Skocz do zawartości

DVB-T2


pawel150992
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 W poniedziałek (23.05) w   województwie łódzkim  zmieniono nadawanie telewizji naziemnej na DVB-T2. W niedzielę późnym wieczorem zainstalowałem dekoder i miałem wszystkie programy. W poniedziałek wielu z tych programów nie było, więc ponownie włączyłem w dekoderze skanowanie , żeby znaleźć programy. Dekoder znalazł 21 programów, większość kodowanych. Z dostępnych programów mam tylko TVP1 i 2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia. Ponawiam skanowanie i za każdym razem te same programy. Co może być przyczyną?
Mam dwie anteny - jedna VHF, druga UHF połączone zwornicą(tak to się nazywa?). Anteny skierowane na nadajniki, które nadawały dotychczas sygnał przed zmianą na DVB-T2. Anteny umieszczona na strychu pod dachówką ceramiczną. Od około miesiąca na dachu mam fotowoltaikę. Do tej pory wszystko świetnie działało.
Czy problemem są anteny?
Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sytuacja, może zadam kilka pytań dla zobrazowania sytuacji:

1. Czy dekoder obsługuje DVB-T2 z kodekiem HEVC?

2. Czy na kanale, na którym można w Twojej lokalizacji odebrać MUX-1, MUX-2, MUX-4, cokolwiek się wyszukuje, pokazuje - z siły sygnału i jakości? 

3. Nie, ten przedmiot nazywa się zwrotnica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Moim zdaniem,należy dać im kilka dni na stabilizację zmiany nadawania.Tak jak było z końcem analogu.Herbatka z melisy dobrze wpływa na nerwy.Zaniepokoiło mnie,że masz dostęp,tylko do w.wymienionych programów,które nie przeszły na T2 z kodekim 265.Twój dekoder może odbierać tylko T2 z 264,Musisz to sprawdzić.! jest tam kanał - sprawdzam.jeżeli masz obraz i dzwięk wszysko jes ok. Jeśli sam dzwięk.to masz stery system.

Edytowane przez zefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Mój dekoder obsługuje h.265/HEVC - tak jest napisane na opakowaniu,

Czy dekoder obsługuje DVB-T2 z kodekiem HEVC?

"Czy na kanale, na którym można w Twojej lokalizacji odebrać MUX-1, MUX-2, MUX-4, cokolwiek się wyszukuje, pokazuje - z siły sygnału i jakości?" - nie wiem, jak to sprawdzić. Jestem zupełnym laikiem w tym temacie.

Na kanale sprawdzam mam i obraz i dźwięk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@janek_ezg wygląda na to, że z dekoderem jest wszystko OK a problemem są anteny w właściwie ich ustawienie. W łódzkim trochę więcej się zmieniło niż tylko sposób nadawania.

 

Obecny do tej pory główny punkt nadawania MUXów 1, 2, i 3 czyli komin na EC4 został wyłączony (pewnie dlatego nie widzisz wszystkich kanałów) i teraz głównym punktem nadawania nazwijmy to dalekiego zasięgu są Zygry czyli obiekt nadawczy, z którego do tej pory nadawany był MUX 8. Doszedł jeszcze punkt Łódź/Dąbrowa gdzie nadawany jest sygnał na mniejszą odległość ale da się też go odebrać poza Łodzią.

 

Radzę Ci przestawić anteny na Zygry i będziesz miał spokój. Z Zygier nadawane są teraz wszystkie MUXy (1, 2, 3, 4, 8 oraz testowy TVP identyfikujący się na razie w telewizorze jako MUX 5) i to z dużą mocą. 

Sytuacja po przełączeniach się już ustabilizowała i wszystko z tej lokalizacji już działa poprawnie (sam u siebie sprawdziłem jeszcze raz), więc przestaw anteny na Zygry jeśli z Łodzi już Ci nie łapie sygnału.

 

Inna sprawa z MUXem lokalnym ale nie wiem czy go łapiesz i łapałeś do tej pory ze swojej lokalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, janek_ezg napisał:

Dzięki za odpowiedzi.

Mój dekoder obsługuje h.265/HEVC - tak jest napisane na opakowaniu,

Czy dekoder obsługuje DVB-T2 z kodekiem HEVC?

"Czy na kanale, na którym można w Twojej lokalizacji odebrać MUX-1, MUX-2, MUX-4, cokolwiek się wyszukuje, pokazuje - z siły sygnału i jakości?" - nie wiem, jak to sprawdzić. Jestem zupełnym laikiem w tym temacie.

Na kanale sprawdzam mam i obraz i dźwięk.

Spokojnie, nic się nie dzieje :) Włączasz telewizor i dekoder, i na pilocie wyszukujesz przycisk "Ustawienia/Settings", i naciskasz na niego, i masz opcje w dekoderze. W którejś z opcji "być może "Diagnostyka?" powinna być opcja "Skanowanie ręczne", i jak kliknę - na swoim "staruszku" - pilotem - w tą opcję, to pokazuje mi się numer kanału, być może częstotliwość, informacja o MHz i paski - siły sygnału, i jakości sygnału. I na tej podstawie ustawiasz antenę - kręcisz w lewo, w prawo, do góry, w dół, możesz zmienić miejsce anteny - i jednocześnie wtedy patrzysz się (albo prosisz kogoś o pomoc) na wskaźniki siły i sygnału - ale najpierw trzeba sprawdzić, na których kanałach są nadawane poszczególne multipleksy. Odbiór możesz mieć w różnych miejscach :) Powodzenia! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem obie anteny na Zygry i jest gorzej. Mam tylko TVP Kultura, TVP Kobieta, NowaTV, MuzoTV, EmiTV i jakieś testowe.

