Jump to content
Pepek94

Oznakowanie wiekowe programów za granicą

Recommended Posts

Niniejszym utworzyłem odrębny wątek, w którym będziemy mówić o oznaczeniach wiekowych spoza Polski.

 

Z krajów europejskich nie licząc Polski, które stanowi chore przepisy można wymieniać takie kraje jak:

1. Chorwacja

2. Francja + Walonia

3. Hiszpania

4. Rumunia

5. Słowacja

6. Słowenia

7. Węgry

W lepszej sytuacji z Europy są takie kraje jak: Rosja, Ukraina, Finlandia, Holandia, Flandria, Niemcy, Szwajcaria, Portugalia.

Spoza Europy jeszcze w lepszej sytuacji są: Kanada, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Brazylia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam to we Włoszech publiczna RAI daje oznaczenie tylko przy programie skierowanym dla osób dorosłych, jest to taka kreska czerwona pod logiem, a przed takim programem puszczają planszę z odpowiednim tekstem. W kanałach Mediasetu używa się czerwonej kropki przy logu przy takich programach, przy czym ona nie jest na stałe chyba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mam dostępu do kanałów z tych krajów, chociaż jak będę miał trochę więcej czasu, to postaram się poszukać w internecie materiałów z wymienionych państw.

 

Na początek Węgry. W tym kraju jeśli chodzi o oznaczenia wiekowe faktycznie jest podobnie źle jak w Polsce, gdyż znaki są fizycznie wklejane w obraz nadawanego materiału przez cały czas jego trwania:


Ten system powstał w 2002 roku, zaś w grudniu 2010 roku dodano oznaczenie "6". System posiada kategorie: nieklasyfikowane - program dla wszystkich grup wiekowych, przyjazne dzieciom - używanie tego oznaczenia nie jest obowiązkowe, 6 - program niepolecany dla dzieci poniżej 6 roku życia, 12 - program niepolecany dla dzieci poniżej 12 roku życia, 16 - program niepolecany dla młodzieży i dzieci poniżej 16 roku życia (można go nadawać tylko od 21:00 do 5:00, czyli jeszcze większa restrykcyjność niż w Polsce), 18 - program zalecany tylko dla dorosłych widzów (można go nadawać tylko od 22:00 do 5:00, więc trochę mniejsza restrykcyjność niż w Polsce). Z tego co wyczytałem w internecie, to kiedyś te znaki były całkowicie nieprzezroczyste i niektórym widzom się przez to wypaliły piksele w telewizorach. Teraz jak widać wprowadzono przezroczystość, ale niestety tylko minimalną. Znaki są wyświetlane na dole ekranu a nie górze, co moim zdaniem można zaliczyć na drobny plus, gdyż ta część ekranu jest mniej ważna, więc teoretycznie znaki powinny być przez to troszkę mniej dokuczliwe. W przypadku kategorii nieklasyfikowane, do której zaliczane są wszystkie audycje pozbawione negatywnych treści, a nie tylko serwisy informacyjne i transmisje sportowe, znak na szczęście nie jest stosowany. Edited by Barti
Przeniesiono post do bardziej odpowiedniego wątku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co ogarniam, to na ukraińskich kanałach oznaczenie +16 występuje cały czas przy emisji filmu lub programu. Przynajmniej to na TET zauważyłem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Francja miała całkiem w porządku kompromisowy system oznaczeń wiekowych, ale niestety 12 grudnia 2012 roku CSA znacznie go pogorszyła. Ten system posiada kategorie:

brak znaku – audycja przeznaczona dla wszystkich kategorii wiekowych

-10 – audycja niepolecana odbiorcom poniżej 10 roku życia; do tej kategorii zalicza się programy zawierające pewne treści negatywne, można emitować je o dowolnej porze

-12 – audycja niepolecana odbiorcom poniżej 12 roku życia; do tej kategorii zalicza się programy, których scenariusz w systematyczny sposób nawiązuje do przemocy fizycznej lub psychicznej, w telewizji ogólnodostępnej mogą być one emitowane tylko po 22:00, zaś telewizję płatną obowiązuje lżejsza restrykcja – mogą emitować po 20:30

-16 – audycja niepolecana odbiorcom poniżej 16 roku życia; do tej kategorii zalicza się programy o charakterze erotycznym lub o dużym natężeniu przemocy, w telewizji ogólnodostępnej mogą być one emitowane tylko po 22:30, zaś telewizję płatną obowiązuje lżejsza restrykcja – mogą emitować po 20:30

