Skocz do zawartości

Duża antena pod obrót


Rekomendowane odpowiedzi

Duzo w tym wątku zapytań i wątpliwości, może w skrócie kilka moich opinii z doświadczeń z anteną mabo 105 (wymiar rzeczywisty 118x108cm) i obrotnica SG2100. Zestaw "żyłowany" jak mało który, zakres praktycznie max (a nawet ponad to) a dokładniej: normalnie pracuje w przedziale 80E-45W, ale mam mozliwość podjechania nia nawet na dalsze pozycje, udało mi sie zaliczyc najdalej 90E na wschodzie i 58W na zachodzie (ale raczej się tam nie zapuszczam, bo to jednak juz duże ryzyko) Przeżyła jedna awarie (dokładnie w rocznicę zakupu, naprawiona na gwarancji) narazona jest na duze podmuchy (zamontowana na dachu, na kominie) i wytrzymuje ten "żagiel " bez problemów, nie ma z nia kłopotów czy to przy duzym mrozie czy w ekstremalnie upalne dni. @braavoo wspomniał o wątpliwościach co do protokołu diseqc, nie ma obaw, praktycznie wszystkie tunery dobrze współpracuja z obrotnicami (nie licze tych oferowanych przez platformy), nie trzeba dodatkowych akcesori a i mozliwy zakres obrotu większy. Moim zdanie dla anten do 120cm zdecydowanie obrotnice diseqc pod te wartości dedykowane, powyzej siłowniki czy jaeger.

Ponizej fotka, jak wygląda obrotnica i antena w praktyce, w ekstremalnym połozeniu, pozycja 58W. Pozdr

 

mojasatka1.jpgmojasatka2.jpg

mojasatka3.jpg

----------------------------------------------------

http://jackysat.prv.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od roku mam obrotnicę DiSEqC (SMD3D12) i stale jestem pod wielkim wrażeniem jak to wszystko pięknie działa. Po kilku korektech udało mi się złapać idealne ustawienie i mam zakres od 62E do 30W – dalej się nie obarca, co jest pewną wadą tejże obrotnicy (aczkolwiek wszystko co najważniejsze mieści się w podanym zakresie). Z anteny Laminas 1200 odbieram m. in. całego Badra, większość Nilesata i wschodniego Turksata, a w porywach nawet coś niecoś z Astry 2D się pokaże.

Parę wichur mi się już tu przewaliło, ale nie zauważyłem niekorzystnego wpływu na antenę (wisi na południowej ścianie). Czasami przy słabych sygnałach z w/w satelit trzeba dokładnie ją ustawiać (z pilota); przy silniejszych można nic nie poprawiać przez długi czas – pozycje trzymają się w miarę dobrze.

Ogólnie polecałbym obrotnicę każdemu, kogo zainteresowania techniką satelitarną wykraczają poza platformy cyfrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy do tych obrotnic:

http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=9&id=83

http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=9&id=25

 

Można podpiąć tego Triax-a?

http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=88&id=590

 

Z opisów wynika że tak ale wolę się upewnić.

Czym w praktyce różnią się te obrotnice? SG2100 wygląda na solidniejszą, z kolei SM3D12 ma większy zakres obrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś antene Laminas 120/130cm + obrotnica Diseqc SG2100. Zakres obrotu bezproblemowo od 75E-45W. Po zdjęciu ograniczników mech. antena się kręciła praktycznie od 90E-61W. Niestety nie udało mi się odebrać krańcowych satetelit (Yamal 90E, Intelsat 85E...Panamsat 58W, Amazonas 61W) z powodu przeszkód architektonicznych i drzew. Antena podczas wiatru gibała się na skrajnych pozycjach, jednak jest to nieuniknione. Dużą wygodą przy obrotnicy Diseqc jest to, że jest to zestaw w pełni automatyczny. Czasami jednak trzeba ręcznie dostroić słabą pozycje.

Ogółem zestaw był fajny, jednak jak to bywa w żywocie zapaleńca został wymieniony na leprzy :D:arrow: Mabo 125/140 PM+Siłownik 24 cale :wink: Mam jednak nadzieje, że w niedalekiej przyszłości i ten zestaw pójdzie na emerytuje :lol::D Pora szukać antenki ok. 180cm :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym w praktyce różnią się te obrotnice? SG2100 wygląda na solidniejszą, z kolei SM3D12 ma większy zakres obrotu.

Chyba miało być na odwrót. O ile kwestia solidniejszego wyglądu może być dyskusyjna, o tyle zakres obrotu SM3D12 jest na pewno mniejszy (np. taki jak w moim podpisie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...