Skocz do zawartości

Router i modem cały czas komunikują się ze sobą


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Problem pojawił się po zmianie modemu na obecny.
Zmiana podobno była wymagana aby zapewnić prędkość łącza.
Obecnie jest to Internet z Multimedii: "Internet 30 Mb+", po kablu "Telewizyjnym".
Router WRT54GL i modem CISCO EPC3008.

 

Problem jest następujący:
Nawet jeśli nic nie jest podłączone przez Wi-Fi, a komputer podłączony stacjonarnie nie pracuje  to na modemie mruga pomarańczowa dioda - "LINK".
A na routerze dioda bezprzewodowego łączenia się "INTERNET". Pamiętam, że przy starym routerze nie było takiej sytuacji a teraz non stop tak się dzieje.

Połączenie jest szyfrowane WPA PSK (hasło ma chyba z 40 znaków).
Mimo wszystko wobec zaistniałej sytuacji byłem ciekaw czy ktoś nie podłącza się, więc zadzwoniłem do Multimedii.
Poprosiłem o sprawdzenie i:
-w związku z tym, ze mam własny router to oni przez to nie "widzą" tak jakby podobno widzieli, gdyby router był od nich,
-Pani nie widziała w czasie rzeczywistym jaki jest ruch, teoretycznie powinno.

Przed tym telefonem prosiłem o technika bo Internet mulił mi po KABLU , ale technik stwierdził, ze jakość łącza jest ok.
Problemy ustąpiły po pewnym czasie, więc to chyba była wina starego kompa.
 
Załączam zdjęcia sprzętu

Miniaturki:

876d8e5c850d.jpg

cb9026c2dd09.jpg

baf20458f60b.jpg
oraz dodatkowo film:
https://megawrzuta.pl/download/08b911e458962b7cbf9b16a0c54e5bbb.html


1. Czy taka sytuacja jest normalna?
2.Czy ten router jest odpowiedni czy może powinienem kupić inny o nowszych parametrach?
3. może w tej sytuacji warto rozważyć wzięcie routera od Multimedii?
(tylko tu muszę się dowiedzieć bo w swoim czasie było ograniczenie l. użytkowników w ramach 1 umowy, a w dobie kiedy większość urządzeń łączy się przez Wi-Fi to nie będzie najlepszym rozwiązaniem)

 

Z wyrazami szacunku,

Edytowane przez Barti
Poprawiono tytuł wątku. Pisanie całego postu pogrubioną czcionką jest zbędne. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomarańczowa dioda oznacza, że po kablu między modemem a routerem masz zestawione łącze 100Mb (zielona oznacza 1Gb).

Na routerze dioda INTERNET oznacza tyle samo co na modemie ONLINE, to znaczy że masz "wyjście w świat".

Dioda wlan zawsze mryga, jakieś mini pakiety zawsze są przysyłane, nawet jeśli nie korzystasz z neta.

Ten router to złom, zestawia łącze po wifi 54Mb, co w praktyce da Ci przy pełnym zasięgu 25Mb transferu. Akurat przy twoim pakiecie 30Mb to w miarę wystarczający sprzęt, ale rozważałbym wymianę na conajmniej dwuzakresowy 2,4 i 5GHz.

Jeśli nie planujesz bardziej zaawansowanego korzystania z routera to wziąłbym od Operatora, żeby w ten sposób gwarantowali jakość łącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kfm877 napisał:

Ten router to złom, zestawia łącze po wifi 54Mb, co w praktyce da Ci przy pełnym zasięgu 25Mb transferu.

25 mb jest nawet niemożliwe. Miałem router standardu G. Nawet pełnej 20 nie osiągał... A miałem zero ścian w linii prostej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi.

Kfm877,

na starym routerze, jeśli nikt nie korzystał z łączą, obie diody - milczały w bezruchu, ale ok. Może ten typ tak ma. Pozostaje mi to zaakceptować.

 

Za chwilę włączą mi 120 Mb.

