Skocz do zawartości

Hyde Park


sweet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, lakiman napisał(a):

Szybkie pytanko do osób obcykanych z ekonomii. Jaki może być możliwie najniższy poziom bezrobocia w danym kraju?

Czysto teoretycznie może być nawet zerowe, ale całkowity brak bezrobocia też jest szkodliwy, bo w takim wypadku nie ma konkurencji na rynku pracy, a to negatywnie wpływa na rozwój gospodarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam dziś że już nie tylko do meczy, ale także do filmów.

Zakładając że te fantazje się spełnią, zastanawiam się jak ta aplikacja to wszystko obsłuży i czy w najważniejszym momencie, a więc np. chęci okazania cyfrowego dowodu tożsamości będzie chciała współpracować w każdym momencie, bo do tego została utworzona.

Nie bez znaczenia pozostaną także potencjalne dziury w aplikacji. Im więcej funkcji, tym większe ryzyko powstania takiej dziury i pyk na tacy wszystkie dane o obywatelu.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście czekam na możliwość zastrzeżenie PESEL i do takich rzeczy ta aplikacja została stworzona. Zrobienie z tego VOD jest nierozsądne, jak napisałeś czym więcej funkcji tym może być więcej dziur/wycieków.

Czytałem dzisiaj że docelowo ma być kilkaset funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Zeusek napisał(a):

Osobiście czekam na możliwość zastrzeżenie PESEL

I tu się z Tobą zgodzę.

Mamy poważne ryzyka np. brania kredytów na cudze dane, bez okazywania dowodu tożsamości.

W tym kierunku powinna iść aplikacja, umożliwiać powiadamianie o wszelkich nieautoryzowanych użyciach numeru pesel, do jakichkolwiek umów. I za coś takiego bym przyklasnął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem ma to być zrobione do końca roku. Istnieją już komercyjne takie usługi ale nie uśmiecha mi się nie tylko płacić ale że takie coś powinno być od dawna w m-Obywatel. Prezydent w lipcu podpisał ustawę że centralna baza PESEL powstanie.

 

Niedawno wyrabiałem nowy D.O. i mam już możliwość podpisywania zdalnie, kwestia że jest to praktycznie nie używane (dotychczas). Nadal papiery są najważniejsze.

Edytowane przez Zeusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, gdzie to odnotować, a nie chcę tworzyć dla jednego wpisu kronikarskiego osobnego wątku, ten najbardziej pasuje.
Telewizory TCL z Android 9, a bynajmniej model z 2019 roku otrzymały aktualizację do nowego wyglądu ekranu Home przypominającego wyglądem nowy system Android TV.
Tak samo Flix TV Box na Android TV 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanko do osób obcykanych z ekonomii. Jaki może być możliwie najniższy poziom bezrobocia w danym kraju?
Powinien być jakiś % bezrobotnych, ale nie można rozpatrywać bezrobocia w skali kraju, to za duży obszar.

Inaczej, informacja bezrobocia w skali kraju to informacja śmieciowa, bardziej wiarygodne jest bezrobocie w danej gminie, jak ktoś ma prawo jazdy to w obrębie ilus km.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kisiel95 napisał(a):
W dniu 28.08.2023 o 07:45, dvbtowiec napisał(a):
Nie wiem, gdzie to odnotować, a nie chcę tworzyć dla jednego wpisu kronikarskiego osobnego wątku, ten najbardziej pasuje.
Telewizory TCL z Android 9, a bynajmniej model z 2019 roku otrzymały aktualizację do nowego wyglądu ekranu Home przypominającego wyglądem nowy system Android TV.

Tak samo Flix TV Box na Android TV 9

W ub. tygodniu aktualizację wyglądu Home dostało też Sony.

Chyba to leci masowo, systematycznie na różne urządzenia.

Szczerze powiedziawszy nie bardzo mi się ten układ podoba. Najbardziej brakuje mi możliwości ułożenia kolejności podpowiedzi danych aplikacji. W nowym pulpicie ta kolejność jest ustawiana przez Googla wg popularności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Maross napisał(a):

Tak jest, wystarczy podać dane osobowe, bez okazywania dokumentów, co masz napisane w samym artykule

Cytat

Pożyczkodawcy na ogół wymagają, aby klient podał oprócz numeru PESEL swoje dane, takie jak:

Gdyby tak nie było, nie byłoby tyle wyłudzeń na cudze dane.

