Skocz do zawartości

[Prima Aprilis] Nowa platforma DTH w Polsce?


Mr.Chiquita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Polska Ajencja Kosmiczna zdradziła portalowi satkurier.pl plany związane z wyniesieniem na orbitę geostacjonarną pierwszego polskiego satelity telekomunikacyjnego. Dotyczą one przyszłego roku, kiedy to chińska rakieta Długi Marsz wyniesie naszego satelitę. Obecnie prowadzone są prace konstrukcyjne w Allcatel Space Intusdries.

 

Satelita będzie oparty na platformie Spacebus 4000 B5 i wyposażony w 30 transponderów w paśmie Ka (19,7-20,2 GHz). Polonicus, bo tak ma nazywać się satelita, znajdzie się na pozycji 3°W i będzie wykorzystywany dla transmisji telewizji i Internetu. Sygnał będzie dostępny w wiązkach punktowych przeznaczonych na rynek polski i węgierski. Wykorzystaniem zainteresowane są firmy niemieckie i angielskie.

 

Dla nas istotną kwestią jest to, że Polonicus będzie używany dla nowej polskiej platformy DTH. Jak dowiedziała się redakcja satkurier.pl, na początku działania platformy dostępnych będzie około 40 kanałów FTA. Ze względu na specyficzne pasmo, w jakim będzie można odbierać sygnał, nie ma konieczności kodowania, a dodatkowo punktowa wiązka na Polskę gwarantuje przestrzeganie praw autorskich.

 

Do odbioru sygnału udostępniany będzie zestaw z anteną o średnicy 40 cm wraz konwerterem i terminalem odbiorczym. Tak mała antena jest istotną zaletą, a wykorzystanie pasma Ka gwarantuje stabilny odbiór kanałów nie tylko HD, ale w przyszłości również Ultra HD (4k).

 

Platforma, której nazwy jeszcze nie znamy, będzie kusić klienta darmową ofertą tak jak to miało już miejsce w przeszłości, kiedy to w 1999 roku Polsat 2 Cyfrowy zdobył znaczną liczbę abonentów, a dziś może poszczycić się największą platformą satelitarną w Polsce.

 

Dokładna data startu nie jest jeszcze znana, ale wstępnie uruchomienie planuje się na maj 2017 roku.

https://satkurier.pl/news/127129/polski-satelita-polonicus-trafi-na-orbite-w-2017.html

 

Szykuje się poważna konkurencja dla CP i NC+. Anteny 40cm i FTA to będą spore atuty.

;)

Edytowane przez Mr.Chiquita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska swego czasu miała okazje wynieść swoją satelitę na orbitę. Nie wiem do dziś dlaczego nie chciała tego.

 

Poza tym Pasmo Ka ma dużo większą pojemność od obecnego Pasma Ku korzystanego z C+ i CP.

Przy paśmie Ka wystarczy satelita 40 nawet gdy ukształtowanie terenu jest tragiczne.

Edytowane przez ambio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polonicus... Hehe, dobre! :lol2: Prawie, jak Kopernikus. :P Były kiedyś satelity o takiej nazwie, na pozycji 23,5°E. Teraz tam są satelity Astra.

Szkoda tylko, że to Prima Aprilis... :roll:

 

Co do daty artykułu to data opiewająca na 30 kwietnia br. to pewnie tak dla niepoznaki. ;) Jakoś wcześniej nie widziałem tego artykułu na portalu "SatKurier.pl"... :roll:

Aha, i jest tam też mowa o "Polskiej Ajencji Kosmicznej". Co to takiego? :lol2:

A producentem satelity ma być "Allcatel Space Intusdries." Ta nazwa to też fikcja. ;) A z tą chińską rakietą "Długi Marsz" to autor artykułu "pojechał" już ostro. :P

Edytowane przez Barti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska Ajencja Kosmiczna?

Allcatel Space Intusdries?

Literówki to to nie są, sam na początku byłem zaciekawiony tym newsem. Jak spojrzałem jednak na tę celowe przekręcenie nazw (Polska Agencja Kosmiczna, Alcatel Space Industries poprawnie) to przypomniało mi się że jest pierwszy kwietnia.

I niech nikt mi nie pisze że to literówki i mogą się zdarzyć, tak zdarzają się często ale od tego jest korektor że je eliminuje przed puszczeniem tekstu w eter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...