Skocz do zawartości

Platforma TVP - zapowiedź kodowania, koniec platformy?


Krzychu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Takich miejscowości jest całkiem sporo. Ponieważ nie chcę sypać przykładami na forum, wysłałem ci tą informację na PW. Powiem tylko, że wspomniana przeze mnie miejscowość położona jest w dolinie. Ludzie odbierają tam telewizję dopiero odkąd pojawił się satelitarny analog. Dzisiaj ze świecą można tam szukać anten do telewizji naziemnej - królują satelitarne, są prawie na każdym domu. A to właśnie z powodu braku zasięgu naziemnego analogu. Nawet z telefonami komórkowymi jest tam problem, chociaż nadajnik postawiono na wzgórzu w środku miejscowości. W Bieszczadach takich miejsc jest pełno. Do niedawna, kiedy nie było jeszcze nadajnika na Górze Jawor, telewizji w Bieszczadach w ogóle nie można było odbierać. Teraz jest trochę lepiej, ale i tak w dużej części gór jest cisza w eterze. Żeby zapewnić jako taki odbiór telewizji w Bieszczadach, należałoby postawić całą masę nadajników i przemienników małej mocy. Kogo na to stać? Że już nie wspomnę o zamieszaniu z wolnymi częstotliwościami. A telewizja satelitarna dociera do nich bez problemu.

 

Miejscowość którą podałeś leży w zasięgu DVB-T z Rzeszowa i ludzie tam już dziś mogą oglądać DVB-T. Zrozum że DVB-T będzie miała lepszy zasięg niż analog, poza tym gdyby w tej wiosce zainstalowano porządne anteny naziemne typu Yagi a nie siatki to ludzie też by oglądali TV analogową. Ale nawet jeśli parę osób będzie miało problem z odbiorem naziemnym to czy warto dla nich wywalać miliony euro na dosył satelitarny ? Moze taniej im zakupić porządne anteny naziemne ?

 

Jak rozumiem, byłeś w każdym miejscu w Polsce i osobiście sprawdzałeś, że jest tam możliwy odbiór DVB-T. W takim razie zapraszam do mnie, bo ja jakoś nie jestem w stanie odebrać DVB-T z Krosna z powodu ukształtowania terenu. Mój dom znajduje się na wzgórzu. Problem w tym, że nie jestem tam sam i wyżej znajduje się jeszcze pięć innych domów, które skutecznie zasłaniają mi sygnał z nadajnika. Natomiast z odbiorem satelitarnym jakoś nie mam problemów... Wszystkie te mapki opierają się tylko i wyłącznie na teoretycznych wyliczeniach. Sam swego czasu współpracowałem ze stroną zawierającą spis wszystkich stacji radiowych możliwych do odebrania w danym regionie. Jakież było zdziwienie administratora, kiedy po moich konsultacjach wyszło, że niektóre stacje, które teoretycznie powinny u mnie odbierać, są totalnie nieosiągalne, natomiast inne, których nie powinienem mieć - są. Dane zamieszczone na stronie były właśnie oparte o symulację terenu - jak widać, różniła się bardzo od rzeczywistości.

 

Nie rozumiesz. Teraz to są testy, zabawa. TVP WYMAGA pokrycia 98% wiec musi być jeśli nie będzie to operator będzie musiał płacić kary. Po prostu żeby zapewnić odbiór operator będzie musiał postawić dodatkowe stacje a nie migać się z ich uruchomieniem jak to jest w analogu.

 

Czy ty masz pojęcie o czym w ogóle piszesz? DVB-T to nie film z internetu na komputerze, do którego wystarczy ściągnąć najnowszy kodek! Jeśli teraz Polska wejdzie w DVB-T MPEG-4, to zmiana systemu będzie niemożliwa przez najbliższe 10-15 lat! Nawet jeśli wprowadzone zostanie DVB-T2, to dopiero w ostatnich multipleksach i odbiór tego możliwy będzie tylko na nowych odbiornikach. Tyle, że DVB-T2 nie jest "lepszym system kompresji", więc nie o to ci chodziło, a ja póki co nie słyszałem, żeby jakiś kraj planował wprowadzić w DVB-T np. MPEG-21.

 

wiem o czym piszę. Każdy system kodowania jest usprawniany w tempie 10% rocznie, tak też jest z MPEG4, za kilka lat przy tej samej jakości będzie można zmniejszyć przepływność.

 

Bardzo interesujące dane! Sugerujesz, że moja antena nie jest wycelowana na Astrę? Poza tymi "paroma babciami" mnóstwo osób ma anteny ustawione na Astrę od czasów Wizji TV.

 

Czytaj ze zrozumieniem. Sugeruję że Twoja antena jest wycelowana w Hotbirda. Zaprzeczysz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A własnie że jest! Postarano sie o wiazkę punktową znacznie ograniczającą obszar, potem ją jeszcze zmodyfikowano. Tu juz nie dało sie wiele więcej zrobić, no może zmniejszając moc nadawania, ale czy o to by chodziło mieszkańcom Świnoujścia czy Zgorzelca?

 

Nie chodzi o to czy się starano ale o to że umożliwiono, co może być pretekstem do odszkodowań. Ale dyskusja odnośnie FTA jest bez sensu - TVP powinna wypuścić karty kodowe po 50zł dla płacących abonament (wielu by zapłaciło) i jeszcze by na tym zarobiła. Najgłośniej za FTA krzyczą ci co nie chcą FTV ze względu na niepłacenie abonamentu...

