Skocz do zawartości

MUX-2 problem z odbiorem


mattiu7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Odbieram telewizje naziemna z terenu gminy Słopnice MUX 1, 2, 3 i 6. Antena skierowana na Chorągwice - według DVB-t finder'a odległość 35.9km. 

Średnio na każdym MUX'ie ponad 90% sila sygnał. Problem pojawia się z MUX-2. Caly czas gubiony jest odbiór kanałów przez antenę - mogę oglądac Polsat (przy 90% parametrach), zmienic kanal na TVP i po powrocie na Polsat pojawia sie informacja o braku sygnalu i wszystkie parametry na 0. Lub tez włączając TV nie ma odbioru (informacja o braku sygnalu - parametry na 0), ale wystarczy poczekać chwile na kanale z MUX-2 i nagle obraz się pojawia. Zupełnie nie rozumiem skąd taki problem. Czy chodzi o ustawienie anteny, czy moze kwestie zasilacza. Nie dam sobie reki uciać ale wydaje mi się, ze przed zmianami na MUX'ach (z tamtego roku?) wszystko chodziło bez zarzutów

* Antena TV Telmor ASR Classic MUX8 HD DVB-T/DVB-T2 VHF UHF

* Zasilacz antenowy z separatorem Telmor

* telewizor TLC bez dodatkowego dekodera

Taki zestaw jak chociazby na tej aukcji:  https://allegro.pl/oferta/antena-tv-telmor-asr-classic-mux8-hd-dvb-t-vhf-uhf-6610959033?fbclid=IwAR3AxP8YvP1YmJt87KICjyeCUqVlsxv8pclnpIS5lUHhYtxQ2vfcVf1TegE

 

Jakieś pomysły, będe wdzięczny za kazdą sugestię.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość cały czas oscyluje w okolicach 85-95%

 

Też taka dziwna sprawa jak dla mnie, gdy pokazuje się informacja o braku sygnału wystarczy, że tylko ze lekko przekręcę antenę - chociaż o 1mm i juz pojawia sie obraz z wartościami siły oraz jakości ponad 90%

Edytowane przez mattiu7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, przekręcajac lekko antenę nagle obraz wraca, ale za 1h jest ten sam problem, że obraz magicznie znika na tym MUX-ie. Więc jakby problem wynikał z czegoś innego, skoro lapie jakość na poziomie 90% - antena nie jest w ogole ruszana i nagle gubi zasięg. 

Gdyby to byla jednorazowa sytuacja, ze nie mam kanałow - ruszam antena i wracają to rozumiem, ze jest nie tak ustawiona antena jak powinna byc do wlasciwego odbioru, ale w sytuacji gdy wszystkie parametry są ponad zalecaną miarę, nic nie zmienia sie w calej instalacji antenowej, a nagle tracę caly MUX-2, i tylko MUX-2 a reszta działa bez zarzutów, to chyba jednak coś nie działa jak powinno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mattiu7 napisał(a):

Słopnice MUX 1, 2, 3 i 6. Antena skierowana na Chorągwice - według DVB-t finder'a odległość 35.9km

Słopnice to duża wieś. Twoja lokalizacja jest w dolinie czy gdzieś na wzniesieniu? W tej okolicy - w zależnosci od miejsca - widziałem anteny ustawione na Choragwicę, Przehybę, a nawet na Św. Krzyż lub Tarnów.

Mux-2 odbierasz na k.23? Anteny nie ustawiaj na aplikację, tylko na najlepsze parametry sygnału. Najlepszy odbiór wcale nie musi być z kiernku nadajnika.

Na jakiej wysokości zamontowana antena? Próbowałeś eksperymentować z wysokością jej zawieszenia?

28 minut temu, mattiu7 napisał(a):

wszystkie parametry są ponad zalecaną miarę

Gdyby były OK, to miałbyś bezproblemowy, stabilny odbiór. To są tylko wskazania odbiornika, czyli "fantazja" programisty. Jakie one są w rzeczywistości może pokazac tylko dobry miernik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, K63 napisał(a):

Słopnice to duża wieś. Twoja lokalizacja jest w dolinie czy gdzieś na wzniesieniu? W tej okolicy - w zależnosci od miejsca - widziałem anteny ustawione na Choragwicę, Przehybę, a nawet na Św. Krzyż lub Tarnów.

