Skocz do zawartości

Router SIM: TP-link TL-MR6400 czy D-Link DWR-921 ?


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, pawel73 napisał:

Jeśli nadajnik Orange jest ok 2km przez pola, a Tmobile ok 400m (widzę z balkonu) to, z którym będzie się łączył router?

 

Widzę, że Orange działa na 1800 i 800 a Tmobile na 1800 i 2100.

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=locations&network=26003&standards=lte&bands=&center=53.287243%2C15.283483&zoom=13

Na 99,9% połączysz się ze stacją T-Mobile. Orange i T-Mobile współpracują w ramach spółki Networks! (poza drobnymi wyjątkami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B535 stoi i działa 😊 Podłączyłem, skonfigurowałem, połączyłem z 5 urządzeniami...4 na 5GHz, 1 na 2,4GHz.

Prędkość jest lepsza niż wcześniej na mobilnym czy z telefonu. Na laptopie uzyskałem pobieranie 28Mbps a na telefonie (wifi z routera) prawie 40Mbps.

Trochę mało 28 jak na laptopa.

Pytanko jaki profil wybrać?:

- Orange internet (domyślny)

- Orange internetipv6

- Auto

 

Kolejny pomiar:

laptop 32Mbps

telefon 35,5Mbps

Edytowane przez pawel73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pawel73 napisał:

Pytanko jaki profil wybrać?:

- Orange internet (domyślny)

- Orange internetipv6

- Auto

Ten, który zadziała. :)

https://www.orange.pl/omnibook/konfiguracja-internetu-mms-sms-w-telefonie

 

Na prędkość to ustawienie tak czy siak nie wpłynie.

 

3 minuty temu, pawel73 napisał:

Na laptopie uzyskałem pobieranie 28Mbps a na telefonie (wifi z routera) prawie 40Mbps.

Jaką kartę sieciową Wi-Fi masz w laptopie?

Czy stojąc przy samym routerze też jest wolniejsza prędkość po Wi-Fi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem otwartą str Orange ale tam nie piszą, który wybrać. Sądziłem, że może ipv6 jest lepszy, szybszy, ale skoro piszesz, że nie ma to wpływu...

Router stoi 60cm od laptopa a 100cm od drzwi balkonowych.

Lenovo Z51-70,  karta Intel(R) Dual Band Wireless AC 3160

Edytowane przez pawel73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. W Ustawieniach na stałe ustawiłem 5GHz dla laptopa.

Szukam programu do zmiany/wymuszania agregacji, żeby potestować pasma.

Dziwią mnie też 2 sprawy:

- w wyszukiwaniu sieci na lapku jest widoczna "sieć ukryta", to samo w Wifi Analizer (hidden)na telefonie i ma ona identyczne parametry i pokrywa się z wykresem mojego routera. Inny jest tylko MAC. Co to jest?

- blisko routera na telefonie prędkość 38-40Mbps a kilka metrów dalej w kuchni prawie 43Mbps. Nie powinno być odwrotnie?

 

Myślałem, że 400m od nadajnika osiągnę z 50-60Mbps. Choć i tak jest dobrze i jest spora poprawa od tego co wcześniej miałem. Na YT spokojnie w 1080p idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LTEHmonitor na Windows.

Zależy od zapchanie nadajnika, największą szybkość uzyskasz rano a najmniejszą po południu.

 

Przetrzep opcje routera czy nie masz zaznaczone ukrytej sieci, u mnie jest opcja ukrywania sieci.

To zależy też od ustawienia oby urządzeń względem siebie, spróbuj router trochę wykręcić.

Edytowane przez Zeusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeusek, chyba znalazłem problem...coś jest nie tak z moją anteną w laptopie. Poszedłem z nim do kuchni a tam ledwo zasięg łapał i prędkość słabiutka. Teraz 100cm od routera są wszystkie kreski. Miałem problem z zawiasami i chyba coś z antenką jest nie tak.

 

W routerze nie ma nic o ukrytej sieci.

Obróciłem router...będę testował z jego położeniem.

Dzięki za link, zaraz zainstaluję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pawel73 napisał:

- w wyszukiwaniu sieci na lapku jest widoczna "sieć ukryta", to samo w Wifi Analizer (hidden)na telefonie i ma ona identyczne parametry i pokrywa się z wykresem mojego routera. Inny jest tylko MAC. Co to jest?

To pewnie jakaś inna sieć Wi-Fi. Zmień kanał Wi-Fi swojej sieci na jakiś mniej zatłoczony jeśli to możliwe.

Generalnie w przypadku Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz warto pamiętać, że ustawiając np. kanał 3 Nasza sieć zajmuje "miejsce" przynajmniej od kanału 1 do 5 (czyli również po 2 sąsiednie w każdą stronę), więc chcąc ustawić optymalnie kanał trzeba o tym pamiętać.

https://en.wikipedia.org/wiki/2.4_GHz_radio_use#Wi-Fi

 

 

3 godziny temu, pawel73 napisał:

chyba znalazłem problem...coś jest nie tak z moją anteną w laptopie. Poszedłem z nim do kuchni a tam ledwo zasięg łapał i prędkość słabiutka. Teraz 100cm od routera są wszystkie kreski. Miałem problem z zawiasami i chyba coś z antenką jest nie tak.

