Skocz do zawartości

DVB-T Pleszew / Kalisz / Ostrów Wielkopolski


roadway
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Z racji, że nie ma jeszcze tematu dotyczącego miejscowości Pleszew i bliżej położonych sąsiednich miast, czyli Kalisz i Ostrów Wielkopolski - otwieram.

 

W ostatnim czasie utraciłem sygnał do Polsat News HD - prawdopodobnie łapało mi tyłem do nadajnika ze Śremu, gdyż jestem skierowany na Kalisz Chełmce (mux-8) słabszy sygnał niż pozostałe multipleksy. Mux1-2-3 łapie mi z Mikstatu. Nie mogę znaleźć precyzyjnej informacji, czy emisja została całkowicie przełączona na kodek HEVC, czy równolegle?

 

Antena: TELEVES DVB-T DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej problem nie jest w antenie. Gdy wyłączę zasilacz od anteny to i tak łapie mi mux 1, 2, 3, 8 bez żadnej straty sygnału przy aktualnej pogodzie. Co istotne mux 8 łapie z Kalisz-Chełmce - taka sama lokalizacja, moc i polaryzacja co mux 4. Cos było na forum kiedyś, że niektóre tv nie widzą mux 4 (nadawany w DVB-H?) bo jest tam ustawiona jakas flaga w przekazie i jakosc pokazuje mi 0%. TV Samsung UE46D8000 z 2012 (chyba) roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, roadway napisał:

Cos było na forum kiedyś, że niektóre tv nie widzą mux 4 (nadawany w DVB-H?) bo jest tam ustawiona jakas flaga w przekazie i jakosc pokazuje mi 0%. TV Samsung UE46D8000 z 2012 (chyba) roku

Mux-a może nie zaprogramować, ale sygnał na danym kanale odbiornik powinien "widzieć". Ja właśnie tak mam - dwa telewizory odbierają dobry sygnał na k.33, ale po jego skanowaniu nic nie znajdują. Natomiast dekodery podpięte do tych samych przewodów, nie mają z tym żadnego problemu.

Spróbuj na swoim Samsungu zmienić kraj, np. na Niemcy.

Godzinę temu, roadway napisał:

Co istotne mux 8 łapie z Kalisz-Chełmce - taka sama lokalizacja, moc i polaryzacja co mux 4

Ta sama moc emisji na pasmach VHF i UHF to nie to samo. To tak jakbyś na VHF-ie nadawał z mocą ok. 10-krotnie wyższą. Zatem 5 kW w VHF odpowiada mniej więcej 40-50 kW w paśmie UHF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to przypadek, że łapie mi mux8? Może ta antena nie odbiera polaryzacji V i sprzedawca miał błąd w opisie? Niestety nie mogę już znaleźć tej oferty na allegro. @K63, czy mógłbym cie prosić o przejrzenie specyfikacji tej anteny? Niestety w antenach naziemnych jestem ciemny zupełnie.

 

https://www.televes.com/pl/g-004-antena-dat-boss-mix.html

 

Nie wiem czemu, ale są dwa modele, gdzie te tylne elementy są połączone i nie (ja mam połączone - tak jak pod linkiem).

Edytowane przez roadway
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, roadway napisał:

Czyli to przypadek, że łapie mi mux8? Może ta antena nie odbiera polaryzacji V i sprzedawca miał błąd w opisie?

Antena jest przystosowana do odbioru sygnału VHF nadawanego w polaryzacji poziomej. Ty odbierasz mux-8, pomimo że nadawany jest w polaryzacji pionowej. Zapewne wynika to z ze stosunkowo niedużej odległości od nadajnika i mocnego sygnału.

W dniu 13.03.2020 o 08:33, roadway napisał:

Kalisz Chełmce (mux-8) słabszy sygnał niż pozostałe multipleksy.

Przyczyną prawdopodobnie jest właśnie odmienna polaryzacja.

5 godzin temu, roadway napisał:

Jeżeli jest to dokładnie ten model, to jest on już przystosowany do odbioru kanałów UHF w paśmie 470 - 694 MHz (k.21-48). To pasmo będzie obowiązywało w Polsce od 2022 r.

W dniu 13.03.2020 o 17:52, roadway napisał:

Czyli na razie mogę się pożegnać z Polsatem News? Z Kalisza mi niestety nie ciągnie z mux4

Jakie masz parametry sygnału na k.40 (sprawdź na wyszukiwaniu ręcznym)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2020 o 13:27, K63 napisał:

Jakie masz parametry sygnału na k.40 (sprawdź na wyszukiwaniu ręcznym)?

Pokazuje 0% zarówno z zasilaczem podłączonym jak i bez niego. Antenę ustawiałem dokładnie na Kalisz Chełmce przy użyciu aplikacji EmiMaps (położyłem telefon na antenie i kręciłem zgodnie z kierunkiem GPS). Oczywiście w aplikacji nie ma mux4, ale ustawiałem na mux8, który nadaje również z tej samej lokalizacji. Pozostałe mux 1, 2, 3 (z Mikstatu) odbiera bez problemu z racji bardzo dużej mocy nadawczej.

 

Jest chociaż teoretyczna szansa na odebranie tego mux4 na tej antenie? Jak sądzisz?