 

 

1. Proszę o podanie choc jednej miejscowości w Polsce gdzie nie można odbierać TVP1 ?

 

Pierwsza z brzegu, Warszawa. I to nie jest żart. Na Ursynowie sygnał analogowy jest na tyle słaby że nie mozna go odebrać na antenie dookólnej i na tyle silny że na antenie kierunkowej jest odbierany z kilku kierunków po odbiciach od bloków z różnych stron. W efekcie w Wiadomościach masz trzech lektorów a o teletekście można zapomnieć. Na dvb-t jest lepiej ale i tu jest sporo problemów. Poza tym akurat TVP1 w Warszawie (i wielu innych miejscach w Polsce) jest nadawany w paśmie VHF ktore jest mniej podatne na zakłócenia (mniejsza częstotliwość) i zdecydowanie lepiej odbierane w rejonach odleglych od nadajnika, ale pasmo to o ile wiem nie będzie wykorzystywane w dvb-t. Zapytaj gdzie nie można odbierać TVP2 a takich miejscowości będzie dużo więcej.

 

w DVB-T TVP wymaga by odbiór w miastach był na antenie wewnętrznej. Jak więc uruchomią porządną sieć w Warszawie wystarczy ci więc kawałek drutu i bedzie duzo lepiej niż w analogu.

 

 

Same bzdury. Już to wyjaśniono. Za 5-10 lat HD może stać się standardem i na tych wszystkich pięciu multipleksach zmieści się wówczas 10-15 kanałów. Standard kompresji się nie zmieni, Polska zdecydowała się na dvb-t mpeg4 i zmiana tego systemu spowoduje konieczność wymiany większości sprzętu nadawczego i odbiorczego. Wściekłość odbiorców sięgnełaby zenitu. A twierdzenie że 100% anten skierowanych jest na Hotbirda to bezpodstawne, wyssane z palca argumenty.

 

prosze niech się zgłoszą Ci co nie mają anteny na Hotbirda ?

HD do TVP Info nigdy nie będzie potrzebny, podobnie jak dla Historia. Poza tym bez sensu jest upskalowanie kanałów SD do HD co niektórzy robią, a prawdziwego HD jest i będzie nie tak dużo.

 

 

Ale państwo będzie w tym celu wykorzystywać podstawowe kanały TVP1 i TVP2, które i tak muszą być nadawane naziemnie, chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości, a nie kanały tematyczne które znalazłyby się na platformie satelitarnej. Platforma miała służyć do transmisji całej oferty TVP, uzupełniania transmisji naziemnej i do... zarabiania kasy.

 

OK wystarczy TVP1 i TVP2 ale skoro TVP ma cały multipleks i może zmieścic inne programy to po co dublowanie tego na satelicie? Kasy nie da się na tym zarobić, n-ka wystartowała znacznie wcześniej i do dziś nie może spłacić długów...Za to wydatki na emisje sat musza leciec cały czas. Zresztą - skoro już TVP zapłaciła za Astrę niech sobie nadaje, choć wg mnie to zbedny wydatek, ale niech udostepni placącym abonament karty dekodujące...

 

zrozum wlasna platforma moze byc na ziemi zwłaszcza że anteny naziemne są niemal w każdym domu a satelitarne nie.

 

Jakieś dowody? Ja znam akurat wiele miejsc gdzie jest dokładnie odwrotnie.

 

Drut do wsadzenia w gniazdo antenowe każdy ma.

 

To dlaczego nie zapytasz ile dostali następcy Farfała za zakodowanie programów? I dlaczego używali kłamstw do uzasadnienia tej decyzji? Tłumaczenia o łamaniu praw autorskich na obrzeżach wiązki lub o kolejnej fazie testów mogą sobie wsadzić w buty, nawet sami w to nie wierzyli. Dlaczego nie podano PRAWDZIWYCH powodów tej decyzji? Dlaczego posunięto się do tak perfidnych i podstępnych metod jak fałszowanie archiwalnych artykułów dotyczących uruchomienia platformy? To o co można mieć żal do Farfała to o to że nie zdążył w kooperacji z producentami tunerów wyprodukowac i sprzedać przynajmniej kilkuset odbiorników oraz że nie zdążył sprzedać przynajmniej paru tysięcy kart kodowych. Wtedy następcom byłoby trudniej zniszczyć trud poprzedników. Pozostał żal po straconej szansie a wśród paru milionów telewidzów duży niesmak po tym jak zostali oszukani. Jedyne co mogli zrobić to wytrzeć policzek i wyrzucić do kosza książeczki abonenckie co jak się wkrótce okazało zrobili. I tak jest to niewielka kara za takie oszustwo. A Szwedo widząc jakiego syfu narobił w tak krotkim czasie czym prędzej czmychnął z tonącego okrętu. Jak widzisz tu jest dużo więcej niejasności i trudnych pytań niż za czasów Farfała.

 

Uważam że jesli w ogóle bawić się w satelitę (co jest wątpliwe biznesowo) to TVP powinna dystrybuować karty płacącym abonament. Problem w tym że wielu krzykaczy (także na tym forum) nie płaci abonamentu i takie rozwiązanie byłoby dla nich bardzo niewygodne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz odpowiedz sobie sam dlaczego im nie zależy na dodatkowym wpływie z abonamentu? Wystarczyłoby tylko wydrukować i sprzedawać karty abonenckie, koszty najmu transponderów i licencji NDS są już i tak ponoszone. Mało tego, oprócz wzrostu ściągalności abonamentu zwiększyła by się widownia, a więc wpływy z reklam. Z jednej strony gardłują aby płacić abonament a z drugiej gardza kasą od potencjalnych abonentów.

