Skocz do zawartości

Powstaje książka o pirackiej stacji Sky Orunia!


SkyOruniak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To będzie historia grupy pasjonatów, która chciała robić telewizję i pomagać mieszkańcom w czasach, gdzie zdobycie pozwolenia na tworzenie stacji telewizyjnej nie było możliwe, bo aktualne przepisy nie przewidywały istnienia komercyjnych i niezależnych od rządu stacji. Pierwsze rozdziały książki wytłumaczą więc, czemu popularnym prezenterem stacji był kierowca autobusu komunikacji miejskiej, w jaki sposób wykorzystano zezłomowany sprzęt energetyczny, aby stworzyć nadajnik stacji i dlaczego w magnetowidach Sky Oruni rosła zielona trawa.

 

Druga część książki (lata 1994-1996) pokaże usilne próby profesjonalizacji stacji, wytłumaczy fenonem kiczowatych i siermiężnych reklam, pojawią się też tam dwa nesesery lotnicze pełne pieniędzy, które wymownie pokazywał włoski inwestor zainteresowany kupnem stacji. Publikacja ujawni także błyskotliwe pomysły dziennikarzy telewizyjnych, które mocno wyprzedzały lata 90 i społeczne inicjatywy kierowane do mieszkańców gdańskich dzielnic.


Ważnym elementem książki specjalny rozdział o tragicznym pożarze w Hali Stoczni, w którym zginął operator Sky Oruni. Jej zwieńczeniem będą aktualne inicjatywy upamiętnienia tej niezależnej stacji telewizyjnej (w 2024 w kinach zadebiutować ma film fabularny inspirowany historią stacji).


Inna tajemnica, którą rozwiąże książka to przyczyny płacenia dziennikarzom stacji w...telewizorach.

 

Ciekawostki, wspomnienia pracowników, archiwalne filmy i materiały znajdziecie na fanpejdżu:

https://www.facebook.com/KsiazkaoSkyOrunia

 

Termin wydania ksiażki to jesień 2023 roku.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
6 godzin temu, Kirk napisał(a):

Czy ta książka będzie dostępna szeroko w księgarniach, czy raczej tylko przez internet?

 

Tak, książka będzie dostępna do sprzedaży w księgarniach w całym kraju. Będzie też sprzedaż wysyłkowa i pewnie też powstanie ebook.

Zaplanowaliśmy również cykl spotkań promocyjnych, ale będę one miały miejsce raczej w Trójmieście i na terenie Pomorza.

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę czekać i kupię, jak się pojawi. To cenna rzecz, bo ogólnie na polskim rynku wydawniczym jest mało książek dotyczących mediów, a już takich publikacji dotyczących poszczególnych stacji - jak na lekarstwo. Tak jak kojarzę, to Andrzej Tadeusz Kijowski pisał o Nowej Telewizji Warszawa, była też książka o Polsacie, ale poza tym praktycznie nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Godzinę temu, Darek z Ozimka napisał(a):

Ciekawi mnie jedno, czy w/w książka będzie dostępna w Empiku lub innych księgarniach? Z chęcią bym ją przeczytał 🙂

Tu masz listę księgarni: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5093039/wrozka-biskup-i-kasety-wideo-telewizja-sky-orunia-1989-1996

 

Ja na pewno kupię. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kiler napisał(a):

Dzięki za podlinkowanie. Zakup tak ciekawej literatury to sama przyjemność. Też zakupiłem. Będzie czytane ! :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2023 o 16:27, Anita Kaźmierska napisał(a):

Dziś na rynku wydawniczym ukazała się książka „Wróżka, biskup i kasety wideo. Telewizja Sky Orunia (1989-1996)” Grzegorza Bryszewskiego. Nasza redakcja też otrzyma egzemplarz. Spodziewajcie się krótkiej recenzji :)

Świetnie!

Ogromnie dziękuje za zainteresowanie tematem i książką.

Jakby była taka potrzeba lub chęć, to dam się namówić na wywiad czy też rozmowę...

 

Na książki.wp.pl pojawił się fragment "Wróżki...

https://ksiazki.wp.pl/robili-telewizje-za-darmo-i-z-pasji-tak-powstala-legendarna-sky-orunia-6961653889665792a?utm_source=combreak

 

Jest też obszerny wywiad na stronie Dziennika Batyckiego:

https://dziennikbaltycki.pl/rozmowa-o-fenomenie-sky-oruni-i-latach-90-rozmawiamy-z-grzegorzem-bryszewskim-autorem-ksiazki-wrozka-biskup-i-kasety-wideo/ar/c13-18058791

 

Ja w planach mam kilka spotkań literackich, w połowie stycznia spotkanie odbędzie się też w Warszawie - to informacja dla osób spoza Pomorza. 

 

Wszystkie szczegóły związane z książką publikuję regularnie tutaj:

https://www.facebook.com/KsiazkaoSkyOrunia

Edytowane przez SkyOruniak
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja prawdopodobnie w Święta w prezencie dostanę tę książkę o pirackiej tv Sky  Orunia, i będę  z zapartym tchem czytał tę książkę, bo poprosiłem moją siostrę by mi zamówiła na prezent tę książkę o tej pirackej tv a czytałem lubimy czytać.pl że książka ma 160 stron to nie za dużo ale mam nadzieję, że będzie fascynująca i wciągająca lektura. Czy ktoś z Was już przeczytał lub jest w trakcie czytania tej książki?

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...