Mux-2 odbierasz na k.23? Anteny nie ustawiaj na aplikację, tylko na najlepsze parametry sygnału. Najlepszy odbiór wcale nie musi być z kiernku nadajnika.

Na jakiej wysokości zamontowana antena? Próbowałeś eksperymentować z wysokością jej zawieszenia?

 

Więc tak idąc po kolei, od razu chciałbym zaznaczyć że jestem trochę zielony w tych tematach, więc musicie wykazać cierpliwość. 

- lokalizacja - szczerze to ciężko jednoznacznie powiedzieć, wieś jest jednak bardzo górzysta, dom na pewno nie jest w dolinie, ale nie znajduje się tez na wzniesieniu gdzie byłby doskonały zasięg w każdą stronę. 

- wydaje mi się, że na Chorągwice akurat z mojego miejsca jest najlepszy kierunek(tez ktoś kiedyś polecił mi właśnie taka destynacje), stąd właśnie tam się uparłem, ale mogę również spróbować skierować antenę w inna stronę

- tak na k.23 - możecie mi tutaj wyjaśnić, bo czegoś nie rozumiem, skoro wszystkie MUX odbieram z tego samego nadajnika, to dlaczego pozostałe są odbierane bez problemu?

- rozumiem, ze to co pokazuje TV nie jest w 100% miarodajne, ale jeśli i silę i jakość pokazuje na poziomie 85-95% to nawet gdyby to bylo stabilne 70% jakości to chyba mam prawo oczekiwać odbioru sygnału - nawet sygnalu mocno zakłóconego, skokowego, ale nie na 0 %

- antena na poziomie 2 pietra - balkon, czyli jakies 7-8m nad ziemią, w zasadzie nie próbowałem jakoś diametralnie zmieniać jej położenia - 1m w gore/dol na tyle ile pozwala mi uchwyt - moge jeszcze sprobowac np balkon nizej, ale nie wiem czy to dobra opcja, zeby schodzić jeszcze nizej w tym terenie 

- no i tak, jasne ze najlepszy bylby miernik sygnału, ale akurat nie posiadam takiego sprzętu, chyba ze bylibyście w stanie polecić cos w rozsadnej cenie, biorąc pod uwagę, ze użyje tego pewnie 3 raz w zyciu, co jakoś pomogłoby mi w ustawieniu anteny.

 

A i ostatnia rzecz, z tego co piszecie jak rozumiem, tutaj całkowita i jedyna wina jest przez zle ustawienie anteny? Możemy wkluczyć ewentualne problemy z zasilaczem itd? Bo na jakimś forum widziałem taka konwersację, że właśnie powód przerywania sygnału byl typowany zasilacz, ktory powodowal, ze odbierany sygał był zbyt mocny (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wskazań z odbiornika to raczej jest tak jak piszesz, powinien być zapas dla odbioru, ale niekoniecznie tak musi być, widziałem cos takiego, jeden odbiornik (dekoder) pokazywał skaczący sygnał 10-30 i obraz stawał, a telewizor pokazywał siłe i jakość 100 procent dla tego samego kanału. Też mi sie nie wydaje że to musi być ustawienie anteny ale np. telewizor. Możesz sprawdzić sygnał np. na dekoderze? Taka przygodna usterka po zmianie kanału, może na to wskazywać. Zakłócać też może programator czasowy, nie masz przypadkiem czegoś takiego w budynku?

Zobacz sobie ten film o wskazaniach dekodera.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2023 o 22:56, mattiu7 napisał(a):

Nie dam sobie reki uciać ale wydaje mi się, ze przed zmianami na MUX'ach (z tamtego roku?) wszystko chodziło bez zarzutów

 

Nigdzie nie napisałeś, że wykonałeś ponowne wyszukiwanie kanałów po zmianach w muksach. Od tego należy zacząć zanim będziesz kręcić anteną. Na podstawie twojego opisu widzę problem raczej w tym, że telewizor sam nie do końca się odnalazł w nowej rzeczywistości. Sprawdź też czy jest dostępna aktualizacja oprogramowania do niego.

