Skocz do zawartości

M jak Miłośc w 16/9


mat_lewq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ruszy kanał TVP nadawany w jakości HD to przecież nie będzie w 4/3 bo takiego formatu w HD nie ma, jest tylko 16/9 albo taki, który ma czarne paski po bokach. Może jak ruszy ten kanał to w końcu wprowadzą "prawdziwe 16/9". Po co zaznaczają wogóle, ze coś jest w stereo, jak ta fonia jest już standardem, no tylko Eurosport nadaje w Sterego i już nic więcej z tego co pamiętam. Ehh... Może niech dodadzą oznaczenia "Mono" to będzie najlepsze i wstyd na całą Polskę albo i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ktos godzi sie na puszczanie w PAL czarnych pasow u dolu i do gory nazywajac to "formatem 16:9" to zgadza sie to by ogladac programy z gorsza jakoscia niz jest mozliwa do ogladania na jego telewizorze a wiec zgadza sie na swiadome pogorszenie jakosci obrazu. Wynika to z prostego faktu ze zamiast 576 linii obrazu godzi sie na to by pokzywanych bylo 432... Wynika z tego ze wystarczy mu jakosc obrazu VHS nie potrzebuje PAL... Nadawcy w Polsce od jakiegos czasu pod pretekstem "nowoczesnosci" zaczeli obnizac jakosc obrazu, a ludziom sie to jeszcze podoba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Jak ruszy kanał TVP nadawany w jakości HD to przecież nie będzie w 4/3 bo takiego formatu w HD nie ma, jest tylko 16/9 albo taki, który ma czarne paski po bokach. Może jak ruszy ten kanał to w końcu wprowadzą "prawdziwe 16/9".

Ciekawi mnie, ile osób ogląda programy 4:3 na telewizorach panoramicznych z czarnymi pasami po bokach? Chyba większość woli naciągnąć obraz. Niestety, w przypadku programu HD nadającego program nagrany w 4:3, nadawca decyduje o tym za nas i przeważnie dodaje czarne pasy po bokach. Niektórych ratują w tej sytuacji inteligentne telewizory, które potrafią to wykryć i naciągnąć obraz. Lepszą sytuację oferują nam kanały w SD nadające tylko częściowo w 16:9, czyli przykładowo Polsat 2, Polsat Sport czy Canal+. Jeśli sygnał leci w 4:3 - telewizory 4:3 odbierają go normalnie, a 16:9 naciągają (lub wedle preferencji dodają czarne pasy). Kiedy leci w 16:9, widzowie z 4:3 nie zauważają różnicy, a ci z 16:9 są zadowoleni. Pytanie, co widzą ludzie, którzy odbierają kanał w HD na telewizorze 4:3, w którym akurat leci program w 4:3 z dodanymi pasami? Zmiażdżony obraz. Mają dwa wyjścia - albo tak oglądać, albo włączyć w telewizorze opcję dodania czarnych pasów i oglądać film w 4:3 w czarnym kwadraciku. Czy to mądre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem niedawno u rodziny na imieninach i mieli telewizor LCD, Samsung 42" chyba. Podczas skoków chciałem przełączyć na 16:9 ale nie pozwolili mówiąc, że "jest dobrze". Poza tym telewizja szła z siatki :lol: Podłączony był również Ferguson FTA i sender dla Cyfry+.

 

Widocznie ludziom nie przeszkadzają proporcje ani jakość obrazu. Zależy im na tym aby działało. A ja się nie mogłem patrzeć na te piksele i mazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. mówiłem o tym aby pozbyć się pasów na górze i dole tak aby piksele były w proporcjach 1:1 (no prawie 1:1 bo pal ma 720x576 a nie 768x576), tzn. obciąć obraz z góry i dołu. Nie ma pogorszenia jakości, jest tylko zoom, tylko piksele są większe.

 

Off topic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...