PS. I nie przeciwstawiaj platformy sat. telewizji naziemnej. Ma być jedno i drugie. A satelita ma być co najmniej do czasu uruchomienia wszystkich kanałów TVP w przekazie naziemnym (co pewnie nigdy nie nastąpi bo juz Kołodziejski się zainteresował jakież to kanały TVP chce puścić w mux3 - oby pewnie nie te z których żyją platformy komercyjne a więc TVP HD i TVP Sport :lol2: )

Piszę tu celowo o platformie TVP jako o paczce kanałów TVP bo na dalsze segmenty tej platformy jak FTV i pay-tv są w tej chwili jeszcze bardziej nierealne. (a czy to nie woła o pomstę do nieba że mając umowę na kanały FTV -Polsaty i TVNy- oraz miejsce na transponderach nie nadają ich i dodatkowo nie skłaniają ludzi do płacenia abonamentu no bo przecież byłyby one w paczce z kodowanymi kanałami TVP na jednej karcie abonenckiej?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wiosek w górach to czekam na nazwę a nie gołosłowne "w wielu wioskach". Rozumiem że podasz nazwę wioski gdzie nikt nie oglada TV naziemnej a wszyscy ogladają TV sat, dowiemy się w końcu w ten sposób które miejscowości już ukończyły cyfryzację

Widać, że nigdy nie byłeś w Bieszczadach, skoro wypisujesz takie bzdury. To nie Mazury, że wystarczy postawić jeden nadajnik na tysiące kilometrów kwadratowych powierzchni. Nawet gdyby postawiono go na Tarnicy, to i tak nie osiągnęlibyśmy 100% pokrycia w górach. I nie możemy tu mówić o całych wsiach, do których nie dociera telewizja naziemna, tylko o poszczególnych przypadkach, bo wsie są tak rozległe i na tak zróżnicowanym terenie, że pokrycie sygnałem może być zupełnie różne u jednej osoby i u "sąsiada", który mieszka 200 m wyżej n.p.m.

 

Miejscowość którą podałeś leży w zasięgu DVB-T z Rzeszowa i ludzie tam już dziś mogą oglądać DVB-T. Zrozum że DVB-T będzie miała lepszy zasięg niż analog, poza tym gdyby w tej wiosce zainstalowano porządne anteny naziemne typu Yagi a nie siatki to ludzie też by oglądali TV analogową. Ale nawet jeśli parę osób będzie miało problem z odbiorem naziemnym to czy warto dla nich wywalać miliony euro na dosył satelitarny ? Moze taniej im zakupić porządne anteny naziemne ?

Widzę, że ty wiesz lepiej! Byłeś tam i sprawdziłeś? Nie! Siedzisz sobie gdzieś na drugim końcu Polski, prawdopodobnie ze świetnym odbiorem DVB-T i analogu, i wypisujesz dyrdymały na forum, opierając się na teoretycznych wyliczeniach EmiTela! To, że podana przeze mnie miejscowość jest wg EmiTela w zasięgu DVB-T z Krosna, a w rzeczywistości jest tam głucha cisza, udowadnia tylko, że na poprawę nie można już liczyć, skoro EmiTel twierdzi, że pokrywa ten obszar, a jest zupełnie odwrotnie. Myślisz, że mieszkańcy, przed nastaniem analogowej telewizji satelitarnej, nie próbowali odbioru naziemnego? Z wielkim trudem udaje się tam złapać TVP1 z Suchej Góry, ponieważ nadaje w VHF. Ale nie chciałbyś tego oglądać - bo to w zasadzie radio, a nie telewizja. Może i dałoby się złapać całą paczkę DVB-T z Krosna, tak jak w Afryce można na 6-metrowej antenie odebrać Hot Birda, ale nie wszyscy chcą sobie robić na dachu ściągacz piorunów. Zresztą, wg zapewnień sygnał DVB-T ma być do odebrania na zwykłych antenach Yagi, a nie na "instalacjach DX-erskich".

 

Nie rozumiesz. Teraz to są testy, zabawa. TVP WYMAGA pokrycia 98% wiec musi być jeśli nie będzie to operator będzie musiał płacić kary. Po prostu żeby zapewnić odbiór operator będzie musiał postawić dodatkowe stacje a nie migać się z ich uruchomieniem jak to jest w analogu.

98% teoretycznego pokrycia to wciąż nie 100% praktycznego! Czy tak trudno zrozumieć, że wszyscy powinni mieć równe prawa w dostępie do mediów i tym kilku procentom również się ona należy? Tylko telewizja satelitarna im to umożliwi. Umożliwi również tym wszystkim, którzy są odcięci od DVB-T nawet w centrum miasta, bo coś zasłania im sygnał. Dlatego właśnie pomysł pana Farfała z uruchomieniem platformy TVP na satelicie, oraz po jakimś czasie z uzupełnieniem jej o telewizję naziemną, był bardzo dobry. TVP miała przecież certyfikować odbiorniki combo!

 

Każdy system kodowania jest usprawniany w tempie 10% rocznie, tak też jest z MPEG4, za kilka lat przy tej samej jakości będzie można zmniejszyć przepływność.