Rozważam  zakup własnego routera i tu prosiłbym o konkretną specyfikację i przykładowy model aby móc ocenić jaki to będzie wydatek i czego ewentualnie szukać.

Kfm877, nie wiem co rozumiesz przez bardziej zaawansowane użytkowanie routera?.

 

Mieszkanie poniemieckie w bloku. Wysokość pomieszczeń 3,7 metra. Ściany grube z cegły, drzwi oddzielające pomieszczenia drewniane.

Router stoi pod TV, na wysokości około 15 centrymetrów. Odległość od routera do poszczególnych punktów 3-14 metrów, ponieważ pomieszczenia są przejściowe.

Poprzedni router miał taką moc, że sięgał z drugiego piętra do parteru co nie było potrzebne.

 

Generalnie będzie służył jednocześnie dla kilku urządzeń przenośnych typu: tablet, telefony, TV. Oraz po kablu, dostarczając Internet do komputera stacjonarnego. Specjalnie piszę więcej bo jak przychodza goście to każdy przynosi swój sprzęt).

Ma działać niezawodnie, mieć szyfrowanie, adekwatny do potrzeb zasięg (lepiej aby był lekki naddatek mocy, niż jej niedobór). Wszystko ma działać szybko tak żeby wycisnąć max z nowych technologii wi-fi. Potrzebne jest łatwe i szybkie sychnronizowanie z urządzeniami oraz stałe połączenie z routerem.Chciałbym aby router był relatywnie energooszędny.

 

Apropo routera z multimedii

Plusem tego rozwiązania  jest to, że łączy on w sobie dwa urządzenia: router i modem, jednakże jest to miesięczny dodatkowy koszt.

Nie wiem jakie dokładnie tu są opcje i parametry tego routera (w tym moc, na infolinii powiedziano mi, że w razie zbyt małej mocy, kupuje się drugi (nie wiem co o tym sądzić o tak udzielonej radzie ;), ale  chyba nie mam, aż tak dużego mieszkania).

 

Proszę o w miarę szybkie odpowiedzi bo muszę powiadomić ich o decyzji żeby sparować wszystko w czasie.

Z góry dziękuję za Waszą cenną pomoc i pozdrawiam serdecznie,

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kont napisał:

dziękuję za odpowiedzi.

Kfm877,

na starym routerze, jeśli nikt nie korzystał z łączą, obie diody - milczały w bezruchu, ale ok. Może ten typ tak ma. Pozostaje mi to zaakceptować.

Za chwilę włączą mi 120 Mb.

Rozważam  zakup własnego routera i tu prosiłbym o konkretną specyfikację i przykładowy model aby móc ocenić jaki to będzie wydatek i czego ewentualnie szukać. Kfm877, nie wiem co rozumiesz przez bardziej zaawansowane użytkowanie routera?.

 

Generalnie będzie służył jednocześnie dla kilku urządzeń przenośnych typu: tablet, telefony, TV. Oraz po kablu, dostarczając Internet do komputera stacjonarnego. Specjalnie piszę więcej bo jak przychodza goście to każdy przynosi swój sprzęt).

Ma działać niezawodnie, mieć szyfrowanie, adekwatny do potrzeb zasięg (lepiej aby był lekki naddatek mocy, niż jej niedobór). Wszystko ma działać szybko tak żeby wycisnąć max z nowych technologii wi-fi. Potrzebne jest łatwe i szybkie sychnronizowanie z urządzeniami oraz stałe połączenie z routerem.Chciałbym aby router był relatywnie energooszędny.

 

 

Do internetu 120 Mb/s musisz mieć router przynajmniej klasy TP-Link Archer C7

W tej klasy routerze Wi-Fi nie będzie powodować ograniczenia prędkości łącza.

