Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, dvbtowiec napisał:

Jest jeszcze jeden aspekt. Ta decyzja by oznaczała że TVP prędko nie uruchomi stałej emisji kanału 4K. 

Wg karty powinności mogłoby to nastąpić w 2024 roku. Ale nie będzie już miejsca. 

Jak TVP będzie chciała pokazywać przyszłoroczne imprezy sportowe w 4K, tego także nie wiem. Na to także zabraknie miejsca jeśli zrezygnują z MUX8. 

 

Pójdzie, wtedy będzie MUX-3 w DVB-T2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, dvbtowiec napisał:

Jest jeszcze jeden aspekt. Ta decyzja by oznaczała że TVP prędko nie uruchomi stałej emisji kanału 4K. 

Wg karty powinności mogłoby to nastąpić w 2024 roku. Ale nie będzie już miejsca. 

Jak TVP będzie chciała pokazywać przyszłoroczne imprezy sportowe w 4K, tego także nie wiem. Na to także zabraknie miejsca jeśli zrezygnują z MUX8. 

 

Do końca przyszłego roku MUX 3 musi przejść na nadawanie w DVB-T2, więc nie zdziwiłbym się gdyby stało się to trochę wcześniej. Albo usuną takie kanaly jak TVP Rozrywka, która to zawsze wylatuje z NTC kiedy potrzebują miejsca oraz TVP Polonia, a bitrate pozostałych kanałów zostanie trochę ścięty. Tak samo nie wiemy kiedy TVP ABC opuści MUX 1, więc na MUX 6 będzie jeszcze trochę wolnego miejsca np. po kanale TVP World.

Edytowane przez September77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że można. We wszystkich pozostałych MUXach podwojono ich pojemność przenosząc identyczny układ kanałów na rozdzielczość HD. Z racji tego że w MUX-3 prawie wszystkie kanały już teraz są w HD, to oprócz przeniesienia pozostałych dwóch stworzy się miejsce na dwa dodatkowe. Albo na TVP 4K.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Należy zauważyć że na MUX8 są także kanały wirtualne.

Plansza TVP Go w MUX6 zjada 1Mb/s. Dodatkowe 3 takie plansze z kanałów wirtualnych da łącznie uboższą o 4Mb/s  ogólną przepływność.

Na MUX ZDF jest ponad 20 kanałów wirtualnych, ale jedna ta sama uniwersalna plansza z informacja o podłączeniu odbiornika do internetu.

Wszystko da się zrobić.

 

Co do "braku" miejsca dla kanałów TVP w NTC, to na MUX-6 są 3 miejsca na kanały HD, więc spokojnie obecne teraz w MUX-8 TVP Kultura i TVP Kobieta się zmieszczą.

4K jest luksusem i wystarczy jako kanał okazjonalny. Takie moje zdanie.

W Włoskim RAI będzie jako HbbTV.

Edytowane przez DanielK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP musi zabrać swój kanał TVP ABC z MUX1 chyba do końca obowiązywania decyzji rezerwacyjnej swojej dla MUX1 na ich slot. Ma ją do 23 września 2023 roku chyba. Zatem musi już wcześniej rozpocząć emisją zdublowaną na innym MUX-ie tego kanału a przynajmniej na miesiąc przed końcem obowiązywania decyzji rezerwacyjnej dla MUX1. Sami oznajmili że nie będą już występować o jej przedłużenie na kolejny okres 10 lat. Zwolnią slot w MUX1 zgodnie z okresem jej trwania czyli do 23 września 2023 roku. Tymczasem wcześniej UKE i KRRiTV powinni ogłosić konkurs na to miejsce dla nadawcy komercyjnego z zakazem ponownego ubiegania się o to miejsce dla TVP. TVP powinna całkowicie mieć zakaz na miejsca w MUX8 i ich przeniesienie z MUX8 do MUX5. Dostali cały dodatkowy MUX ogólnopolski w postaci MUX6 i razem z MUX3 mają 2 takie MUX-y. Jeszcze im mało? Wnoszą do polskiego NTC tylko kanały z dublującymi się treściami jeden powtórką drugiego. I tak w kółko byle więcej ich było. :-( Niech zagospodarują porządnie to co mają w MUX3 i MUX6. 4K nie potrzebne u nas w NTC. :-) Wystarczy by wszystko nadawało w porządnym Full HD. Przy 8 kanałach Full HD w jednym MUX-ie tak jak w MUX1 i MUX2 jakość tego Full HD będzie zachowana na należytym poziomie. :-)