-18 – audycja niepolecana odbiorcom poniżej 18 roku życia; do tej kategorii zalicza się programy pornograficzne lub o bardzo dużym natężeniu przemocy, nie można ich emitować w telewizji za wyjątkiem ograniczonej liczby audycji tego typu, których emisja ma miejsce wyłącznie w godzinach 24:00 – 5:00 w programach telewizji subskrypcyjnej, w tym o specjalizacji filmowej oraz w telewizji kodowanej pod warunkiem zastosowania zabezpieczeń technicznych (kodu rodzicielskiego)

Wcześniej było tak, że w przypadku kategorii -10 znak był wyświetlany na obrazie materiału przez 5 minut trwania audycji i 1 minutę po wznowieniu emisji po przerwie reklamowej lub przez pierwsze 12 minut trwania audycji. Pozostałe znaki -12, -16, -18 zawsze trzeba było wyświetlać przez cały czas na obrazie. Takie rozwiązanie było wynikiem kompromisu na skutek konsultacji społecznych w 2002 roku, niestety pod koniec 2012 roku CSA złamało kompromis i samowolnie zmieniło przepisy w ten sposób, że znak -10 także musi być niestety wyświetlany przez cały czas na obrazie. Kiedyś zdarzało mi się oglądać francuskie kanały i patrzeć jak -10 pięknie znika oczyszczając ekran. Któregoś dnia oglądałem film na TV5 Monde Europe i się dziwiłem dlaczego ta -10 nie znika. Myślałem, że to wpadka techniczna, jednak niestety później wyczytałem, że to niestety skutek pogorszenia przepisów. Wielka szkoda, bo ten przykład kompromisowego rozwiązania był chwalony także po za granicami Francji. Na naszym forum pozytywnie się o nim wypowiadał Logomaniak.

 

Mimo tego pogorszenia jednak ten francuski system oznaczeń wiekowych nadal nie jest najgorszy. Należy zwrócić uwagę, że stopnie kategorii wiekowych są łagodniej przyznawane niż w Polsce – audycje, które w naszym kraju mają b.o, +7 i większość +12 we Francji są przydzielane do pierwszej kategorii dla wszystkich, gdzie nie ma znaku zaśmiecającego ekran. Część audycji, które w Polsce są znakowane jako +12 we Francji jest przydzielana do kategorii -10, dużo audycji w Polsce znakowanych jako +16 we Francji w większości dają -12, natomiast te programy otrzymujące w Polsce +16, które mają naprawdę bardzo duże natężenie znacznych treści negatywnych dostają we Francji kategorie -16. Z tego właśnie powodu łagodniejszego oceniania audycji we Francji oraz faktu, że najniższa kategoria nie wymaga stosowania znaku wynika pozytywny fakt, iż na większości audycji we francuskiej telewizji ekran na szczęście jest czysty. Obliczyłem procentowo udział audycji z zaśmieconym i niezaśmieconym ekranem w dniu 24.06.2016 na wybranych najpopularniejszych francuskich kanałach:

Zamiecanie%20ekranu%20we%20Francji_zpsvy

Także nie jest najgorzej.

 

Dla porównania w naszym kraju sytuacja niestety wygląda zupełnie odwrotnie:

Zamiecanie%20ekranu%20w%20Polsce_zps1ghz

W Polsce z przymusu zaśmiecania ekranu oznaczeniami wiekowymi przez cały czas trwania audycji zwolnione są tylko programy informacyjne, sportowe, reklamy, telesprzedaż i przekazy tekstowe, czyli bardzo niewiele. Dla mnie polskie prawo medialne jest wręcz chore w tym zakresie. Dlaczego oglądając nawet jakiś łagodny film familijny pozbawiony negatywnych treści zmusza się widzów do oglądania przez cały czas kolorowego oznaczenia wiekowego, które znacznie psuje komfort i estetykę obrazu? Paranoja!

