Skocz do zawartości

DVB-T/T2 z Rzeszów (Krosno) / Sucha Góra


metiu20
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

Temat niezbyt żywy, ale zapytam o coś. 

Otóż jaka antenę byście dobrali dla tego nadajnika w przypadku odległości 10 km i gdy jest bezpośrednia widoczność, ale są długie kable i spliter. 

Odległość do splitera ok. 30 metrów, a za spliterem 2 x 20 metrów. 

Jaka antena obejmie mi zarówno polaryzację H (kanał 29, 31, 32, 35, 43) i V (kanał 6)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel zewnętrzny Bitner XzWDXpekw (ok. 30 metrów) prowadzi do rozgałęźnika aktywnego Badmor z dwoma wyjściami, ale tylko jedno jest teraz zajęte (może to błąd). W razie czego mogę go wymienić na inny. Chyba taki: https://sklep.satserwis.pl/rozgaleznik-sygnalu-ra-2x10.html

Kabel wewnętrzny to Triset Plus. około 20 metrów.

Być może nieco zawyżam te długości.

Jaką antenę byście polecili, żeby odbierać zarówno H jak i V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich kablach i wyłącznie na dwa odbiorniki w takiej lokalizacji rozgałęźnik pasywny dałby radę.

Ale na pewno nie taki jak linkujesz, coś w tym stylu na złącza F https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm

Jaką teraz masz antenę, czy masz jakiś problem z odbiorem?

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbieram jako tako 4 muxy na tej pseudoantenie i na tym rozgałęźniku aktywnym. :)

Teraz chcę kupić normalną antenę zewnętrzną.

Znając już moje kable, mój rozgałęźnik i wiedząc, że chcę odbierać wszystkie muxy i spokojnie mogę wymienić rozgałęźnik, jaką antenę polecacie?

Jeśli to cokolwiek zmienia, to dodam, że od miejsca montażu anteny do rozgałęźnika mam doprowadzone 2 kable Bitner, na wszelki wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden będzie Ci potrzebny nawet jeśli byś założył dwie anteny, to sumowanie zawsze lepiej robić najbliżej anten na maszcie zwrotnicą, więc do rozgałżeźnika wykorzystasz jeden kabel. Ale teoretycznie nic się negatywnego u Ciebie nie stanie jeśli zsumujesz blisko rozgałęźnika, gdyby tak było wygodniej. 

 

Myślę że odbierzesz wszystko na jednej antenie combo, ale z racji odległości uwzględniając tłumienność na kablu chyba lepiej będzie zastosować dwie anteny, osobna na każde pasmo. Wówczas sygnał z VHF będzie mocniejszy, bo zazwyczaj anteny combo mają słabsze parametry dla pasma VHF. 

Mógłbyś w zasadzie na próbę zostać przy tym rozgałęźniku aktywnym. Jeśli ma regulację wzmocnienia zacząć od najmniejszej. 

Anteny oczywiście pasywne z symetryzarorami, kierunkowe, raczej nie bardzo rozbudowane, ale żeby miały jakiś zysk własny.

Piszę z komórki, więc teraz ciężej mi przeglądać strony. Podlinkuję coś jutro, chyba że kolega będzie szybszy :)

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Robinson napisał(a):

Odbieram jako tako 4 muxy

Które? Bo jest ich sześć - mux-1 (k.43), mux-2 (k.32), mux-3 (k.29), mux-4 (k.31) mux-6 (k.35), mux-8 (k.6)? Jakie masz parametry sygnału?

W dniu 14.10.2024 o 13:54, Robinson napisał(a):

w przypadku odległości 10 km i gdy jest bezpośrednia widoczność

Nie wiem jakie jest miejsce odbioru, ale zakładając że jest to np. Krosno (10 km od SG), pole natężenia sygnału powinno być bardzo wysokie. Przy antenie pasywnej o zysku 7-9 dBi, poziom sygnału powinien oscylować pomiędzy 70-80 dBµV. Nawet gdy instalacja (przewody + rozgałęźnik) wytłumią sygnał o ok.12-13 dB, to na gnieździe odbiorników powinno być powyżej 60 dBµV. Czyli bardzo dobrze. Ale to tylko teoria niepoparta pomiarami.

W takich warunkach można byłoby wypróbować antenę LOG Emme Esse 560HV lub combo Dipol 28/5-12/21-48. Rozwiązanie z dwoma antenami - zaproponowane przez @dvbtowiec - jest jednak pewniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...