Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wzmacniacz nie odbiera sygnału, jeśli go nie złapie antena.

Antena pokojowa to najwyraźniej u Ciebie za mało. Zewnętrzna antena kierunkowa do rozważenia.

Po zmianach nadajniki pracują w dużych sieciach SFN, to wymaga dużo bardziej precyzyjnej instalacji antenowej. Pokojowe już nie wszędzie się sprawdzą, zwłaszcza jeśli to teren silnie zadrzewiony.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2022 o 13:35, dvbtowiec napisał:

Nie wiem skąd te informacje, gdyż w wykazie pozwoleń dostępnych na stronie UKE pozwolenie na nadawanie na K47 z Chorągwicy jest ważnie do  2023-06-17

Lp.       Status           Ważny  od       Ważny do                         Wnioskodawca             Nazwa multipleksu          Kanał/blok częstotliwościowy         Szerokość kanału [MHz]         Nazwa stacji

352      Pozwolenie   2013-06-17     2023-06-17       Telewizja Polska S.A.    MUX3                               47                                                       8                                               KRAKÓW / Chorągwica

https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radiowe/wykaz-pozwolen-radiowych-tresci/stacje-telewizyjne,5.html

 

Domyślam się że brak nadajnika na stronach Emitel był tu źródłem informacji.

https://emitel.pl/refarming/harmonogram-przelaczen/#etap3

Tylko pytanie czy w tabeli którą podaje Emitel jest OK, czy może wkradł się błąd.

Mamy sprzeczne dane, zatem stwierdzenie "Koniec emisji" jest nieco na wyrost IMO. Trzeba poczekać na przełączenia.

No i wyłączono kanał 47 z „Chorągwicy". Może to i dobrze choć z tego co pamiętam odbiór innej wersji TVP3 niż tą domyślną czyli krakowską uważałem za wartość dodaną. Ciekawe czy nowe doświetlenia MUX3 w Świętokrzyskim docierają tam gdzie wcześniej Chorągwica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Anita Kaźmierska
Ten post został doceniony przez Anita Kaźmierska!

"Obserwacja zostanie wykorzystana w artykule na satkurier.pl."

K63 otrzymał(a) odznakę 'Pomocny' i 1 punktów.

Zgodnie z informacjami Emitel-a, od 25 października do 8 grudnia br. na obiekcie RTCN Kraków / Chorągwica prowadzone będą prace konserwacyjne, które mogą skutkować problemami w odbiorze sygnału telewizyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale nadajnik Choragwica nie jest całkowicie wyłączony. Zapewne nadaje z systemu rezerwowego ze zmniejszoną mocą. Skoro odbierasz Krzemionki, to i "osłabioną" Chorągwicę powinieneś odebrać. W niektórych rejonach Krakowa alternatywą może być nadajnik Luboń k. Rabki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory to nie zauważyłem braku sygnału. Ale np. na Emitelu ktoś tam wspominał o jego braku.  Z Rabki kiedyś coś tam dolatywało na pasywnej instalacji, ale bardzo słabe i dekoder miał problemy. Telewizor juz jakoś sobie radził. Może po dołożeniu wzmacniacza to by poszło... ale tak jak wspomniałem na razie wszystko jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą być chwilowe przerwy w emisji sygnału. I to najprawdopodobniej w ciągu dnia.

W planie wykorzystania infrastrutury na br., Emitel przewidział dla Chorągwicy 122 dni na rekonfigurację sieci nadawczej . Ale nie wiem czy wspomniane prace serwisowe mają z tym związek, bo rekonfiguracja przewidziana była na okres czerwic - wrzesień. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Rzecznik prasowa spółki Emitel potwierdziła, że od 25 października do 8 grudnia 2023 roku w Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym Kraków Chorągwica prowadzone będą prace modernizacyjne na głównym telewizyjnym systemie antenowym.

- Prowadzone przez nas prace polegają na wymianie systemu antenowego na nowy, dzięki czemu będą Państwo mogli, po zakończeniu przez nas prac, odbierać w swoich gospodarstwach domowych bardzo dobrej jakości sygnał telewizyjny - powiedziała dla satkurier.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy, Emitel.