Edytowane przez pablo21
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pablo21 napisał:

TVP musi zabrać swój kanał TVP ABC z MUX1 chyba do końca obowiązywania decyzji rezerwacyjnej swojej dla MUX1 na ich slot. Ma ją do 21 września 2023 roku chyba. Zatem musi już wcześniej rozpocząć emisją zdublowaną na innym MUX-ie tego kanału a przynajmniej na miesiąc przed końcem obowiązywania decyzji rezerwacyjnej dla MUX1. Sami oznajmili że nie będą już występować o jej przedłużenie na kolejny okres 10 lat. Zwolnią slot w MUX1 zgodnie z okresem jej trwania czyli do 23 września 2023 roku. Tymczasem wcześniej UKE i KRRiTV powinni ogłosić konkurs na to miejsce dla nadawcy komercyjnego z zakazem ponownego ubiegania się o to miejsce dla TVP. TVP powinna całkowicie mieć zakaz na miejsca w MUX8 i ich przeniesienie z MUX8 do MUX5. Dostali cały dodatkowy MUX ogólnopolski w postaci MUX6 i razem z MUX3 mają 2 takie MUX-y. Jeszcze im mało? Wnoszą do polskiego NTC tylko kanały z dublującymi się treściami jeden powtórką drugiego. I tak w kółko byle więcej ich było. :-( Niech zagospodarują porządnie to co mają w MUX3 i MUX6. 4K nie potrzebne u nas w NTC. :-) Wystarczy by wszystko nadawało w porządnym Full HD. Przy 8 kanałach Full HD w jednym MUX-ie tak jak w MUX1 i MUX2 jakość tego Full HD będzie zachowana na należytym poziomie. :-)

 

Jak już im zabrać miejsca w MUX-1 i 8 to niech dostaną prawo upchnąć w 3 i 6 tyle kanałów ile są w stanie (HD/4K). Jak potrafią 10 niech będzie 10.

I niby dlaczego mają dublować ABC miesiąc wcześniej na innym MUX-ie?

W ogóle może spróbować przyjąć standard że jest jednak 10 kanałów na MUX? Wtedy można kanały komercyjne z MUX8 przenieść po dwa na MUX1 i dwa na MUX2. TVP na MUX3 i 6 i możemy całkiem wyłączyć MUX8 bez jego przerzucania do 5.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, pablo21 napisał:

Wnoszą do polskiego NTC tylko kanały z dublującymi się treściami jeden powtórką drugiego. I tak w kółko byle więcej ich było. :-(

A Polsat i TVN tak nie robią? Polsat to jest już chyba mistrzem w produkcji kanałów powtórkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michael112 napisał:

 

Jak już im zabrać miejsca w MUX-1 i 8 to niech dostaną prawo upchnąć w 3 i 6 tyle kanałów ile są w stanie (HD/4K). Jak potrafią 10 niech będzie 10.

I niby dlaczego mają dublować ABC miesiąc wcześniej na innym MUX-ie?

W ogóle może spróbować przyjąć standard że jest jednak 10 kanałów na MUX? Wtedy można kanały komercyjne z MUX8 przenieść po dwa na MUX1 i dwa na MUX2. TVP na MUX3 i 6 i możemy całkiem wyłączyć MUX8 bez jego przerzucania do 5.

