Skocz do zawartości

Komputery i programy komputerowe - problemy, dyskusja ogólna


Rekomendowane odpowiedzi

I dlatego wolno działa????

 

A na takich szybkich obrotach nie wyłącza się komputer..?? A Jak się wyłącza to po jakim czasie

 

Grzanie się procesora może zamulać komputer.. I powodować podobne objawy

Komputer jak powiadasz 10 letni powinien mieć czujniki na procesorze.. w biosie zobacz.. (przy starcie sytemu wciśnij F2 lub F1 w zależności od rodzaju płyt..

Z drugiej strony jak oczekujesz sensownie dokładniejszej pomocy to musisz podać .. jaki to komputer jaki procesor i ile i jakiego RAM=u ma na pokładzie No i jaki system operacyjnych tak katujesz reinstalacją /..!!

... Bo tak będziemy mnożyć niepotrzebnie posty.

Jeszcze jedno jak masz pod ręka cd Live z linuxem jakim Ubuntu zobacz czy w ogóle wystartuje a jak wystartuje ..

Za mało danych by udzielać bardziej sensownych informacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam problem mam tego typu,że laptop wyłącza się po włączeniu.Pozmieniałem coś w ustawieniach bios[CPU frequency mode-zmieniłem na "always low"] i chodzi wolniej ale nie wyłącza się już [dziś powróciłem na próbę do ustawień CPU -automatic ale wyłącza się i wróciłem do CPU always low].

A Stało się tak kiedy używałem symulatora[wyłączył laptopa w trakcie],po symulacji nie mogłem włączyć laptopa bo zaraz się wyłączał.Czy jest możliwość sprawdzić gdzieś co go boli?Może ma za niską temperaturę ustawioną gdzieś,albo za szybo się grzeje procesor,teraz po ustawieniu chodzi jakby na pół gwizdka albo i mniej ale przynajmniej nie wyłącza się.Przeskanowałem i nic nie ma antywirusem.Pastę na narządy miał kładzioną świeżą miesiąc temu+odkurzanie i w tym czasie tylko dziś symulator używałem.Symulator jest już usunięty i laptop będzie używany tylko do przeglądania internetu.Miesiąc temu karta graficzna przeszła rebaling na cynowo-ołowianych kuleczkach.Pastę sam już nakładałem kupiłem zwykłą szarą za 7 złoty w strzykawce do jednorazowego użytku.Termopady mieli ale 3 milimetrowe więc odpuściłem bo nie ten wymiar.Nie wiem czy dobrze skręciłem te części po wymianie pasty ale głównie chodzi o te śrubki ze sprężynkami -dałem je na to coś co zakrywa kartę graficzną a czarne zwykłe na to coś w kształcie litery H co zakrywa procesor.Nie znam się w tych sprawach ale cały czas się szkole :mrgreen:

Laptop Toshiba Satellite A2001M8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
... Miesiąc temu karta graficzna przeszła rebaling na cynowo-ołowianych kuleczkach. ...

No to masz odpowiedź.

 

Reballing, to proces niekoniecznie na długo pomagający, zresztą tak samo jak ordynarne wygrzewanie chipa.

 

Według mnie, laptop jest do wyrzucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio musiałem wymienić zasilacz bo komputer coraz częściej stawał.Wszystko już ok a tu dzisiaj znowu zwiecha.Zasilacz odpada więc zacząłem grzebać przy ramie. Mam trzy kości DDR - dwie 1gb i jedną 512 .

 

O co chodzi z tym takowaniem? Czy to ma wpływ na działanie systemu ?

 

Modele kości są identyczne ale jeden 1gb i 512 mają identyczne frequency w cpu-z czyli 133 , 160 i 200 a ten drugi 1gb nie ma tego 133.

 

Każda kość włożona sama uruchamia system jedynie ta bez tego 133 nie działa w pierwszym wsadzie patrząc od płyty głównej. Oba 1gb włożone razem nie działają ale jak dam wszystkie 3 to jest ok .

 

Jak to optymalnie ustawić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio musiałem wymienić zasilacz bo komputer coraz częściej stawał.Wszystko już ok a tu dzisiaj znowu zwiecha.Zasilacz odpada więc zacząłem grzebać przy ramie. Mam trzy kości DDR - dwie 1gb i jedną 512 .

 

O co chodzi z tym takowaniem? Czy to ma wpływ na działanie systemu ?

 

Modele kości są identyczne ale jeden 1gb i 512 mają identyczne frequency w cpu-z czyli 133 , 160 i 200 a ten drugi 1gb nie ma tego 133.