Oczywiście na prędkość po Wi-Fi ma również wpływ rodzaj karty sieciowej Wi-Fi w urządzeniu, które łączy się do routera Wi-Fi. Jednak współczesne smartfony i laptopy spokojnie wyciągną 120 Mb/s po Wi-Fi. Ponadto ten router obsługuje również pasmo 5 GHz, co w przypadku zabudowy wielorodzinnej może być przydatne ponieważ najczęściej wykorzystywane pasmo 2.4 GHz jest już mocno zajęte, a to ma wpływ na wydajność Wi-Fi.

Własny router to zawsze pełna wolność w stosunku do tego co dają operatorzy, lepszy zasięg i więcej funkcji.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kont

Proszę pamiętać, że 5 GHz w zabudowie potrafi działać gorzej niż 2,4 GHz.

Co więcej, dzisiejsze routery zgodnie z prawem nie mogą mieć mocy wypromieniowanej przez Wi-Fi więcej niż 100nW w paśmie 2,4 GHz i 200mW w paśmie 5 GHz.

Nie chcę Kolegi załamywać, ale może się okazać, że jednym routerem i to jeszcze tak usytuowanym, jak piszesz, całego mieszkania nie ogarniesz.

Proszę się liczyć z tym, że mogą (czy tak będzie trzeba sprawdzić samemu już na miejscu) być potrzebne jeszcze dodatkowe AP (Access Pointy - punkty dostępu).

 

Jako sprzęt mogę polecić routery Asusa (unikać TP Linków). Jaki dokładnie router Asusa? Taki, na jaki Cię stać w danej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Szanowni Użytkownicy,
dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Co do kwoty i parametrów (okiem człowieka, który dopiero poznaje temat)....
 
Kwota:
W multimedii zapłaciłbym 110zł za rok użyczenia ich routera.
Za swój router jestem skłonny wydać 100-300zł pod warunkiem, że dostanę coś co faktycznie  uzasadni większy wydatek.
 
Kontrola i dostęp do routera z poziomu dedykowanej aplikacji - byłaby fajna bo chciałbym dokładnie wiedzieć ile i jakie urzadzenia się łączą w danej chwili.
 
W kwestii mocy, poprzedni stary Router WRT54GL - miał jej aż nadto - jak pisałem mieszkam na 2. piętrze a odbierałem swoją sieć wifi- na parterze budynku, więc pomimo grubych murów, wszystko hulało. Nie chciałbym aby moc była przesadna jak wtedy, czy przekraczała normy (o czym pisał Kocurek1970) - to byłby absurd, nie znam na tym, ale nie chciałbym takiego urzadzenia.
 
NIech ma w standardzie 802.11ac  dwa pasma - 2,4 GHz oraz 5 GHz. Tylko niech sposób rozgłaszania sieci, będzie jak najbardziej przyjazny i komfortowy dla użytkownika. Na starym routerze WRT54GL było tak, że wybierało się jedną sieć, wszystko samo się łączyło i działalo. I chciałbym aby tak pozostało . Zeby nie trzeba było nic przełączać , wybierać sieci, bawić się.
Jeśli się okaze, ze 5G w ogóle nie korzystam aby można było to wyłączyć.
 
Standard MU-MIMO - podobno dzięki temu  prowadzona komunikacja przebiega w sposób stabilny z jak największą prędkością, ale nie wiem jakie to kwoty i czy faktycznie warto.
 

serwer wydruku - pod warunkiem, że umożliwi wydruk też z poziomu użytkowników wi-fi i łączących się po kablu z routerem. Co prawda teraz mam starą drukarkę, ale przyszłościowo - może warto rozważyć takie rozwiązanie?!

 

serwer plików - czy w ogóle warto to rozważać?!  Bardziej przydałaby mi się opcja - wysyłania z komórki na komputer stacjonarny (łączący się po kablu z routerem), albo z komórki na komórkę w wi-fi większej ilości plików, ale nie wiem czy to jest możliwe?

Zależy mi aby połączenie było bezpieczene, szyfrowane i aby nikt inny nie miał do niego dostępu.

 

Współdzielenie łącza 3G/4G - funkcja szeroko wspierana w urządzeniach marki Asus pozwalająca na alternatywny (obok łącza podstawowego) dostęp do sieci internet przy wykorzystaniu zewnętrznego modemu GSM.