Owszem, stare systemy kompresji są stale ulepszane (https://satkurier.pl/news/46452/tandberg ... peg-2.html), ale do ich poprawnego odbioru wymagany jest też nowoczesny odbiornik, obsługujący poprawnie to ulepszenie! Przykład podam ze swojej okolicy. Nadajnik na Górze Jawor ciągnie sygnał TVP do analogu z Astry. Nadajnik powstał w 2000 r., a więc na początku cyfrowej ery telewizji. Można więc przypuszczać, że znajdujący się tam sprzęt, przez 10 lat nie był wymieniany, bo i po co (niedługo pewnie trzeba będzie, do MPEG-4). Oglądając TVP naziemnie można zauważyć, że podczas ruchu postaci, pomiędzy nią a tłem powstają makrobloki pikseli. Tego defektu nie zauważam na swoim satelitarnym tunerze HD z 2008 r. Mniemam więc, że jest to spowodowane starym sprzętowym dekoderem na nadajniku. Na poparcie tego podam drugi przykład. Mam w domu trzy odtwarzacze DVD. Pierwszy, niefirmowy z 2002 roku, drugi firmowy z 2003 roku i trzeci, firmowy z 2007 r. Oglądając oryginalny film, wytłoczony na DVD-9 (a więc w maksymalnej jakości), na najstarszym DVD, zauważalny jest ten sam defekt obrazu wokół poruszających się obiektów, co z nadajnika naziemnego! Na drugim DVD jest już mniej widoczny, a na tym z 2007 roku zupełnie wyeliminowany. Świadczy to o tym, że nie wystarczy ulepszenie samego systemu kompresji do uzyskania lepszego obrazu. Zresztą, nawet jeśli MPEG-4 zostanie w ciągu najbliższych lat udoskonalony o te kilkanaście procent, to i tak nie umożliwi odbioru kilku kanałów HD więcej w tym samym multipleksie, o czym sam napisałeś w poprzednim poście!

 

Nie chodzi o to czy się starano ale o to że umożliwiono, co może być pretekstem do odszkodowań. Ale dyskusja odnośnie FTA jest bez sensu - TVP powinna wypuścić karty kodowe po 50zł dla płacących abonament (wielu by zapłaciło) i jeszcze by na tym zarobiła. Najgłośniej za FTA krzyczą ci co nie chcą FTV ze względu na niepłacenie abonamentu...

Może być pretekstem, ale jakoś nie jest. Wytłumaczono już, że w przypadku wyjątkowo restrykcyjnych praw licencyjnych, BBC nadaje sygnał tylko naziemnie. TVP mogłaby na ten czas np. kodować sygnał z satelity (tak jak zapowiadano z TVP Sport), ale tylko i wyłącznie na ten okres! Przy nadawaniu FTA nie chodzi o niepłacenie abonamentu, tylko o dostępność sygnału. Większość Polaków ma w domu więcej niż jeden telewizor. Dlaczego mieliby być zmuszani do oglądania platformy TVP tylko na jednym odbiorniku? A nawet jeśli możliwe byłoby uzyskanie dodatkowej karty, to nie wiadomo na jakich zasadach. I jaki byłby limit na gospodarstwo? Trzy? A co, jeśli mam cztery telewizory? Przy FTA można mieć tyle, ile się chce, a to tymczasowe kodowanie można by było przeboleć i obejrzeć mecz na jednym czy dwóch telewizorach w domu, zamiast na czterech. Zresztą, mając tyle telewizorów, idea polega raczej na oglądaniu różnych programów jednocześnie.

 

A satelita ma być co najmniej do czasu uruchomienia wszystkich kanałów TVP w przekazie naziemnym (co pewnie nigdy nie nastąpi bo juz Kołodziejski się zainteresował jakież to kanały TVP chce puścić w mux3 - oby pewnie nie te z których żyją platformy komercyjne a więc TVP HD i TVP Sport :lol2: )

Tak, już pisaliśmy o tym, że wrzucą do multipleksu TVP Polonia i może nawet Belsat TV, byle tylko nie TVP Sport i HD. Mogliby dać TVP Parlament i wytłumaczyć się, że na więcej nie mają miejsca, ale jakoś obecnym władzom TVP nie spieszno do jego uruchomienia. KRRiT też śpi, a ma przecież wciąż wnioski o przyznanie koncesji na płatną część platformy TVP, TVP Parlament i TVP Seriale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że TVP dostanie trzy miejsca w pierwszym multipleksie (TVP 1, 2 i Info) i cały trzeci dla siebie (TVP Polonia, Kultura, Sport, Historia, Parlament, Seriale), dalej brakuje jednego kanału do kompletu. Teoretycznie mógłby to być TVP Cogito, jednak jego powstanie stoi pod dużym znakiem zapytania. Dodatkowo, jeśli wyrzuconoby (za namową KRRiT) TVP Sport, wolne byłyby dwa miejsca. Chyba lepiej, gdyby pozbyto się TVP Polonia (to kanał dla Polonii!) i wrzucono w to miejsce TVP HD. Wiem, że zajmowałby wtedy dwa miejsca kanałów SD, a kanał HD powinien trzy, ale przecież TVP Historia i Parlament nie będą chyba miały takiego samego bitrate jak TVP Sport.