...ale masz pomysły :) , 10 kanałów już powinno byc dawno standardem w HEVC w PL (już w niektórych krajach nadają po 15 i na naszym kodowanym MUX4 jest dużo kanałów , wolne miejsce i stacje radiowe, hbbtv wiec jak widać po MUX4 da się dużo więcej nadawać), a nawet można ich upchać spokojnie 15, natomiast usunięcie całkowicie MUX8 nie jest dobrym pomysłem (nie ważne czy będzie tam 8 kanałow, czy 1 , czy 15 w hevc, czy nowe czy stare, ale zawsze po usunięciu masz pewną ilość mniej kanałów w paśmie czyli realnie DUŻĄ stratę), to że TVP z MUX8 niedługo MOŻE zrezygnuje w przyszłości bo kończy się im umowa i mogą nie przedłużyć to jest już sprawa TVP - myślę, że to może być całkiem dobra decyzja, jeżeli TVP ma cały MUX3 oraz MUX6 i zbliża się do monopolu, więc ma całkowite dwa duże muxy dla siebie to tyle im powinno wystarczyć. MUX8 oddać w całości dla komercyjnych kanałów po ogłoszeniu nowych konkursów oraz zrobić MUX9 w VHF i lokalne w VHF...

MUX8 gdyby było porozumienie to już dawno może być nadawany w HEVC, wystarczy zrobić umowy dla wszystkich i jeżeli wszyscy się zgodzą to jeden klik i po sprawie, dodać nowe kanały w nowych konkursach na nowe sloty w HEVC lub podzielić je adekwatnie do nadawców obecnych i dodać nowe, nie trzeba tego MUXu przenosić do UHF czy likwidować, te słowa padające z ust Centrum Informacji TVP są bardzo nieprofesjonalne.

Wydaje mi się jednak, że TVP finalnie nie zrezygnuje z tego MUX8, chyba aż tacy nierozumni nie są, moim zdaniem ten nowy prezes ma same złe pomysły i dusi TVP zamiast rozwijać, pewnie jest tam tylko chwilowo, ale nie widać żadnego rozwoju za jego rządów, a tylko ekstremalne cięcia. Nie może być tylko jeden mux w VHF , muszą być minimum 2 ogólnopolskie + lokalne + radio DAB aby ludzie chcieli montować anteny na VHF, wszystko da się upchać i rozwiązać, tylko oni specjalnie tak zrobili aby naziemną zwijać, a nie rozwijać. 

 

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, September77 napisał:

 

Myślisz że nie będzie chętnych na miejsca w MUX 8? Są takie podmioty, które dałyby się pokroić za miejsce w ogólnopolskim multipleksie NTC

Nie będą patrzyli na to, że ten MUX jest w VHF. Trzeba pamiętać że trwają rozmowy (które według mnie i tak nic nie zmienią), więc nadawcy nie będą  chcieli ryzykować, tym że jeżeli ten MUX przejdzie do UHF, to już miejsc w NTC nie dostaną...

 

Poproszę o listę, bo jakoś z ostatnich "przetargów" nie kojarzę tej listy podmiotów.

Edytowane przez MarioPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze komentarze do tej zapowiedzi

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/jak-odbierac-mux-8-mux-5-tvp-kultura-tvp-kobieta-tvp1-tvp2-tvp-info

Cytat

Były menadżer TVP odpowiedzialny za sprawy techniczne przypuszcza, że wciąż może dojść do porozumienia. – Nie pomieszczą kanałów w przyzwoitej jakości obrazu i dźwięku. Zwłaszcza, że nowy prezes TVP Mateusz Matyszkowicz zwiększył liczbę stacji dostępnych naziemnie, wprowadzając TVP Polonia i TVP World. Uruchomiono też TVP Nauka. Chyba, że o czymś nie wiemy i Telewizja Polska chce na przykład połączyć kanały ze swojego portfolio w ramach oszczędności. Bardziej prawdopodobne, że sondowanie rezygnacji z MUX-8 to straszak negocjacyjny, żeby Emitel obniżył cenę – ocenia w rozmowie z wirtualnemedia_pl. Sam operator w tej sprawie odsyła do TVP.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od kilkunastu dni mam problem z odbiorem TVP Kobieta i TVP Kultura. Oraz Zoom, Nowa, WP czyli pewnie mam problem z całym MUX 8. Niby wszystko jest ok, bo rodzice mają te kanały, a mieszkamy w jednym budynku. Problem pojawił się niedawno. Raczej to nie kwestia anteny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej prawdopodobne, że sondowanie rezygnacji z MUX-8 to straszak negocjacyjny, żeby Emitel obniżył cenę