- Aby zapewnić Państwu możliwość odbioru ulubionych programów telewizyjnych, na czas prowadzonych ww. prac modernizacyjnych, emisja prowadzona jest z systemu rezerwowego. Prowadzone przez nas prace nie powinny wpływać na jakość i możliwość odbioru przez Państwa programów (MUX 1, MUX 2, MUX 3, MUX 4, MUX 6), lecz mogą występować czasowe zakłócenia i przerwy w ww. odbiorze, za które z góry przepraszamy.

https://satkurier.pl/news/232370/mozliwe-przerwy-w-odbiorze-z-rtcn-krakow-choragwica-akt.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zadałem pytanie emitelowi na jego emaila, dlaczego są słabsze parametry odbioru. Nie wiedziałem jeszcze, że nadają z rezerwowego systemu antenowego. Oto ich dokładna dpowiedź:   

 

  Dzień dobry,

Prowadzimy emisję z rezerwowego systemu antenowego, jednak posiada on mniejsze parametry i jest zawieszony niżej więc nie można wykluczyć utrudnień. Zrobimy wszystko co w naszej mocy aby czas prac został skrócony do niezbędnego minimum a finalnie wymiana przyczyni się do poprawienia odbioru, nowy system antenowy będzie też mniej podatny na awarię.

Jest to normalna procedura odbywająca się raz na kilkadziesiąt lat, modernizacja infrastruktury mająca na celu poprawę świadczenia jakości usług poprzez wymianę urządzeń na nowsze, lepsze.

Podany czas jest czasem maksymalnym, który postaramy się ograniczyć do minimum, w zależności od pogody pozwalającej na pracę wysokościową.

Sugerujemy modernizację systemu antenowego na antenę o większym zysku, umiejscowioną wyżej.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Poland

W Trzcianie powinieneś łapać też sygnał z Przehyby MUX 2 (594MHz) może z Lubonia też, w miejscowości niedaleko Trzciany (Twoja miejscowość) ale bliżej Łapanowa na antenie typu krokodyl łapał nawet TVP3 Rzeszów. Można na czas prac na Chorągwicy przestawić antene.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Cytat

...finalnie wymiana przyczyni się do poprawienia odbioru, nowy system antenowy będzie też mniej podatny na awarię.

Jest to normalna procedura odbywająca się raz na kilkadziesiąt lat, modernizacja infrastruktury mająca na celu poprawę świadczenia jakości usług poprzez wymianę urządzeń na nowsze, lepsze.

 

Miałem Was pytać o to co w cytacie czyli o poprawę odbioru ale... mimo że dziś w/g informacji powinni zakończyć wymianę nadajników do godz. 14.00, ale na stronie Emitela jest info że prace potrwają od 2023-12-08 14:00 do 2023-12-31 14:00. I to chyba ciąg dalszy tych prac?

Edytowane przez leafeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, leafeu napisał(a):

 

Miałem Was pytać o to co w cytacie czyli o poprawę odbioru ale... mimo że dziś w/g informacji powinni zakończyć wymianę nadajników do godz. 14.00, ale na stronie Emitela jest info że prace potrwają od 2023-12-08 14:00 do 2023-12-31 14:00. I to chyba ciąg dalszy tych prac?

 

Nie wyrobili się z wymianą anten przez pogodę. Termin 31.12.2023, także nie jest ostateczny, wszystko zależy od pogody. No cóż myśleli ,że nie będzie zimy a tu zima zaskoczyła tak jak drogowców. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak swoją drogą zastanawiam się dlaczego tyle czasu trwa ta modernizacja.  W ciągu 6 tygodni się nie wyrobili i nie ma pewności czy do końca roku będą nowe anteny pracować. Wymieniają tylko anteny telewizyjne UHF, VHF I RADIOWYCH nie ruszają. Na stronie emitela w wykazie konserwacja obiektów nadawczych, napisanie jest, że termin zakończenia prac na RTCN KRAKÓW Chorągwica to 31.12.2023. Osobiście podejrzewam, że to nie jest termin ostateczny, ale zobaczymy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem pytanie emitelowi co dalej wymianą anten RTCN CHORĄGWUA

Ņzień dobry,

 

Niestety w związku ⁶z trudnymi warunkami pogodowymi termin wymiany anteny szczytowej na obiekcie uległ wydłużeniu. Na ten moment terminem do którego prace będą prowadzone jest 31.12.2023.

 

Pozdrawiam,

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tak właśnie podejrzewałem, że te prace nie zostały zakończone, szkoda tylko że nie było szczegółowych informacji od nich o tym.