 

Przy okazji przyznania tych koncesji zastanawiam się, jak TVP rozwiąże sprawę dostępności nowych kanałów (o ile oczywiście powstaną, wszyscy pamiętamy historię TVP Rozrywka i Film). Czy zostaną umieszczone na Astrze tylko w DVB-S2 MPEG-4, czy też w DVB-S MPEG-2, które to przecież miało zostać wyłączone w kwietniu 2010.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak TVP Polonia w wiązce kierunkowej na Polskę! :lol2: To udowadnia nam tylko, w jak chorej rzeczywistości żyjemy. Ogranicza się dostęp do TVP Polonia poza granicami Polski (jeśli nie taki był cel, to po co w ogóle dublować ją w MPEG-4?) i usiłuje wcisnąć nam w DVB-T, a blokuje dostęp do TVP Sport i HD, które rzeczywiście mogłyby (ale tego nie robiły!) budzić pewne wątpliwości. O tym, że TVP współpracuje tylko z n, mogliśmy się przekonać na starcie tej platformy, kiedy oferowano na wyłączność kanały TVP Rozrywka i Film, zanim w ogóle powstały!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i taka piękna wiązka się marnuje, otrzymana ponoć za darmo a ściślej za sam fakt podpisania umowy z Astrą! Wydłużona na północ aby objąć Morze Bałtyckie, i jak tu mówić, że nadawca nie dołożył wszelkich starań. Długo będą się smażyć w piekle ci co ją marnują :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać, że liczba tych kanałów powinna wzrosnąć o minimum jeden, a mianowicie - oddzielenie TVP Info i kanałów regionalnych. Nie wyobrażam sobie, by po całkowitym wyłączeniu analogu te programy nadal dzieliły antenę nie umożliwiając całodziennej emisji kanału informacyjnego i skazując regiony na 3,5 h emisji dziennie.

Problem w tym, że wiele ośrodków regionalnych nie jest tak bogatych jak np. TVP Kraków i miałyby duży problem z zapełnieniem 24-godzinnej ramówki. Chyba, że zabrałyby się za tworzenie "zapchajdziur" w stylu programów kulinarnych. Oczywiście chętnie zobaczyłbym na antenie TVP Rzeszów np. programy historyczne, krajoznawcze, wywiady z regionalnymi osobistościami, programy wspominkowe, itd. Tylko czy ośrodki regionalne znajdą na to wszystko pieniądze? Nie mam pojęcia, ale faktem jest, że w 1995 roku rzeszowski kanał regionalny nadawał 9-godzinny program.

 

No tak. Trzeba jakoś rozwiązać ten problem. Jednak chyba nie będziemy ograniczać długości programu TVP Info tylko ze względu na brak możliwości zapełnienia ramówki przez niektóre (bo pewnie nie wszystkie) ośrodki regionalne. Ja to bym jednak dał TVP Info 24 h/dobę i całodzienny program wszystkim ośrodkom. Te, które nie dadzą rady, resztę ramówki mogą wypełnić filmami z archiwum TVP bądź też dogadać się z innym ośrodkiem i stworzyć wspólne pasmo, które jednak nie będzie dominować nad lokalnym. Mogłoby nawet być coś w rodzaju TVP Archiwum właśnie w ramach pasma wspólnego ośrodków lokalnych, tylko że długość tego pasma byłaby odwrotnie proporcjonalna od możliwości produkcyjnych danego ośrodka. A platforma satelitarna dałaby dostęp do tego pasma widzom, których ośrodek stać na długi program - po prostu podglądaliby przez satelitę TVP Archiwum na innym ośrodku :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji że wywołałem wilka z lasu :D Mam pytanie, bo chyba nie było to wytłumaczone czy jakoś uzasadnione? Dlaczego wybrano NDS? Jeśli tworzono tania platformę "dla ludu" to bardziej odpowiedni wydawałby się Conax. Praktycznie każdy tuner wyposażony jest w ten system defaultowo. Moduły Conax sa jednymi z najtańszych. O NDS CI chyba można zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dla ludu" w negatywnym tego słowa znaczeniu platforma TVP tak do końca skierowana nie była, bo po co wybierano standard MPEG-4 czy chociażby NDS jako system kodowania. Wracając do sprawy wyboru NDS Videoguard, podam wypowiedź p. Farfała jeszcze przed wyborem systemu kodowania:

satkurier.pl[/url]":1b8q6dd8]Dla nas istotne są dwa kryteria, a mianowicie cena, gdyż chcemy, żeby ten produkt był jak najtańszy dla klienta końcowego oraz bezpieczeństwo.

Jedno zapewnienie zostało spełnione, a mianowicie bezpieczeństwo. A co do ceny... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że cenowo też korzystnie.

Już nawet nie będę wspominał jak zachowują się ceny sprzętu MPEG-4, HD, bo to oczywiste. Wróć sobie do czasów jak jeszcze kanały nie były kodowane i zobacz jak zachowywała się sprzedaż tunerów przystosowanych do DVB-S2/MPEG-4.

 

Jasne, najlepiej to kupić tuner DVB-S i MPEG-2. Za jakiś czas poszerzenie ofert, mało miejsca, słaba jakość, przejście na DVB-S2 i kolejny tuner trzeba kupić. Straszna krótkowzroczność!

Nie raz była toczona dyskusja na temat Cyfry czy CP, jakie to transpondery zapchane i źle, że w DVB-S i jak to ma fajnie "n"-ka.