Edytowane przez canton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2023 o 12:46, mattiu7 napisał(a):

tak na k.23 - możecie mi tutaj wyjaśnić, bo czegoś nie rozumiem, skoro wszystkie MUX odbieram z tego samego nadajnika, to dlaczego pozostałe są odbierane bez problemu?

Niestety bywa czasem tak, że wiekszość mux-ów można odbierać stabilnie, a jeden słabo lub - jak u ciebie - w ogóle. Miałem takie przypadki w lokalizacjach dużo korzystniejszych niż Słopnice i stosunkowo blisko nadajnika. Sprawy nie ułatwia to, że mux-y 4,3,2 nadawane są z Choragwicy na sąsiednich kanałach (21,22,23) i przy niezbyt dobrych parametrach sygnału, odbiornik może nie radzić sobie z ich odbiorem. A i mux-6 jest zaraz obok (k.25). Kto wie czy do anteny nie dolatuje równocześnie sygnał mux-2 na k.23 z Tarnowa. :?:

W takiej sytuacji najczęściej pozostaje "wędrówka" z anteną. :-(

W dniu 10.10.2023 o 12:46, mattiu7 napisał(a):

antena na poziomie 2 pietra - balkon, czyli jakies 7-8m nad ziemią, w zasadzie nie próbowałem jakoś diametralnie zmieniać jej położenia - 1m w gore/dol na tyle ile pozwala mi uchwyt - moge jeszcze sprobowac np balkon nizej, ale nie wiem czy to dobra opcja, zeby schodzić jeszcze nizej w tym terenie

Możesz spróbować ze zmianą miejsca na tym samym balkonie, w połączeniu ze zmianą wysokości na uchwycie/maszcie. Jeżeli to nie pomoże, to zejście na niższy balkon wcale nie musi być złym pomysłem. Bywają sytuacje, że nie zawsze im wyżej, jest lepiej - nawet w góach. Niestety to nie my, a antena "wybiera sobie" najlepsze miejsce odbioru.

Na poniższym filmie także problem z odbiorem mux-2 na k.23, tylko że ... w Poznaniu.

 

W dniu 10.10.2023 o 12:46, mattiu7 napisał(a):

no i tak, jasne ze najlepszy bylby miernik sygnału, ale akurat nie posiadam takiego sprzętu, chyba ze bylibyście w stanie polecić cos w rozsadnej cenie, biorąc pod uwagę, ze użyje tego pewnie 3 raz w zyciu, co jakoś pomogłoby mi w ustawieniu anteny

Nie ma sensu kupować miernika. Tym bardziej że na najprostszy musiałbyś wydać co najmniej kikaset złotych. Ponadto trzeba jeszcze umieć interpretować jego wskazania. Taniej wyjdzie instalator z dobrym miernikiem.

 

W dniu 10.10.2023 o 12:46, mattiu7 napisał(a):

Możemy wkluczyć ewentualne problemy z zasilaczem itd?

Nie możemy. Nawet zasilacze Telmora psują się. Co prawda są trwalsze niż te tanie i powszechnie dostępne, ale po pewnym czasie też zaczynają szwankować. W moim "telmor'ze" kondensator wytrzymał kilka lat, ale zasilacz wyprodukowany był w Polsce w latach 90.

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, bardzo dziękuje za wszystkie informacje i podpowiedzi, zacząłem od czegoś prostego - a że nie miałem pod ręką akurat żadnego dekodera do obioru DVB-T2 -  to po prostu podpiąłem inny telewizor i magicznie od 2 dni odbiera wszystkie kanały bez żadnych przerw czy zakłóceń, więc problem wydaje się być rozwiązany, chociaż dalej nie wiem co nie tak moze byc z TV (pomijając jakaś z góry wadę proedukacyjną)  ze zachowuje sie w ten sposób - jest to wgl telewizor marki TCL, gdzie swego czasu uległem chyba magii, ze za mniejsze pieniądze można mieć również dobry sprzęt, jak widać akurat w tym przypadku nie można było.

