Skocz do zawartości
  • 0

Odbiór Eutelsat 5W


spejsi
 Udostępnij

Pytanie

Spoiler

Witam wszystkich,

 

Chciałbym podpytac o sugestię, jak moge odbierać kanały francuskie FTA oraz dostępne przez Fransat z satelity Eutelsat 5 West A (5.0°W)

Mam w tej chwili antenę offestową 90cm ustawioną centralnie na Hotbird 13E, i z zezem na Astra 19.2E oraz Eutelsat 9E i teraz zastanawiam się czy zamienić tę instalację na antenę T90, czy raczej dodać antenę 60cm tylko do odbioru 5W.

Czy znajdę gdzieś kalkulator pokazujący czy wystarczy mi taka antena do odbioru pod Warszawą, i jak dokładnie skierować sygnał na 5W?

 

W załączonym wątku ktoś wspomiał, że udał mu się wariant z dodatkową anteną 60cm, ale nie wiem czy to było w okolicach Warszawy.

 

pzdr

SP

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witam,

 

Na jak silny sygnał moge liczyć na francuskich kanałach FTA nadawanych w PLS na Eutelsat 5W (mam Vu+ Duo 4K z odpowiednią głowicą) na paraboli 90cm w okolicach Warszawy? 

Rozważam przełączenie sie z Eutelsat 33E (skąd odbieram TF1 i TFX) na Eutelsat 5W bo tu jest więcej kanałów FTA, tylko czy sygnał nie będzie dużo bardziej ciął z racji na wrażliwszy standard nadawania?

 

pzdr

EC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@spejsi Póki co z sygnałem nie ma problemów, ale jeszcze trochę jak przełączą sygnały na nowego satelitę E5WB to na tak małych antenach skończy się odbiór mulitstreamów, bo powędrują one na specjalnie dla nich zawężoną wiązkę sygnału włosko-francuską. Tak że na 90cm korzystaj póki jest czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z Eutelsata 5W jeśli chodzi o kanały francuskie oraz włoskie z PLS i MS problemów z dźwiękiem brak.

Vu+ Ultimo 4K bez problemu obsługuje DD+.

 

W razie "W" mam kartę bezterminową Fransat - kanały jak z TNT SAT z 19,2E.

Dodatkowo na karcie Fransat działają mi 2 kanały ETB1 i ETB3 - kanały dla kraju Basków.

 

3bf3f4bf3d377e01.jpg

Edytowane przez tweed77
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 28.10.2020 o 20:09, kfm877 napisał:

Mam pytanie odnośnie oferty Fransat w multistreamie PLS na 11509 H i 12648 V. Czy jeśli kupię octagon sx88+ i ustawie antenę 90cm na 5W to będę miał dostęp bez opłat do podstawowych kanałów francuskich dostępnych u nich w dvb-t?

Więc tak. Oferty Fransatu nie stanowią w/w transpondery multistream 11509 i 12648. Takie tr. to są dosyły do nadajników naziemnych, na nasze szczęście niekodowane, można luźno pooglądać dysponując odpowiednim sprzętem do odbioru transmisji wielostrumieniowych. Na sx88+ działają bezproblemowo, ten tuner obsługuje fonię DolbyDigital+ więc nie jest na tym tunerze na tych transponderach głucho. Warto na to zwrócić uwagę!, bo np. popularny 'Denys H.265' te kanały odbiera, ale tego formatu dźwięku nie obsługuje więc jest cisza na jakichkolwiek kanałach z fonią DD+.

