Skocz do zawartości

Vectra


Rekomendowane odpowiedzi

Na FB jeden z użytkowników z pewnego źródła, że Vectra specjalnie zaniża bitrate kanałów. W jakim celu to robi? Nie wiadomo...

Nie może zdradzić szczegółów ze względu, że ''informator'' jeszcze ''tam''pracuje...

Wszyscy to wiemy i szczegóły są znane. Vectra pisała o tym na FB. Vectra robi to specjalnie żeby upchnąć na jednej częstotliwości jak najwięcej kanałów i tym samym wygospodarować miejsce w kablu dla innych usług takich jak VOD, kanały analogowe, kolejne dodatkowe kanały cyfrowe SD i HD i szybszy internet. W tym celu zakupiono nowe "inteligentne" transkodery które w odróżnieniu od poprzednich urządzeń przydzielają dynamicznie przepustowość dla każdego kanału w zależności od zapotrzebowania. Problem tylko w tym że tego zapotrzebowania jest zawsze więcej niż miejsca w transporcie i nawet gdy kanał żąda dodatkowego bitrate nie otrzymuje tyle ile potrzebuje ( to tak w dużym uproszczeniu). Do tego dochodzi kiepska kompresja w przestarzałym standardzie MPEG2 (która potrzebuje większego bitrate i bardziej uwypukla artefakty i niedoskonałości obrazu w przypadku zbyt małej przepustowości) i cały szereg innych mniej lub bardziej zaawansowanych ustawień transkoderów. Z sygnału otrzymanego w bardzo dobrej lub dobrej jakości Vectra robi miazgę i tą miazgę wysyła swoim klientom.

Klienci otrzymują zatem artefakty zamiast obrazu a Vectra jest zadowolona gdyż w wyniku modernizacji zwolniły się w kablu 4 częstotliwości :-). Taki był cel modernizacji majowej który został osiągnięty. Żadna to tajemnica i żadna sensacja. Cel był jeden - skompresować do maksimum kanały SD. Oczywiście technicznie nic nie stoi na przeszkodzie by skompresować je jeszcze bardziej a w transporcie upakować np. 40 kanałów :-). Wszystko w rękach Vectry :-).

nie wiem czy wiecie ale brałn zapowiada oddzielenie tvp info od lokalnych ośrodków tvp zastanawiam sie jak to będzie wtglądać

Będzie to wyglądać tak jak wyglądało kiedyś przed powstaniem TVP Info i nigdy nie powinno być zmieniane.

Czyli powstaną regionalne kanały TVP ( TVP Bydgoszcz, TVP Gdańsk, TVP Poznań, TVP Katowice itd.) nadające w całości program regionalny ( tak jak było kiedyś). Kanały te będą nadawane w ramach MUX-3 NTC. TVP Info pozostanie w 100% kanałem informacyjnym nadawanym centralnie z Warszawy bez okienek regionalnych ( tak jak TVP1 i TVP2). To jednak jest temat na inne forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego dochodzi kiepska kompresja w przestarzałym standardzie MPEG2 (która potrzebuje większego bitrate i bardziej uwypukla artefakty i niedoskonałości obrazu w przypadku zbyt małej przepustowości) i cały szereg innych mniej lub bardziej zaawansowanych ustawień transkoderów. Z sygnału otrzymanego w bardzo dobrej lub dobrej jakości Vectra robi miazgę i tą miazgę wysyła swoim klientom.

Może to ta tajemnica o której wspomniał jaceknokia? Pakują, a na koniec zmienią kodowanie na MPEG4( :?: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, panowie czytam ten wątek i po pięciu stronach mam odczucie, że mam g...o nie telewizję, ale niestety nie jestem na swoim i "jak działa i da się oglądać" to jest OK, chociaż sam zauważyłem, że przy kilku kanałach jest koszmarnie, teraz jak się na czytałem to na każdym widzę, że jest źle, a tak normalnie to wydawało mi się OK, nienawidzę tego.

 

Mam dwa pytania :

1. Czy odległość od stacji czołowej ma znaczenie chociaż minimalne co do jakości obrazu? Mieszkam w Zabrzu, podejrzewam gdzie to jest (na podwórku tam widać kilkanaście dużych talerzy satelitarnych, to pewnie to), mam gdzież z ~800m do niej, na oko u mnie jest ciut lepiej niż u kolegi, który ma do niej z ~4km, ale wiadomo, że inny telewizor, to może inaczej wyglądać.

2. Wie ktoś, czy Vectra ma w planach dodanie kiedyś AXN HD? O HD z prawdziwego zdarzenia w Vectrze nie liczę, ale zawsze lepiej. Logicznie myśląc w planach jest, bo zostawili miejsce pasujące, ale nigdy nie wiadomo. O terminie pewnie nic nie wiadomo, ale są tutaj ludzie, którzy siedzą w tym i może ktoś ma jakieś domysły, albo coś.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.Ale zacznę od tego.Jeżeli chcę nagrać program a po nim następny,to mój dekoder {ADB 5810}traktuję to jako nagrywanie równoczesne i lipa z oglądania.2 sprawa to:oglądam sobie jakiś program.następnie przełączam na inny a tam sobie leci ciekawy filmik ale niestety już jest jego połowa.Zaznaczam nagrywanie bo akurat muszę wyjść a dekoder nagrywa ten film w całości od początku,to akurat super.Czy Wy też tak macie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Żeby wyeliminować ten problem musisz sobie w ustawieniach nagrywania zaznaczyć, aby nagrywanie zaczęło się dokładnie w chwili rozpoczęcia audycji (wg EPG) i zakończyło dokładnie w w sekundzie przejścia EPG na następną pozycję programową. Minusem jest wtedy sytuacja, gdy nadawcy przedłużają seans ze względu na reklamy (Polsat) albo gdy czasem zacznie się coś zbyt wcześnie.

 

2. Jakim cudem? W momencie przełączenia na konkretny kanał kasuje się bufor pamięci. Jeżeli nie oglądało się filmu od początku to nie ma szans, żeby nagle dekoder wrzucił na dysk całość filmu ;) No chyba, że o czymś nie wiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jakim cudem? W momencie przełączenia na konkretny kanał kasuje się bufor pamięci. Jeżeli nie oglądało się filmu od początku to nie ma szans, żeby nagle dekoder wrzucił na dysk całość filmu ;) No chyba, że o czymś nie wiem ;)

 

 

Sam nie wiem jakim cudem,ale tak mam!!!A zrobiłem to tak:przełączyłem na inny kanał i włączyłem nagrywanie włączając tylko czerwony przycisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak kiedyś miałem przełączyłem na tvn i w połowie filmu zaznaczyłem nagrywanie a nagrał mi cały !! To samo na eska tv - włączyłem ok. 16:30 chciałem nagrać jedną piosenke a on mi nagrał cały program od 16:00. Pisałem już o tym 2 miesiące temu, ale chyba nikt mi nie wierzył :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...