 

Każda kość włożona sama uruchamia system jedynie ta bez tego 133 nie działa w pierwszym wsadzie patrząc od płyty głównej. Oba 1gb włożone razem nie działają ale jak dam wszystkie 3 to jest ok .

 

Jak to optymalnie ustawić ?

 

Musisz zrobić memtest, ale to tylko jak zrobisz tzw. boot-owalny dysk usb (wystarczy pendrive) z dowolną dystrybucją linuksa. Jeżeli problemy pojawiały się od samego początku w takiej konfiguracji, to może to być związane z różnicami między kościami RAM. Jeżeli problemy są świeże, to być może któraś kość jest uszkodzona.

 

Sprawdź również, czy kondensatory na płycie głównej są całe, czy może nie wyciekają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odkopuję temat.

 

Zastanawiam się czy lepiej jest kupić laptopa za ok 2 tys czy dokupić kilka nowych części i podrasować komputer.Nie lubię laptopów, przy komputerze mam większy monitor, głośniki itd.

 

Ile trzeba dołożyć aby z takiego zestawu zrobić nowoczesny komputer aby oglądać mecze online jak na laptopie żeby nie zawieszała się transmisja?

 

Zapwne procesor+płyta główna+ram+grafika

 

płyta Motherboard K8V-XE

procesor AMD Sempron 2500+ 1,40 GHz

1,5 GB RAm

karta ASUS Extreme AX550

dysk Samsung HD 160JJ

monitor Belinea b.display 17"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa. Niestety, ale być może trzeba będzie kupować wszystko od nowa. No może monitor, nagrywarka zostanie. Teraz sporo się w płytach głównych pozmieniało. Odsyłam do chłopaków z PC Format: http://forum.pcformat.pl/Zestawy-komputerowe-f Załóż w/g standaryzacji tam temat i napisz co masz i czego po zestawie oczekujesz. Doradzą ci sprzęt za kasę jaką dysponujesz. Także korzystałem z ich usług w doradztwie kupna PC.

Teraz wszystkie usługi online i streamy nawet legalne jak sport.vod.pl czy Eurosport Player wymagają także przede wszystkim dobrego łącza. Często dostawcy oferują prędkości "do" jakiejś wartości i przeciążone łącza potem się zwieszają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest twoje zdanie - nowy komp czy laptop ?

Pracujesz/uczysz się poza miejscem zamieszkania i potrzebujesz mobilność w tamtych miejscach, ale coś większego niż fon/tablet i bardziej dopasowanego pod programy, których używasz na PC - bierz laptopa. Wolisz pracować w domu i mieć wszystko pod ręką, ale z pełną swobodą rozbudowy tego co posiadasz i dodania w/g potrzeb nowych możliwości przez gniazda rozszerzeń - bierz kompa stacjonarnego. Po długich latach użytkowania laptopa mimo nauki w inny miejscu niż mieszkam wybrałem stacjonarkę. Lepiej mi się na nim pracuje i właśnie ze względu na możliwość rozbudowy, czy podłączanie urządzeń pod gniazda dopasowane do płyty głównej.

Ogólnie laptop stał się takim stacjonarnym kompem, a ja uważam że praca na laptopie powyżej kilku godzin nad jakimś projektem jest po prostu męcząca dla mnie i dla samego laptopa, który jest projektowany pod 2-3h ciągłego działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Jeśli chodzi o dobór sprzętu to ja mogę polecić forum CD-Action. Pamiętam sam się tam radziłem jak kupowałem, a potem gdy posiedziałem trochę w temacie osobiście składałem takie zestawy innym, ale to było jakoś rok temu. Teraz nie jestem niestety za bardzo na czasie, ale jedno mogę Ci powiedzieć, że za 2000 zł możesz mieć znacznie wydajniejszą stacjonarkę od lapka w tej cenie. Też zależy oczywiście do czego będziesz używał sprzętu i czy się dużo przemieszczasz.

 

Ja trochę ponad rok temu złożyłem takie coś: Intel Pentium G2020, MSI B75MA-E33, 4GB RAM, Radeon HD7770. Wyszlo mi za to ok. 1000 zl. Dysk, napęd, zasilacz i obudowe juz mialem, ale to by wyszlo max 1500 zl, a maszyna śmiga pięknie. Jeśli nie grasz to lepiej wziąć lepszy procek, a karta wystarczy zintegrowana. Testowałem Intel HD Graphics i do normalnego użytkowania, oglądania we flashu starcza bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Co kupić i w co inwestować?