To nie byłoby  głupie, chociaż nie wiem czy się mieści w budżecie.

 

Rozwiązania dbające o bezpieczeństwo. Nie wiem jakie są i minusy tych rozwiązań (wolniejsze działanie, może większa prądożerność?!) - w stosunku do faktycznych zysków i plusów?)

 
Plusem rozwiązania multimedii jest to, że jest to 1 urządzenie.
Pytanie, gdybym sam chciał sobie kupić takie combo - jak by to wyglądało kosztowo dla tego łącza?
 

Do wtorku powinienem podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup używanego tp-linka wr1043nd wrzuć openwrt i będziesz mieć router, podlaczysz modem 4g na USB.

Dostaniesz już za 100zl

Zasięg 2,4ghz ten model ma nie do pokonania - do teraz jeden z niewielu routerów mających tak dobre parametry radia.

 

Od Multimedii nie bierz, bo to taki syf że szkoda gadać. Mialem na początku umowy z nimi arris tg2492, i większego syfu nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kont

Za często wszystko porównujesz do starego routera - te czasy już nie wrócą.

Druga sprawa - to co piszesz jako Twoje wymagania, finansowo musisz pomnożyć minimum x2 górną granicę - Ty wiele wymagasz, wiele chcesz ale za tym idą pieniądze na sprzęt.

Nikt Ci zdalnie nie napisze co masz dokładnie kupić, bo jak to finalnie będzie działać zależny już tylko od tego jak zadziała u Ciebie.

Z LAN coś można zagwarantować, ale co do wifi to loteria.

Musisz kupić router i samemu sprawdzić jego działania.

Szukaj Asusa z portem WAN/LAN 1Gb, z duallbandem AC.

 

Pamiętaj też, że sieć wifi jest na tyle szybka, ile szybki jest jej najwolniejszy element.

Sam szybki router to nie wszystko - za tym muszą iść karty sieciowe w sprzętach które z tego wifi korzystają (wystarczy jakaś dychawiczna karta na N albo jeszcze gorzej i Twoje MIMO leży i kwiczy).

 

Co do comba - nowego nie kupisz bo dla detalistów takiego sprzętu nie ma, używany nie zadziała żaden jeśli nie jest z MM.

Jedyne urządzenie jakie tam zadziała pochodzi tylko i wyłącznie od operatora.

Na tym właśnie polega walidacja i certyfikacja sprzętu i jego dopuszczenia do sieci danego konkretnego operatora.

Edytowane przez KOCUREK1970
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemu by nie było,jakby zamiast światłowodu w domu, albo koncentryka, zakańczać gniazda skrętką. Wtedy można by używać czego się chce. Niestety w naszym kraju, jak w lesie i jesteśmy zmuszeni używać zabawek operatora.
Choć zdarzają się tacy ISP, którzy zakańczają skrętką, wtedy można wpiąć swoje zabawki.

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości. Mając "polską" klawiaturę stosujemy poprawnie polskie znaki diakrytyczne, tzw. "ogonki". Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz,że takie rozwiązanie jest w tym momencie bardziej awaryjne, niż czyste FTTH i w praktyce nieprzyszłościowe? Poza tym na ETTH puścić DVB-C to spore kombinacje.

Nie bez powodu Netia idzie w czyste FTTH, pomimo że mają bardzo duże doświadczenie w ETTH. Dzisiaj na skalę masową liczy się już tylko FTTH i HFC.

Inną sprawą jest to,czy w ogóle w ofercie jest taki mały modulator z IP na DVB-C, który byłby opłacalny dla ISP,nie wielgachny kolos jak dla hoteli.

A co do routera to w sumie taki jaki ktoś już tutaj polecał:

 

https://www.ceneo.pl/43008056

 

Od wielu lat używam prywatnie Asusy i nie narzekam.

Edytowane przez djadijos
Ok szefie ;p, nie będę cytował treści poprzedniego postu w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...