Skocz do zawartości

Fale długie i średnie w przyszłość i teraźniejszości


Mateusz2006
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym rozpocząć wątek o falach długich i średnich i ich stanie w przyszłości i obecnie.

W okresie 2007 - 2009 zamilkły nadajniki SRG SSG i RAI na falach średnich i długich.

We Francji jest obowiązek emisji na falach średnich i długich są emitowane tam duble stacji które są na UKF.

Jak wiemy ĆRo wyłącza emisje na falach długie i średnich za kilka dni.

W Polsce na falach długich nadaje tylko Program Pierwszy Polskiego Radia z Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim, które jest z koleji własnościom Polskiego Radia S.A.Natomiast na falach średnich nadaje od 2001 roku spółka Polskie Fale Średnie, która nadaje programy lokalne 2 godziny dziennie reszta to retransmisja Radia AM z Krakowa dawnej retransmitowano regionalne rozgłośnie PR.

Polskie Radio zakończyło w roku 1998 emisje programów na falach średnich jak tłumaczono to przez stan techniczny stacji nadawczych i wysokich kosztów emisji przypomnę że Polskie Radio w tamtym czasie budowało RCN w Solcu Kujawskim po zawaleniu się masztu w Konstantynowie.

Fale średnie w 2001 roku przejęły Polskie Fale Średnie nadawanie na wolnych częstotliwościach które Polska posiadała, które kiedyś na niech Polskie Radio nadawało.

Stację wchodzące w skład PFŚ nadają z nadajników małej mocy przyczym opłata za udzielenie koncesji dla jednego programu kosztuje około 600 zł czyli dość tanio.

Emisja na falach średnich powstała w tych gminach gdzie chciano nadawać programy radiowe ale ze względu na brak miejsca częstotliwości w danej miejscowości.

Wróćmy do fal długich Polsce przyznano dwie częstotliwości na tych falach 225 kHz i 198 kHz (dawnej do 1988 czyli do czasu przed przestrojeniem to było 227 kHz i 200 kHz) przyczym ta pierwsza całodobowe a ta druga w godzinach 8:00-16:00 współdzielona z BBC Radio 4.

W 1991 doszło do zawalenie się masztu RCN Konstantynów koło Gąbina i wtedy do zajechania emisje na falach długich Programu Drugiego Polskiego Radia z prze sto że radiostacja w Raszynie niebyła przystosowana do nadawania dwóch programów radiowych i częstotliwość 198 kHz została zajechania na kilka lat.

W 1999 zostaje oddany do użytku maszt w Solcu Kujawskim a maszt w Raszynie pełnił funkcję awaryjnego dla PR1 masztu na czas konserwacji Solca Kujawskiego tak było do 2009 roku gdy zarząd Polskiego Radia wypowiedział umowę z EmiTel S.A.

Po kilku latach wznowiono emisje na drugiej częstotliwości na falach długich emitowano Polskie Radio Parlament w czasie gdy nie było obrad sejmu i Senatu nadawano jedynkę, Czwórkę dawnej był to BiS i na koniec Polskie Radio dla Zagranicy czyli Program V Polskiego Radia.

W 2009 roku Raszyn zamilkł na falach długich.

W 2014 wyburzono ostatni nadajnik na falach średnich co pozbawiało Polskie Radio możliwość nadawania na falach średnich.

W Niemczech NDR nadaje na falach średnich NDR info Spezial.

Co sądzicie o falach długich i średnich.

Czy Polskie Radio powinno wznowić nadawania na 198 kHz np z dwójką lub PR 24?

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale dla takiej korei północnej żeby emitować jakieś wiadomości o tym jaki jest świat naprawdę,a internet tam jest  niedostępny to może być przydatne. Zawsze można użyć Digital Radio Mondiale i scyfryzować ten zakres-chyba wyjdzie  łatwiej i taniej z DRM niż DAB+ jesli chodzi o nadajniki-słuchałem próbek tego i jakość przyzwoita-chociaż nie do końca naturalne brzmienie..

Edytowane przez RadioFan2021
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, fale krótkie/średnie/długie, to są fale dalekiego zasięgu (w odróżnieniu od UKF'u gdzie w odległości kilkudziesięciu kilometrów od nadajnika już zaczyna się szum); więc przy odpowiedniej mocy jednym nadajnikiem można pokryć zasięgiem naprawdę spory teren; kraj, kontynent, a również i dalej. Przecież ze starego masztu w Konstantynowie PR1 można było odebrać nawet w USA. (Jak było wyżej wspomniane, za pomocą tych zakresów fal można np. docierać z rzetelnymi informacjami do krajów na świecie w których pluralizmu mediów próżno szukać.) Z obecnego nadajnika w Solcu, Jedynkę na długich, słychać po Portugalię, północną Afrykę, po Ural i Bliski Wschód sygnał pewnie też dolatuje. Była o tym kiedyś audycja na antenie Jedynki, chyba z okazji dnia radiowca?, nie pamiętam teraz dokładnie. W tej samej audycji (gościem był ktoś z Polskiego Radia odpowiadający za nadawanie stacji radiowej) było powiedziane, że wykonali badania i 45% słuchaczy odbierających PR1 robi to za pomocą fal długich, co jak powiedzieli - przerosło ich oczekiwania.