 

Pierwsza rada nie baw się w modernizację. Nie warto. Sprzedaj stary komputer w całości. Tak jest lepiej.

Jeśli jesteś graczem i takim co musi grac w super nowości w jak najlepszej wydajności to niestety gruba skarbonka jest potrzebna, na dodatek regularnie napiełniana.

 

Jeśli nie to:

 

Komputer stacjonarny. Hmm wg mnie powoli nie warto. Chyba że dużo pracujesz tylko w domu.

Co do grafiki - typowa bez wodotrysków lub zintegrowana wystarczy. Ja nawet namówiłbym do płyty głównej gdzie praktycznie wszystko już masz zintegrowane.

Procesor - nie warto iść tylko w Gigaherce. Jeśli otwierasz kilka programów jednocześnie to lepiej więcej rdzeni nawet wolniejszych.

Pamiętaj - pamięć RAM przede wszystkim Jej jest zawsze w środowisku Windows za mało. 4GB - nie oszczędzaj. Postaraj się aby była dalsza rozbudowa. Tym bardziej że obecne systemy 64-bitowe może i są wydajniejsze ale tez bardziej głodne na pamięć RAM.

Monitor - polecam 16:9 i nie tylko dla multimediów, ale po prostu na takim formacie wygodniej się pracuje -np. dwa dokumenty otwarte obok siebie. monitor powinien mieć gniazdo HDM (podziękujesz za tę radę).

A teraz dyski. Lepiej dwa jednakowe niż jeden duży. Dwa jednakowe to mirror - a to już daje ochronę przed utratą danych jad padnie dysk. Jeśli utrata danych nie jest problemem to dwa dyski w RAID o - striping będą wydajniejsze od jednego dysku. Unikaj dziwnych chipsetów - nie chcesz mieć problemów to chipset Intela jak procesor Intela. Komputer nie jest po to aby z nim walczyć.

 

Drugi wariant to laptop. Kup tani np. Acer Extensa. Można zrobić wymianę procesora (więcej rdzeni), dołożyć pamięci. Naprawdę nie warto płacić za markę. Dysk - 5400 - wolniejszy ale bateria dłużej popracuje, 7200 szybszy ale szybciej zeżre pad z baterii. Jeśli już laptop to warto stary komp przeznaczyć na dysk sieciowy albo takowy złoży. Typowe darmowe oprogramowanie (Nas4Free, OpenMediaVault) oferuje dodatkowe ciekawe usługi. Wszystkie te programy zakładają jeden mały dysk (nawet 1GB wystarczy!) na system (instalacja 5 minut, odtworzenie konfiguracji kilkanaście sekund), zaś dane to polecam więcej niż jeden dysk - do wyboru dwa w mirrorze, albo trzy w RAID 5. Obsługa macierzy programowa, na wbudowane kontrolery RAID nie zwracaj szczególnej uwagi - nie warto. Monitor przy tym komputerze jest zbędny (raz przy instalacji -potem wszystko robisz przez przeglądarkę internetową). Zaleta jest wygoda: laptop na kolanach, w łóżku, w szkole itd.- a np. torrenty sobie spokojnie są ściągane przez dysk sieciowy :mrgreen: . O tym, że dane masz bezpieczne... A jeszcze jedno dostęp do plików na dysku również z internetu. Ale jest jedno ale. Laptop ma zawsze słaby podsystem dyskowy. Obecne aplikacje są zasobożerne i niestety zmuszają dysk do intensywnej pracy. Ale zyskujesz czasem cenną mobilność. Tablety to się nadają tylko do zabawy i szpanowania.

 

O tym w która stronę iść, sam zdecyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję za rady.

 

A teraz do rzeczy.

Wybieram opcję komputer bo jak coś to laptopa nowego ma siostra.Laptop mi niepotrzebny.Kursuję tylko praca-dom.

 

W sumie lepiej kupić całość bo stary też lepiej sprzedać w całości ( ok 400 zł ? )

 

Chciałbym aby komputer szybko chodził, używam głównie do internetu i tutaj pojawia się pierwsza drażniąca obecnie wada- odtwarzanie online - głos szybciej niż obraz czyli grafika już nie nadąża. Internet mam ok 5 mb . Jak nie pokazują Juve na nc+ to chętnie bym obejrzał w sieci ale tnie się.

 

Chciałbym aby włączając Firefoxa nic nie muliło tylko szybko i sprawnie chodziło. Programy czasami używam,grafika , muzyka , konwetterowanie filmów itp ale nie tak aby otwierać kilka na raz.