 

Mieszkam w Pleszewie dopiero od roku i zrezygnowałem z (płatnej) satelity, gdyż i tak nie oglądam już tyle telewizji co kiedyś. Pierw kupiłem Televes Yagi Edge Mix z możliwością ustawienia ją na polaryzację pionową. Ale niestety mux8 musiał mieć bardzo dobre warunki pogodowe, bo inaczej nie dało się oglądać. Z racji tego, żeby nie testować co chwile innej anteny, wywaliłem trochę więcej kasy, na tą z DAT-Boss. Mux 1, 2, 3, 8 działają teraz bez zająknięcia. Miałem też ku zaskoczeniu dostęp do Polsat News HD ze Śrem mimo, że Antena była obrócona zupełnie w innym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, roadway napisał:

Jest chociaż teoretyczna szansa na odebranie tego mux4 na tej antenie? Jak sądzisz?

 

10 minut temu, roadway napisał:

Pokazuje 0% zarówno z zasilaczem podłączonym jak i bez niego.

 

Wg mapy zasięgu Cyfrowego Polsatu, Pleszew leży niemal na pograniczu zasięgu, ale poziom sygnału powinien być dostateczny.6498150100_1584785865.png

Jeżeli tylko sygnał dolatuje, to teoretycznie szansa jest. Wszystko zależy od lokalnych warunków odbiorczych. U Ciebie wygląda że antena sygnału nie odbiera. Może zmiana miejsca jej montażu coś pomoże?

19 minut temu, roadway napisał:

Antenę ustawiałem dokładnie na Kalisz Chełmce przy użyciu aplikacji EmiMaps (położyłem telefon na antenie i kręciłem zgodnie z kierunkiem GPS).

Anteny nie ustawia się na GPS, tylko na najlepsze parametry sygnału. Ustaw w tv wyszukiwanie ręczne na k.40 i obserwując paski sygnałowe, pomału kręć anteną.

26 minut temu, roadway napisał:

Miałem też ku zaskoczeniu dostęp do Polsat News HD ze Śrem mimo, że Antena była obrócona zupełnie w innym kierunku.

Testowy mux Polsatu może okresowo zmieniać parametry emisji lub standard nadawania. Pozwolenie na testy przedłużono do końca maja br.

https://satkurier.pl/news/189320/zmiany-w-emisji-polsat-news-i-polsat-film-w-ntc.html

Jeżeli twój tv ma możliwość odbioru HbbTV, to  na polsatowskich kanałach w mux-2 możesz odbierać Polsat News HD w wersji interaktywnej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, roadway napisał:

Pokazuje 0% zarówno z zasilaczem podłączonym jak i bez niego. Antenę ustawiałem dokładnie na Kalisz Chełmce przy użyciu aplikacji EmiMaps (położyłem telefon na antenie i kręciłem zgodnie z kierunkiem GPS). Oczywiście w aplikacji nie ma mux4, ale ustawiałem na mux8, który nadaje również z tej samej lokalizacji. Pozostałe mux 1, 2, 3 (z Mikstatu) odbiera bez problemu z racji bardzo dużej mocy nadawczej.

 

Jest chociaż teoretyczna szansa na odebranie tego mux4 na tej antenie? Jak sądzisz?

 

Mieszkam w Pleszewie dopiero od roku i zrezygnowałem z (płatnej) satelity, gdyż i tak nie oglądam już tyle telewizji co kiedyś. Pierw kupiłem Televes Yagi Edge Mix z możliwością ustawienia ją na polaryzację pionową. Ale niestety mux8 musiał mieć bardzo dobre warunki pogodowe, bo inaczej nie dało się oglądać. Z racji tego, żeby nie testować co chwile innej anteny, wywaliłem trochę więcej kasy, na tą z DAT-Boss. Mux 1, 2, 3, 8 działają teraz bez zająknięcia. Miałem też ku zaskoczeniu dostęp do Polsat News HD ze Śrem mimo, że Antena była obrócona zupełnie w innym kierunku.

Mógłbyś spróbować na jednopasmowej antenie UHF ustawiając ją oczywiście w polaryzacji pionowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, K63 napisał:

Może zmiana miejsca jej montażu coś pomoże?

 

11 godzin temu, K63 napisał:

Ustaw w tv wyszukiwanie ręczne na k.40 i obserwując paski sygnałowe, pomału kręć anteną.

Ok spróbuje jeszcze w poniedziałek. Mieszkam właściwie na wylocie na Kalisz, czyli wschodnia część Pleszewa i nie mam po drodze zbyt dużo miejskich odbić.

 

11 godzin temu, K63 napisał:

Jeżeli twój tv ma możliwość odbioru HbbTV

Niby ma HbbTV, ale nie wiem jakiś stary standard, gdyż na kanałach TVP wyskakuje tylko czerwona kropka i nic gdy się ja wciśnie, na tvn plansza z info, ze zbierają jakieś dane. Na Legia TV włączył się portal, ale jakby taki nie kompletny więc od czasu świetności tego TV coś musiało się zmienić w standardzie.

9 godzin temu, Pawel napisał:

Mógłbyś spróbować na jednopasmowej antenie UHF ustawiając ją oczywiście w polaryzacji pionowej.

Czy wystarczy, że obrócę tą antene o 90st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu kupować nowej anteny, jeżeli na niej nic nowego nie odbierzesz. Wystarczy zrobić eksperyment na tej co masz. Obróć Televesa o 90 st. - do odbioru polaryzacji pionowej i sprawdź. Być może odbierzesz coś na k.40, a jeżeli sygnał pozostałych mux-ów jest mocny, to nawet na tak zamontowanej antenie może udać się poprawnie odebrać mux-y 1-3 (mux-8 jest w pol. pionowej).

Jeżeli przy tak zamontowanej antenie odbiór mux-4 będzie poprawny, a mux 1-3 zły, to możesz pomyśleć o dodatkowej antenie UHF dla odbioru k.40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...