Skocz do zawartości

DVB-T Dolny Śląsk


malinax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam na bezpłatne szkolenia:

1.„Naziemna TV cyfrowa DVB – T” - 3- dniowe szkolenie obejmuje całość zagadnień związanych z odbiorem cyfrowych sygnałów telewizyjnych i radiowych emitowanych przez nadajniki naziemne. Termin szkolenia 19-21 XI 2012, miejsce LWK OHP ul. Zamenhofa 1 Zielona Góra w godzinach 9-17

2.„Projektowanie układów instalacji telewizyjnych z wykorzystaniem oprogramowania Autocad” - 5 – dniowe szkolenie certyfikowane, pozwalające na nabycie umiejętnosci związanych z obsługą programu Autocad, AutoCAD Inventori AutoCAD Elektrical (z możliwością uzyskania certyfikatu Autodesk) Termin szkolenia 14-16 XI 2012 oraz 22 -23 XI 2012 miejsce LWK OHP ul. Zamenhofa 1 Zielona Góra w godzinach 9-17

 

Informacje i zapisy

882156866

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

ČT 4 nie ma już od ponad pół roku, teraz jest ČT sport.

 

MUX 1 powinieneś odbierać z nadajnika Jeseník - Praděd K36 oraz Trutnov Černá hora K40.

MUX 2 Trutnov Černá hora K61 , Jeseník - Praděd K53

MUX 3 Trutnov Černá hora K60 , Jeseník - Praděd K51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

mieszkam 25km na południe od Wrocławia. Co potrzebuję do odbioru kanałów polskich (dolnyśląsk) oraz czeskich. Sygnały jak mniemam są z 2 różnych kierunków. Czy tu potrzebne są 2 anteny (na poszczególne kierunki) czy wystarczy jedna. Analogowo CT1, CT2 i TV NOVA odbierałem bez problemów ale musiałem skręcać antenę.

 

Ktoś może polecić jakiś dobry sprzęt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnały z różnych kierunków najlepiej odbierać na tzw. antenie panelowej. To taki chiński plastikowy wynalazek. Cała sztuka polega na znalezieniu odpowiedniego ustawienia dla takiej anteny — przodem, tyłem, bokiem, ukosem, "do góry nogami" itp. Te anteny łapią sygnały ze wszystkich stron i jak się pokombinuje, to można uzyskać to co się chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można poszukać w czeskich sklepach internetowych anten siatkowych. Tamtejsze anteny siatkowe nie posiadają wzmacniacza i są o niebo lepiej wykonane niż te nasze (jakość wykonania kompensuje brak wzmacniacza). Jeżeli kierunki na oba nadajniki są zbliżone, warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem. Pamiętaj jeszcze o tym, że w Wałbrzychu na kanale 36 znajdują się nadajniki TV Mobilnej, na tym samym kanale co czeski MUX1 z Jesenika. Podobnie z kanałem 51 w Legnicy, który w tamtym rejonie zakłóca MUX3 z Jesenika.

 

PS. Antena siatkowa posiada bardzo szeroki kąt odbioru.

 

Inną antenę którą polecam jest antena logarytmiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena siatkowa też może wystarczyć (nawet taka z polskiego sklepu). Tyle że jest ona dosyć duża i trochę trudniej obracać nią na wszystkie strony — może być taka potrzeba. Anteny panelowe są znacznie mniejsze, ładniej wyglądają i działają co najmniej tak samo, a często nawet lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obiegowa opinia, często powtarzana przez ludzi, którzy nie mieli żadnej styczności z tymi antenami (w tutejszym sklepie zwanych kompaktowymi). Ja miałem, mam nadal i wiem, że są one całkiem dobre.

W DVB-T chodzi m.in. o to, żeby nie łazić po dachach, nie wieszać na balkonie czy za oknem żadnych prętów, drutów i siatek. Kupuje się antenę, podłącza do telewizora i ma grać. A jak nie gra, to trzeba ją przysunąć bliżej okna. I tyle. Tak to ma wyglądać już niedługo, po wyłączeniu analogu, kiedy sygnał wszędzie będzie silny. BTW z telefonem komórkowym też już nie wychodzimy na zewnątrz, żeby był lepszy zasięg.