 

Zatem statystycznie przełączając na jakiś francuski kanał jest większe prawdopodobieństwo, że trafimy na audycje bez oznaczenia wiekowego:

M6%20HD%20-%20brak%20oznaczenia%20wiekow

 

We Francji w kategoriach wiekowych, w których trzeba stosować znak, oprócz niego wymaga się wyświetlania przez 1 minutę na początku napisu lub przez 12 sekund planszy na pełnym ekranie zawierającym tłumaczenie znaku:

M6%20HD%20-%20napis%20tumaczcy%20oznacze

 

M6%20HD%20-%20samo%20oznaczenie%20wiekow

Szczęście w nieszczęściu, że znaki zostały „ucywilizowane” – są nie za dużej wielkości, wycięte w środku, na dole ekranu zamiast górze i co najważniejsze półprzezroczyste białe a nie kolorowe. Dzięki temu są one łagodne dla oka i tak nie drażnią.

 

We Francji wybrane kanały praktykują przepiękny zwyczaj emisji niektórych wieczornych filmów bez logo. Jeśli dodatkowo film należy do tych łagodniejszych, to w takim wypadku widzowie mogą cieszyć się oglądaniem z całkowicie czystym ekranem:

France%203%20-%20cakowiece%20czysty%20ek

Okazuje się, że nieosiągalne marzenie niektórych widzów zostało zrealizowane we Francji. Rewelacja! Coś pięknego! :D

Francuska wersja Arte i Arte HD nadaje na brytyjskiej koncesji Offcomu i można na niej obejrzeć filmy również zawierające negatywne treści z całkowicie czystym ekranem. Posiada ona również do wyboru oryginalną ścieżkę dźwiękową. Ten piękny zwyczaj dotyczy tylko emisji niektórych wieczornych filmów. W popołudniowych powtórkach filmów następnego dnia logo już jest nadawane. Na kanałach premium Canal+ jest większy luksus, bowiem logo ekranowe jest we wszystkich pozycjach nieemitowane i to przez całą dobę.

 

Tak to wygląda, kiedy nadawca rezygnuje z wyświetlania swojego logo podczas emisji filmu w trosce o komfort widza, ale ekran nie jest całkowicie czysty, ponieważ audycja posiada pewne negatywne treści i w związku ze złym prawem medialnym trzeba go niestety zaśmiecać przez cały czas oznaczeniem wiekowych:

France%202%20-%20oznaczenie%20wiekowe_zp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te ograniczenia wiekowe we Francji z wyciętymi numerami są od dawien dawna. Około 10 lat temu, gdy jeszcze dużo francuskich kanałów było FTA spotkałem się z nim kilka razy, chyba jeszcze nawet na Canal+, albo na NRJ12. Być może nawet na NT1 7 lat temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drogi @Salarieri - mógłbyś dać porównanie dotyczące zaśmiecania oznaczeniami wiekowymi między naszymi kanałami (TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN7) a węgierskimi (Duna, M2, TV2, RTL Klub, Duna World i M3)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, specjalnie na Twoją prośbę podjąłem próbę opracowania takich diagramów:
Zamiecanie%20ekranu%20na%20Wgrzech_zpslp
Na Węgrzech oprócz serwisów informacyjnych, audycji sportowych, reklam, telesprzedaży nieznakowaniu podlegają wszystkie audycje pozbawione negatywnych treści, więc jest pod tym względem minimalnie lepiej niż w Polsce. Na Węgrzech inaczej niż w Polsce zwolnione ze znakowania są jeszcze programy publicystyczne. W grudniu 2010 roku ten system został pogorszony, bowiem dodano znak 6, który także niestety trzeba umieszczać na obrazie przez skrajnie długi czas całej audycji. Ta zmiana zmniejszyła liczbę audycji bez zaśmieconego ekranu.

 

 

Zamiecanie%20ekranu%20w%20polskiej%20tel

Edited by Salarieri

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to więc opiszę oznaczenia wiekowe na Słowacji, a tak wygląda następująco:

U - dla wszystkich nieletnich

7 - dozwolone od lat 7

12 - dozwolone od lat 12

15 - dozwolone od lat 15 (kiedyś w dowolnym czasie, a teraz ze względu na restrykcję po 20)

18 - dozwolone od lat 18 (ze względu na restrykcję po 22)

Zielony miś - tylko dla dzieci

W przypadku programów edukacyjnych:

-7 - dla dzieci do lat 7

+7 - od lat 7

+12 - od lat 12

+15 - od lat 15

Podsumowanie jest takie, że oznaczenia wiekowe na Słowacji są absolutnie złe, a więc będzie porównanie w formie diagramu dla 8 kanałów (Jednotka, Dvojka, Markiza, Doma, Dajto, JOJ, Wau, Plus) z naszymi na kanałach, którą szerzej o sytuacji na Słowacji przedstawi kolega @Salarieri