 

Częściowo zgodzić się mogę jedynie co do systemu kodowania. Jednak tutaj możliwe jest lepsze wsparcie od "producenta" tegoż szyfrowania niż od innych dostawców (obsługa płatności, itp.).

 

Transpondery satelitarne nie są konieczne dla zapewnia emisji DVB-T, to operator sieci naziemnej ma zapewnić dosył (głównie światłowodowy i radioliniowy) zdublowany i zabezpieczony. Nie musi on w ogóle korzystać z satelity. Obecnie satelita jest potrzebny dla kablówek które mają problem z odbiorem naziemnym, w przyszłości odbiór naziemny będzie bezproblemowy więc dodatkowy dosył sat jest zbędny. Ludzie i tak nie mają anten na Astrę a na Hotbirdzie jest to samo więc dla ludzi oglądających TVP dublowanie tego co jest na Hotbirdzie na Astrze nie ma sensu.

Najlepiej to spuścić wszystkie satelity w atmosferę! Niepotrzebne! Ech...

100% ludności korzysta tylko z HB? Zakaz odbioru z innych pozycji? To nie Białoruś czy Chiny.

Na HB, Astrze, Amosie, Eurobirdzie - wszędzie to samo, idealne kopie, nawet PIDy się zgadzają. :roll:

Co za człowiek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platforma TVP miała założenie "rozwojowej", zwiększanie liczby kanałów, itp. Natomiast oferta TNK to jest jak najtaniej i bez planów na przyszłą rozbudowę. Oferta TNK przecież praktycznie się nie zmieniła (nie było istotnych zmian, tylko zastąpienie zlikwidowanego kanału), a oferta bazuje na kanałach już wcześniej nadawanych w MPEG-2 jakby z konieczności (z drobnymi wyjątkami).

Wybór DVB-S2 to jest "trend" ogólnoeuropejski dla nowo tworzonych projektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji że wywołałem wilka z lasu :D Mam pytanie, bo chyba nie było to wytłumaczone czy jakoś uzasadnione? Dlaczego wybrano NDS? Jeśli tworzono tania platformę "dla ludu" to bardziej odpowiedni wydawałby się Conax. Praktycznie każdy tuner wyposażony jest w ten system defaultowo. Moduły Conax sa jednymi z najtańszych. O NDS CI chyba można zapomnieć.

Odp: Oferta NDS do obsługi naziemnej infrastruktury została wybrana już w 2008 r. Można ją było oczywiście zmienić i było to brane bardzo poważnie pod uwagę. Niemniej NDS jest jednym z najbezpieczneiejszych systemów (nie sprawdzałem u źródła tej informacji, ale podobno Sky D zmienił już jakiś czas temu system właśnie na Videoguard po spiratowaniu wcześniejszego, bodajże Conaxa). Poza tym mogę powiedzieć, że NDS przedstawił szczegółowe i najkorzystniejsze rozwiązanie dla platformy TVP. Co do CI, to rzeczywiście nie jest on możliwy, natomiast CI+ - wiem, że niektóre osoby były tym zawiedzione- już tak.

Co do MPEG 4 i DVB-S2, było to też tłumaczone, więc tylko przypomnę. 1) MPEG 4 na satelicie miał być kompatybilny z MPEG 4 na ziemi (podobno dla producentów hybryd ma to znaczenie), 2) proszę pamiętać, o podstawowym założeniu platformy, a więc niskich kosztach. Na DVB-S trzeba by było prawie 2 razy więcej pojemności (transponderów), nie wspomnę już o HD, bo jeden kanał tego typu w DVB-S, to ponad połowa transpondera, 3) nie wyobrażam sobie platformy TVP już nawet nie za kilka lat, a za kilka/kilkanaście miesięcy przy zwiększającej się na rynku liczbie kanałów HD (ten sam zarzut padał ze strony konkurencji TVP, podczas gdy oni sami już dziś większość nowosprzedawanych stb oferują w HD) i ciągle modernizowanej technologicznie platformie. Zresztą za 2-3 lata nawet u istniejących już platform sprzedaż odbiorników SD będzie marginalna, poniekąd już jest.

 

Wcześniej, czy później dzisiejsi gracze na polskim rynku też przejdą na DVB-S2, jest to tylko kwestia czasu, i to moim zdaniem nie tak odległego. Wniosek z tego taki, że biorąc pod uwagę średnią żywotność stb (2 lata; nie piszę jak długi jest w ogóle okres żywotności stb, tylko o jego amortyzacji) oraz już dzisiejszą sprzedaż przede wszystkim odbiorników HD na platformach, rozwiązanie proponowane przez TVP miało doprowadzić do sytuacji, że byłaby ona skazana na pozycję lidera. Dlaczego? Bo zawsze wygrywa ten, kto mimo krytyki, nie twierdzę, że bezpodstawnej, wprowadza nowy standard technologiczny, który i tak za kilka lat będzie powszechnie obowiązującym. Wyobraźcie sobie sytuację, że dzisiejszy dekoder HD od cyfry, n, czy cp który po skończeniu umowy możecie kupić za stosunkowo nieduże pieniądze mógłby Wam służyć bez żadnych dodatkowych opłat jako dekoder do FTA platformy TVP.