 

Gry to dodatek.Czasami w coś pogram ale nie mam ciśnienia na nowości.Wyrosłem z tego,mam 25 lat. Fajnie by było czasami odpalić jakąś dwuletnią Fifę.

 

Czyli komputer do oglądania meczów online bez zacięć za ok 1500 zł. Wiem że to zależy od sieci ale niedawno oglądałem na laptopie i była przepaść od obecnego komputera.

 

dysk twardy nie musi być duży,wystarczy 160 GB. Mam jeszcze 120gb Hitachi pod usb więc mam gdzie gromadzić swoje dane.

 

Co polecacie ? Warto brać z Allegro ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ten SSD dla kompa za 1500zł :roll: Nie o tą szybkość chodzi, a dysk SSD dla danych to bomba zegarowa. Ludzie tam góra systemowe pliki trzymają.

 

@Sorek21 - żadnego syfu z alledrogo, gdzie tylko składaki z części no-name. Forum pcformat, lub cd-action jak doradzał @Boogeyman. To już twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Jeśli chcesz mieć szybki komputer to inwestuj w dysk SSD. Tym bardziej jeśli nie potrzebujesz dużego dysku.

 

Rozbawiłeś mnie.... Te dyski niestety w środowisku Windows są szybsze tylko z nowym wcieleniem archaicznego systemu plików FAT i przy praktycznie pracy jednozadaniowej.

Owszem odczyt jest szybki ale zapis.... Dysk systemowy w Windows niestety nie będzie spokojnym systemem plików jak to sobie można zrobić pod Linuxem (/, /usr, itd... niektóre śmiało mogą być read-only), czy innym Unixem, BSD.

 

Praktyka nabyta z "walką" z wieloma netbookami gdzie od któregoś momentu zaczęto wsadzać dyski SSD zamiast tradycyjnych. Komputery z początku są szybkie ale szybko stają żółwiami. Problemem jest to że o dziwo ale SSD jest bardziej wrażliwe na defragmentację systemu plików - a o nią niestety b. łatwo w systemie Windows. Niestety niezawodność zapisu nie jest lepsza od tradycyjnych dysków. Stare pamięci FLASH typu NOR nie nadawały sie jako odpowiednik dysku twardego gdzie jest dużo operacji zapisu. Zmianę zaoferowały pamięci NAND ale też jednocześnie wprowadziły konieczność oznaczania bad-sector'ów . Niestety NTFS nie jest najoptymalniejszym systemem plików, te z innych systemów operacyjnych są zdecydowanie lepiej zoptymalizowane, ale cofanie się do archaicznego FAT'a z lat 80-tych....

Jedyną zaletą dysków SSD jest pobór mocy. I na tym się kończą ich zalety, bo niska wydajność w realnym środowisku przy wysokiej cenie i niskiej pojemności niestety nie dają żadnych innych "plusów" za SSD.

Problem jaki jeszcze tylko pogarsza to duże rozmiary fizycznych sektorów w pamięciach flash, a niestety w Środowisku Widnows aż roi się od ogromnej liczby często modyfikowanych plików o niewielkich rozmiarach.

Wskazanym były rozmiar logicznego bloku w systemie pików równym rozmiarowi fizycznego sektora ale niestety standardowy program instalatora systemu Windows nie daje takiej możliwości. niestety oznacza to spora utratę wolnego miejsca przez pliki o niewielkich rozmiarach a że rozmiary tych dysków duże nie są...

 

120GB to nie jest tak dużo w świecie Windows. Usługa Windows Update, szybko skonsumuje dziesiątki GB i to przez krótki czas użytkowania komputera. Do tego następca znanego z XP Prefetch czyli ReadyBoost w późnieszych edycjach Windows oraz także usługa przywracania systemu i ma kolejnych pożeraczy miejsca na dysku. Nowe API wykorzystywane w Windows m.in. .NET to wyjątkowe "głodomory" jeśli chodzi o miejsce na dysku.

 

 

Cichy zasilacz. OK, ale nie licz na to że wskazany markowy rozwiąże problem. niestety trzeba wymienić wentylatory na takie, które mają przyzwoitej jakości łożyska kulkowe. "Cichy", "super markowy" zasilacz to nadal masówka. Jeśli nie potrzebujesz wysokiej wydajności (bo np tylko używasz do multimediów i przeglądania internetu) to śmiało można sobie przygotować komputer który nie wymaga wentylatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...