Skocz do zawartości
  • 0

Monoblock


sheliak
 Udostępnij

Pytanie

Witam

Mam pytanie techniczne odnosnie konwerterów monoblock.

Chciałbym dokonac zakupu owego konwertera, ale najpierw czy moglby mi ktos rozwiac moje wapliwosci? W opisie konwertera jest informacja,ze mozna odbierac jednoczesnie Astre i HB, dalej napisane jest "zasieg 12 stopni" i stad moje pytanie czy takim konwerterm moge ogladac jednoczesnie tylko kanaly z Astry i HB? czy z dowolnego satelity bedacego w zasiegu 12 stopni (po 6 stopni z kazdej strony od glownego satelity). Zakladam ze ustawie sobie glownego satelite HB co w takim razie moge jeszcze zlapac tym konwerterem, jakie satlity? Zdaje sie za pomiedzy astra i HB jest jakis satelita ale nie pamietam jaki.

Bardzo prosze o podpowiedzi, raczkuje dopiero w tych sprawach...

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie wiem o jaki konkretnie konwerter chodzi, ale ogólnie monoblock są to konwertery przeznaczone głównie dla czasz 80 - 90 cm i mają rozstaw 6°, którego nie da się zmienić.

 

Czyli zasada jest taka - jak ustawimy na Hot Bird-a (13.0°E) to będziemy mieć Astrę 1 (19.2°E) - 6.2°, więc ujdzie. Pomiędzy nimi jest Eutelsat W2 (16.0°E), ale jego nie uda się złapać, ponieważ Monoblock nie odbiera całego zakresu 6°, a jedynie dwie krańcowe pozycje.

 

Oczywiście monoblock wcale nie musi byuć mocowany na Hot Bird-a. Ustawiając go na Eutelsata W1 (10.0°E) dostaniemy Eutelsata W2 (16.0°E), ustawiając na Eutelsata W3A (7.0°E) dostaniemy Hot Bird-a (13.0°E) - zawsze gdy jest rozstaw 6° można tak ustawić monoblocka, aby złapał dwie pozycje satelitarne i na tym polega bajer.

 

Widziałem też monoblocki z 3° rozstawu - wtedy można złapać satelity oddalone od siebie o 3°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żeby nie tworzyć nowego wątku zadam dwa pytania.

1. Czy na istniejącej antenie ustawionej na Hot Bird po wyjęciu starego konwertera i włożeniu monoblocka od razu złapie się Astrę?

2. Czy monoblock będzie odbierał Astrę poprawnie na antenie 70 cm?(lub 75, dokładnie nie pamiętam)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość PawelU1981

Jeśli zrobisz wymianę bez ruszenia anteną to powinno wszystko ładnie działać. Możliwe, że będzie konieczność ustawienia samego konwertera w odpowiedniej pozycji i pod odpowednim kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podzielę się moim doświadczeniem w tym oto wątku, a więc kupiłem tego oto monoblocka Golden Interstar Universal Monoblock LNB 0,2dB DISEqC

i niestety na oryginalnej antenie Polsatu (70-75 cm) nie udało mi się go ustawić :( tzn. gdy zamontowałem go w miejsce "singla" odbierał sygnał z HB ale niestety na Astrze 0 % Gdy delikatnie skorygowałem ustawienie anteny złapał Astre na ok 20-25 % lecz sygnał z HB zmalał również do ok 25 % :( Walczyłem z tym dobre 2h ale nic lepszego nie uzyskałem. Narazie powróciłem do mojego singla na którym mam sygnał o mocy ok 60 % (ustawione na oko, lecz do komfortowego odbioru wystarczy) i to mi musi narazie wystarczyć :) Pozdrawiam !

 

Edit: Don_Mag: Nie wklejamy linków do innych sklepów (regulamin)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
witam, czy na antenie 1,2 m jest szansa odbiera hb+astre za pomoca monoblocka ?

 

Według mnie powinno zadziałać. Są na to przynajmniej dwa sposoby:

 

1. Sygnały z Astry i Hotbirda są dosyć mocne, a antena 1,2 m jest wielka, toteż do odboioru tych satelit nie musi być ona ustawiona idealnie — można ustawić się z monoblokiem mniej więcej na pozycje 18°E i 14°E i wszystko będzie grało (sam mam antenę o tym rozmiarze i ustawiając się np. na 25,5°E łapię sygnały z 23°E, a to jest przecież ponad 2° różnicy, a tu mamy tylko około 1°).

 

2. Trzeba zamocować monoblok bliżej czaszy. Ogólnie chodzi tu o to, że każda większa antena niejako "zawiera w sobie" mniejsze anteny. Wszystko zależy od odległości między konwerterem a talerzem. Zamocowanie konwertera w miejscu fabrycznie do tego przeznaczonym oznacza wykorzystanie całej powierzchni anteny. Przybliżając konwerter do czaszy korzystamy tak jakby z mniejszej jej powierzchni. W ten sposób można dojść np. od rozmiaru 120 cm do 80-90 cm, dla którego standardowo przewidziane są monobloki. Nie jest to łatwe, ale wykonalne. Generalnie jednak lepiej wypróbować najpierw opcję nr 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...