Zastrzeżenie numeru pesel to krok w dobrym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Maross napisał(a):

Właśnie, na CUDZE DANE a nie na sam numer pesel.

Jak tak nigdzie nie twierdziłem. Przeczytaj z uwagą raz jeszcze to co zacytowałeś z mojej poprzedniej wypowiedzi. Jest tak jak byk

Cytat

Mamy poważne ryzyka np. brania kredytów na cudze dane, bez okazywania dowodu tożsamości.

 

Zaś zastrzeżenie samego numeru pesel w tym przypadku wystarczy, bo jednak dana w centralnym rejestrze się wyświetli jako "zablokowana", co oznacza że właściciel pesel nie życzy sobie zawierania żadnych umów bez wyraźnej jego zgody na jego dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zły cytat dałem. Zasugerowałem się tym

umożliwiać powiadamianie o wszelkich nieautoryzowanych użyciach numeru pesel

Dlatego napisałem, że samo użycie numeru pesel do niczego nie prowadzi, bo trzeba mieć inne dane.
Zgodzę się, że takie zastrzeżenie peselu to bardzo dobra opcja. Pytanie jak to będzie działać?
Jeśli tylko przez aplikację mobywatel to lipa będzie. Osobiście jej nie posiadam i nigdy nie zainstaluję. Jeśli zaś będzie można to zrobić też przez aplikację bankową i będzie to działać "natychmiastowo" to rozwiązanie jak najbardziej obiecujące. Zastrzegamy PESEL "profilaktycznie" a chcąc wziąć kredyt lub raty to odpowiednio wcześniej można zdjąć blokadę.
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko mObywatel.

Czytałem że także w banku, na poczcie np.

18 minut temu, Maross napisał(a):

Dlatego napisałem, że samo użycie numeru pesel do niczego nie prowadzi, bo trzeba mieć inne dane.

Ale należy założyć że jeśli ktoś ma Twój numer pesel i go używa do zawarcia umowy, to ma także inne dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko mObywatel.
Czytałem że także w banku, na poczcie np.

No to już troszkę gorzej jeśli trzeba będzie iść do placówki i składać papierowe wnioski.
Skoro będzie można w banku to może wprowadzą też przez aplikacje bankowe. Zobaczmy co z tego będzie.
Ale należy założyć że jeśli ktoś ma Twój numer pesel i go używa do zawarcia umowy, to ma także inne dane.

Teoretycznie tak. Jednak takie myślenie jest nie do końca słuszne, bo grom ludzi myśli, że jak podadzą gdzieś sam PESEL to coś im grozi. Ostatnio wiele osób np nie chciało się podpisywać na listach poparcia kandydatów do wyborów, bo jak usłyszało, że trzeba podać PESEL to się od razu wycofywało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dana osobowa. Jak pokazały ostatnie informacje, na podstawie numeru pesel każdy lekarz mógł mieć wgląd w Twoje IKP, a nie tylko lekarz prowadzący, widzieć Twój adres, jakie leki bierzesz, kiedy miałeś wizyty. Ja się w ogóle temu nie dziwię zatem.

Jedna luka w systemie pozwalała uzyskać więcej danych o Tobie. Zatem jeśli ktoś nieuprawniony zna Twój pesel, to jak najbardziej może to być dla Ciebie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też generatory pesel. Sam numer pesel nie stanowi problemu o ile nie jest możliwe w sposób łatwy powiązanie go z innymi danymi osobowymi. 

Przeciętny Kowalski nie ma dostępu do baz danych pesel, a jeśli ktoś Cię zna, lub w sposób nieuprawniony wykorzysta dane z Twojego skserowanego dowodu osobistego to jest problem. 

Jak jednak pokazuje życie jedna luka w IKP pozwalała na uzyskanie o Tobie większej liczby danych. 

Powszechne zastrzeganie pesel w mObywatel rozwiąże mam nadzieję ten problem. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...