Może jednak przestawić na Dąbrowę?

Jak napisałem wcześniej mam dwie anteny (VHF i UHF) połączone zwrotnicą. Jedną antenę ustawiłem na Dąbrowę a drugą na Zygry. I takie ustawienie daje najlepsze rezultaty. Ma czterdzieści kilka programów. Są również dodatkowo jakieś kodowane. Program Wydarzenia24 rwie się i słabo działa. Ale ogólnie jest lepiej. Ciekawe na jak długo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@janek_ezg 

Sądząc po nicku mieszkasz w Zgierzu lub okolicach więc siłą rzeczy bliżej masz do radarów niż do Zygier więc może lepiej celuj w radary. Ja mieszkam w Pabianicach, według mapy do radarów mam 22 km w linii prostej i u mnie wszystkie muxy na UHF działają dobrze. Ustawień anteny nikt nie zmieniał 

Edytowane przez duga2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, duga2 napisał:

@janek_ezg 

Sądząc po nicku mieszkasz w Zgierzu lub okolicach więc siłą rzeczy bliżej masz do radarów niż do Zygier więc może lepiej celuj w radary. Ja mieszkam w Pabianicach, według mapy do radarów mam 22 km w linii prostej i u mnie wszystkie muxy na UHF działają dobrze.

Ja w północnej części gminy Pabianice i mam 17 km w prostej

Wszystko pięknie gra, antena siatkowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 do -janek_ezg- Ja proponowałbym wejść na stronę https://emimaps.emitel.pl/ wpisał swoją miejscowość.Wybrałby najlepszy dla mnie kierunek(niekoniecznie ten proponowany np.mux 8 wskazuje Dąbrowę,to sprawdziwiłbym najeżdzając na nadajnik  Zygry itd) Póżniej spawdziwdziłym położenie ant.czy solary nie zakłócają kierunku do nadajnika(ant. można dać w inne miejsce).Kartka,ołówek i wypisać to wszysko. Na koniec jedna uwaga,jak wybierzesz konkrene częstotliwości,to wuszukuj je ręcznie.Przy skalowaniu automatycznym,nie zawsze wybierane są te z najmocniejszym sygnałem.Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skieruj  swoją antenę UHF na  Zygry. Dąbrowa nie nadaje muxa 8. Antena VHF w zasadzie jest Ci niepotrzebna,bo oba nadajniki nadają w polaryzacji poziomej.W dekoderze masz wybór.Instalacja automatyczna,lub ręczna.Przy wyborze ręcznej wybierz kanał 46 (674MHz)-mux1. Póżniej 45 (666MHz) mux2. następnie kanał 26 (514 MHz),mux3, kolej na kanał 9 (205.5 MHz) mux8. oraz kanał 24 (498 MHz) testowyTVP. W nawiasach podałem częstotliwości(jedne dekodery znajdują po kanałach,a inne po częstotliwości.) Dekodery mają pasek siły i jakości.ustaw antenę na najwyższych wychyleniach. Teraz możesz uruchomić wyszukiwanie automatyczne,może coś Ci jeszcze znajdzie. Ta strona emitela jest naprawdę super.! Warto  ją czytać i klikać.!!!     Jeżeli Twoja antena VHF odbiera również z polaryzacji poziomej,możesz ją  ustawić na Zygry (przynajmniej oddalone od siebie o 50cm ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Warto zawsze spróbować.Czasami nadajnik jest bliżej,ale coś na trasie zakłoca sygnał.Należy sprawdzić,czy wzmacniacz(jeśli jest w antenie) jest konieczny,może wystarczy symetryzator. Zbyt wysoki sygnał powoduje przesterowanie (efekt -zacinanie obrazu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, zefir napisał:

Należy sprawdzić,czy wzmacniacz(jeśli jest w antenie) jest konieczny

Nie ma wzmacniacza.

Na wschód muszę się "przebić" przez całe miasto, do Zygier pusto (anteny się widzą). Czy Zygry nadają wszystkie kanały?

Przestawić się mogę jak pogoda będzie sprzyjająca. Muszę wejść na maszt 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak on ma mały sens. Metro, Nowa TV to kanały powtórkowe. Jedynie na Zoomie czy na WP coś jest spoza Polski ciekawego. TVP Kulturę i Kobietę masz na MUXie testowym TVP. A reszta to jakieś testy, Legie Sregie, śmieci HbbTV, których sporo odbiorników nie odczyta, i w dodatku sloty są zmarnowane na EmiTV i EmiRadio, gdzie w EmiTV jest podobno tylko program telewizyjny (tak kolega donosi, ja nie mam dostępu do HbbTV) co odczyta przez funkcję EPG odbiornik też przez HbbTV, a oferta radia jest uboga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów mam problem. Jak napisałem wcześniej ustawiłem jedną antenę na Zygry a drugą na Dąbrowę i wszystko działało. Było około 40 programów. Nie było mnie kilka dni w domu i okazuje się , że nie mam Polsatu i TVN-u. Włączyłem automatyczne strojenie jeszcze raz i wszystkie programy są oprócz TVN-u i Polsatu. Co się mogło stać. Zauważyłem to dziś. Nie wiem od kiedy nie mam tych programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...