Edited by Pepek94

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oprócz krajów, które mają mądrze przemyślane systemy oznaczeń wiekowych i z których śmiało można brać przykład jest niestety też kilka (na szczęście mniejszość z ogółu), gdzie także pod tym względem podobnie jak u nas spartaczono sprawę. Słowacja, mały sąsiadujący z nami 5-cio milionowy kraj ma system oznaczeń wiekowych, który z punktu estetyki obrazu i komfortu oglądania jest fatalnym systemem – znaki muszą być fizycznie „wklejone” w obraz nadawanego materiału przez cały czas jego trwania:

Jest to bardzo złe rozwiązanie, gdyż traci się przez część informacji z obrazu. Na domiar złego znaki nie są robione graficznie na dyskretne, a wręcz odwrotnie są natarczywe przez zastosowany czerwony kolor, który jest najbardziej kłującym w oczy. Rozmiar także jak widać jest dość spory – oficjalnie wynosi 1 cm × 1 cm. Przezroczystość niestety tylko minimalna, prawie niezauważalna. Wycięcia liczby w środku znaku także brak. Zamiast mniej ważnego dołu, góra ekranu, w dodatku przymusowo prawa strona, co ogranicza nadawców, bo przez to wszyscy muszą mieć logo po lewej. Z pewnością problem rozpraszania w oglądaniu jest dość spory. Koszmar! Hobbyści filmowi nie mają łatwego życia na Słowacji, pozostają im kanały na zagranicznych koncesjach lub ściąganie z internetu :/

 

Słowacki system oznaczeń wiekowych posiada kategorie:

7_zpsxosx9v8k.png – nieodpowiednie dla małoletnich do lat 7

12_zpsrm8k5tic.png – nieodpowiednie dla małoletnich do lat 12

15_zpsph2q58yt.png – nieodpowiednie dla małoletnich do lat 15; można emitować tylko od 20:00 do 6:00

18_zpsoszucfyi.png – nieodpowiednie i ograniczone dla małoletnich do lat 18; można emitować tylko od 22:00 do 6:00

mi_zpsya29ohve.png  – zalecane dla małoletnich do lat 12

U_zpsmif2krlk.png – nadaje się dla wszystkich grup wiekowych

-7_zps22lsqnr6.png – audycja edukacyjna zalecana dla małoletnich do lat 7

7_zpsvyjpvuti.png – audycja edukacyjna zalecana dla małoletnich od lat 7

12_zpsgiar3pov.png – audycja edukacyjna zalecana dla małoletnich od lat 12

15_zpssbpmmq3c.png – audycja edukacyjna zalecana dla małoletnich od lat 15

 

Podczas audycji pozbawionych negatywnych treści ekran na szczęście nie jest zaśmiecany:
JOJ%20-%20czysty%20ekran_zps4j6zaxj2.png
W związku z tym system ten jest minimalnie lepszy od naszego.

 

Słowacki system oznaczeń wiekowych istnieje od 10 lipca 2001 roku, na początku były tylko cztery kategorie. Później 3 grudnia 2007 dodano dodatkowe znaki dla audycji edukacyjnych. Być może polski zły system oznaczeń wiekowych był inspirowany słowackim. Ktoś z KRRiT zgapił od naszych sąsiadów ten głupi pomysł i zniszczono kompromisowe rozwiązanie, które wcześniej obowiązywało. Wnioskuje to po tym, że KRRiT wpadła na ten pomysł z zaśmiecaniem przez cały czas ekranu w 2002 roku, czyli niedługo po powstaniu słowackiego modelu. Na początku w planach zakładano właśnie kategorię 15, a nie 16, a ekran podczas audycji pozbawionych negatywnych treści miał nie być zaśmiecany. Również można zauważyć, że w polskim systemie opisy kategorii są podobne do słowackiego – użyte jest bowiem te same słowo „małoletni”, a nie np. „odbiorcy” czy „widzowie”.

 

Jeżeli chodzi o wykres to nie mogę znaleźć potrzebnych danych do jego sporządzenia – w programie publikowanym w internecie nie ma podawanych oznaczeń wiekowych przy audycjach, co jest absurdem, bo są one przez cały czas na obrazie podczas emisji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz przechodzę do systemu oznaczeń wiekowych w Rumunii, który jest absolutnie uznawane jako złe rozwiązanie.

