MUX8 ich nie stać i zapewne zrobili wiele aby ich wniosek nie był bardzo atrakcyjny.

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Republika tym różni się od wPolsce.pl, że ma te programy nieco bardziej zróżnicowane pod względem formuł. Zgodzę się, że w obu stacjach dominuje publicystyka, natomiast ekipa Sakiewicza wprowadza trochę elementów, które pozwalają odróżnić jeden program od drugiego. Natomiast u Karnowskich na dobrą sprawę praktycznie wszystkie programy mogłyby się nazywać tak samo, bo poza prowadzącymi nie ma żadnej różnicy.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mimo wszystko nadzieję że dostaną miejsce na MUX8, nawet jeżeli kosztem "Republiki", choć po ogłoszeniu o jakich charakterze ma być kanał od pana Winnickiego, to myślę że szanse i wPolsce i kanału "od Węgrów" wzrosły. Ciekawe czy do końca czerwca wszystko będzie jasne?

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wPolsce ze stałych pozycji ma programy "Polityka na deser", "Wywiad gospodarczy", "Bez Spiny", "Salon dziennikarski" i "Wieczór bez cenzury". Te programy można odróżnić scenografią i czołówką. Zarzuty do braku rozwoju odnosi się do wałkowania przez cały dzień pasma "W Centrum Wydarzeń", które leci w pętli powtórkowej na przemian z pozostałymi programami. Pojawiają się relacje na żywo, ale w porównaniu do Republiki są bardzo słabe. Republika nie ma transmisji zawsze na wysokim poziomie, czasami jest to zwykły przekaz z komórki ze słabym mikrofonem. Ale tam jednak widać różnorodność. Więcej jest wychodzenia poza studio. Specjalne wydania poranków śniadaniowych z Anną Popek i z Rafałem Patyrą z turystycznych atrakcji. Michał Rachoń prowadzący swoje #Jedziemy, np. z Budapesztu lub z Niemiec. Republika widać więcej inwestuje w tą różnorodność i ma stałe serwisy informacyjne co godzinę. Coraz bardziej zaczyna przypominać tym czym chcieli być od początku, czyli Fox News Polska.

wPolsce jednak mocno przypomina kanał na YouTube i biedatelewizję osiedlową.

Edytowane przez Kirk
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędem wPolsce.pl jest to że poza Polsat Boxem oraz w niektórych kablówkach (Orange, Netia, Play) nie jest dostępny we wszystkich kablówkach czy platform satelitarnych np. Inea czy Canal+.  To jest główny problem. Nie rozumiem dlaczego bracia Karnowscy nie postarali się o szerszą dystrybucję tego kanału. Republika jednak postarała się o szerszą dystrybucję. Ale jednak należy zwrócić uwagę na ważny aspekt. TV Republika wystartowała jeszcze za rządów PO-PSL (2013 r.), z kolei Telewizja wPolsce.pl wystartował już za rządów Zjednoczonej Prawicy (2017 r.). Gdyby wystartowali znacznie wcześniej jeszcze przed rządami Zjednoczonej Prawicy tak jak Republika może by zyskali na dotarciu do szerszej dystrybucji kablowych czy satelitarnych, a tak to zadowalają się tylko małą ilością telewizji kablowych czy satelitarnych. To jest moim zdaniem fatalny błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bartek2lp2 napisał(a):

Ja mam mimo wszystko nadzieję że dostaną miejsce na MUX8, nawet jeżeli kosztem "Republiki", choć po ogłoszeniu o jakich charakterze ma być kanał od pana Winnickiego, to myślę że szanse i wPolsce i kanału "od Węgrów" wzrosły. Ciekawe czy do końca czerwca wszystko będzie jasne?

Miejmy taką nadzieje. Republika raczej wejdzie do MUX8 gdyż KRRiT raczej nie będzie chciała powtórki z sytuacji jaka była w przypadku TV Trwam. Problem będzie raczej w przypadku drugiego slotu choć tu największe szanse ma PTV z tej racji że nie jest to stacja informacyjno-publicystyczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jednak projekt od wPolsce.pl dostał koncesje naziemną co dla mnie jest dosyć sporym zaskoczeniem gdyż w przeciwieństwie do Republiki nie było faworytem do wygrania konkursu. 

 

Dzięki wydanej dzisiaj Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stacja wPolsce24 będzie nową stacją od Fratrii która to trafi do MUX8 telewizji naziemnej. Nie wiem czy się ze mną zgodzicie ale w obecnej formie (jaką prezentuje inna stacja braci Karnowskich a więc wPolsce.pl) wspomniana telewizja niestety nie zasługuje na koncesje. Ta stacja musiałaby zostać zbudowana od nowa a co za tym idzie przebudowana od strony programowej i technicznej. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do programu informacyjnego - pamiętam, że na początku, gdy jeszcze byli internetowym projektem (czyli w wakacje 2017) emitowali jakiś 2-3 minutowy flesz co godzinę (od 9:00 do 14:00 bodajże), ale już chyba w 2020 roku jego nie było, a jedyną audycją produkowaną przez wPolsce były wtedy "Gorące Pytania" (w sumie nie dziwię się - dopiero po wejściu na MUXy naziemne zaczęli mieć oglądalność niebędącą błędem statystycznym). Teraz tak na dobrą sprawę to jedynie nadano dodatkowe nazwy pasmom publicystycznym i tylko "Polityka na deser" bardziej się wyróżnia (stali goście, luźniejszy ton) i tylko ten program jest zrobiony lepiej niż w Republice (bardziej wyrazista nazwa, więcej osób z "W tyle wizji", studio też trochę lepiej wypada).

 

Zaś co do prognozy pogody - teoretycznie zawsze można stworzyć szablon w HTML, a lektorem może teraz zostać nawet AI, więc można dosłownie wygenerować taki program nawet w domowym zaciszu (zwłaszcza, że jest jedną z 7 typów informacji, których źródła nie trzeba podawać - obok kursu walut czy wyników Lotto).

 

Trochę dziwi stworzenie nowego tematu, ale... zapomniałem, że Fratria miała z 10 lat temu zakusy na kanał dokumentalny i ogólnotematyczny oraz produkowała jakieś programy dla TV Puls, więc możliwe że Karnowscy zawsze mogą sprzedać część udziałów MWE i/lub TV2 (ostatniej można by było łatwo podważyć koncesję z racji koncesjonariusza spoza Polski, zaś niemające umocowań politycznych MWE i tak się nie liczyło) i przerobią na kanał ogólnotematyczny - bo powiedzmy sobie prawdzie w oczy, większość.

Dalej mnie dziwi, czemu nie dali tylko jednej koncesji, bo "drugie miejsca" były zbyt mierne w pojedynkę.

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...