Skocz do zawartości

Problem z odbiorem


Vinni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam ten wątek, bo już kompletnie nie wiem co mam zrobić. Po przejściu na DVB-T2 HEVC zakupiłem nowy dekoder, nie chciałem wydawać fortuny, bo to raczej nie ma znaczenia, więc kupiłem zwykłą WIWĘ Lite New, która początkowo sprawowała się poprawnie. Bez problemu odbierałem MUXy, które odbierałem jeszcze przed przejściem na nowy standard. Po jakichś dwóch tygodniach sytuacja jednak zmieniła się diametralnie i odbiór stał się niemożliwy do oglądania przez ciągłe przycinki dźwięku oraz obrazu. Jako iż jakość sygnału rzeczywiście stała się niższa zainwestowałem w aktywny wzmacniacz Opticum WA-20R, po czym po jego uruchomieniu sytuacja ponownie uległa poprawie (jakość sygnału znacznie wzrosła), telewizja zaczęła działać w sposób idealny. Ten stan jednak nie potrwał zbyt długo, bo ponownie po kilkunastu dniach wszystko się popsuło i aktualnie jest problem z jakimkolwiek odbiorem kanałów, już nie mówiąc o odbiorze płynnym. Dodam iż mieszkam w Chojnicach, antena (kierunkowa) jest ustawiona prawidłowo, dookoła nie widzę aby ktokolwiek miał takie problemy z odbiorem jak ja.

Stąd moje pytanie, co jeszcze mogę poprawić? Macie jakiś pomysł, który może pomóc w tak beznadziejnej sytuacji? Wszelkie możliwe opcje, które przyszły mi do głowy już wyczerpałem i nie wiem co jeszcze mogę zrobić, aby móc odbierać telewizję w normalny sposób. Może ktoś z Was miał podobne przygody i wie co mógłbym tutaj poprawić.

Edytowane przez Vinni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem z Chojnic, odbieram z nadajnika Trzeciewiec (63km do nadajnika). Rejon koło wieży ciśnień.

Antena na dachu i bez wzmacniacza, odbiór stabilny od kilku lat. Po przejściu na DVB-T2 nic nie wymieniałem.

Antena to Dipol 44/21-69 Tri Digital, nie jest to antena na VHF i dlatego MUX 8 nie odbieram ale reszta odbiera idealnie.

 

Jaka to antena i gdzie umiejscowiona ? Odbierasz z Trzeciewca czy Gołogóry ?

Edytowane przez Zeusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Vinni napisał:

antena (kierunkowa) jest ustawiona prawidłowo

Skąd taka pewność?

 

23 godziny temu, Vinni napisał:

co jeszcze mogę poprawić?

Przeglądnąć dokładnie całą instalację. Na początek przewód i wszystkie połączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2022 o 15:36, K63 napisał:

Skąd taka pewność?

 

Wcześniej antena odbierała bez żadnych problemów, stąd moje przypuszczenia że jest dobrze ustawiona.

Dzisiaj pokręciłem nią na dobrą sprawę w każdym kierunku, posprawdzałem połączenia i sytuacja poprawiła się na tyle, że coś już odbiera, ale nadal nie wszystkie MUXy znajdujące się na Trzeciewcu.

Nie byłoby problemu, gdyby nie fakt że wszystko działało idealnie nawet już po przejściu nadawania w nowy standard. Później wszystko zaczło się psuć, okresowo poprawiać, a potem znowu psuć.

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mam dwie anteny kierunkowe logarytmiczne ze wzmacniaczem.Praktycnie w okresie tygodnia,w obu nastąpiła ich awaria.Po wymianie,wszystko działa.Dlatego tam sugieruję znależć przyczynę ( może to być,symetryzator,zamiast wmacniacza w tej płytce )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może piorun uderzył w antenę i uszkodził kabel.

DVB-T2 ma trochę inną charakterystykę niż DVB-T i czasami zachodzi konieczność poprawy instalacji antenowej.

Pobierz na smartfona aplikacje DVB-T Finder i ustaw dokładnie na Trzeciewiec. Kręcenie anteną wskazuje że jednak odbierasz z odbicia. Pamiętaj że MUX 3 i MUX 8 masz w Człuchowie.

Tu masz nadajniki: https://emimaps.emitel.pl/

 

Edytowane przez Zeusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponieważ Chojnice leżą częściowo w zasięgu nadajnika Koszalin Gołogóra upewnij się że w dekoderze masz zaprogramowane częstotliwości MUXów z Trzeciewca.

Wiele razy miałem takie sytuacje gdzie zasięgi się pokrywają. Ktoś miał antenę ustawioną np. na kierunek Trzeciewiec a MUXy w dekoderze zaprogramowane były z Kisielic no i cieło...Raz grało dobrze, raz nie grało :-)

Nakupował anten, kabli, wzmacniaczy, sporo się napracował....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...