AP - za zgodą rodziców

12 - od lat 12

15 - od lat 15

18 - od lat 18

Więcej szczegółów o sytuacji w Rumunii poda Salarieri. Porównanie pomiędzy naszymi kanałami (TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TVN7) a rumuńskimi (TVR1, TVR2, Pro TV, Antena 1, Acasa, Prima TV) w formie diagramu przedstawi również on.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co ogarniam, to na ukraińskich kanałach oznaczenie +16 występuje cały czas przy emisji filmu lub programu. Przynajmniej to na TET zauważyłem.

Nie orientuję się za bardzo, jak sprawa wygląda na wszystkich ukraińskich kanałach, ale któregoś razu na Interze w trakcie jakiegoś filmu/serialu emitowano przez cały czas żółty trójkąt w prawym dolnym rogu (prawdopodobnie oznaczenie w stylu "dozwolone od lat 12"), z kolei w sobotę na UA:Perszyj eksperymentowano z oznaczeniem wiekowym +12 w żółtym kółeczku, też w prawym dolnym rogu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wracając do Słowacji to gdzieś w granicach ok. 70% wszystkich audycji z 8 kanałów (:1, :2, Markiza, Dajta, Doma, JOJ, Plus, Wau), gdy z polskimi oscyluje się w granicach ok. 88%. A więc czekam na to, aby Salarieri opisał system oznaczeń wiekowych w Rumunii, o którym napisałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponawiam temat, a więc skoro @Salarieri nie opublikował coś o Rumunii to zajmę się sytuacją z oznaczeniami wiekowymi w Słowenii.

VS - za zgodą rodziców, może być emitowany o dowolnej porze

12+ - dla widzów od lat 12, może być emitowany tylko między 21:00 a 5:00

15+ - dla widzów od lat 15, podobnie jak przy "12" może być emitowany tylko między 21:00 a 5:00

18+ - dla widzów od lat 18, czyli dorosłych, może być emitowany między 0:00 a 5:00

Te oznakowania poprzedzają ostrzeżenie, które powinno być właśnie stosowane w Polsce takie jak "Ta audycja zawiera sceny, które są odpowiednie dla każdego widza" (w przypadku uśmiechniętej mordy), "Ta audycja zawiera sceny, które nie są odpowiednie dla dzieci (i młodzieży [tylko w przypadku "16") poniżej 7./12./16. roku życia, nadzór rodziców lub opiekunów jest wymagany" (tylko do oznaczeń "7", "12", "16") oraz "Ta audycja zawiera sceny, które są przeznaczone tylko dla dorosłych" (w przypadku kluczyka), a tak w Słowenii "Opozorilo! Predvajane programske vsebine vključujejo prizore, ki so primerni samo za ..." (co w wolnym tłumaczeniu oznacza: "Ostrzeżenie! Emisja programu obejmują m.in. sceny, które nadają się tylko dla..."), dalej "otroke v spremstvu in pod vodstvom staršev ali skrbnikov/otroke nad 12 letom starosti/mladoletne nad 15 letom starosti/odrasle" (w wolnym tłumaczeniu "dzieci w towarzystwie rodziców lub opiekunów/dzieci powyżej 12 lat/młodocianych powyżej 15 lat/dorosłych". Moim zdaniem w Słowenii system oznaczeń wiekowych jest kompletnie złym systemem oznaczeń z powodu wyświetlania przez skrajnie długi czas trwania audycji, ale na szczęście o wiele rzadziej niż u nas, a więc porównanie naszych kanałów (TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls) ze słoweńskimi kanałami (TV Slovenija 1, TV Slovenija 2, POP TV, Kanal A, Planet TV, TV3 Medias) w formie diagramów i szerzej sytuacji ze znaczkami w Słowenii opowie @Salarieri.

