Skocz do zawartości

Operator kablówki, a TV naziemna


Vinni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do osób bardziej obeznanych w temacie telewizji naziemnej i operatorów kablowych. Jeszcze tydzień temu mój operator kablowy poza oferowaniem kanałów w swoich pakietach oferował oczywiście również dostęp do wszystkich możliwych w tym miejscu kanałów telewizji naziemnej. Jednak kilka dni temu możliwość odbioru tych kanałów zniknęła, a operator w zamian wymusza w gruncie rzeczy wykup usługi "Multiroom", aby na drugim urządzeniu móc w ogóle odbierać jakiekolwiek kanały. Swego czasu obiło mi się o uszy, że operator kablowy jest zobligowany do przekazywania sygnału DVB-T do wszystkich swoich abonentów, ale nie wiem czy jest to prawda oraz czy nadal istnieje takowy ewentualny obowiązek. Stąd moje pytanie, kto w tej sytuacji ma rację? Czy operator działa zgodnie z przepisami, czy będę zmuszony do zamontowania własnej anteny, bądź dokupienia dodatkowej usługi? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Moim zdaniem przepis aktualny, ale nie operator, tylko wspólnota mieszkaniowa powinna zapewnić dostęp do bezpłatnej naziemnej telewizji w ramach bezpłatnego podłączenia kablowego do naziemnej anteny zbiorczej jeżeli nie korzystasz z operatora płatnego. Natomiast jak już podłączysz się do operatora płatnego, to on raczej takiego obowiązku nie ma, więc proponuje ci płatny multiroom.

Przepisy nowe zakazują montażu własnych anten na elewacjach, ponieważ to szpeci krajobraz oraz psuje elewacje, po za tym wspólnota mieszkaniowa powinna zagwarantować dostęp do sygnału naziemnego i satelitarnego w ramach anteny zbiorczej DVB-T/S/C.

 

Przykład: moja ciocia miała UPC i zrezygnowała, poprosiła na wniosku wspólnotę mieszkaniową, aby zagwarantowała jej dostęp do bezpłatnej telewizji naziemnej i przyszedł konserwator, który przełączył jej kabel antenowy do naziemnej anteny zbiorczej i ma teraz bezpłatnie.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, pietrek1 napisał:

Moim zdaniem przepis aktualny, ale nie operator, tylko wspólnota mieszkaniowa powinna zapewnić dostęp do bezpłatnej naziemnej telewizji w ramach bezpłatnego podłączenia kablowego do naziemnej anteny zbiorczej jeżeli nie korzystasz z operatora płatnego.

Nie ma takich przepisów. 

Są przepisy obligujące developerów ale tylko oddawanych nowych budynków do wykonania instalacji zbiorczej. 

 

28 minut temu, pietrek1 napisał:

Przepisy nowe zakazują montażu własnych anten na elewacjach, ponieważ to szpeci krajobraz oraz psuje elewacje,

Nie ma takich przepisów. 

 

29 minut temu, pietrek1 napisał:

 

Przykład: moja ciocia miała UPC i zrezygnowała, poprosiła na wniosku wspólnotę mieszkaniową, aby zagwarantowała jej dostęp do bezpłatnej telewizji naziemnej i przyszedł konserwator, który przełączył jej kabel antenowy do naziemnej anteny zbiorczej i ma teraz bezpłatnie.

Widocznie na budynku była taka instalacja. Ale nie musi jej być. Spóldzielnie, czy wspólnoty nie są zobligowane do ich tworzenia. 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest we wspólnotach, ale spółdzielnie mają obowiązek zapewnić swoim lokatorom dostęp do podstawowej oferty telewizyjnej. Jedne stosują się do tego bardziej (mają nawet swoje stacje czołowe świadcząc usługi rtv/net), inne mniej (korzystając ze starych sieci blokowych i jeszcze je konserwując lub korzystając z pośrednika np kablówki). Najczęściej wygląda to tak, że usługa zlecana jest kablówce i to operator ma umowę ze spółdzielnią jako klient biznesowy. Lokator, który chce korzystać z anteny zbiorczej opłaca ustaloną kwotę w czynszu (zazwyczaj kilka zł). Nie ma za darmo, bynajmniej w przeważającej części. Programy najczęściej są w systemie DVB-C i kilka w analogu.