 

22 godziny temu, pawel73 napisał:

Lenovo Z51-70,  karta Intel(R) Dual Band Wireless AC 3160

Jak wspomniano wcześniej karta obsługuje 802.11ac 1x1, czyli w praktyce przy deklarowanych teoretycznie do 433 Mb/s w paśmie 5 GHz powinna "przepuścić" prędkości do około 200-250 Mb/s. Czyli jest dobrze. Jedna antena zamiast dwóch (w większości laptopów i chyba wszystkich współczesnych smartfonach są dwie) może nieco pogorszyć czułość karty (szybkość, też ale przy połączeniu z siecią komórkową o prędkościach rzędu kilkudziesięciu Mb/s mamy spory "zapas" i z jedną anteną, więc w tym przypadku można ten aspekt pominąć), ale nie wydaje mi się, aby to było powodem takiej różnicy pomiędzy smartfonem a laptopem. Wygląda, że w tym laptopie jest zamontowana fabrycznie jedna antena, więc ewentualna rozbudowa byłaby nieco trudniejsza (wymagałaby wygospodarowania miejsca na drugą antenę w pokrywie ze względu na metalową dolną obudowę, która tłumiłaby sygnał anteny zamontowanej w tej części obudowy), więc to sobie "odpuśćmy".

 

Jeśli chodzi o agragację pasm, to prawda. To, że router obsługuje agregację pasm oraz pasma X, Y i Z nie oznacza, że obsłuży też agregację akurat pasm X i Y (może być tak, żę potrafi to np. tylko z pasmami X i Z oraz Y i Z).

 

Tak więc zacznijmy od kwestii kanału routera. Jeśli sygnał w kuchni odbierasz i na telefonie, i na komputerze na paśmie 5 GHz, to zmiana kanału raczej nie pomoże, bo to pasmo jest raczej mało "zatłoczone". Pasmo 5 GHz jest bardziej tłumione przez wszelkie przeszkody, ale jest szersze, więc sieci mają "więcej miejsca", co pozwala na osiągnięcie wyższych prędkości. Co innego w paśmie 2,4 GHz - tam jest często tłoczno (szczególnie w blokach), więc zmiana kanału na mniej kolidujący z sąsiednimi sieciami potrafi zrobić różnicę i tego warto teraz spróbować.

Edytowane przez mp107
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mp107, to nie jest inna sieć bo na 5Ghz nikogo nie ma oprócz mnie. Co innego  na 2,4 wcześniej... szukałem wolnych kanałów bo sąsiedzi się wcinali.

Ale ta ukryta pojawiła się wraz z nowym routerem i wszystkie parametry ma identyczne. Próbowałem się z nią połączyć i woła o wpisanie SSID i hasła. Hasło routera nie pasuje.

 

Co do laptopa chodzi o to, że coś nie łączy przy zawiasach, przewód lub taśma do anteny w ramce ekranu. Dlatego taki słaby zasięg i może też przymula.

 

Z wyborem wymuszonej pary (w B535)  pasm dowiedziałem się z powyższych filmików.

Ustawiłem w LTE H-Monitor pasma 1800 i 2100 takie jakie ma nadajnik Orange (26003) ID: T-33603 (N!)
Suchań, ul. kard. Hlonda - maszt T-Mobile

Tylko czy B535 taką parę obsługuje?

Edytowane przez pawel73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wczoraj potestowałem.

- 1800, 2100, 1800+2100 z bliższego Tmobile, zasięg 4 kreski, pobieranie najszybsze na 1800+2100

- 800, 800+1800 z dalszego Orange, zasięg 5 kresek, prędkość pobierania mniejsza, porównywalna z 1800, 2100 pojedyńczo

 

Co do ukrytej sieci, router jak by dubluje nadawanie i mimo, że w menu to zdublowane nie jest zaznaczone jako aktywne, jest wykrywane jako sieć ukryta. Ale nie wiem o co chodzi. HUA ja nazwałem i HUAWEI też ja zmieniłem bo była dłuższa nazwa.  https://imgur.com/a/a5wTwbq

Edytowane przez pawel73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, zapomniałem że routery Huawei (może nie wszystkie) tworzą sieć ukrytą, jest to dodatkowa sieć. Z tą siecią nie łączysz się, jest to do jakiś celów do sieci mash... teoretycznie ją wyłączysz w opcjach ale zaraz wraca. Nie zwracaj uwagi na nią jeżeli tak masz, u mnie jest.

https://www.szybkiplik.pl/kbcuekRCPC

 

To są pewnie domyślne nazwy sieci, tak jest u mnie

Edytowane przez Zeusek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wykresie się idealnie pokrywają. I na 2,4 i na 5 są sklonowane:

https://imgur.com/a/H47nPAx

https://imgur.com/a/wghCOBs 

Chciałem je jakoś wyłączyć ale się nie da. Skoro tak mówisz to je oleję 😊

 

To już chyba wszystko wiem o B535. Żeby jeszcze prędkość wzrosła do 50-60Mbps i by było super.

Edytowane przez pawel73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...