Powiem brutalnie, model przygotowany przez TVP "żerował" w pozytywnym tego słowa znaczeniu na 3 już istniejących platformach. Jestem przekonany, że po 3 latach, oferta TVP przejełaby ok. 80% klientów pakietów socjalnych wszystkich innych platform. Bo po co płacić za coś, co można mieć za darmo. Do tego użytkownicy całego rynku mięliby namacalny dowód na różnicę między abonamentem rtv, i tym co za niego dostają, a abonamentem komercyjnych platform. Skończyłyby się tłumaczenia: nie płacę abonamentu, bo mam kablówkę albo komercyjną satelitę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@p.f.

Odnośnie pierwszego postu - MPEG-4 to MPEG-4 i nie ma znczenia czym "transportujesz" stumień może być to nawet plik na dysku komputera w którym obraz skompresowano w MPEG-4 więc nie ma znaczenia czy jest to DVB-S czy DVB-T.

Co do NDS to chyba nie jest tak że wybrano go bo jest najbezpieczniejszy, odpowiedz sobie na pytanie kto będzie próbował zlamać zabezpieczenie dla oglądania TVP jak ma niekodowane w DVB-T i jeszcze długo w analogu i w TNK też, no i szczerze to nie ma bardzo co tam oglądać, poza tym super zabezpieczenie kosztuje sporo - więc zmarnują pieniądze które płacę za abonament a dekodera z NDS lub modułu z kartą nikt mi ekstra free nie da, najodpowiedniejszym i najtańszym będzie jednak - przeczytaj wyżej co napisał @GieKa bo to chyba najlepsza opcja lecz wtedy według mnie osoby płacące abonament powinny dostać karty od TVP a tuner który wtedy będzie zdecydowanie tańszy i dostępniejszy, to już jak kogo będzie stać, mam na myśli że jeśli mam kasę to kupię wypasiony tuner w sklepie a jak będę jedyś oczywiście jak dożyję - emerytem to za parę złotych "dekoder socjalny" bo prawda jest taka że abonament płacą w większości ludzie nie najlepiej uposażeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym NDSem nie byłoby takiej tragedii, bo TVP sprzedawałaby same karty, a jak wiadomo w wielu odbiornikach z modułami uniwersalnymi karty NDS działają. Nie wiem jak byłoby z odmianą dla TVP ale myślę, że działały by.

Nawet jak 15 września odkodowano paczkę TVP z Astry to już była dobra oferta dla ludzi. Każdego dnia dzwoniło do mnie kilka osób z zapytaniem o ofertę i jak to odbierać. Od zakupu odstraszała jedynie cena. Rozmowa zwykle kończyła się na tym, że "zdzwonimy" się w połowie grudnia. No i wiadomo co wyszło niestety...

 

W tym poście @Wizjoner pokazał nowszą wersję mapy zasięgu wiązki TVP - jest jeszcze bardziej ograniczona.

 

Jedynym wytłumaczeniem kodowania TVP jest działanie LOBBY.

Tak jak w wielu innych dziedzinach (od energii po medycynę). I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego platforma TVP by miała powodzenie:

1. Astra 19,2E

- Nie zapchany badziewiem, takie kanały jak: typu erotyka, arabskie itp.

- Lepsza jakość świadczonych kanałów jest na Astrze

- Lepszy odbiór już antena 60, dobrze odbierze Ci sygnał DVB-S2/MPEG-4

2. NDS Videoguard

- Najbezpieczniejszy system kodowania

- EPG na pełne 7 dni

- DVR, VOD, impulse pay-per-view, oraz interaktywny pomiar widowni

- płatności za pomocą smsów

- Moduły CI+

- Szybkość wprowadzenia usługi oraz stosunkowo niska cena

3. MPEG-4/DVB-S2

- Więcej kanałów HD w przyszłości

- Rozwój platformy pod względem ilości kanałów

- Interaktywne rozwiązania

 

ale podobno Sky D zmienił już jakiś czas temu system właśnie na Videoguard po spiratowaniu wcześniejszego, bodajże Conaxa).

Nie Conaxa lecz Nagravision. Ale powiem tak Conax, nie jest bezpiecznym systemem.

 

oferta TVP przejełaby ok. 80% klientów pakietów socjalnych wszystkich innych platform. Bo po co płacić za coś, co można mieć za darmo. Do tego użytkownicy całego rynku mięliby namacalny dowód na różnicę między abonamentem rtv, i tym co za niego dostają, a abonamentem komercyjnych platform. Skończyłyby się tłumaczenia: nie płacę abonamentu, bo mam kablówkę albo komercyjną satelitę.

Ja twierdzę że w 99%, bo kto by płacił za pakiet Mini w Cyfrowym Polsacie, Powitalny w Cyfrze+, czy za Telewizję na kartę.

Dodatkowo płacenie za pojedyncze kanały, to była by rewolucja przewrotna na Polskim rynku.

I mogę spokojnie powiedzieć że w pierwszym roku już miała by ok 300 tyś abonentów, a po trzech latach około 1 miliona.

Ale co Orzeł może, nic nie może. Zastraszany, eliminuje dobrych ludzi, lobbowany przez platformy cyfrowe.

Jedynym, który by to wszystko zrobił i dobrze poukładał to był Piotr Farfał.

