Skocz do zawartości

Czechy chcą zmienić swoją nazwę!


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak informuje Euronews (w tym miejscu: http://www.euronews.com/2016/04/13/czech-republic-wants-to-adopt-new-name-of-czechia/ ) rząd Czech chce zmienić nazwę kraju używaną w imprezach sportowych, promocyjnych kraju (np: Eurowizji czy wyborach miss) czy jego produktów. Zmiany najbardziej mają obejmować między innymi język angielski gdzie jest używana forma Czech Republic. W przypadku Polski wycofana zostałaby forma Republiki Czeskiej w zamian za to można byłoby zaprezentować formę Czechy bądź sugerowaną przez zainteresowany kraj formę Czechia.

Osobiście ciekawii mnie kiedy na sam pomysł wpadnie Mołdawia która to de facto powinna być u nas nazywana Mołdową czy Moldową.

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej Czeska czyli mniej więcej tak jak nazwa naszego kraju jeżeli chodzi o drugą cześć nazwy.

Tak przy okazji więcej o samym pomyśle Czechów można poczytać tutaj: http://www.go-czechia.com/ i na linkach będących na górze tej strony.

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiedziałem to opracowywany u naszych sąsiadów projekt zakłada utrzymania formy Czechy w naszym kraju choć pewnie otrzymamy możliwość skorzystania z Czechii która pewnie zostanie zmiękczona do formy Czechja tak jak chociażby Szwajcaria czy Szwecja choć utrzymanie Czechii bez zmian byłoby możliwe bo mamy przecież Mołdawię, Irlandię, Islandię, Finlandię czy Serbię.

Co do Macedonii to jak wspomniałem - tamtejsi mieszkańcy musieliby wymyślić neutralną w stosunku do Grecji by pozbyć się FYR'a (czy u nas BJR'a) z angielskiej nazwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to w ogóle dziwne, ponieważ według mnie nie powinno być tematu. Przecież Czechy, to Czechy. Jako Polak w ogóle nie miałem pojęcia, że w międzynarodowym obiegu nie istniała "krótka" nazwa. Przecież my jej (krótkiej nazwy) używamy od samego początku. Spośród osób, z którymi rozmawiałem kiedykolwiek w życiu o naszych południowych sąsiadach, nikt nigdy nie mówił "Republika Czeska", tylko po prostu Czechy, więc wydawało mi się, że taka nazwa została już dawno (od początku istnienia państwa Czeskiego) usankcjonowana. Ale skoro oficjalnie jej nie ma, więc bardzo dobrze, iż Czesi chcą to wreszcie usankcjonować. Jestem "za". Przecież nikt nie mówi Rzeczpospolita Polska, tylko Polska. Nikt nie umieszcza na produktach napisu "wyprodukowano w Rzeczpospolitej Polskiej", czy "Made in the Republic of Poland", tylko po prostu "wyprodukowano w Polsce" i "Made in Poland".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nowa skrócona nazwa Czech już zalegalizowana przez Komisje Nazw Geograficznych przy ONZ: http://unstats.un.org/unsd/geoinfo/geonames/
Z związku z tym zdecydowanie nasza rodzima nazwa dla tego państw powinna iść do wymiany bo tłumaczymy nazwę regionu a nie kraju tak jak to robią Czesi dla innych języków.
Co do skróconej nazwy Macedonii to chyba takowa istnieje - F.Y.R Macedonia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa skrócona nazwa Czech już zalegalizowana przez Komisje Nazw Geograficznych przy ONZ: http://unstats.un.org/unsd/geoinfo/geonames/

Z związku z tym zdecydowanie nasza rodzima nazwa dla tego państw powinna iść do wymiany bo tłumaczymy nazwę regionu a nie kraju tak jak to robią Czesi dla innych języków.

Co do skróconej nazwy Macedonii to chyba takowa istnieje - F.Y.R Macedonia :)

Akurat z Macedonią jest nieco inaczej. "Former Yugoslav Republic of Macedonia" to jest pełna tymczasowa oficjalna nazwa kraju używana na forum międzynarodowym (w ONZ, UE), a skrót od niej to FYROM. Poza tym jest jeszcze nazwa "Republika Macedonii", a skrócona nazwa, używana powszechnie, to właśnie Macedonia.

A nasza nazwa Czech nie zostanie zmieniona, bo nie ma takiej potrzeby, gdyż "Czechia" to nazwa dla anglojęzycznych osób, by było im wygodniej. W końcu w wiadomościach nie używa się pełnej nazwy FYROM, tylko mówi się Macedonia. A jak dotąd o Czechach w anglojęzycznych mediach mówiono w pełnej nazwie, bo nie było nazwy skróconej, tak jak w Polsce, gdy od początku mówiło się "Czechy". Teraz jest, więc problemu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...