Skocz do zawartości

Światłowód na słupie


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam, u mnie podobna sytuacja. Robili chyba 2 lata. Kable na słupach. Na słupie skrzynka a ze skrzynki wychodzą kable. Jak mniemam do każdego domu wokół słupa jeden kabel bo tyle zwinietych w kłębek kabli.

 

Rozumiem, że między słupami to światłowód. A między słupem i domem to też światłowód? Bo kabel jest mega cieniutki.

 

Chodzi po domach z Play/Netia stad wiem, że podłączenie na początku marca.

 

Handlowcy nie byli w stanie powedzieć czy jest jakaś opłata za podłączenie itp. czy to wchodzi do domu czy jakaś skrzyneczka na zawnątrz.

 

Jest czas na badanie rynku co i kogo brać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Martinos Dowiedz się z jakiej firmy ten światłowód. Jeśli np. Światłowód Inwestycje to masz dostęp do Play/UPC, T-Mobile, Orange, Netii i Vectry.

Netia najwięcej sobie liczy, T-Mobile wychodzi najtaniej.

W Warszawie (tyle, że w blokach) dają 300 Mbps i pakiet L tv na rok (potem się zmniejsza do S) z Elevenami, HBO, Canal+ "niepremium" itd za 70 zł łącznie i jeszcze chyba 6 miechów gratis ;).

W cenie też router WIFI6 i box z Androidem.

Edytowane przez bgmnt
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bgmnt napisał(a):

@Martinos Dowiedz się z jakiej firmy ten światłowód. Jeśli np. Światłowód Inwestycje to masz dostęp do Play/UPC, T-Mobile, Orange, Netii i Vectry.

Netia najwięcej sobie liczy, T-Mobile wychodzi najtaniej.

W Warszawie (tyle, że w blokach) dają 300 Mbps i pakiet L tv na rok (potem się zmniejsza do S) z Elevenami, HBO, Canal+ "niepremium" itd za 70 zł łącznie i jeszcze chyba 6 miechów gratis ;).

W cenie też router WIFI6 i box z Androidem.

W sumie w t-mobile najbardziej mi pasuje bo mam u nich MagentaBiznes. Liczę, że nadal nielimitowany internet byłby współdzielony na komórki.

TV mnie nie interesuje. Mam to wszystko na dekoderze.

 

IP publiczne czy prywatne? Dla zwykłego użytkownika ma to w ogóle znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Martinos said:

IP publiczne czy prywatne? Dla zwykłego użytkownika ma to w ogóle znaczenie?

Chyba standardowo jest już wszędzie prywatne (nie wiem jak teraz w Orange). I takie wystarczy o ile nie masz jakiegoś specyficznego zapotrzebowania żeby jakieś usługi/sprzęty wystawiać na zewnątrz na publicznym IP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dziś czytam to wszyscy zalecają publiczne ale to chyba głównie dla graczy jak wnioskuję.

Rozmawiałem  z T-mobile. Sprawa wyglada tak, że to kable firmy INEA. Inwestycja POPC. Także T-mobile nie podłącza tylko instaluje już sam modem.

Jak rozumiem do domu kabel doprowadza INEA. Po jej stronie montaż + wyposażenie (gniazda + ONT). Ciekawe jak oni sobie to liczą?

Miał ktoś podobną sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Martinos napisał(a):

jak dziś czytam to wszyscy zalecają publiczne ale to chyba głównie dla graczy jak wnioskuję.

Rozmawiałem  z T-mobile. Sprawa wyglada tak, że to kable firmy INEA. Inwestycja POPC. Także T-mobile nie podłącza tylko instaluje już sam modem.

Jak rozumiem do domu kabel doprowadza INEA. Po jej stronie montaż + wyposażenie (gniazda + ONT). Ciekawe jak oni sobie to liczą?

Miał ktoś podobną sytuację?

Jak pisałem wcześniej  cennik masz u swojego operatora. Mam  też POPC i właściciel to Inea.Choć u Ciebie korzystniej będzie w T-mobile z racji rabatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, czerstwy napisał(a):

Jak pisałem wcześniej  cennik masz u swojego operatora. Mam  też POPC i właściciel to Inea.Choć u Ciebie korzystniej będzie w T-mobile z racji rabatu.

I masz zrobione przez techników INEA zewnętrzne gniazdo, do którego możesz podłączyć swój własny router itp?

Edytowane przez Martinos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazdko czyli  fiberhost i drugie co schodzi do niego kabel mam w pokoju. I do niego mam podłączony modem . Osoby które podłączaja miały juz wszystko. Nic więcej nie mam bo wszystko mam zamontowane tu gdzie oglądam tv i korzystam z internetu. Jedyne z czego nie jestem do końca zadowolony to wi-fi w całym budynku. Budynek niby na jednym poziomie ale grube ściany wszędzie .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, czerstwy napisał(a):

Gniazdko czyli  fiberhost i drugie co schodzi do niego kabel mam w pokoju. I do niego mam podłączony modem . Osoby które podłączaja miały juz wszystko. Nic więcej nie mam bo wszystko mam zamontowane tu gdzie oglądam tv i korzystam z internetu. Jedyne z czego nie jestem do końca zadowolony to wi-fi w całym budynku. Budynek niby na jednym poziomie ale grube ściany wszędzie .

duża róznica między kablem i wifi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Martinos napisał(a):

duża róznica między kablem i wifi?

Praktycznie żadna jeśli masz dobrej klasy router albo zestawy tupu MESH lub WIFi 6 z satelitami. zwykle 1-2 wystarczają na duże domy  po 200-300 m2 czy 1-2 kondygnacyjne. Wiadomo sprzęt musi obsługiwać dane pasma i standardy. 

LAN masz do 1 Gbps 

WiFI 

2G - 56- 300 Mbps   

5G - 300- 900 Mbps 

 

Przy problemach z sygnałem najlepiej zastosować routery z satelitami i naprawdę wystrzegać się jakichkolwiek repeaterów WiFi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie, jeśli macie do wyboru giganta typu T-mobile czy Orange oraz lokalnego dostawcę światłowodu to co wybrać? Jakie są wady i zalety takich dostawców?

Cenowo praktycznie to samo.

 

Wstępnie miałem brać T-mobile (wyszło najtaniej) ale trochę się naczytałem o nich i teraz się waham...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie mały dostawca szybciej naprawi, jak coś się zepsuje. Pod warunkiem, że nie skorzysta z usług pośredników jeżeli chodzi np. o TV. U dużych łatwiej za to chyba o rabat, jak coś będzie nie tak. Małe firmy jednak też lubią wpisywać większość abonamentu, jako usługa TV, jak się bierze razem z internetem. Akurat wujek ma Orange, chyba tylko raz coś się popsuło w ciągu dwóch lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kablu ze słupa którędy macie wprowadzony światłowód do budynku? W jakim miejscu macie gniazdko? Gdzie stoi u was router.

 

U mnie na ulicy podłaczyli w tygodniu już 2 budynki. Zero wiercenia. Wpuszczają przez... kanał wentylacyjny.

Tylko ciekawe jako to później wychodzi na mieszkanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...