I dodam, platforma TVP to tylko w takiej formie:

- FTA (kanały TVP wiązce w Spot Beam),

- FTV (kanały komercyjne)

- PAY (kanały płatne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet wtedy gdy mogłem odbierać TVP HD za darmo to i tak nie uważam że Farfał zrobił to dla nas. On to zrobił przeciwko komuś i to w sposób bez przygotowania. Zreszta jak widac po raporcie NIK - nie tylko on wprowadził całkowita partyzantkę w zarządzaniu TVP. Dopuki w TVP nie zapanuje porządek (mam na mysli odejscie polityki) dopóty nie bedzie to porządna telewizja. i nie ważne jest czy Ci co tam siedzą są przeze mnie popierani czy nie. Polska Telewizja publiczna powinna być wolna od polityków i ich wpływów !!!!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja twierdzę że w 99%, bo kto by płacił za pakiet Mini w Cyfrowym Polsacie, Powitalny w Cyfrze+, czy za Telewizję na kartę.

Dodatkowo płacenie za pojedyncze kanały, to była by rewolucja przewrotna na Polskim rynku.

I mogę spokojnie powiedzieć że w pierwszym roku już miała by ok 300 tyś abonentów, a po trzech latach około 1 miliona.

 

a kto bedzie potrzebował platformy satelitarnej jesli 99% bedzie odbierac to samo w DVB-T bez koniecznosci specjalnej anteny i specjalnego tunera?

Start platformy sat po uruchomieniu DVB-T nie ma sensu stad był pośpiech Astry i Farfała.

 

A programy a la carte fajna sprawa ale to oznacza generowanie strat bo taki system w Polsce sie nie zbilansuje. Najpierw niech ktos sprobuje na czyms takim zarobić,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to bez przygotowania?

Piotr Farfał zatwierdził platformę, która była planowana od kilku lat.

Wiesław Łodzikowski stworzył odpowiedni model kształt platformy, dodatkowo uruchomiono Spot beam.

Opierano się na modelu angielskim, dodano wiele innowacyjnych rzeczy, ale przyszedł taki Szwedo, który jeszcze przed zajęciem fotela prezesa, mówił że zamknie platformę TVP, nawet nie znając szczegółów.

Inni prezesi nie mogli bo byli lobbowani przez platformy i do tej pory są. Piotr Farfał podjął się, mimo że był zastraszany.

Ja Ci powiem annaud że ty napisałeś tego posta bez przygotowania.

a kto bedzie potrzebował platformy satelitarnej jesli 99% bedzie odbierac to samo w DVB-T bez koniecznosci specjalnej anteny i specjalnego tunera?

Start platformy sat po uruchomieniu DVB-T nie ma sensu stad był pośpiech Astry i Farfała.

A programy a la carte fajna sprawa ale to oznacza generowanie strat bo taki system w Polsce sie nie zbilansuje. Najpierw niech ktos sprobuje na czyms takim zarobić,

Za pomocą DVB-T na pewno odbierzesz ze 5 kanałów HD, i inne innowacyjne projekty. Telewizory HD stworzone aby obierać kanały HD, a nie SD

Nie odbierzesz, bo nie przechodzimy na standard DVB-T2. Po drugie będziesz miał połowę kanałów kodowanych,że nikomu nie będzie się chciało oglądać DVB-T

Już taki projekt był w Anglii, i padł jak kawka. To samo bedzie u nas.

viperx1, a takie głupoty tu już na forum nie wypisuj, a może jesteś tym kto lobbuje tą platformę TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto bedzie potrzebował platformy satelitarnej jesli 99% bedzie odbierac to samo w DVB-T bez koniecznosci specjalnej anteny i specjalnego tunera?

Start platformy sat po uruchomieniu DVB-T nie ma sensu stad był pośpiech Astry i Farfała.

Proponuję policzyć sobie, ile tak naprawdę Polaków mieści się w tym 1-2%, do których teoretycznie ma nie dotrzeć DVB-T. Wychodzi prawie milion obywateli! A osób, do których sygnał nie dotrze, jest dużo więcej, bo te 98% to tylko liczba oparta na symulacji pokrycia kraju sygnałem. Model sprawdziłby się tylko w przypadku, gdyby każdy mieszkał na płaskiej działce i nie miał żadnych przeszkód terenowych, które zasłaniają mu sygnał. W rzeczywistości wygląda to dużo inaczej. Czy dla tych ludzi nie warto uruchamiać platformy satelitarnej? Poza tym miejmy świadomość tego, że nie wszystkie kanały TVP zmieszczą się do DVB-T, tym bardziej jeśli UKE/KRRiT nie przyzna im trzech miejsc w pierwszym multipleksie, więc satelita mogłaby być świetnym uzupełnieniem. Warunek jest jeden, zakup odbiornika HD combo, którego koszt wynosi obecnie tyle, co zakup oddzielnych tunerów DVB-T MPEG-4 i DVB-S MPEG-2 (!), tyle że takich z kieszeniami na moduł dostępu. Do tego mamy jeden pilot zamiast dwóch i możliwość nagrywania tego na dysk USB, co w telewizorach rzadko się spotyka.

 

A programy a la carte fajna sprawa ale to oznacza generowanie strat bo taki system w Polsce sie nie zbilansuje. Najpierw niech ktos sprobuje na czyms takim zarobić

Przecież było mówione, że TVP wcale nie chce na tym zarabiać! Wystarczy, że model a la carte nie będzie przynosił strat. I tak miało być! Widać, nie spodobało się to właśnie platformom komercyjnym, które chcą zarabiać, a nie pełnić społeczną misję! Tak, tak, platforma TVP miała być misyjna! Bo jak inaczej można nazwać dostarczanie sygnału do widzów jedynie po kosztach związanych z samym utrzymaniem infrastruktury technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...