Edited by Pepek94

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam Pepek94, ale na razie rezygnuję z tworzenia postów zawierających opisy systemów oznaczeń wiekowych w innych krajach. Stworzenie dokładnej analizy zajmuje od kilku ładnych godzin do w niektórych przypadkach nawet kilkunastu dni. Rezygnuję z tego, gdyż to za bardzo obciąża mnie psychicznie. To „syzyfowa praca”. Prawdopodobieństwo, że ktoś z osób odpowiedzialnych za prawo medialne tu wejdzie i po przeczytaniu pozytywnych przykładów z innych kraju postanowi wprowadzić zmiany u nas jest niestety bardzo niewielkie. Druga sprawa to nie rozumiem sensu wyszukiwania negatywnych przykładów. Jest wiele przykładów niedoskonałości w polskim prawie. Jeśli ktoś zajmuje się przykładowo omawianiem problemu zbyt wysokich podatków czy nadmiernej biurokracji, to będzie raczej podawał przykłady państw, gdzie zostało to rozwiązane lepiej, a nie tak samo źle lub gorzej. Dla osób odpowiedzialnych za złe prawo, takie przykłady mogą stanowić moralne usprawiedliwienie ich złych działań. Podobny temat do tego był na konkurencyjnym forum¹, wtedy szczegółowo opisałem wraz z obrazkami (niestety serwery serwisu hostingowego uległy awarii i już screeny nad którymi poszukiwaniami potrafiłem spędzić wiele dni się nie wyświetlają, co pokazuje trochę ile moja praca jest warta) kilka pozytywnych przykładów państw, które mają wzorowe systemy oznaczeń wiekowych, z których warto brać przykład. Natomiast Ty później zacząłeś pisać o danych państwach i dodawałeś na końcu szczegóły poda Patryk, niejako nakładając na mnie obowiązek tworzenia tych postów ze szczegółową analizą. Problem w tym, że ja nigdy nie zobowiązywałem się do opisania wszystkich czy większości państw. To że napisałem kilka pozytywnych przykładów, nie oznacza że mam ochotę opisywać wszystkie kraje po kolei. Nie pytałeś mnie wcześniej na PW czy mam ochotę wziąć udział w takim projekcie, po prostu zacząłeś pisać w postach żebym to opisywał, niejako wywierając na mnie presję. Ja na początku to czyniłem, bo chciałem być miły, ale później przestałem, dlatego że zaczęło mnie to za bardzo męczyć. Jeśli widzisz sens w takim opisywaniu to możesz to sam robić dalej, ja niestety straciłem wiarę, aby to mogło w jakiś sposób pomóc w rozwiązaniu problemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro Salarieri już zaniechał z opisami to ja przejmuję informacje o oznakowaniach wiekowych.

Jak tam pokazuje się sytuacja w Nowej Zelandii, w którym będę pisał solo. To rozwiązanie jest zdecydowanie bardzo dobre, z czego dowodem jest takie screeny:

mGwMHBl.jpg

Oznakowanie wiekowe pojawia się jedynie na początku audycji oraz po każdej przerwie reklamowej.

 

Wen5yWP.jpg

Po paru sekundach oznakowanie wiekowe znika.

 

Więc przedstawia się następująco w niekodowanej telewizji takimi jak TVNZ1 (do niedawna TV One), TVNZ2 (do niedawna TV2), TV3 i wiele innych:

G - dla wszystkich (może być nadawany w dowolnym czasie i o każdej porze)

PGR - zalecany nadzór rodziców (może być w dowolnym czasie i o każdej porze z wyjątkiem godzin między 6:00 a 9:00 oraz 16:00 a 19:00 czasu nowozelandzkiego)

AO - tylko dla dorosłych (może być nadawany wyłącznie między 12:00 a 15:00 [tylko w dni szkolne z wyjątkiem dni wolnych od nauki oraz wakacji ustanowione przez Ministerstwo Edukacji Nowej Zelandii] oraz 20:30 a 6:00 czasu nowozelandzkiego, ale z większą zawartością przemocy, wulgaryzmów, wątków seksualnych oraz przerażających spotkań dopiero po 21:30 czasu nowozelandzkiego)

W przypadku oznaczeń PGR i AO to w niektórych audycjach z oznaczeniem PGR oraz w większości audycji z oznaczeniem AO mogą być poprzedzone ostrzeżeniem, które mogą wywołać u widzów reakcje takie jak wulgaryzmy, nagość, seks i przemoc.

 

W kodowanej telewizji wygląda następująco:

G - dla wszystkich

PG - zalecany dla młodszych widzów nadzór rodziców

M - dla dojrzałych widzów powyżej 16. roku życia

16 - tylko dla widzów powyżej 16. roku życia

18 - tylko dla widzów powyżej 18. roku życia

 

Podsumowując, jest to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań w przeciwieństwie do naszego polskiego systemu.