Co do rozmiaru anteny. Od tego roku się tu pozmieniało. Stary satelita E5WA został zastąpiony przez nowego E5WB ,a z tego wszystko leci we wiązce francusko-włoskiej 'Transalpine'.

https://www.lyngsat.com/Eutelsat-5-West-B.html

Ze względu na zawężenie wiązki sygnał oczywiście uległ pogorszeniu, ale nie jest tak źle jak ogólnie było uważane że może być. Rozmiar anteny jest zależny od rejonu kraju. Do metra blachy wystarczy na mocno wysuniętym południowym zachodzie. Czym dalej w kierunku północno wschodnim sygnał słabnie. U mnie na Kujawach minimum na tr. 12648 (najbardziej wymagający - lock od 10,7dB) to 120cm. Z tego co czytałem koło Warszawy to bodajże ok. 150cm, a na północnym-wschodzie mazowieckiego to chyba 180cm albo 200. Transpondery Fransatu są mniej wymagające pod względem minimalnej mocy sygnału (6,6 i 7,9 dB) więc i minimalny rozmiar anteny powinien być mniej wymagający. Podaj rejon kraju to coś więcej będzie można szukać informacji. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie i Panie, Tez bym chcial odbierac 5W Transalpine, kanaly FTA, wloskie i francuskie. Da sie to zrobic pod Warszawa?

Mam w tej chwili antene 90cm i albo slabo krece antena, albo to jest niemozliwe na tej antenie. Skrocilem kabel ile sia da, jest teraz 5m, konwerter mam Televes 7475 i jeszcze switch 1:4 po drodze.

Tak przy okazji, to mozecie mi powiedziec czy jest na rynku jakis przyzwoity konwerter? Probowalem polecanych wlasnie Televes 7475 i Inverto Black, ale oba sa podobnej tandetnej jakosci. Mam na zezie podlaczony konwerter Sharp, ktory ma juz ok 20 lat, kupowany byl jeszcze do analogowej tv sat i on jest tak ze 3 klasy lepszy od tego Inverto Black. I to pomimo tego, ze mial podawane NF=1.5dB. Czy jakis wspolczesny konwerter, ktory by chociaz dorownal temu Sharp-owi jakoscia?

A mozecie doradzic jakies ciekawe satelity FTA w jakims normalnym jezyku? (ita, fra, eng, esp, de, pl) Na 28.2E, 19.2E i 13E to oprocz niemieckich i 2-3 kanalow z 28.2E nie ma zupelnie co ogladac.

I jeszcze jedno pytanie. Czy jest wogole mozliwe uzyskanie sygnalu z Astry 28.2E z beamu UK w okolicach Warszawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Uzupełniając wypowiedź @czerstwego , obecnie 90cm zagwarantuje odbiór całego 5*W ,ale w dolnośląskim. Okolice Wawy to te 120cm to takie minimum żeby zacząć rozmowę z tym satelitą. Ze 150cm powinieneś tu już raczej odebrać włoskie multistreamy i transpondery platformy Fransat. A żeby zagrały francuskie multistreamy czyli 12648V i 12733V (przeniesiono tu kanały z 11509H który został wyłączony, 12733V obecnie najtrudniejszy tp. do odbioru - zdetronizował na 2. miejsce wcześniej najtrudniejszy do odbioru 12648V) to już raczej poniżej 180cm marne szanse w tej części kraju.  To takie moje pobieżne oceny, czytając raporty odbioru z różnych części Polski, ale dokładnie to musiałbyś popytać się osób z Twojego rejonu.

W dniu 28.11.2021 o 22:55, Dicta napisał:

A mozecie doradzic jakies ciekawe satelity FTA w jakims normalnym jezyku?

Na to pytanie to już musisz sam sobie odpowiedzieć, przeglądając wykazy kanałów i satelitów (flysat, lyngsat), co ciebie interesuje.

W dniu 28.11.2021 o 22:55, Dicta napisał:

I jeszcze jedno pytanie. Czy jest wogole mozliwe uzyskanie sygnalu z Astry 28.2E z beamu UK w okolicach Warszawy?

Niżej ok. 300cm raczej nie ma za bardzo sensu próbować. No może 'najłatwiejsze' do odbioru transpondery z najniższych częstotliwości z Astry 2E wskoczą tu w sprzyjających warunkach do odbioru. Na wschodzie to trzeba by już chyba użyć na tą wiązkę giganta Laminasa 380cm. W związku z tym proponuję zainteresować się odbiorem kilkunastu kanałów z pozycji 27,5*W. We wiązce europejskiej z 28E tylko garstka kanałów fta warta uwagi, reszta to same śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...