 

Wiadomo, że chodzi tylko o kasę, chcą lepsze warunki wynegocjować i tyle ale robią sobie czarny PR bo już w innych serwisach napisali że kanały znikną z mux8 w czasie dokonanym jako clickbaity więc więcej złego tym robią sobie i innym niż dobrego, nowy prezes i kilka innych osób już tam ich nie powinno być za takie informacje, tego typu negocjacje jeżeli nie są zakończone to nie powinno być żadnego info, info powinno być po ich zakończeniu.

 

 

1 godzinę temu, bartek2lp2 napisał:

Ja od kilkunastu dni mam problem z odbiorem TVP Kobieta i TVP Kultura. Oraz Zoom, Nowa, WP czyli pewnie mam problem z całym MUX 8. Niby wszystko jest ok, bo rodzice mają te kanały, a mieszkamy w jednym budynku. Problem pojawił się niedawno. Raczej to nie kwestia anteny

To może być naprawdę wiele czynników, zazwyczaj jest to słaba antena, do VHF powinna być dobra oddzielna antena w stylu dipolowym, bardzo często w zależności od nadajnika i lokalizacji jest przeważnie w polaryzacji pionowej , musisz sprawdzić jaka polaryzacja jest w twoim miejscu i na twoim pobliskim nadajniku MUX8, anteny combo do UHF i VHF zazwyczaj niestety nie dają rady więc stosujemy zwrotnice i podłączany dwie anteny, osobną na UHF i osobna na VHF w odpowiedniej polaryzacji.

Należy także sprawdzić kable, ostatnio miałem sytuacje, gdzie antena była idealna i rozdzielona na 3 telewizory, a tylko jeden nie miał odbioru MUX8, winą okazała się końcówka wtyku, wymieniłem i działa, nie miała zwarcia, wyglądała idealnie ale była uszkodzona. Sygnał UHF przez nią przechodził ale już VHF niestety nie przepuszczała, takie nietypowe usterki też się zdarzają nawet jak nie ma zwarcia i dany element wygląda idealnie to może tłumić dane sygnały. Na forum było już wiele razy wałkowane jaki sprzęt do MUX8, wystarczy poczytać...

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MarioPL napisał:

 

Poproszę o listę, bo jakoś z ostatnich "przetargów" nie kojarzę tej listy podmiotów.

 

Już zmieniłem swoją wypowiedź. Jednak nie rozumiem jaki cel miała twoja? 

7 godzin temu, dvbtowiec napisał:

 

Wedlug mnie TVP nie bez powodu podpisywała umowę tylko na 4 lata. A czy to jest taki straszak negocjacyjny? Obecnie nie potrzebują już tych trzech dodatkowych slotów, ponieważ dostali osiem tylko dla siebie. Z czego w tych trzech nadają 1 w HD i 1 w SD, a w MUX 6 dostali miejsca na 8 kanałów w HD. Tak wiem, że gdy pojawi się TVP 4K, to będzie problem z miejscem, ale to jest kanał, który działa tylko przez miesiąc, a regularną emisję rozpocznie najwcześniej w 2024 roku. Do tego czasu MUX 3 przejdzie na DVB T2, więc miejsce się znajdzie. Na razie Telewizja Polska już chyba nie planuje kolejnych kanałów, poza TV Teen, który to nie będzie tradycyjnym kanałem. Z kolei TVP HD i TVP Seriale już dawno mogły się pojawić w NTC, skoro do tej pory tak się nie stało, to dopóki MUX 3 nie zmieni standard te kanały się nie pojawią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwości czy się znajdzie. W MUX3 także za wiele w HEVC nie zwojują. Obecnie mają w nim 6 kanałów. Dołożą 2 i koniec, a jeszcze muszą gdzieś umieścić kanał ABC.

Bez MUX8 będą usuwać część oferty która teraz jest w MUX6.