W ramach uzupełnienia, dodaję jeszcze kolejne zapy dla danych stacji, na przykład od TVNZ:

TVNZ1

L9Jqbqw.png

 

TVNZ2

hWB7ag2.png

 

Jak myślicie, czy takie rozwiązanie jest najlepsze?

Edited by Pepek94

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teraz opiszę o oznakowaniach wiekowych w Holandii.

System Kijkwijzer został wprowadzony w roku 2001, a więc zawiera oznakowania wiekowe:

AL - dla wszystkich (nie musi być wyświetlany na ekranie)

6 - od lat 6

9 - od lat 9

12 - od lat 12 (w niekodowanej telewizji jedynie między 20:00 a 06:00)

16 - od lat 16 (w niekodowanej telewizji jedynie między 22:00 a 06:00)

Zawartości wygląda następująco takie jak: przemoc, strach, seks, dyskryminacja, nadużycie alkoholu lub narkotyków, wulgarny język. Na tej podstawie rozszerzono europejski system oznakowań wiekowych w grach wideo tzw. PEGI.

Moim zdaniem jest to jedno z najlepszych rozwiązań obok Nowej Zelandii, Australii, USA, Kanady, Brazylii i Rosji. Powód jest taki, że są wyświetlane jedynie na początku programu oraz po każdej przerwie reklamowej (zwłaszcza w stacjach komercyjnych).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy na Białorusi są oznaczenia wiekowe? Jestem ciekawa, jak tam one wyglądają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyszła pora na Hiszpanię.

Kiedyś było w miarę dobry system, a teraz... w 2011 roku już popsuli dosłownie system na naszym poziomie przez co musi wyświetlać niemal przez cały czas trwania audycji telewizyjnej.

SC [bez klasyfikacji] - na szczęście nie jest wyświetlany na ekranie

TP [dla wszystkich] - kiedyś nie był obowiązkowo wyświetlany, a teraz niestety od połowy 2015 roku musi być wyświetlany przez cały czas

7/+7 [od lat 7] - dla widzów od lat 7, w Telewizji Katalońskiej i niegdyś w TVE jest żółty

10/+10 [od lat 10] - dla widzów od lat 10, stosowany tylko w Telewizji Katalońskiej

12/+12 [od lat 12] - dla widzów od lat 12
13/+13 [od lat 13] - dla widzów od lat 13, dawniej stosowany w ogólnonarodowych stacjach telewizyjnych, ale teraz niektóre stacje telewizyjne stosują, oficjalnie w Katalonii
16/+16 [od lat 16] - dla widzów od lat 16, w przeciwieństwie do polskiego systemu może być emitowany o dowolnej porze, a w Polsce tylko między 20 a 6; dawniej był żółty

18/+18 [od lat 18/tylko dla dorosłych] - dla widzów od lat 18, dźwięk ostrzegawczy może być słyszany, gdy zaczyna się programu, w niekodowanej telewizji nie mogą być nadawane między 6 a 22

 

Uważam, że jest to jeden z najgorszych systemów oznakowań wiekowych programów na świecie obok Polski.

Edited by Pepek94

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak wygląda sytuacja w Turcji?

Został wprowadzony w 2006 roku przez RTUK (Radę Najwyższą ds. Radia i Telewizji), 4 stopnie oznakowań wprowadzono i wygląda następująco:

Genel İzleyici - dla wszystkich, pojawia się jedynie na początku programu/filmu oraz po każdej przerwie reklamowej w dowolnej porze (tu dobrze)

7+ - dla widzów od lat 7, podobnie jak przy znaczku "Genel İzleyici" pojawia się jedynie na początku programu/filmu oraz po każdej przerwie reklamowej w dowolnej porze (tu też dobrze)

13+ - dla widzów od lat 13, w przeciwieństwie do "Genel İzleyici" niestety pojawia się niemal przez cały czas trwania programu/filmu (może być transparentny), ale na szczęście nie może być nadawany między 5:00 a 21:30 (tu źle)

18+ - dla widzów od lat 18 (tylko dla dorosłych), no i niestety tak samo jak w "13+" pojawia się przez cały czas trwania programu/filmu (może być transparentny), ale na szczęście nie może być nadawany między 5:00 a 0:00 (tu też źle)

 

Oceniam, że system oznakowań wiekowych jest rozwiązaniem pół na pół, czyli średnim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To dla ciebie jest dobrze, że nie jest cały czas, to nie jest fakt bezapelacyjny.