Czy przeżytek? - nie powiedziałbym. Bardziej można powiedzieć, że ta część eteru (gdzieniegdzie) jest niedoceniona lub zapomniana. Trochę przypomina to sytuację z satelitarnym pasmem C - praktycznie korzysta się z niego na całym świecie, oprócz Europy.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę dodać iż ofensywa prywatnego radia na falach średnich ruszyła w roku 1995 od koncesji dla Radia TON.

Orange Polska także miało radio na falach średnich o nazwie Trans World Radio.

http://www.archiwum.krrit.gov.pl/dla-nadawcow-i-operatorow/koncesje/wykaz-koncesji-i-decyzji/results,1,1,1,0,0,1,0,0,0,0.html

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na częstotliwości 1467 Khz na falach średnich można słuchać radia Impuls TWR Polska. Nadaje ona w godzinach 21:45 - 22:15 od poniedziałku do piątku. Nadajnik znajduje się gdzieś we Francji, ale zapomniałem w jakiej miejscowości. Moc ERP tego nadajnika to 1MW(1000KW). W Wieluniu odbiór bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio powinno pozostać na falach długich i średnich. I to nie kwestia sentymentu ale zwykły zdrowy rozsądek. W czasach kryzysu (wojna, powodzie, trzęsienia ziemi ....)to wlsanie na tych falach można nadawać komunikaty dla ludności. Inna sprawa to posiadanie takich odbiorników, dziś ciężko kupić radio z pełnym zakresem fal.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

A tymczasem BBC planuję się zwinąć z fal długich i średnich.

Cytat

Zamknięcie Radio 4 LW

Wielka Brytania jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w którym nadal działa usługa radiowa na falach długich, przy czym te pasmo jest coraz mniej wykorzystywane, ponieważ zagraniczni nadawcy wycofują swoje serwisy. Nowoczesne statki są wyposażone w technologię cyfrową, co oznacza, że nie muszą polegać na sygnale z fal długich, aby dotrzeć do nich na morzu z prognozą pogody. Na lądzie wykorzystanie fal długich do odbioru usług nadal spada. Kontrakt BBC z Arqiva w celu utrzymania tego pasma również ma się zakończyć w nadchodzących latach.

 

Zamknięcie BBC Radio 5 Live na falach średnich

Częstotliwości BBC Radio 5 Live na 693 i 900 kHz ucichną do grudnia 2027 r. zgodnie z proponowanym w całej branży odejściem od nadawania na falach średnich.

https://satkurier.pl/news/217892/wiele-kanalow-bbc-do-zamkniecia.html
 

Czyli z falami długimi chodzi o BBC Radio 4 z kultowej częstotliwości 198 kHz.

To właśnie BBC współdzieliło z Polskim Radiem tą częstotliwość.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2022 o 09:56, Mateusz2006 napisał:

Pomimo wydania pozwolenia radio AM z Wielunia nigdy nie ruszyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 23.12.2021 o 14:47, Mateusz2006 napisał:

(...)W Niemczech NDR nadaje na falach średnich NDR info Spezial(...)

Przepraszam że siebie zacytuje.

NDR wyłączyło nadajnik na falach średnich w 2015 roku wraz z innymi członkami ARD.

Na 801 kHz kiedyś nadawał program Bayern 1 późnej był jakiś młodzieżowym a jeszcze późnej Bayern Plus.

783 kHz nadawało MDR info(obecnie MDR Aktuell) choć  znalazłem dane, że był także program nadawany z innych dwóch częstotliwości. Były to Wiederau (783 kHz),Wilsdruff (1044 kHz) i Reichenbach (1188 kHz).

Wczasach NRD nadawano na falach średnich program Radia DDR 1(znane od 1990 jako Radio Aktuell) z nadajnika Wilsdruff (1044 kHz).

 Radio Vltava nadawało z nadajnika Wilsdruff (1044 kHz) w latach 1968-1969.

Na trzeciej częstotliwości nadawano dawnej audycje serbołużyckie.

https://youtu.be/iZ4u4_btEo0

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Muszę wcisnąć swoje pięć groszy bo nie znalazłem tutaj IMHO najistotniejszej zalety AM-u jaką jest prostota odbiornika na te fale i rodzaj modulacji. Wystarczy rozciągnąć kawałek drutu lub podpiąć się do rynny, wykonać uziemienie i przy pomocy słuchawek oraz ołówka i starej żyletki słuchać radia. 

P.S.

Jestem wielkim fanem tego radia i nie wyobrażam sobie, ze można go zlikwidować. To było by BARBARZYŃSTWO. 

Edytowane przez Preskaler
  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

hqdefault.jpg

Na 198 kHz to polecam RADIO KIEROWCÓW które jest dostępne na DAB. I nie jest tak popularny jak AM. Każdy ma radio z falami długimi i średnimi. Nadal lata z radiem nie umiem słuchać na FM. Brakuje mi tego co AM dostarcza. Trzaski. To chyba sentyment do fal LW, MW i SW ( długie , średnie i krótkie fale ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...

Kiedy pływałem, nasz maszt, Programu Pierwszego Polskiego Radia,  który nawiasem mówiąc, jacyś [beep] w czasie remontu zawalili, był najwyższą budowlą Świata.

Byłem dumny, kiedy mogłem słuchać tego radia na wszystkich morzach, oceanach i kontynentach Świata.

A teraz dumny nie jestem. Bo w eterze polski język całkowicie zniknął.

Nawet w U.K. go nie słychać. A nawet radio wolna europa już nie nadaje i Radio Watykan, bo po co. Polskę już nam przecież ukradli.

To tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...