Inna sprawa – czy ktoś tu skarżył się na antenę panelową? Chyba nie. Jeśli już, to były to zazwyczaj skargi ogólne mieszkańców terenów górskich, że nie mogą złapać telewizji naziemnej. Dostawali oni więc różne rady na tutejszym forum, ale nikomu nawet przez myśl nie przeszło, żeby polecić im wypróbowanie anteny panelowej – takiej lepszej, za dwie stówy gdzieś. Mordowali się z antenami kierunkowymi, które w górach raczej nie mają racji bytu, bo wszystkie kierunki są tam pozasłaniane. Były też głosy, żeby domagać się „doświetlenia” terenów górskich pomniejszymi nadajnikami czy przemiennikami. Owszem, to by nie zaszkodziło, ale nie jest koniecznie. Sygnały DVB-T są już wszędzie. W górach trochę słabe, ale wystarczy je porządnie wzmocnić i telewizja naziemna będzie hulać. Zaradzi temu antena panelowa, taka lepsza, za dwie stówy. Przy jej pomocy nawet w najgłębszym dołku, w najczarniejszym lesie da się złapać DVB-T. Trzeba tylko chcieć spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
W DVB-T chodzi m.in. o to, żeby nie łazić po dachach, nie wieszać na balkonie czy za oknem żadnych prętów, drutów i siatek. Kupuje się antenę, podłącza do telewizora i ma grać. A jak nie gra, to trzeba ją przysunąć bliżej okna. I tyle.

Na pewno o to nie chodzi w przypadku polskiej naziemnej telewizji cyfrowej. :) Nasza NTC jest tak zaprojektowana, że stabilność odbioru uzyskuje się przy antenach zewnętrznych. Oczywiście jak ktoś ma blisko czy bardzo blisko nadajnika to może zastosować antenę pokojową, ale Ci co mają dalej, np. 20-30 km to powinni stosować anteny zewnętrzne. :)

 

Zaradzi temu antena panelowa, taka lepsza, za dwie stówy. Przy jej pomocy nawet w najgłębszym dołku, w najczarniejszym lesie da się złapać DVB-T. Trzeba tylko chcieć spróbować.

Farmazonisz kolego i do tego zachęcasz ludzi, aby wyrzucali pieniądze w błoto. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

sieci telefonii komórkowej mają wielokrotnie więcej stacji przekaźnikowych niż stacje TV nadajników i ew.doświetleń /wystarczy rozejrzeć się po okolicy/ ,mimo to jest jeszcze wiele miejsc,gdzie sygnał nie dociera,nie potrzeba szukać najgłębszych dołków ani najczarniejszego lasu.Naprawdę,Kolego @mprw z odbiorem DVB-T nigdy nie będzie tak różowo,jak to sobie wyobrażasz.Dotyczy to również TV mobilnej.Nawet najmocniejsza wiara nie czyni cudów,oczywiście chodzi o dziedzinę,o której tu rozmawiamy.

http://anteny.pl/lambda-pokojowa-mpeg-1 ... p-864.html

Powyższy link jest dowodem na to,że trzeba ostrożnie traktować reklamy.Polecana antena ma w opisie zysk 123 dB /!/,takie nie istnieją,naprawdę ma zysk ok.8 do 10 dB plus wzmocnienie wbudowanego wzmacniacza,czyli 20-30 dB.

Pozdrawiam.

 

P.S. Anteny panelowe najlepiej sprawdzają się w pasmach Ghz,głównie do przekazów sygnału internetu i w technice satelitarnej jako tzw.anteny paskowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam serdecznie dość tej Żórawiny(nadajnika),bo mam z nią problemy od zawsze. Za namową fachowców już na początku zamieniłem antenę szerokopasmową na kierunkową i bardzo tego żałuję.Znajomy kupił nowy telewizor z DVB-T i poprosił mnie o pomoc w skorygowaniu swojej zardzewiałej "siatkówki",więc lekko obróciłem ją w odpowiednim kierunku i 21 programów "żyleta"! Czekam na Ślężę i pozdrawiam...idę po żyletę :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat zostałem tez przy swojej zardzewiałej siatce. Instalowałem ją żeby móc odbierać PTV Echo w 1990r. (także antena ma równo 23 lata).

Antena na wysokości drugiego piętra wciąż stoi na balkonie, skierowana na Sobótke-Śnieżne kotły. Wymieniłem w niej jedynie wzmacniacz na LNA-177.

Odbiór czeskich i polskich muxów wprost idealny. Żórawina potrafi się przyciąć czasami ze wzgledu na osłonięcie części widoku anteny budynkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam we Wrocławiu, także Śnieżne Kotły, Sobótke i czeskie muxy mam jakby po jednej linii. Jedyną silną przeszkodą to niewielka odległość od stacji kolejowej, ale tylko gdy coś przejeżdża. No cóż siatka zbiera wszystko.

 

@4pepik obawiam się że Ślęża skutecznie zasłania Ci widok na Czechy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ ... ,id,t.html

 

Ja u znajomych testowałem antenę Dipol 44/21-69 Tri Digit , na parterze, niestety odbiór wszystkich trzech muxów jest praktycznie nie możliwy, jak się ustawi na Żórawinę, to problemy ze Ślężą, jak na Ślężę to z (testowane jeszcze przed wyłączeniem analogu, w południowej części Wrocławia) , przetestuję, jak uruchomią nadajniki na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...