Podając wcześniejszy termin 8 grudnia napisali cytując "Podany czas jest czasem maksymalnym, który postaramy się ograniczyć do minimum" trochę się rozminęli, ale rozumiem że śnieg i może jakieś oblodzenia to nie są warunki do prac na wysokościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak, potwierdzam. Mierzyłem miernikiem DVBT/T2, DVBS/S2 LINBOX. Np. Na 43 kanale (MUX1), gdy był on nadawany z systemu zastępczego to siła sygnału była 41 dBuV i 32 MER, z przed systemu zastępczego było 42 dBuV I 32,2 MER, teraz jest 48,5 dBuV I 34 MER. MUX 2 (23 kanał) było analogicznie 38 dBuV, MER 29,8  , 44 dBuV , MER 32,5. Teraz jest 48,5 dBuV 34,2 MER. Podobnie jest  na innych MUXach w paśmie UHF. Także widać poprawę. Czy to są tylko testy z nowego systemy nadawczego ,czy już emisja docelowa, tego nie wiem. Ale na pewno będzie lepiej. Odległość jaką mam do nadajnika to 29 km, teren jest lekko górzysty. Antenę jaką posiadam to dipol combo pasywną rozdzieloną na 2 telewizory. Na 3 MUX mam 50,5 dBuV  MER 31, ale ten multiplex nadaje z mocą 130 kw, pozostałe po 100 kw.

Edytowane przez Martin11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Martin11 A jak było w przypadku MUX4, MUX6 i MUX8? Ja po dzisiejszych obserwacjach telewizora u mojego sąsiada (któremu musiałem ponownie wgrywać kanały) też potwierdzam fakt zakończenia remontu na Chorągwicy. Zauwżyłem to po tym że wrócił sygnał MUX2 (k. 23) którego to w czasie prac technicznych nie było. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22.12.2023r. Przełączyli systemu anten na nowy, docelowy. Zapytałem emitel na emaila, czy zakończyli z pracami serwisowymi i czy nadają z nowego systemu antenowego. Oto odpowiedź :                                                                                " Dzień dobry,

Emisja z obiektu RTCN Kraków/Chorągwica jest już prowadzona ze szczytowego systemu antenowego (nowego)."                      

W Mux 4 i 6 podobnie mi wzrosły wartości sygnału co w mux 1 i 2. Natomiast z MUX 8 (VHF) nic nie robili i wartości mam słabe 35 dBuV I 28 MER- Sygnał jest na granicy odbioru I nie jest w 100% stabilny. Mam antenę combo na UHF i VHF, bez niej nie ma możliwości odbioru odbioru MUX 8 , nawet na antenie siatkowej. Tu gdzie mieszkam to może co 10 dom odbiera MUX 8 , bo fatalne są parametry tego MULTIPLEXU . Ale żeby nie było tak różowo,a także to są miejsca gdzie sygnał jest gorszy, np 10 km od Chorągwica w jednym domu znikł mux 1 (43 kanał), a przed modernizacją był, nawet gdy prowadzili emisję z systemu  rezerwowego. W innym domu , jest problem z  21, 22, 23, 25 kanałami ( MUX 4, 3, 2 i 5) a z MUX 1 i 8 nie ma problemu ( KANAŁ 43 i 8) , a wcześniej nie było problemu i jest tylko 8 km od nadajnika. W tych przypadkach anteny są nowe i kable także. Mam profesjonalny miernik z moją anteną testową i faktycznie  fatalny jest parametr MER w tych problematycznych MUXACH i miejscach a siła sygnały jest b dobra. Testowałem na antenie kierunkowej , będę próbował na antenie siatkowej po Nowym Roku i zobaczę jaki będzie efekt ,ale nie spodziewam się poprawy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to zauważyłem, że mogą być miejsca gdzie jest gorzej, to bardzo indywidualna sprawa.

U mnie np. jak sygnał był z systemu rezerwowego, który był niżej to wszystko było na max. Teraz sprawdzałem na 2 antenach i na jednej małej brak sygnału z częstotliwości 490 i 506 reszta jest, na drugiej większej wszystko jest, ale wspomniane częstotliwości jednak trochę słabsze.

MUX8 brak, musiałbym antenę przemieścić to może coś by było, wcześniej mogłem to po tym przemieszczeniu coś tam złapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Martin11 napisał(a):

Ale żeby nie było tak różowo,a także to są miejsca gdzie sygnał jest gorszy, np 10 km od Chorągwica w jednym domu znikł mux 1 (43 kanał), a przed modernizacją był, nawet gdy prowadzili emisję z systemu  rezerwowego. W innym domu , jest problem z  21, 22, 23, 25 kanałami ( MUX 4, 3, 2 i 5) a z MUX 1 i 8 nie ma problemu

Bywają takie ciemne miejsca "pod latarnią" ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...