Obecnie większość kablówek odchodzi od tv analogowej. Zostaje jedynie kilka programów, zazwyczaj tzw must carry. Odkodowane są za to programy w DVB-C, odpowiedniki dostępne z naziemnej, ale za to często w HD czego w naziemnej jeszcze nie ma. Trzeba jedynie dysponować telewizorem z tunerem cyfrowym, kablowym lub zewnętrzny tuner kablowy. Wtedy w ramach abonamentu w tv kablowej mamy gratisowy MR na terenie mieszkania.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kfm877 napisał:

Nie wiem jak to jest we wspólnotach, ale spółdzielnie mają obowiązek zapewnić swoim lokatorom dostęp do podstawowej oferty telewizyjnej.

Nie znam takich przepisów które by spółdzielnie do tego obligowały.
https://miastokolobrzeg.pl/wiadomosci/14322-czy-wspolnota-zapewnia-sygnal-telewizyjny.html

Cytat

"Czy to prawda, że administracja mojej wspólnoty, czy też zarząd, ma obowiązek zapewnić mi odbiór w mieszkaniu podstawowego pakietu programów nadawanych przez przekaźniki naziemne?" - pyta nasz czytelnik.

Wspólnota nie ma takiego obowiązku. Kwestia posiadania w domu telewizora i anteny odbiorczej, jest kwestią indywidualną i nie należy do spraw związanych z administracją części wspólnych. Nawet jeśli w budynku czy budynkach wspólnoty znajduje się instalacja anteny zbiorczej, telewizja kablowa lub inna instalacja, kwestia posiadania dostępu do samej telewizji przez właściciela nie jest sprawą wspólnoty, ale dostawcy sygnału, o ile właściciele mają podpisane stosowne umowy.

To że wspólnoty, czy spółdzielnie podpisują umowy z operatorami, czy też same budują instalację zbiorczą wynika wyłącznie z ich wewnętrznych uchwał.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest właśnie umowa z operatorem kablowym w którym odpłatnie wprowadza się sygnał telewizji kablowej podstawowych kanałów. To akurat jest proste przez spółdzielnie czy wspólnoty do osiągnięcia, gdyż wydają zgodę operatorom na działalność na ich budynkach pod warunkami jakie same ustalą :) Zatem umawiają się na takie rozwiązanie i są pozbawione wielu zapytań odnośnie sygnału TV. Odpowiadają że zapewniają taki dostęp za pomocą operatora kablowego.
Operatorzy rozwiązują ten problem na dziś najczęściej poprzez nie kodowanie sygnału kanałów cyfrowych w kablu z pakietu podstawowego odpowiadającego mniej więcej zestawowi jaki jest w NTC.
Ale za tą przyjemność się płaci ok 10zł miesięcznie w zależności od spółdzielni, czyli od umowy.
To jednak nie jest żadnen wymóg ustawowy.

A przynajmniej ja takiego nie znam.

 

Jedyne przepisy jakie zostały wprowadzone obligują tak jak pisałem developerów ale wyłącznie nowo oddawanych budynków do tworzenia instalacji zbiorczych. W takim oddanym budynku wspólnota, czy spółdzielnia musi ta instalację już utrzymywać. Te przepisy dotyczą jednak tylko budynków oddawanych od wejścia w życia rozporządzenia. Ono weszło w życie w 2013 roku chyba, zatem cała masa budynków sprzed wejścia w życie tego rozporządzenia nie jest nim objęta.

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/697855,koniec-z-antenami-satelitarnymi-na-scianach-w-nowych-blokach-tylko-swiatlowody.html

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vinni, nie sprecyzowałem, że chodziło mi o stosunkowe nowe mieszkania, ten zapis nie dotyczy starych budynków:

Nowością wynikającą z wdrożenia przepisów jest obowiązek doprowadzenia do każdego lokalu między innymi światłowodu oraz instalacji umożliwiającej odbiór telewizji satelitarnej i radia UKF. Tak stanowi rozporządzenie dotyczące instalacji telekomunikacyjnych (Dz. U. z dnia 22 listopada 2012, poz. 1289), gwarantujące neutralność technologiczną.

Oznacza to, że nabywając mieszkanie w nowej inwestycji każdy mieszkaniec ma do wyboru ofertę wszystkich dostawców płatnej telewizji, zarówno kablowej jak i satelitarnej lub może wybrać darmową telewizję naziemną. Takie możliwości z pewnością zwiększą konkurencję, a co za tym idzie mogą prowadzić do korzystniejszych cenowo ofert od operatorów kablowych.