Dla mnie choć w tym temacie to na marginesie powinien być większy luz w pokazywaniu treści oznakowanych, 16+ i 18+, oczywiście poza drobnymi wyjątkami. Jak ktoś nie ma nagrywarki to albo nie obejrzy czegoś ciekawego o 1:25 albo będzie zasypiał.

Edited by fan tv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak wygląda system oznakowań wiekowych w Norwegii?

W przeciwieństwie do polskiego systemu oznakowań wiekowych, gdzie w Polsce jest 5, a w Norwegii jest 6. Jeśli chodzi o Norwegię to oznacza, że nadawcy telewizyjni (zwłaszcza NRK, TV2, TVNorge) są zobowiązani do oznakowania wiekowego w kategoriach wiekowych:

* A (dla wszystkich) - jest nadawany w dowolnym czasie

* Od lat 6 - jest nadawany w dowolnym czasie

* Od lat 9 - jest nadawany w dowolnym czasie

* Od lat 12 - jest restrykcja, ponieważ nie można nadawać między 5:30 a 19:00

* Od lat 15 - jest restrykcja, ponieważ nie można nadawać między 5:30 a 21:00

* Od lat 18 - tak samo jak w oznaczeniu "od lat 15"

Klasyfikacja musi być oparta na wytycznych przez Norweski Urząd Mediów (odpowiednika KRRiT). Audycje w różnych kategoriach wiekowych muszą być przekazane zgodnie z harmonogramem opisanym wyżej. Nadawcy telewizyjni powinny sprecyzować ograniczenia wiekowe sygnałem akustycznym przed programem lub co gorsze jednoznacznie oznakować program z ograniczeniem wiekowym przez cały czas trwania programu. Nadawcy telewizyjni określają także ograniczenia wiekowe w programach telewizyjnych i w EPG. Oznakowania wiekowe są stosowane także do innych platform takimi jak VOD, filmy (DVD, Blu-Ray), jak również w kinach. Co o tym sądzicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak wygląda ochrona małoletnich w Chorwacji?
 
Odpowiedź brzmi: Istnieją przepisy o ochronie małoletnich, w którym stacje telewizyjne mogą być poprzedzone ostrzeżeniem o scenach brutalnych. Reguluje to rozporządzenie o ochronie małoletnich w mediach elektronicznych. Stacje telewizyjne mogą przed daną audycją dać ostrzeżenie o scenach brutalnych. No i niestety muszą oznakować symbolem w postaci kółek przez cały czas trwania audycji. Są trzystopniowe i wygląda następująco:
12 - ostrzeżenie "Nadchodzący program nie jest przeznaczony widzom poniżej 12 lat", transparentne kółko z zieloną liczbą w tym wierszu, może być nadawany w dowolnym czasie
15 - ostrzeżenie "Nadchodzący program nie jest przeznaczony widzom poniżej 15 lat", transparentne kółko z pomarańczową liczbą w tym wierszu, może być nadawany tylko między 20 a 7
18 - ostrzeżenie "Nadchodzący program nie jest przeznaczony widzom poniżej 18 lat", transparentne kółko z czerwoną liczbą w tym wierszu, może być nadawany tylko między 23 a 7
Całe szczęście, że pozycje programowe pozbawione negatywnych treści nie są oznakowane.

Jak wygląda z zaśmieceniem ekranów w Chorwacji na stacjach HRT1, HRT2, RTL Televizija, Nova TV, RTL2 i Doma TV wg pomiaru na dzień 2 grudnia 2016 r.: ze wszystkich programów z podanych kanałów zaśmiecanych jest 27,4%, zatem nie jest tak źle jak u nas, ale gorzej niż Słowenia i Francja.

 

W polskim systemie oznakowań wiekowych (zdecydowanie najgorszym na świecie) z kanałów TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4 i TVN7 wg pomiaru na ten sam dzień: ze wszystkich programów z podanych kanałów zaśmiecanych jest 88,5%, a więc można uznać jako najgorszy system oznakowań wiekowych na świecie tak jak napisałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeglądam ramówki czeskiej telewizji publicznej, a tu... są oznakowania wiekowe przy niektórych pozycjach programowych. Czy to jest już potwierdzone?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...