Kanał 4K na stałe zajmie przynajmniej połowę MUX6, czyli 4 kanały HD.

Chyba że 4K nie będzie w naziemnej, bo wszystko się może zmienić za 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dvbtowiec napisał:

Mam wątpliwości czy się znajdzie. W MUX3 także za wiele w HEVC nie zwojują. Obecnie mają w nim 6 kanałów. Dołożą 2 i koniec, a jeszcze muszą gdzieś umieścić kanał ABC.

Bez MUX8 będą usuwać część oferty która teraz jest w MUX6.

Kanał 4K na stałe zajmie przynajmniej połowę MUX6, czyli 4 kanały HD.

Chyba że 4K nie będzie w naziemnej, bo wszystko się może zmienić za 2 lata.

Ja Ci mówię że 4K nie będzie w ofercie ich NTC. Tylko jako płatny kanał w ofertach pay TV na sat. i w kablu. :-) Tak jak kiedyś TVP HD. :-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym brakiem miejsca na kanały TVP to jakiś mit jest.

Kanał 4k jak pisałem wcześniej to luksus.

Kryzys idzie i ja bym go w ogóle na stałe nie uruchamiał i tyle.

A okazjonalnie to mozna na jakiś czas zmniejszyć rozdzielczość innych programów w danym multipleksie.

Gdzie na świecie jest na stałe linerany kanał 4K nadawany naziemnie - nie w HbbTV? Czekam na info ;)

Całą resztę kanałów TVP zmieści się na 2 multipleksy DVB-T2 HEVC.

 

Wracając do wątku MUX-8. Chyba EmiTel więcej zarobi nadając MUX-5 na UHF niż mieć obłożenie 4/7 na MUX-8 VHF?

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, DanielK napisał:

Wracając do wątku MUX-8. Chyba EmiTel więcej zarobi nadając MUX-5 na UHF niż mieć obłożenie 4/7 na MUX-8 VHF?

 

heheheh ale teorie masz z kosmosu :) Chyba więcej zarabia się na dwóch muxach (5 i 8 ) niż tylko na jednym (5), po za tym koszty są złożone np. ilość nadajników danego mux, itd. itd.  

MUX5 i tak powstanie nawet jak będzie MUX8, co ma piernik do wiatraka, więc nie rozumiem dlaczego chcesz aby było mniej muxów ? Płacą ci za to żeby było mniej muxów ?

TVP dostanie nowego prezesa i zaraz pojawi się m.in. TVP Muzyka, TVP Retro, TVP Film, po za tym do naziemnej pewnie wejdzie jeszcze m.in. TVP HD, więc miejsca zawsze będzie brakować, kryzysu w państwówce nie ma  !

 

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dvbtowiec napisał:

Mam wątpliwości czy się znajdzie. W MUX3 także za wiele w HEVC nie zwojują. Obecnie mają w nim 6 kanałów. Dołożą 2 i koniec, a jeszcze muszą gdzieś umieścić kanał ABC.

 

W obecnym standardzie DVB-T Telewizja Polska zmieściła 10 kanałów SD. Jeżeli przyjmiemy że każdy slot dla kanału SD po przejściu na DVB-T2 stanie się slotem HD, to w MUX 3 zmieścimy 10 kanałów w HD. Na przykład:

- TVP 1 HD

- TVP 2 HD

- TVP 3 HD

- TVP ABC HD

- TVP Dokument HD

- TVP Historia HD

- TVP Kultura HD

- TVP Sport HD

- TVP Info HD

- TVP Rozrywka HD

 

A na MUX 6 jest ograniczenie 8 kanałów. Więc według mnie mogłoby to wyglądać tak:

- TVP Kobieta HD

- TVP Nauka HD 

- TVP Polonia HD

- TVP World / inny kanał TVP

- TVP 4K

 

To właśnie też na MUX 6 dałbym kanaly wirtualne:

- TVP Kultura 2 (HbbTV)

- TVP Historia 2 (HbbTV)

- TVP ABC 2 (HbbTV)

- TV Teen (HbbTV)

 

Edytowane przez September77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...