 

W każdym nowym budynku wielorodzinnym, który otrzymał pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku, obowiązują przepisy prawne nakładające na dewelopera obowiązek wykonania łączy zapewniających mieszkańcom dostęp do internetu i telewizji bez względu na technologię stosowaną przez dostawcę tych usług i tyle. Obowiązek jest m.in. po to aby nie montować 1000 anten na nowych budynkach co szpeci i psuje elewację - po prostu po to żeby była jedna instalacja zbiorcza dla wszystkich mieszkańców nowych budynków, która obejmuje również bezpłatną naziemną.

 

Zakazu montażu swoich anten nie ma jako tako, ale logiczne jest, że jeżeli jest nowa elewacja i istnieje czynna instalacja zbiorcza to warto z niej korzystać - nie trzeba prosić się o wyznaczenie miejsca montażu swojej anteny dodatkowej, gdzie często w praktyce jest odmowa z prośbą o użytkowanie instalacji zbiorczej, naprawdę jest mało bloków, gdzie nie ma instalacji zbiorczej (nawet w starych blokach jest bardzo często dostęp do anten zbiorczych bez żadnego problemu). Wyroki sądowe były różne, EU ciśnie na niezależność, ale sąsiad który stwierdzi że twoja instalacja narusza elewacje i zasłania mu słońce też często wygra w sądzie, więc jak nie ma potrzeby instalowania swojej instalacji a jest czynna antena zbiorcza to warto z niej korzystać.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2021 o 00:12, pietrek1 napisał:

Zakazu montażu swoich anten nie ma jako tako, ale logiczne jest, że jeżeli jest nowa elewacja i istnieje czynna instalacja zbiorcza to warto z niej korzystać - nie trzeba prosić się o wyznaczenie miejsca montażu swojej anteny dodatkowej, gdzie często w praktyce jest odmowa z prośbą o użytkowanie instalacji zbiorczej

Ale kombinujesz :) Wiesz że na blokach są także balkony? Montaż do barierek nie wymaga żadnych zezwoleń.

 

W dniu 29.10.2021 o 00:12, pietrek1 napisał:

naprawdę jest mało bloków, gdzie nie ma instalacji zbiorczej (nawet w starych blokach jest bardzo często dostęp do anten zbiorczych bez żadnego problemu).

Naorawdę nie wiem skąd masz takie dane. Znam bardzo wiele bloków w swoim mieście które takiej instalacji nie posiadają. W moim odczuciu jest ich więcej niż tych które posiadają. 

 

W dniu 29.10.2021 o 00:12, pietrek1 napisał:

 EU ciśnie na niezależność, ale sąsiad który stwierdzi że twoja instalacja narusza elewacje i zasłania mu słońce też często wygra w sądzie

Nie obraź się ale bajki opowiadasz :)

Jeśli coś montujesz do elewacji raczej musisz miec zgodę zarządcy. Prawdopodobieństwo że zastawisz sąsiadowi słońce kawałkiem pręta jest równe zeru, a jeszcze mniejsze że pójdzie się z Tobą sądzić i ponosić koszty sądowe i na adwokatów w takiej sprawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od lokalizacji, nie każdy ma balkon od strony nadajników czy sat, nie każdy lubi choinki i nie każdy mieszka w mieście, gdzie większość bloków nie ma zbiorczej anteny :) Co do spraw sądowych to nawet nie komentuje za co ludzie się sądzą, wyobraź sobie że są tacy którzy podają sąsiada do sądu za to, że jego kot przechodzi do drugiego na balkon i robi mu do kwiatków :)
Każdy ma inną lokalizację i warto się zorientować co w danej lokalizacji jest dostępne, łatwo to można sprawdzić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, pietrek1 napisał:

nie każdy mieszka w mieście, gdzie większość bloków nie ma zbiorczej anteny

Już to poruszaliśmy. Spółdzielnie podpisują z kablówkami umowy na pakiety podstawowe. W dużych miastach tak to działa. W takich budynkach nie ma anten zbiorczych, jesteś zdany na łaskę operatora kablowego. 

Po to się takie zabiegi stosuje żeby spółdzielnie nie musiały utrzymywać anteny zbiorczej. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół roku temu "prezes" wspólnoty w której budynku zakładałem antenę satelitarną u lokatora do poręczy balkonu, strasznie się go czepiał, że wiesza swoją antenę podczas gdy doskonale działa antena zbiorcza. Lokator odpowiedział mu, że jak zrobi zbiorczą na Thora i Ukrainę to ją ściągnie. Prezes się zapienił, groził paragrafami, ostatnio tamtędy przejeżdżałem i antena wisi jak wisiała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...