 

Dzięki za pomoc :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, mattiu7 napisał(a):

podpiąłem inny telewizor i magicznie od 2 dni odbiera wszystkie kanały bez żadnych przerw czy zakłóceń

A mux-2 jakie ma teraz parametry? Podobne do innych?

56 minut temu, mattiu7 napisał(a):

jest to wgl telewizor marki TCL

Sprawdź czy nie ma dla tego modelu jakiejś aktualizacji. Ponadto możesz zrobić reset fabryczny i ponownie zainstalować kanały, ale RĘCZNIE :!: na k.21, 22, 23, 25, 43 i ewentualnie 7 (o ile antena odbiera tę częstotliwość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, K63 napisał(a):

A mux-2 jakie ma teraz parametry? Podobne do innych?

Tak, podobne. 

 

8 godzin temu, K63 napisał(a):

Sprawdź czy nie ma dla tego modelu jakiejś aktualizacji. Ponadto możesz zrobić reset fabryczny i ponownie zainstalować kanały, ale RĘCZNIE :!: na k.21, 22, 23, 25, 43 i ewentualnie 7 (o ile antena odbiera tę częstotliwość).

Tak aktualizację sprawdzałem, zawsze pojawiała się informacja, że nie ma aktualnie dostępnych nowych aktualizacji. Okej, wypróbuję też opcje resetu. A co powinno byc na kanale 7?

W tym momencie wyszukuje mi, jak sie nie mylę, 44 kanały telewizyjne - dokładnie na tych kanałach które wskazujesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nic dziwnego, bo nadawany jest w paśmie VHF i na dodatek w polaryzacji pionowej, co potwierdza informacja producenta ...

Cytat

Antena przystosowana do pracy w paśmie UHF (470-862). W niektórych przypadkach można uzyskać dobry odbiór również w zakresie 174-230
(VHF). Zachowanie w paśmie VHF zależy od polaryzacji nadawania, mocy nadajnika i odległości punku odbioru od nadajnika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do mattiu -7   Na https://emimaps.emitel.pl/ wpisz swoją miejscowość.Wybierając mux pojawi się nadajnik na mapce.Automatycznie dla Twojej lokalizacji  będzie to Rabka.Wybieraj ręcznie(kliknąc na znak nadajnika) Kraków/Chorągwica,pokażą Ci się tam wszystkie informacje.Według wskazań powinieneś przy Twojej antenie odbierać wszystkie muxy prawidłowo.Wszystko jest tam wyłożone jak na tacy.

Co do Twojego problemu z mux-2,to miałem podobną historię.W jednym z dekoderów działo się to samo.Uważam,że jest to wina samej głowicy tam zainstalowanej.Nowy telewizor i drugi dekoder działa prawidłowo. Samą antenę możesz też ustawić na pasku jakości dekodera,czy talewizora.Trochę czasu,spokoju i sam to opanujesz.Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, zefir napisał(a):

Automatycznie dla Twojej lokalizacji  będzie to Rabka.Wybieraj ręcznie(kliknąc na znak nadajnika) Kraków/Chorągwica,pokażą Ci się tam wszystkie informacje.Według wskazań powinieneś przy Twojej antenie odbierać wszystkie muxy prawidłowo.Wszystko jest tam wyłożone jak na tacy.

 

@zefir - znam trochę te okolice i nie jest to tak proste jak w teorii. Są miejsca w których trudno coś odebrać z nadajnika który podpowiada aplikacja, a bez problemu odbiera ten który teoretycznie jest poza zasięgiem. Rabka raczej jest tam nieosiągalna, pomimo że emimaps tak podpowiada. W tej okolicy najłatwiej można odebrać Chorągwicę, ewentualnie Przehybę i w niektórych miejscach Tarnów. Nawet lokalne doświetlenie mux-3 z Limanowej (ok. 3 km) w części Słopnic może być nieosiągalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...